Икономика
„Мерцедес-Бенц“ и „Стелантис“ отчитат спад на приходите и печалбите си за първото тримесечие на годината

Германският автомобилен производител „Мерцедес-Бенц“ (Mercedes-Benz) отчете днес рязък спад на печалбата си за първото тримесечие на годината заради слаби продажби на ключовия за компанията китайски пазар, предаде ДПА.
Оперативната печалба на германския производител на луксозни автомобили намалява с 41 на сто през периода януари-март 2025 г. до 2,29 млрд. евро. Приходите му намаляват със 7,3 на сто до 33,2 млрд. евро на фона на глобален спад в продажбите на автомобили.
По отношение на основния пазарен сегмент за „Мерцедес-Бенц“ – продажбите на автомобили, коригираният оперативен марж на печалба – показател, които се следи от инвеститорите, се понижава с 1,7 процентни пункта до 7,3 на сто.
Германският автомобилен производител предупреждава за потенциално значително въздействие върху рентабилността й от новите мита върху вноса в САЩ.
„Мерцедес-Бенц“ предупреди по-рано, че мито в размер на 10 на сто върху вноса в САЩ може да намали оперативния марж на печалба при продажбата на автомобили с 1 процентен пункт.
Междувременно автомобилостроителната група „Стелантис“ (Stellantis) обяви днес, че е отложила прогнозата си за годишна си печалба заради „несигурност, свързана с митата“, посочва ДПА.
Автомобилният производител, притежаващ марките „Пежо“ (Peugeot), „Фиат“(Fiat), „Опел“ (Opel) и“Джийп“ (Jeep), отчете спад на приходите си за първото тримесечие на годината с 14 на сто до 35,8 млрд. евро (40,7 млрд. долара). Продажбите му на автомобили са спаднали с 10 на сто спрямо първото тримесечие на 2024 г. до 1,22 милиона превозни средства, в съответствие с по-ранни прогнози.
Продажбите на базираната в Нидерландия компания бяха силно засегнати през миналата година, особено на ключовия северноамерикански пазар.
„Стелантис“ все още търси нов главен изпълнителен директор, след като Карлос Таварес подаде оставка през декември. Компанията обяви днес, че се очаква процесът по назначаването на главен изпълнителен директор да приключи през първата половина на годината.
Източник: БТА
Икономика
Британският парламентарен секретар по стандартите разследва финансовия министър заради забавена декларация за конфликт на интереси

Британският министър на финансите Рейчъл Рийвс е разследвана от парламентарния секретар по стандартите, сочи съобщение, публикувано на сайта на парламента в Лондон, предаде Ройтерс.
Според информацията комисарят, който е отговорен за мониторинга на кодекса на поведение на депутатите в Камарата на общините и за регистрите на декларациите за конфликт на интереси, е започнал вчера разследване. Той е посочил, че се отнася до „регистриране на декларация за конфликт на интереси“.
По информация на „Скай нюз“ разследването е свързано с получаването на билети от Кралския национален театър, които са били декларирани със закъснение в регистъра на депутатите. Става ясно обаче, че билетите са декларирани в срок в отделен регистър, който се отнася до членовете на правителството, посочва „Скай нюз“.
Предприемането на разследване не означава непременно, че са били нарушени правилата, заяви говорител на Рийвс
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Водещите европейски борси закриха с повишение въпреки данните, че икономиката на САЩ се е свила през първото тримесечие

Водещите европейски фондови пазари закриха днешната търговска сесия с повишение на основните си индекси. Това стана въпреки обявените по-рано днес данни, които сочат, че икономиката на САЩ се е свила с 0,3 на сто през първото тримесечие на годината.
Във Франкфурт DAX се повиши със 71,15 пункта или 0,32 на сто до 22 496,98 пункта.
Парижкият CAC добави 38 пункта или 0,5 на сто до 7593,87 пункта.
Лондонският борсов индекс FTSE 100 прибави 31,39 пункта или 0,37 на сто до 8494,85 пункта.
Паневропейският индекс Stoxx 600 приключи днешната търговия с повишение от 0,46 на сто до 527,48 пункта.
Не се стигна до масова разпродажби на акции на водещите европейски фондови пазари въпреки опасенията на инвеститори, че икономиката на САЩ може да изпадне в рецесия, което ще се отрази негативно на резултатите на редица компании, посочват пазарни анализатори.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Унгарската икономика е изпаднала в стагнация през първото тримесечие на 2025 г., сочат предварителни данни

Унгарската икономика е изпаднала в стагнация през първото тримесечие на 2025 г., след като отбеляза възстановяване през последните три месеца на 2024 година. Това сочат предварителните данни на Унгарската централна статистическа служба, публикувани днес и цитирани от ДПА.
На некоригирана база брутният вътрешен продукт (БВП) остава без промяна през първото тримесечие спрямо миналата година след ръст от 0,4 на сто през четвъртото тримесечие. Положителните резултати, постигнати в сектора на услугите, са компенсирани от по-слабите данни, отчетени в секторите промишленост и строителството, посочва статистическата служба.
На коригирана база унгарският БВП се е свил с 0,4 на сто през първото тримесечие спрямо ръст от 0,1 на сто през предходния тримесечен период.
Общият търговски излишък на Унгария се е увеличил до 1,77 млрд. евро през март от 1,6 млрд. евро през същия месец на миналата година, сочи друг доклад на унгарската статистика.
/ПИП/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Бизнеспреди 6 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 6 дни
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Българияпреди 6 дни
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов
-
Святпреди 1 седмица
АНСА: 4422-та дни понтификат на папа Франциск