Балкани
Турското министерство на отбраната заяви, че Турция „няма да се поколебае да използва възможностите си“, за да гарантира мира и сигурността в Кипър

Говорителят на турското министерство на отбраната Зеки Актюрк заяви днес, че Турция „няма да се поколебае да използва възможностите си“, за да гарантира мира и сигурността в Кипър, предаде Анадолската агенция.
„Очевидно е, че в последно време негативната реторика и актовете на омраза срещу кипърските турци са зачестили. (…) Този подход, който е в разрез с международните закони и човешкия морал, засяга правата и сигурността на кипърските турци“, заяви Актюрк, като подчерта, че „подобни ситуации показват за пореден път, че разделянето на острова на две отделни държави е оправдано и реалистично“.
По време на изказването си Актюрк подчерта още, че Турция „желае Средиземноморския и Егейския регион да бъдат мирни и проспериращи, но никога няма да направи компромис със своите национални интереси и права“.
Кипър е разделен от 1974 г. след инвазията на турската армия в отговор на преврат на гръцки националисти. През 1983 г. в северната част на острова беше обявена т.нар. Севернокипърска турска република, която обаче остава призната само от Анкара. Островът представлява ключов източник на несъгласие между Гърция и Турция, които са съюзнички в НАТО.
/ВН/
Източник: БТА
Балкани
Пестициди над допустимите нива са установени в значителна част от плодовете и зеленчуците в Истанбул, показва проучване на „Грийнпийс“

Значителна част от плодовете и зеленчуците, продавани в Истанбул, съдържат остатъци от пестициди, които надвишават законовoдопустимите нива или включват неразрешени химикали. Това е установило изследване на турската организация на „Грийнпийс“, цитирано от „Хюриет дейли нюз“.
Организацията е анализирала 155 проби, събрани от пет големи вериги супермаркети и квартални пазари в целия град.
Резултатите показват, че около 61 процента от пробите съдържат остатъци от пестициди.
В 51 от изследваните продукти е установено наличие на пестициди над допустимите нива, а 50 са съдържали неразрешени пестициди.
Най-високи нива на замърсяване са наблюдавани при консервираните лозови листа – 80 процента, при зелените люти чушки – 70 процента и спанака – 67 процента. Сред другите замърсени продукти са марули, круши, грозде, ябълки, чушки и патладжани.
/ВН/
Източник: БТА
Балкани
Седем от общо 11 кандидати за президент на Румъния участваха в последния предизборен дебат; той се проведе в сградата на парламента в Букурещ

Седем от общо 11 кандидати за президент на Румъния участваха в последния предизборен дебат, организиран от телевизия Антена 3 Си Ен Ен тази вечер в сградата на парламента в Букурещ – втората най-голяма сграда в света след тази на Пентагона. Пред огромна публика те отговаряха на журналистически въпроси, но и задаваха въпроси помежду си, а основен акцент бе поставен върху икономиката.
“При тежки икономически условия за страната ще режа от бюджета за отбрана. Не искаме допълнително въоръжение“, каза независимият кандидат за президент на Румъния Джон Йон Бану-Мусчел. Той допълни, че би се отказал от президентската си заплата и би я дарил на неправителствена организация. В хода на дебата Джон Йон Бану-Мусчел се обяви и против специалните пенсии.
Призивът му подкрепи кандидатът на Хуманистичната социално-либерална партия Лавиния Шандру.
Другата жена кандидат за президентския пост в Румъния Елена Ласкони обяви, че би работила за растеж на икономиката чрез привличане на инвестиции. Тя изрази мнение, че трябва да бъде намален броят на народните представители от 464 на 300. По думите й много институти, инспекторати и агенции, които нямат ясна цел, трябва да бъдат премахнати и затворени, защото там се харчат много пари.
На свой ред независимият кандидат Даниел Фунериу изрази мнение, че и правителсвото, и институциите могат да функционират с по-малко служители.
Кандидатът на управляващата коалиция Крин Антонеску категорично изключи повишаване на данъците и намаляване на пенсиите и заплатите при сериозни икономически условия за Румъния.
“Дефицит означава инфлация. Бях в тази ситуация преди четири години в Общината, когато тя имаше огромни дългове. Който те е загробил, няма да те извади от дупката”, каза независимият кандидат и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан. Като възможни мерки той посочи намаляване на разходите и и увеличаване на усвояването на еврофондовете.
Кристиан Терхеш от Румънската национално-консервативна партия бе още по-категоричен. “Няма да разпиша нито един бюджет, който увеличава данъците и таксите. Не е нормално 45 на сто от заплата на румънците да отива за данъци и такси”, сподели той.
Не липсваха и емоции в залата. Те достигнаха връх, когато Никушор Дан заяви, че на предстоящите президентски избори опциите за Румъния са четири и се обърна към избирателите на Елена Ласкони с молба да премислят и да го подкрепят.
“В противен случай ще бъде Симион-Понта или Симион-Антонеску “, каза Никушор Дан.
В друг контекст Елена Ласкони попита “Не искате ли да занесем социологическите проучвания в Конституциониня съд и той да реши кой да е президент”.
В хода на дебата Никушор Дан предложи членовете на Конституционния съд да идват от съдебната система, Крин Антонеску поиска по-ясно да бъде дефинирано в Конституцията равенството между жените и мъжете, Лавиния Шандру се обяви за президентска република по примера на Америка, Кристиан Терхеш настоя дефиницията за брак като съюз между мъж и жена да залегне в Конституцията, Даниел Фунериу лансира идеята референдумите да са задължителни, а отстраняването на президента да става с одобрението на Конституциония съд на Румъния.
Далеч от камерите тази вечер останаха фаворитът за държаното кресло във всички социологически проучвания и лидер на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ Джордже Симион, независимият кандидат за президент на Румъния Виктор Понта, кандидатът на партия „Лига Национално действие“ Силвиу Предою и кандидатът на партия „Нова Румъния“ Себастиан Попеску.
Източник: БТА
Балкани
МИНА: Външнотърговският оборот на Черна гора възлиза на 1,08 милиарда евро за първите три месеца на годината

Външнотърговският оборот на Черна гора за първите три месеца на годината възлиза на 1,08 милиарда евро, отбелязвайки ръст от 6,8 процента на годишна база, предаде за БТА черногорската агенция МИНА, позовавайки се на предварителните данни, публикувани от черногорския статистически институт – Монстат.
Износът през този период възлиза на 105,1 млн. евро, което е спад от 0,5% на годишна база, а вносът се увеличава с 8,1% до 934,1 млн. евро.
„Стойността на износа представлява 16,2 процента от стойността на вноса, което е спад спрямо 17,5 процента през същия период на миналата година“, се казва в прессъобщението на Монстат.
Според статистиката по-голямата част от износа, осъществен през периода, е на електроенергия на стойност 42,4 млн. евро.
С най-голям дял във вноса са моторните превозни средства за 99,8 млн. евро.
По-голямата част от стоките, изнесени от Черна гора, са отишли за Сърбия, Швейцария и Словения, докато по-голямата част от вноса в Черна гора идва от Сърбия, Китай и Германия.
По-голямата част от външнотърговския обмен е извършен със страните от Централноевропейското споразумение за свободна търговия (ЦЕФТА) и с Европейския съюз.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Бизнеспреди 6 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Балканипреди 1 седмица
Косово спестява близо един милион евро на година заради спад във вноса на найлонови торбички след въвеждането на цена за тях
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 6 дни
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Българияпреди 6 дни
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов