Свържете се с нас

Здраве

Защо румънско семейство плати 3000 лв. за ден лечение в УМБАЛ Бургас

Румънско семейство, претърпяло катастрофа у нас, е платило за лечение в бургаската университетска болница 3084, 60 лв. За случая разказва адвокат, към когото пострадалите са се обърнали за съдействие.

Адвокат Димитър Вълчев публикува в профила си изявление от бащата Димитру Мелческу, възмутен от цената, която е трябвало да заплати. В публикацията са споделени и фактурите, които са издадени от бургаската болница.

Уважаеми Госпожи и Господа,
Искам да изкажа искреното си възмущение от условията, отношението и ценоразписа в Университетска многопрофилна болница за активно лечение – Бургас.
Аз съм румънски гражданин, като преди няколко дни посетих България със семейството си – своята съпруга и двете си 14-годишни деца. Причината бе провеждано тук състезание по плуване.

На 24.04.2025 г. претърпяхме тежко ПТП, при което аз като водач на автомобила получих множество увреждания, включително счупване на шийни прешлени и на ребра. За щастие децата и съпругата ми имаха само леки наранявания.

На място на инцидента пристигна линейка, която отведе четирима ни в УМБАЛ-Бургас, където бяхме настанени по спешност. Назначени ни бяха изследвания, които лекарите предприеха и проведоха по своя инициатива.

Вечерта на 24.04. срещу 25.04.2025 г. пренощувахме в болницата. Условията бяха меко казано неприятни. Бяхме оставени без храна и без питейна вода, освен чешмяна. В банята нямаше никакви тоалетни принадлежности – нямаше тоалетна хартия, нито сапун, нищо.

На сутринта на 25.04. имаше визитация, при която лекарят единствено мина, натисна ме по корема и си замина. Нямаше въпроси, нямаше реална проверка на здравословното ми състояние, нито на това на останалите членове на моето семейство. В един момент се появи една санитарка и ни пришпори да напуснем стаята. От преводача, който сами си бяхме наели, разбрах, че стаята „спешно“ била необходима за друг пациент.

Изгониха ни буквално с абокатите по ръцете!

За цялото това „първокласно“ обслужване, на касата при изписване ни чакаше още по-голяма изненада. Там се наложи да заплатим общата сума от 3084,60 лв., от които 300 лева на човек за нощувка в болница 5 звезди.

Без специални изследвания, без реално лечение, без дори условия за нормално съществуване. Това ни върна в Румъния. Но преди 20 години. Вероятно повече никога няма да дойдем в България. И ще се постараем никой от нашите познати да не направи тази грешка. А на българските граждани желаем здраве! И успех с евроинтеграцията!
Подпис: Димитру Мелческо“

П.П. Остойностяването е на „леглоден“, не на стая. 300 лева на легло в УМБАЛ-„Шератон“ – топ сървис.

Пациентите са хоспитализирани в УМБАЛ Бургас на 24.04 вечерта по медицински индикации след проведени в спешно отделение консултации и изследвания. Не отговаря на истината твърдението, че пациентите са наели частен преводач. По време на целия им престой в УМБАЛ Бургас – от приемането – до изписването, болницата е осигурила езиков асистънс, включително чрез съдействието на почетния консул на Румъния, с когото поддържаме дългогодишни партньорски взаимоотношения. Болницата има изграден алгоритъм за работа с чуждестранни пациенти, който се прилага повече от 30 години и езиковият асистънс е негова неотменна част, обясниха от УМБАЛ Бургас в отговор за OFFNews.

От лечебното заведение подчертават, че към момента на приема, до момента на изписването, пациентите не са разполагали с документ, удостоверяващ техния здравноосигурителен статус.

„Съгласно българското законодателство, те се третират като здравнонеосигурени лица и следва да заплатят оказаната медицинска помощ. Издадени са им надлежни финансови документи и в присъствието на почетния консул на Румъния са им разяснени правата като граждани на ЕС, а именно – да ги представят пред румънската здравна каса, за да бъдат компенсирани за заплатените от тях суми“, посочиха от болницата.

Прегледите и изследванията, визирани във фактурите, са извършени в Многопрофилно спешно отделение при приема, на следващия ден е направен скенер, при който е отхвърлено съмнението за счупени шийни прешлени на пострадалия мъж.

Защо един леглоден в хирургичното отделение струва 300 лв.

„Съгласно приетия и публично оповестен ценоразпис на УМБАЛ Бургас, стойността на леглодните е различна в различните отделения. Стойността на един леглоден за активно лечение и наблюдение в хирургично отделение включва – стационар, медикаменти, медицински консумативи и обслужване за 24 часа„, обясниха от болницата и уточниха, че леглоден в Очно отделение напр. е 50 лв.

В отговор на обвинението, че в санитарното помещение към стаята не е имало сапун и тоалетна хартия от УМБАЛ Бургас уточниха, че „болницата е длъжна да предоставя качествена здравна помощ, гарантираща равноправен достъп до медицинските услуги, но в задължението ѝ не влиза осигуряване на лични санитарни консумативи“.

Румънските граждани са изписани по тяхно желание, като са се разписали, че поемат всички рискове за своето здравословно състояние при преждевременно напускане на болницата. При изписването са обяснили, че искат да напуснат болницата, за да се върнат да наблюдават състезанията по плуване, заради които са пристигнали в България. Адмирираме усилията на юридическата общност да защитава правата на пациентите, но това трябва да се случва в колаборация с лечебните заведения, а не чрез прибързано разпространение на непроверена информация, коментираха от УМБАЛ Бургас.

Източник: Offnews.bg

Здраве

БЛС е против практики на сестри и акушерки да се финансират пряко от НЗОК

Българският лекарски съюз (БЛС) е против директното финансиране на амбулатории за здравни грижи на медицински сестри или акушерки. Медицинска субординация е гаранция за качеството и безопасността на медицинските услуги. Лекарят е ръководител на лечебния процес и отговорността се носи от него.

Това е становището на съсловната организация след проведена среща между БЛС и Министерството на здравеопазването по повод прякото публично финансиране на дейността дейността на лечебните заведения, регистрирани по Закона за лечебните заведения от медицински сестри и акушерки.

От Съюза изтъкват няколко аргумента, които според тях се базират на действащата нормативна уредба, медицинската логика и възможните негативни последици от подобна реформа.

Субординация в системата на здравеопазването

Организацията на здравната система в Република България се основава на ясна йерархия на отговорности и компетентности между различните медицински специалисти, като водещо място заема лекарят. Медицинските сестри и акушерките играят ключова роля в грижата за пациента, но тя е изпълнителска и подчинена на медицинските предписания, дадени от лекар, който носи правната и медицинска отговорност за процеса на лечение, подчертават от БЛС.

Оттам изтъкват, че медицинската помощ е строго регламентирана система, основана на медицински алгоритми, клинични пътеки, процедури, правила за добра медицинска практика, медицински стандарти, вътрешни правила на лечебните заведения, пр. Основен принцип е т.нар. „медицинска субординация” – концепция, според която лекарят е ръководител на лечебния процес, а медицинските сестри и акушерки изпълняват дейности, възложени им от него, в рамките на своите компетенции.

Тази субординация не е само формална или организационна. Тя има своите функционални и правни основания. Лекарят поема правната отговорност за крайния резултат от лечението – лекарят извършва диагностичната преценка, взема решение за нуждата от медицински интервенции, медикаменти, хоспитализация, проследяване, консултации и др. Медицинската сестра не притежава правомощия да взема самостоятелни медицински решения, включително, но не само по отношение на диагнозата, избора на терапия и нейното проследяване, подчертават от Лекарския съюз и допълват, че в ЕС и държавите с развити здравни системи медицинските сестри не са самостоятелни изпълнители на медицинска помощ.

В страните в Европейския съюз и в държавите с развити здравни системи медицинските сестри не са самостоятелни изпълнители на медицинска помощ пряко финансирани с публични средства.

Отрицателни последици върху кадровия дефицит в системата

Предложението за въвеждане на възможност медицинските сестри и акушерки да бъдат самостоятелни изпълнители на медицинска помощ с правото на директен договор и финансиране от НЗОК представлява не просто организационна промяна, а съществено преразпределение на човешкия ресурс в здравната система, което ще има дългосрочни и трайно негативни последици върху кадровия капацитет, особено в болничната помощ.

По този начин не само не се решава натрупаният кадрови дефицит в здравната система, но и се създава допълнителен структурен дисбаланс, като фрагментира ресурсите, разрушава логиката на екипната работа и застрашава цялостната координация на медицинските грижи. България страда от тежък и системен недостиг на медицински сестри и акушерки. Причините за това са комплексни: ниско заплащане, пренатоварване, липса на кариерно развитие и обезкуражаваща работна среда, твърдят от БЛС.

Според Съюза самостоятелните практики само ще преразпределят и без това ограничения човешки ресурс. Така съществуващият дефицит ще бъде просто прехвърлен от едно звено в системата към друго – от болници към индивидуални практики, от държавния към частния сектор, от малките към големите населени места.

Промяна без анализ и оценка на въздействието

От съсловната организация посочват, че предложението медицинските сестри и акушерки да се превърнат в самостоятелни изпълнители на медицинска помощ, с право на пряк договор и финансиране от НЗОК, не е подкрепено с нито един официален стратегически документ, нормативна концепция, предварителна оценка на въздействието или пилотен модел.
Според тях въвеждането на нов тип публично финансирани изпълнители, без ясно място в съществуващата структура, ще доведе до както до размиване на отговорностите между лекари и сестри, особено в спешни състояния, хронични болести, взаимодействие с лекарства и др., така и затруднение в отчетността пред НЗОК — как ще се контролират тези практики, по какви показатели ще оценява ефективността на тяхната дейност и как ще се гарантира устойчивостта на публичното финансиране, без да се отнемат средства от други сектори на медицинската помощ.

Според становището предложението медицинските сестри и акушерките да станат самостоятелни изпълнители на медицинска помощ с право на пряко финансиране на дейността си от НЗОК е нецелесъобразна, рискова и слабо обоснована намеса в системата на здравеопазването, която ще доведе до задълбочаване на кадровия дефицит, нарушаване на медицинската субординация, риск за качеството и безопасността на медицинската помощ, фрагментиране и отслабване на здравната система, опасност от неефективно разходване на публичен ресурс.

От БЛС предлагат да се създаде нормативна възможност лечебните заведения за първична извънболнична медицинска помощ, специализирана извънболнична медицинска помощ, както и болнична медицинска помощ, да осигуряват дейностите на медицинските сестри и акушерки чрез два основни механизма: първо, чрез сключване на трудови договори с тях, и второ – чрез сключване на договори с амбулатории за здравни грижи, регистрирани от тези специалисти по реда на Закона за лечебните заведения.

Съгласно тази концепция, публичното финансиране следва да продължи да се предоставя не на самостоятелни сестрински или акушерски практики, а на съществуващите лечебни заведения – тези, които осигуряват първичната, специализираната и болничната медицинска помощ. Те, от своя страна, следва да имат нормативно призната възможност да възлагат здравните грижи, предоставяни от медицински сестри и акушерки, било чрез трудово правоотношение, било чрез сключване на договор с регистрирана амбулатория за здравни грижи, смятат от БЛС.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Китай издаде книга за COVID-19, вирусът не бил с лабораторен произход

Информационната служба на Китайския държавен съвет публикува днес бяла книга със заглавие „Предотвратяване, контрол и проследяване на произхода на COVID-19: действията и позицията на Китай“, предаде китайската информационна агенция Синхуа.

Освен увод и заключение документът съдържа три глави: „Приносът на китайската мъдрост при изучаването на произхода на COVID-19“, „Приносът на Китай в глобалната борба срещу COVID-19“ и „Лошо направляваната реакция на САЩ спрямо пандемията от COVID-19“.

Според бялата книга от началото на пандемията Китай последователно отделя значителни ресурси за съвместни изследвания на произхода на вируса с участието на китайски и международни учени. Изпълнявайки международните си отговорности по открит и прозрачен начин, страната повежда проучването във важни сфери като клиничната епидемиология, молекулярната епидемиология, епидемиологията на околната среда и откриването на животинските приемници. Китай си сътрудничи отблизо със Световната здравна организация при изучаването на произхода на вируса със засилено чувство на глобална отговорност и прозрачност.

В бялата книга се посочва, че „Глобалното проучване на произхода на SARS-CoV-2, свикано от СЗО: Съвместно проучване на СЗО и Китай, частично проведено от Китай“, както и други изследвания, провеждат систематични епидемиологични разследвания, молекулярно проследяване, скрининг на животински популации и изследвания на пътищата, изключват възможността град Ухан да е естествено място на произход на COVID-19 и заключват, че изтичане на материали от лаборатория в Ухан е извънредно малко вероятно. Тези усилия предоставиха на световната научна общност критично важни емпирични доказателства и установиха изследователска парадигма за бъдещи изследвания.

В бялата книга се посочва, че визията на глобална общност на споделено бъдеще е направлявала широкото международно сътрудничество на Китай срещу пандемията. Китай споделя навреме информация за епидемията със СЗО и международната общност и предоставя последователността на генома на вируса. Той също така кани мисия от международни експерти на СЗО в страната за провеждане на съвместно проучване за произхода на COVID-19, споделя без уговорки ефективните си мерки за предотвратяване, контрол, диагноза и лечение и прави всичко по силите си, за да предостави помощ и материали за международната общност.

Както се посочва в бялата книга, вместо да признае искрено провала си в реакцията спрямо COVID-19 и да помисли за своите грешки, правителството на САЩ се опитва да стовари вината и да отклони вниманието на хората, като безсрамно политизира проследяването на произхода на вируса. То сериозно подкопава общите международни усилия в борбата срещу пандемията и става слабо звено в глобалното обществено управление на здравеопазването.

Значителен доказателствен материал предполага, че COVID-19 може да се е появил в САЩ по-рано от официално обявеното време и преди избухването на епидемията в Китай. Задълбочено разследване на произхода на вируса трябва да се проведе в САЩ. Те трябва да реагират на разумната загриженост на международната общност и да предоставят надежден отговор на света.

В бялата книга се посочва, че заразните болести са общ враг за човечеството. Всякакъв опит научните усилия срещу заразните болести да се политизират или да се изфабрикува дезинформация с цел удари срещу други държави с користни цели в края на краищата заплашва живота и добруването на целия свят, включително на самата държава, заела се с такива практики. Китай ще продължи да работи с всички държави за подобряване на глобалното обществено здраве и добро управление и ще допринася проактивно за предотвратяване на нови заразни болести в бъдеще.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

16 600 жени се прегледаха в кампанията за рак на маточната шийка

РМШ

Снимка Getty Images

Рак на маточната шийка

Близо 16 600 жени от цялата страна са прегледани в рамките на Скрининговата кампания за ранно откриване на рак на маточната шийка, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Кампанията се проведе в последните три месеца на 2024 г.

В обхвата на скрининга бяха включени здравноосигурени и здравнонеосигурени жени на възраст 20-29 г. и 40-49 г., както и здравнонеосигурени жени на възраст 30-39 г.

Най-голям интерес е проявен от жените във възрастова група 40-49 г., където реализираните прегледи с вземане на цитонамазка са общо 9 823. Най-много са възползвалите се в област Благоевград, следвани от София и Велико Търново. Във възрастовата група 20-29 г. са прегледани общо 4 572 жени, а в групата 30-39 г., са извършени 2191 прегледа.

От проведените цитологични изследвания на лицата, взели участие в скрининга, 770 резултата са показали патологични изменения в клетките, като 455 от тях са на жени в рисковата група от 40 до 49 г. Тези жени са били насочени за провеждане на допълнителни консултации, изследвания и уточняване на клиничното им състояние, за да се превентира развитието на онкологично заболяване.

При 48 от скринираните жени, резултатите са показали риск за карцином на маточната шийка и те са били насочени за допълнителни изследвания, диагностициране и проследяване.

Целта на скрининга за ранно откриване на рак на маточната шийка е да обхване клинично здрави жени от популацията, в определени възрастови групи, така че да може да се предложи навременно диагностициране и лечение. Това от своя страна води до повече години живот в по-добро здраве за изследваните лица и намаляване на смъртността от онкологично заболяване. 

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 23 минути

Рубио призова Пакистан да осъди нападението в Кашмир и да сътрудничи с разследването, и прикани Индия към сдържаност

Святпреди 49 минути

Врагът атакува Одеса с дронове в полунощ, съобщи областният управител

Балканипреди един час

Пестициди над допустимите нива са установени в значителна част от плодовете и зеленчуците в Истанбул, показва проучване на „Грийнпийс“

Святпреди един час

САБА: Мирът в Йемен ще бъде постигнат само чрез прилагане на международните резолюции, заяви член на йеменския Президентски съвет

Святпреди един час

ТПС: Израел нанесе предупредителни удари в Сирия на фона на сблъсъците между сунити и друзи

Святпреди 2 часа

Силни взривове отекват във всички райони на Одеса, градът е атакуван с дронове, съобщи кметът

Спортпреди 2 часа

Арина Сабаленка и Елина Свитолина се класираха за полуфинала на турнира по тенис в Мадрид

Спортпреди 2 часа

Барселона и Интер не излъчиха победител в мач с 6 гола в Шампионската лига

Святпреди 2 часа

Нетаняху предупреди за риска от разрастване на пожарите край Йерусалим

Политикапреди 3 часа

Поражение за ГЕРБ. Мария Габриел не беше избрана за зам.-председател на ЕНП

Спортпреди 3 часа

Дори спечелване на Лига Европа няма да спаси сезона на Манчестър Юнайтед, смята мениджърът Рубен Аморим

Святпреди 3 часа

Външните министри на Украйна и България обсъдиха в телефонен разговор начини за развитие на взаимноизгодно сътрудничество

Святпреди 5 дни

Световни лидери и монарси ще присъстват на днешното погребение на папа Франциск; премиерът Росен Желязков е начело на българската делегация

Културапреди 4 дни

Безплатен въжен тролей и брейк виртуози на “Ърбан зоната“ днес в Борисовата градина

Святпреди 4 дни

Доналд Тръмп заяви, че може да се прибегне до налагането на нови санкции срещу Русия заради продължаващите ѝ удари по Украйна

Святпреди 5 дни

Съветът за сигурност на ООН осъди терористичното нападение в Кашмир

Балканипреди 5 дни

Едно на три жилища в Истанбул не е застраховано срещу земетресение, въпреки че застраховката е задължителна

Културапреди 5 дни

Бомбоубежища и тунели в София се превръщат в музеи и изложбени зали

Спортпреди 4 дни

Селтик стана шампион на Шотландия по футбол за рекорден 55-и път

Балканипреди 4 дни

Семействата на жертвите от пожара в Кочани, Република Северна Македония, организираха пореден протест

Политикапреди 4 дни

Корупцията, забавените строежи на пътища и антибиотиците сред топ заплахите според ДАНС

Спортпреди 4 дни

Американките Коко Гоф и Медисън Кийс достигнаха до четвъртия кръг на турнира по тенис в Мадрид

Балканипреди 4 дни

Гръцкото министерство на отбраната се стреми към 150 000 резервисти до 2030 г.

Обществопреди 4 дни

Хладно и дъждовно време, слънце от понеделник

Новини