Политика
ПП: За 100 дни кабинетът вдигна ток, винетки, поряза семействата, доходите и малките фирми
Снимка БГНЕС
Ръководството на ПП дава брифинг в НС за 100-те дни на кабинета „Желязков“
За сто дни се върнахме четири години назад с най-лошите практики на управлението на ГЕРБ. Управлението може да се резюмира като Пеевски и Борисов и две патерици – „Има такъв народ“ (ИТН) и „БСП-Обединена левица“ (БСП-ОЛ), които нарушиха собствените си декларации за „санитарен кордон“.
Това заяви по време на брифинг за първите сто дни управление на правителството на Росен Желязков съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков, цитиран от БТА. „Станахме свидетели и на криминални сюжети, които бяхме забравили в последните четири години“, добави Петков.
Кирил Петков посочи, че Владимир Малинов е назначен в „Булгартрансгаз“ незаконно, като има сигнали към европрокуратурата с документи, които го уличават за подправяне на договори. Той припомни, че на 15 февруари майката на европрокурор Теодора Георгиева е загинала по думите му при ненапълно изяснени обстоятелства при пожар. Петков припомни и за компроматни записи между Петьо Еврото и Теодора Георгиева. Пред очите ни се разиграва сценарий, включващ корупция, заплахи за европрокурор, каза той. Реално за сто дни ние се върнахме в криминалните сюжети от преди четири години, коментира Петков.
Другият съпредседател на партията Асен Василев каза, че за първите сто дни управляващото мнозинство и правителството са вдигнали цената на тока за бита, цената на винетките, спрели са политиката за увеличение на доходите, с изключение на силовите ведомства, замразили са средствата за млади семейства, ударили са малкия бизнес, като са намалили ДДС прага за регистрация на фирми и са започнали подготовка да ударят и всички други бизнеси с вдигането на осигуровките още от догодина.
Източник: Offnews.bg
Политика
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
Снимка justice.government.bg
Министърът на правосъдието Георги Георгиев
С гласовете на 169 народни представители парламентът прие на второ четене промените в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения.
„С приемането на промените в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали, България ще направи поредната важна крачка за отблокиране на второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост в размер на 653 млн. евро. Тези средства се полагат и дължат на българските граждани, и затова усилията на правителството и на народните представители са изключително важни. С приемане на тази нормативна уредба ще изпълним и част от препоръките за присъединяването на страната ни към ОИСР.“ – заяви министърът на правосъдието Георги Георгиев преди гласуването.
Георгиев очерта задачите, които законопроектът решава: „Подобряваме защитата на лицата, подаващи сигнали за нередности и корупция, както в публичния, така и в частния сектор. С прецизиране на уредбата успяваме в голяма степен да транспонираме директивата, по начина, по който това е следвало да бъде направено. Разширяваме личния обхват, включително за категориите лица, като изключваме адвокатите. Прецизираме ясно разграничението между тези, които се налага да опазват адвокатска тайна и останалите.“
Георгиев акцентира върху въвеждането на задължението общинските съвети да приемат етични кодекси, които да доразвиват правилата по отношение на деклариране, установяване и предотвратяване на конфликт на интереси и различни форми на заинтересованост. Като в случаите на установяване на нарушения от страна на общинските съветници, информацията да става публична.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Политика
“Величие“ и МЕЧ получиха места в парламентарните комисии

Депутатите на „Величие“ получиха места в парламентарните комисии един месец, след като се заклеха. Точката за промени в състава на комисиите многократно отпадаше от дневния ред на парламента, а хората на Ивелин Михайлов неведнъж са се оплаквали, че не могат да гласуват поправките в законите заради това, че нямат достъп до комисиите.
В началото на месеца Михайлов заяви, че промените в комисиите се отлагат, защото от „ДПС-Ново начало“ са заявили, че преди в комисиите са „имали трима представители, сега двама и се чувствали ощетени“.
Депутатите от МЕЧ също останаха без места в парламентарните комисии, след като парламентарната им група се разпадна и сформира наново.
Лена Бориславова разкритикува мнозинството, че дълго време е отлагало процедурата. Според нея това се дължи на преизчисляването на местата в комисиите и осигуряването на допълнителни такива за „ДПС-Ново начало“.
„Това, което наблюдаваме е, че с влизането на ПГ на „Величие“ се размести бройката, която се пада на парламентарна група. Поради влизането на „Величие“ ДПС-Пеевски бяха ощетени с девет места в комисии. Тъй като те не могат да допуснат и не са съгласни да имат по-малко кандидати, когато те може да са решаващи за мнозинства, затова и изборът се бави толкова много време, тъй като „ДПС-Ново начало“ извиваше ръцете на управляващите“, каза Бориславова.
По думите ѝ несъразмерно се дават допълнителни места в полза на фракцията на Пеевски в три комисии – Комисията по околна среда, Комисия по земеделие и Антикорупционната комисия.
„Нашата парламентарна група няма да подкрепи увеличение на бройката на тези комисии“, заяви Бориславова.
Според правилника за работа на Народното събрание всеки депутат има право да участва в до две комисии.
Депутатите от „Величие“ влизат в следните парламентарни комисии:
1. Юлиана Матеева – комисия по правни въпроси
2. Мария Илиева – комисия по икономическа политика и иновации
3. Красимира Катинчарова – комисия по енергетика; комисия по околната среда и водите
4. Ивелин Михайлов – комисия по външна политика
5. Павлин Петров – комисия по европейските въпроси
6. Ивайло Лазаров – комисия по отбрана; комисия за контрол над службите
7. Любиша Блажевски – комисия по образованието и науката
8. Лариса Савова – комисия по демографска политика, децата и семейството
Депутатите от МЕЧ:
1. Христо Расташки – правна комисия; комисия по външна политика
2. Пламен Петков – комисия по икономическа политика и иновации; комисия по околната среда и водите
3. Красимир Манов – комисия по енергетика
4. Николай Радулов – комисия по отбрана
5. Виолета Комитова – комисия по образованието и науката
6. Красимир Дончев – комисия по демографска политика, децата и семейството
Източник: Offnews.bg
Политика
Печалбата на държавните дружества ще пълни бюджета
Снимка БГНЕС/архив
Държавните дружества ще внесат печалбата си в бюджета
100% oт пeчaлбaтa cи зa финaнcoвaтa 2024 г. щe дaдaт нa дъpжaвaтa дъpжaвнитe пpeдпpиятия и тъpгoвcĸитe дpyжecтвa c дъpжaвнo yчacтиe в ĸaпитaлa, peши Mиниcтepcĸият cъвeт, ĸoйтo пpиe paзпopeждaнe пo тeмaтa.
Срокът за внасяне на отчисленията в полза на държавата е 27-и май.
Правителственото разпореждане определя, че освен печалба за миналата година, междинен дивидент от печалба към 30 юни тази година до 30-и септември ще внесат „Български енергиен холдинг“, „Държавна консолидационна компания“, „Национална компания индустриални зони“ и „ТЕРЕМ Холдинг“.
От обхвата на дивидента се изваждат лечебните заведения, центровете за психично здраве и дружествата от ВиК сектора.
От правителството мотивират решението си с изпълнението на приходната част на бюджета за тази година.
Източник: Offnews.bg
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 6 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Святпреди 1 седмица
АНСА: 4422-та дни понтификат на папа Франциск