България
Общинският съвет в Казанлък прие бюджет на Общината за 2025 г. в размер на близо 138 милиона лева

Общинският съвет в Казанлък прие бюджета и инвестиционната програма на Общината за 2025 година. Решението беше взето с 26 гласа „за“ след близо двучасов дебат на днешното редовно заседание на съвета. Финансовата рамка на бюджета за настоящата година е в размер на 137 735 951 милиона лева, което е с над 9 милиона лева повече спрямо бюджета за 2024 година.
„Проектът на бюджета на общината за настоящата година е подготвен и обсъден с обществеността и с всички групи общински съветници от моя страна“, каза кметът на общината Галина Стоянова. По думите ѝ предложенията, дошли от общественото обсъждане, както и тези на групите общински съветници, са съобразени в разчетите на бюджета, а някои от тях са несъотносими с него.
Това е бюджет, който ще даде възможност за изпълнение на инфраструктурни проекти, бюджет, който отразява инфлацията и включва увеличаване на работните заплати в почти всички сфери, които работят в публичния сектор, бюджет, който се разширява с две допълнителни програми в сферата на социалните услуги към гражданите, посочи още кметът. Стоянова изрази мнение, че бюджетът отговаря в максимална степен на възможностите и желанията на гражданите на общината.
По време на заседанието бяха гласувани предложения на някои от групите общински съветници, но никое от тях не събра необходимото мнозинство.
Основен акцент в разпределянето на средствата тази година е поставен върху образованието, социалните услуги, инфраструктурата и културата. Най-много средства са предвидени за държавно делегирани дейности – почти 90 милиона лева, а местните приходи са в размер на 48 милиона лева. Най-голям дял от увеличението е в субсидията за делегираните от държавата дейности, която нараства с близо 8,8 милиона лева спрямо предходната година. Предвиденото повишение при субсидиите за местни дейности е в размер на над 550 хил. лева, от които увеличението за целеви капиталови разходи е над 150 хил. лева.
С приемането на настоящия бюджет Община Казанлък ще запази социалната си политика. Продължава както насърчителната програма за новородени деца и млади семейства, така и програмата за подпомагане на младите лекари и на инвитро процедурите, чийто ресурс се увеличава. И тази година в бюджета са предвидени по 100 000 лева за апаратура за двете общински лечебни заведения в Казанлък. След закриването на институцията „обществен посредник“ средствата в размер на 35 000 лева се пренасочват за подпомагане на деца с редки и тежки заболявания.
Сред ключовите проекти на Община Казанлък за настоящата година са реконструкция на водопроводната мрежа в Шипка, за която са предвидени 2,3 млн. лв., а 761 000 лв. ще струва изграждането на канализация на ул. „Цанко Минков“. Сума от над 1 млн. лв. е предвидена за мерки за енергийна ефективност в Профилираната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, а почти 300 000 лв. ще бъдат отделени за подобрения в училища и детски градини. Предстои още работа по изграждане на спален корпус в Детската академия за таланти в село Розово, ремонт на колежа, който предстои да отвори врати следващата година.
Няколко важни проекта на обща стойност малко над 30 млн. лева ще бъдат изпълнени в Казанлък и с финансиране от държавния бюджет. Това са реконструкция на колодрума и изграждане на мултифункционална спортна зала, изграждане на кръгово кръстовище в западния вход на града и на пътен възел тип „Детелина“ на индустриалната зона на обходния път Казанлък и Стара Загора, изграждане на велоалея до язовир „Копринка“ и на Северен парк.
Инвестиционната програма предвижда реализацията на различни проекти, сред които продължаване на обновяването на уличната и тротоарната мрежа в града и селата, модернизация на детски градини и училища, рехабилитация на ВиК инфраструктура, подобряване на условията в общинските здравни заведения.
Източник: БТА
България
Каквото и да кажем на този исторически ден, няма да е достатъчно, за да изразим своята почит към героите на Априлското въстание, каза Наталия Киселова в Копривщица

Смелостта на априлци, тяхната саможертва и вяра ни задължават да следваме великия им завет и винаги да отстояваме справедливостта, свободата, достойнството и честта на България, заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова в словото си по време на тържествена церемония в Копривщица по повод 149-ата годишнина от Априлското въстание .
Каквото и да кажем на този исторически ден, няма да е достатъчно, за да изразим своята почит към героите на Априлското въстание и национално-освободителното ни движение. Трудно се намират най-точните думи, за да се обрисуват духът и саможертвата на участниците в онези драматични събития от пролетта на 1876 година, отбеляза Киселова.
Председателят на парламента прие рапорта на командващия тържествената заря-проверка и поздрави представителните роти на карловския гарнизон на площад „20 априлий“ в Копривщица.
Киселова посочи, че преди 149 години черковните камбани именно тук, в Копривщица, оповестяват началото на Априлското въстание в Четвърти революционен окръг – най-светият и най-трагичният момент в борбата на българския народ за национално освобождение и независимост.
По думите на председателя на парламента героизмът и себеотрицанието на поборниците приковават погледа на цяла Европа и на целия свят. По тези тесни калдъръмени улици сякаш все още отекват стъпките на Тодор Каблешков и неговите съратници, посочи Наталия Киселова. Тя подчерта, че от Копривщица поема подписаното с кръв писмо, което ще подпали пожарища в Четвърти революционен окръг, ще призове всички патриоти да последват примера на копривщенци, а Панагюрище, Клисура, Перущица и Батак ги следват.
По думите ѝ, безстрашно и с непоклатима вяра, въстаниците развяват знамето на бунта с готовността да пожертват и самите себе си в името на своите идеали за свобода. Тяхната смелост, саможертва и вяра ни карат да следваме великия им завет и винаги да отстояваме несправедливостта, свободата, достойнството и честта на България. Тя се обърна към копривщенци, че имат правото днес да се гордеят със своя род и история.
Априлското въстание и национално-освободителните борби разбудиха съвестта на света, съвестта на Европа, която обърна поглед към поробените наши земи – те отвориха пътя към Освобождението. Нашите предци ни показаха, че свободата се печели с кураж, дързост и с разум, че свободата е безценен дар, който всеки ден трябва да отстояваме с доблест, мъдрост и единение. Затова и днес носим тежката отговорност да сме достойни за огромната им саможертва, заяви председателят на парламента.
Слово изнесе и кметът на община Копривщица Мария Тороманова. Тя заяви, че обединението на народа по време на Априлското въстание буди възхищение. Тороманова посочи, че днес времената и хората са други, но титаните на Априлската епопея ще ни служат за пример и издигат винаги до висотата на европейското мислене и ще напомнят, че да си европеец значи преди всичко да си българин – готов да пожертва личното си щастие в името на общото благо.
Присъстващите бяха поздравени от местни деца с рецитала „Моята България“. Отдадена бе почит с едноминутно мълчание, а след това прозвуча и националният химн.
Сред официални гости бяха още народните представители от Софийска област Младен Маринов (ГЕРБ-СДС), Димитър Григоров (ДПС – Ново начало), бригаден генерал Пламен Йорданов, заместник- командир на Сухопътни войски, полковник Димо Гюлджанов, заместник- командир на 61-а Стрямска механизирана бригада.
Честванията по случай 149-ата годишнина от обявяването на Априлското въстание продължават и утре. Ще бъдат показани живи картини от въстанието.
Априлското въстание избухва на 2 май 1876 година (20 април стар стил) срещу османското иго. Въстанието е организирано от Гюргевския революционен комитет, създаден на 11 ноември 1875 г. от български емигранти в Гюргево, сред които Никола Обретенов, Стоян Заимов, Панайот Волов, Георги Икономов, Георги Измирлиев (Македончето), се посочва в справка на отдел „Справочна“ към БТА.
На 11 май 1875 г. под председателството на Стефан Стамболов започват заседанията на комитета, продължили до 25 декември 1875 г. Изработен е план за въстание, насрочено за 1 май 1876 г., според който България е разделена на пет революционни окръга – I (Търновски) с център Горна Оряховица и главен апостол Стефан Стамболов, II (Сливенски) с главен апостол Иларион Драгостинов, III (Врачански) с главен апостол Стоян Заимов , IV (Пловдивски) с център Панагюрище и с главен апостол Панайот Волов и V (Софийски), който по-късно не функционира, сочи още справка.
Въстанието продължава около един месец. Потушено е с нечувана жестокост, като над 30 000 българи са избити, стотици градове и села са опожарени и ограбени, а хиляди хора са хвърлени в затворите или са заточени, се посочва още в информацията на БТА.
Източник: БТА
България
Все още е в ход процедурата по приемане на първия български изтребител F-16, установено е отклонение в една от системите

В ход е процедурата по приемане на F-16, а след кацането на самолета е констатирано отклонение в работата на една от системите. Това съобщи командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев.
„Радев подшушнал на журналистите, които са били с него, че бил развален F-16 и не лети, та да питат Запрянов. Питали са го. И му казах на Запрянов още днес- шефът на Военновъздушните сили да бъде уволнен, ако е вярно това, което подшушнал Радев“, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. „Как ще вземе строшен самолет за 100 млн. долара“, коментира Борисов.
За F-16 платихме скъпо, чакахме дълго, ще го поддържаме много трудно и скъпо, но такъв беше изборът на г-н Борисов в 2019 г., каза президентът Румен Радев в отговор на въпрос има ли проблем с изтребителя F-16. Държавният глава призова лидера на ГЕРБ вместо „да си измива ръцете с летците и с ръководството на Министерството на отбраната, които всеки ден работят и се чудят как да компенсират политическото безхаберие и недомислици, по-добре да развърже повече кесията и неговото правителство да осигури средства, така че този иначе чудесен като бойни качества самолет да може да бъде поддържан в оперативна готовност и да лети“. Според държавния глава това ще е предизвикателство.
След кацането на самолета е констатирано отклонение в работата на една от системите, което не значи, че самолетът е счупен, каза по-късно през деня командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев на брифинг относно F-16 Block 70. Той уточни, че докато самолетът се приема в техническата си част, това отклонение ще бъде вкарано в нормите, така че да бъде изпълнено нормално и летателното приемане на самолета на по-късен етап. Процедурата по приемане на самолета е в ход. Тя се дели на две части – техническо и летателно приемане, каза той и уточни, че процедурата е продължителна и самолетът не е приет. Самолетът ще бъде приет, когато и двете процедури са изпълнени, добави той.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов каза, че доставката по сключения през 2019 г. договор с правителството на Съединените щати включва доставката на осем броя самолети F-16 Block 70 и пакет от оръжия, симулатори, материални средства за тяхната експлоатация. Той добави, че всички финансови средства по придобиване на самолета са осигурени и осигуряват доставката на пълния пакет. Осигурени са и средствата за подготовка на инфраструктурата в Трета авиационна база и е в ход нейното изграждане. Средствата, които са необходими за гаранция и експлоатация в жизнения цикъл, също се имат предвид, когато се сключваше договорът. Наясно сме с необходимостта за средства и резервни части, които се договарят с правителството на САЩ за осигуряване на жизнения цикъл на самолетите, каза Запрянов.
F-16 Block 70 е самолетът, който е необходим на българските Военновъздушни сили, посочи началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Тъй като става дума първо за това да се пази животът на летците, които експлоатират самолета, на следващо място безопасността на националната сигурност, така че трябва да се намери баланс, каза председателят на парламента Наталия Киселова. Попитана какъв според нея трябва да е този баланс, тя отговори: „Животът на хората. И на следващо място, разбира се, да бъде запазен самолетът. Мисля, че това ще бъде коригирано“.
Първият български изтребител F-16 Block 70 беше посрещнат официално по време на тържествена церемония в Трета авиобаза в с. Граф Игнатиево на 13 април. Той се приземи на 2 април в авиобазата. Самолетът, доставен за българските Военновъздушни сили (ВВС) от „Локхийд Мартин“, е учебно-боен (двуместен) самолет. Експлоатацията му ще започне след неговото техническо и летателно приемане от ВВС на България. Този самолет и останалите F-16 Block 70, които „Локхийд Мартин“ произвежда за българските ВВС по първия договор, ще бъдат пребазирани поетапно в нашата страна до края на 2025 г., съобщиха от Министерството на отбраната. Военновъздушните ни сили ще разполагат с една ескадрила F-16 Block 70 до края на 2027 г., когато в страната ще бъдат доставени още осем самолета по втория договор с „Локхийд Мартин“.
Вчера от пресцентъра на Министерството на отбрана информираха, че Денят на храбростта и празник на Българската армия на 6 май ще бъде отбелязан с водосвет на бойните знамена и знамената светини и с военен парад. В съобщението се посочва, че в началото на парада над площад „Княз Александър Първи“ ще прелетят вертолет Ми-17, носещ националното знаме на Република България, и два вертолета AS-532 AL „Cougar“, без да се споменава F-16.
Източник: БТА
България
Общинският съвет в Разлог прие бюджета за 2025 година след десетчасово заседание

След десетчасови дебати Общинският съвет в Разлог прие бюджета на общината за 2025 година на днешното си редовно заседание. Финансовата рамка възлиза на 99 327 041 лева и включва приоритети като модернизация на образователната инфраструктура, подобряване на медицинските услуги, ремонт на пътната мрежа, поддръжка на зелени площи и управление на отпадъците.
В рамките на заседанието, което се състоя при дневен ред от 17 точки, съветниците одобриха и инвестиционната програма на общината за предстоящата година. Част от приетите разходи включват основен ремонт на физкултурния салон на училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Бачево за 370 000 лева, изграждане на панорамен път от Предела до село Пирин за 590 000 лева, както и ремонт на улица в село Долно Драглище на стойност 300 000 лева.
Одобрени бяха и разходи по няколко социални направления – 70 000 лева за изграждане на ограда около гробищния парк в Разлог и 10 000 лева за придобиване на допълнителна земя към него. Отпуснати са и 32 000 лева за изграждане на улица в село Елешница.
Прието беше съкращение на средствата за спортна площадка в село Добърско – от 260 000 на 130 000 лева, след аргументи от страна на съветници, че има по-належащи нужди в населеното място.
Допълнително 195 000 лева бяха разпределени от очакваното увеличение на туристическия данък за културни дейности.
/ВД/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Бизнеспреди 6 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 6 дни
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Българияпреди 6 дни
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов
-
Святпреди 1 седмица
АНСА: 4422-та дни понтификат на папа Франциск