Икономика
Броят на заявките за изобретения системно намалява, показват данните от първата по рода си „Национална карта на интелектуалната собственост в Република България“

Броят на заявките за изобретения системно намалява, като от 164 през 2020 г. само за 3 години спадат почти наполовина до 89 през 2023 г. Това е посочено в първата по рода си „Национална карта на интелектуалната собственост в Република България“, която беше представена чрез видео в Аула „Максима“ на Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Националната карта е публикувана на интернет страницата на висшето учебно заведение.
Картата е реализирана от УНСС и Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“ в партньорство с Министерството на културата, Патентното ведомство, Националния статистически институт, Националното сдружение на общините в Република България и Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България.
Изследването включва 23 показателя, свързани с обекти на интелектуалната собственост. Чрез реализирано широко сътрудничество между държавни институции, местната власт и УНСС, с участието на 31 учени и 265 общини са били събрани и анализирани официални данни относно индустриалната и литературно-художествената собственост на страната, позволяващи създаването на Национална карта на интелектуалната собственост.
Изследователският екип отбелязва, че и броят на заявките за полезни модели системно намалява, като от 467 през 2020 г. спадат почти наполовина до 258 през 2024 г., независимо от обстоятелството, че през годините номиналният обем на финансирането на научноизследователската и развойната дейност (НИРД) расте.
В България интензивността на НИРД, измерена като процент от разходите от брутния вътрешен продукт за 2023 г., е в размер на 0,79 на сто, като за сравнение през същата година в Австрия е 3,29 процента, в Гърция – 1,49 на сто, а средно за Европейския съюз е 2,22 на сто. Икономиката на България е ориентирана към сектори с ниска иновативна активност като туризъм, добивна промишленост, строителство, които не изискват голям брой технологични иновации, е посочено в националната карта.
Изследователите отчитат като положителна тенденция обстоятелството, че от територията на всяка от 28-те области на страната за периода 2020-2024 г. е налице заявителска активност за поне един от четирите изследвани обекта на индустриална собственост – изобретение, полезен модел, промишлен дизайн, марка.
Сред негативните тенденции екипът, изготвил националната карта, отчита спад в общия брой на радиооператорите. През 2019 г. има 82 радиооператора, а през 2023 г. те са 73. Освен това има и спад в общия брой на телевизионните оператори – от 128 през 2019 г. до 113 а през 2023 г. През 2019 г. издадените вестници са в тираж 169 261 087 броя, като през 2023 г. тиражът спада почти наполовина до 87 243 120 бр. Висок е броят на общините, в които няма музеи, театри, представления, рецитали и концерти.
Като положителна тенденция изследователите отчитат възстановяването на филмопроизводството след кризата, породена от КОВИД-19. Увеличението на броя на заснетите пълнометражни, среднометражни и късометражни филми е във възходяща линия, като през 2021 г. заснетите филми са 74, а през 2023 г. са почти двойно – 145. Наблюдава се и ръст в броя на издадените книги. Във всички 265 общини в страната има читалища и всички те са организирали културни или творчески дейности. Броят на музикалните колективи се увеличава от 52 през 2019 г. до 76 през 2023 г. Броят на рециталите и концертите също се увеличава, както и този на театрите.
Препоръките на изследователския екип на национално нива са няколко.
От ключово значение за осигуряването на национална конкурентоспособност е определянето на сектори в икономиката, които ще се развиват интензивно, смятат анализаторите. Научноизследвателската дейност следва да се фокусира в научните области на секторите в икономиката, които ще се развиват интензивно, т.е. необходима е специализация в науката, препоръчва още изследователският екип. Според него стратегическото синхронизиране на националните приоритети в образованието с националните приоритети в икономиката би позволило целенасочена подготовка на кадри именно за националната икономика и целенасочена научноизследователска дейност в полза на секторите в икономиката, определени за интензивно развитие.
В България липсва последователна национална политика за насърчаване на научните изследвания през последните десетилетия, посочва още изследователският екип.
Данните от националната карта сочат, че за периода 2020 г. – 2024 г. са подадени 552 заявления за изобретения, като 290 са от юридически лица, а 236 от физически. 24 общини имат подадени заявления за изобретения, като най-много са от София, следват Пловдив, Стара Загора, Русе, Варна, Бургас, Габрово. 13 университета имат подадени заявки за изобретения. Най-много са от Техническия университет в София. На второ място се нареждат УНСС, Русенският, Тракийският и Пловдивският университет, Софийският университет „Св. Климент Охридски“.
В топ 10 на юридическите лица с най-висока активност са Институтът по роботика-БАН, Технически универститет-София, Институтът за космически изследвания и технологии-БАН, Институтът по информационни и комуникационни технологии-БАН, „Авко“ АД, „Антара“ АД, „Интеграл мед солюшънс“, Институтът по механика-БАН, Институтът по физика на твърдото тяло „Акад. Георги Наджаков“-БАН.
1424 са подадените заявления за полезни модели през изследвания период, от тях 1134 от юридически лица и 262 от физически лица. Подадените заявления за промишлен дизайн са 500, като от тях 398 са от юридически лица, а останалите от физически лица.
Подадените заявки за регистриране на марки са 18 409, като от юридически лица са 13 299 и 3024 от физически лица.
На представянето на националната карта председателят на Патентното ведомство Оля Димитрова посочи, че за първи път има общи данни за индустриалната собственост и информация за дейностите, които са свързани с авторското право и сходните права.
Според председателя на Националния статистически институт Атанас Атанасов националната карта е мащабно проучване, което включва информация от различни източници.
Председателят на Националното сдружение на общините в Република България и кмет на Велико Търново Даниел Панов смята, че националната карта ще бъде полезна за кметовете, защото те ще направят анализ на грешките си.
Според директора на Дирекция „Авторско право и сродни права“ към Министерството на културата Мехти Меликов потенциалът на националната карта е огромен.
Източник: БТА
Икономика
Британският парламентарен секретар по стандартите разследва финансовия министър заради забавена декларация за конфликт на интереси

Британският министър на финансите Рейчъл Рийвс е разследвана от парламентарния секретар по стандартите, сочи съобщение, публикувано на сайта на парламента в Лондон, предаде Ройтерс.
Според информацията комисарят, който е отговорен за мониторинга на кодекса на поведение на депутатите в Камарата на общините и за регистрите на декларациите за конфликт на интереси, е започнал вчера разследване. Той е посочил, че се отнася до „регистриране на декларация за конфликт на интереси“.
По информация на „Скай нюз“ разследването е свързано с получаването на билети от Кралския национален театър, които са били декларирани със закъснение в регистъра на депутатите. Става ясно обаче, че билетите са декларирани в срок в отделен регистър, който се отнася до членовете на правителството, посочва „Скай нюз“.
Предприемането на разследване не означава непременно, че са били нарушени правилата, заяви говорител на Рийвс
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Водещите европейски борси закриха с повишение въпреки данните, че икономиката на САЩ се е свила през първото тримесечие

Водещите европейски фондови пазари закриха днешната търговска сесия с повишение на основните си индекси. Това стана въпреки обявените по-рано днес данни, които сочат, че икономиката на САЩ се е свила с 0,3 на сто през първото тримесечие на годината.
Във Франкфурт DAX се повиши със 71,15 пункта или 0,32 на сто до 22 496,98 пункта.
Парижкият CAC добави 38 пункта или 0,5 на сто до 7593,87 пункта.
Лондонският борсов индекс FTSE 100 прибави 31,39 пункта или 0,37 на сто до 8494,85 пункта.
Паневропейският индекс Stoxx 600 приключи днешната търговия с повишение от 0,46 на сто до 527,48 пункта.
Не се стигна до масова разпродажби на акции на водещите европейски фондови пазари въпреки опасенията на инвеститори, че икономиката на САЩ може да изпадне в рецесия, което ще се отрази негативно на резултатите на редица компании, посочват пазарни анализатори.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Унгарската икономика е изпаднала в стагнация през първото тримесечие на 2025 г., сочат предварителни данни

Унгарската икономика е изпаднала в стагнация през първото тримесечие на 2025 г., след като отбеляза възстановяване през последните три месеца на 2024 година. Това сочат предварителните данни на Унгарската централна статистическа служба, публикувани днес и цитирани от ДПА.
На некоригирана база брутният вътрешен продукт (БВП) остава без промяна през първото тримесечие спрямо миналата година след ръст от 0,4 на сто през четвъртото тримесечие. Положителните резултати, постигнати в сектора на услугите, са компенсирани от по-слабите данни, отчетени в секторите промишленост и строителството, посочва статистическата служба.
На коригирана база унгарският БВП се е свил с 0,4 на сто през първото тримесечие спрямо ръст от 0,1 на сто през предходния тримесечен период.
Общият търговски излишък на Унгария се е увеличил до 1,77 млрд. евро през март от 1,6 млрд. евро през същия месец на миналата година, сочи друг доклад на унгарската статистика.
/ПИП/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 6 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Святпреди 1 седмица
АНСА: 4422-та дни понтификат на папа Франциск