Икономика
Икономиката на Германия се разширява с 0,2 на сто през тримесечието януари – март

Германската икономика се е разширила с 0,2 на сто през първото тримесечие в сравнение с последното тримесечие на миналата година, показват най-новите данни на Федералната статистическа служба на страната „Дестатис“ (Destatis), предаде ДПА.
Това отговаря на прогнозите на икономисти, анкетирани от Ройтерс. През четвъртото тримесечие на 2024 г. се сви с 0,2 на сто спрямо предходния тримесечен период.
От „Дестатис“ посочват, че през януари – март „крайните потребителски разходи на домакинствата и капиталообразуването са били по-високи, отколкото през предходното тримесечие“.
В сравнение със първото тримесечие на 2024 г. обаче, през тримесечието до края на март т.г. брутният вътрешен продукт на Германия е спаднал с 0,2 на сто, също с колкото и през четвъртото тримесечие.
Отделни статистически данни показаха, че германските продажби на дребно са намалели с 0,2 на сто през март, след като регистрираха ръстове през февруари и януари – съответно с 0,8 и 0,2 на сто.
Очаква се публикуването по-късно днес на първоначални данни за потребителските цени в Германия през април.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Цените на петрола продължават да се сриват на фона на митата на Тръмп

Петролът продължава да поевтинява на международните пазари. Това става на фона на опасенията на инвеститорите за спад на търсенето на черно злато в условията на търговска война, провокирана от митата върху вноса в САЩ, налагани от администрацията на американския президент Доналд Тръмп, предаде Ройтерс.
Цените на петрола са напът да отбележат най-големия си месечен спад от почти три години и половина, като сред факторите за тази тенденция е и нарастващото предлагане на черно злато на международните пазари, посочват пазарни анализатори.
На този фон сортът Брент от Северно море, чиято цена е референтна за европейския пазар, поевтиня с 3,7на сто до 60,94 долара за барел към 19:00 ч. българско време.
Договорите за американския лек суров петрол се понижиха с 3,66 на сто до 58,21 долара за барел.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Законопроект предлага промени в глобите за водачи на превозни средства у нас, които не са платили винетна или тол такса

Глобите за водачи, които ползват републиканска пътна мрежа без платена винетна или тол такса, ще бъдат съобразени с тежестта на извършеното нарушение. Въвеждат се и конкретни смекчаващи обстоятелства. Това предвижда Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) с промени в Закона за движението по пътищата, съобщиха от ведомството.
Промените са разработени след решение на Съда на Европейския съюз (ЕС), образувано по преюдициално запитване на Административен съд – Хасково за изчистване на несъответствия между системата от наказания, действаща в България, и правото на ЕС по отношение на платената пътна мрежа. С промените наказанията за пътните превозни средства, за които се дължи тол такса, ще бъдат редуцирани и обвързани с размера на максималната дължима тол такса, а за автомобилите с винетна такса ще бъдат обвързани с размера на годишната винетка.
Така например за автомобили до 3,5 тона, които ползват пътищата без платена винетка, се предвижда налагане на глоба на водача в двукратен размер на годишната винетна такса или 194 лв. Ще има смекчаващи обстоятелства. Ако нарушителят заплати винетна такса в деня, в който е установено нарушението, санкцията ще бъде в размер на 97 лв., или цената на една годишна винетка, с която се ползва цялата платена републиканска пътна мрежа. В момента глобата за липса на винетка е 300 лв., но водачът има 14-дневен срок, в който може да плати компенсаторна такса от 70 лв.
Промени ще има и за автомобилите над 3,5 тона, които заплащат тол такса, за да ползват републиканските пътища. При тях се предвижда и въвеждане на диференцирана система от наказания. Ако нарушението е извършено от физическо лице, в качеството на водач на пътното превозно средство, са предвидени три административнонаказателни състава. Първият е за незаплатена пътна такса в рамките на календарния ден. Предвижда се наказание в петкратния размер на максималната такса, но не по-малко от 116 лв. и не повече от 1800 лв. Вторият е за водач, заловен да шофира по пътна отсечка, но заплатил пътна такса за друг участък от платената пътна мрежа, в който случай се предвижда наказание в четирикратния размер на максималната тол такса, но не по-малко от 87 лв. и не повече от 1500 лв. Трета глоба ще се налага при частично заплатена пътна такса в резултат на невярно декларирани данни. Наказанието е трикратният размер на максималната такса, но не по-малко от 80 лв. и не повече от 1300 лв.
По-високи ще са наказанията за нарушения, извършени от физическо или юридическо лице, в качеството му на собственик на пътното превозно средство. Така например при незаплатена пътна такса в рамките на календарния ден, се предвижда глоба в петкратния размер на максималната тол такса, но не по-малко от 116 лв. и не повече от 2500 лв. При заплатена пътна такса за друг участък от платената пътна мрежа, но установено нарушение в друг участък, се предвижда наказание от 87 лв. до 2000 лв. При невярно декларирани данни глобата ще е от 80 лв. до 1500 лв.
Проектът на Закон за изменение на Закона за движение по пътищата прецизира и разпоредбата, която предвижда налагане на имуществени санкции на юридически лица и еднолични търговци, като препраща към административнонаказателните състави по чл. 179, ал. 3 – 3б.
Промените са публикувани за едномесечно обществено обсъждане в Портала за обществени консултации и интернет страниците на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
БТА припомня, че от утре, 1 май 2025 г., се променят цените на винетките за превозните средства до 3,5 тона. Годишната винетка ще струва 97 лв., тримесечната – 54 лв., месечната – 30 лв., седмичната – 15 лв., а уикенд винетката – 10 лв.
Източник: БТА
Икономика
Основният лихвен процент намалява до 2,24 на сто, считано от 1 май, обяви БНБ

Основният лихвен процент (ОЛП) у нас намалява до 2,24 на сто, считано от 1 май тази година, обяви Българската народна банка (БНБ). ОЛП се понижава с 0,15 процентни пункта спрямо предходния месец април, когато нивото беше 2,39 на сто.
Това е осми пореден месец на намаление на простата годишна лихва. Настоящият размер на ОЛП е най-ниският от месец март 2023 година насам, когато е възлизал на 2,17 на сто, сочи справка в данните на БНБ.
Пикът в покачването на ОЛП през последните години беше 3,80 процента, достигнат в края на 2023 г. и е повторен през март 2024 г. Основният лихвен процент у нас дълги години беше на нулево ниво, но в края на септември 2022 г. започна поредица от повишения. ОЛП тогава не беше повишаван от 2016 г.
Основният лихвен процент в България се прилага предимно при изчисляването на годишната лихва по задължения към бюджета.
/ВЙ/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 6 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Святпреди 1 седмица
АНСА: 4422-та дни понтификат на папа Франциск