Политика
За пореден ден Киселова не допусна изслушване на Митов за контрабандния канал в Пловдив

За трети път председателят на Народното събрание Наталия Киселова отказа да подложи на гласуване предложението на „Продължаваме промяната-Демократична България“ за изслушване на вътрешния министър Даниел Митов във връзка с контрабандния канал за цигари в Пловдив.
Вчера (29.04.) съпредседателите на „Да, България“ Божидар Божанов и Ивайло Мирчев заявиха, че ще внесат проект на решение в деловодството на Народното събрание, с което ще поискат по време на днешното заседание да бъде изслушан министъра на вътрешните работи.
„За утрешното заседание ще внесем проект на решение, с което ще поискаме вътрешният министър да ни предостави цялата информация, включително и тази, която не може, да поиска от прокуратурата да му я разреши. Изслушването на полицаите ще го внесем след празниците, за да им дадем време да стигнат от Пловдив дотук“, каза в кулоарите на парламента Божанов.
В началото на днешното пленарно заседание обаче Наталия Киселова отказа да подложи на гласуване включването на изслушването в дневния ред с аргумент, че искането е недопустимо, тъй като проекторешението не е гласувано в комисия, а директно гласуване в зала е възможно в срок от 15 дни след разпределението му на комисия, който изтича на 2 май.
От трибуната Божидар Божанов заяви, че няма становище на комисия, тъй като с несъществуваща процедура точката е определена като недопустима. По думите му това е достатъчен аргумент проекторешението да бъде разгледано.
„Както обясних на председателски съвет искането е недопустимо, тъй като първото проекторешение е внесено на 4 април и не е изтекъл срокът. Той ще изтече на 2 май, така че на 3 май ще може да бъде внесено проекторешението“, каза Киселова.
“НС не е съд“: Киселова отново спря изслушването за контрабандния канал в Пловдив
Председателката на Народното събрание вече два пъти отказа да подложи точката на гласуване със същия аргумент. Според правилника на парламента след като е отхвърлено дадено предложение, то може да се внесе отново най-рано след месец. Киселова посочи и друг аргумент – Софийската градска прокуратура я информирала, че се води проверка в Комисията за противодействие на корупцията.
Първоначално изслушването не бе допуснато, след като Костадин Ангелов от ГЕРБ показа с палец надолу на колегите си от БСП как да гласуват.
Против изслушването тогава гласуваха от ГЕРБ, БСП, „Има такъв народ“ и „ДПС – Ново начало“. „За“ гласуваха „Продължаваме промяната-Демократична България“, МЕЧ, „Възраждане“ и ДПС-ДПС.
Така пленарната зала отхвърли предложенията за изслушване на Даниел Митов и на полицаите от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ в Пловдив – Димитър Паница, Валентин Мандраджиев, Георги Димитров, Цвятко Геров, които на 19 ноември 2024 г. са разбили контрабанден канал за цигари на стойност над 8 милиона лева.
Твърди се, че е имало опит на високопоставени служители от системата на МВР да възпрепятстват акцията, а когато полицаите не са се подчинили, срещу тях е започнала проверка. Случаят нашумя като МВР-гейт.
Източник: Offnews.bg
Политика
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
Снимка justice.government.bg
Министърът на правосъдието Георги Георгиев
С гласовете на 169 народни представители парламентът прие на второ четене промените в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения.
„С приемането на промените в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали, България ще направи поредната важна крачка за отблокиране на второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост в размер на 653 млн. евро. Тези средства се полагат и дължат на българските граждани, и затова усилията на правителството и на народните представители са изключително важни. С приемане на тази нормативна уредба ще изпълним и част от препоръките за присъединяването на страната ни към ОИСР.“ – заяви министърът на правосъдието Георги Георгиев преди гласуването.
Георгиев очерта задачите, които законопроектът решава: „Подобряваме защитата на лицата, подаващи сигнали за нередности и корупция, както в публичния, така и в частния сектор. С прецизиране на уредбата успяваме в голяма степен да транспонираме директивата, по начина, по който това е следвало да бъде направено. Разширяваме личния обхват, включително за категориите лица, като изключваме адвокатите. Прецизираме ясно разграничението между тези, които се налага да опазват адвокатска тайна и останалите.“
Георгиев акцентира върху въвеждането на задължението общинските съвети да приемат етични кодекси, които да доразвиват правилата по отношение на деклариране, установяване и предотвратяване на конфликт на интереси и различни форми на заинтересованост. Като в случаите на установяване на нарушения от страна на общинските съветници, информацията да става публична.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Политика
“Величие“ и МЕЧ получиха места в парламентарните комисии

Депутатите на „Величие“ получиха места в парламентарните комисии един месец, след като се заклеха. Точката за промени в състава на комисиите многократно отпадаше от дневния ред на парламента, а хората на Ивелин Михайлов неведнъж са се оплаквали, че не могат да гласуват поправките в законите заради това, че нямат достъп до комисиите.
В началото на месеца Михайлов заяви, че промените в комисиите се отлагат, защото от „ДПС-Ново начало“ са заявили, че преди в комисиите са „имали трима представители, сега двама и се чувствали ощетени“.
Депутатите от МЕЧ също останаха без места в парламентарните комисии, след като парламентарната им група се разпадна и сформира наново.
Лена Бориславова разкритикува мнозинството, че дълго време е отлагало процедурата. Според нея това се дължи на преизчисляването на местата в комисиите и осигуряването на допълнителни такива за „ДПС-Ново начало“.
„Това, което наблюдаваме е, че с влизането на ПГ на „Величие“ се размести бройката, която се пада на парламентарна група. Поради влизането на „Величие“ ДПС-Пеевски бяха ощетени с девет места в комисии. Тъй като те не могат да допуснат и не са съгласни да имат по-малко кандидати, когато те може да са решаващи за мнозинства, затова и изборът се бави толкова много време, тъй като „ДПС-Ново начало“ извиваше ръцете на управляващите“, каза Бориславова.
По думите ѝ несъразмерно се дават допълнителни места в полза на фракцията на Пеевски в три комисии – Комисията по околна среда, Комисия по земеделие и Антикорупционната комисия.
„Нашата парламентарна група няма да подкрепи увеличение на бройката на тези комисии“, заяви Бориславова.
Според правилника за работа на Народното събрание всеки депутат има право да участва в до две комисии.
Депутатите от „Величие“ влизат в следните парламентарни комисии:
1. Юлиана Матеева – комисия по правни въпроси
2. Мария Илиева – комисия по икономическа политика и иновации
3. Красимира Катинчарова – комисия по енергетика; комисия по околната среда и водите
4. Ивелин Михайлов – комисия по външна политика
5. Павлин Петров – комисия по европейските въпроси
6. Ивайло Лазаров – комисия по отбрана; комисия за контрол над службите
7. Любиша Блажевски – комисия по образованието и науката
8. Лариса Савова – комисия по демографска политика, децата и семейството
Депутатите от МЕЧ:
1. Христо Расташки – правна комисия; комисия по външна политика
2. Пламен Петков – комисия по икономическа политика и иновации; комисия по околната среда и водите
3. Красимир Манов – комисия по енергетика
4. Николай Радулов – комисия по отбрана
5. Виолета Комитова – комисия по образованието и науката
6. Красимир Дончев – комисия по демографска политика, децата и семейството
Източник: Offnews.bg
Политика
Печалбата на държавните дружества ще пълни бюджета
Снимка БГНЕС/архив
Държавните дружества ще внесат печалбата си в бюджета
100% oт пeчaлбaтa cи зa финaнcoвaтa 2024 г. щe дaдaт нa дъpжaвaтa дъpжaвнитe пpeдпpиятия и тъpгoвcĸитe дpyжecтвa c дъpжaвнo yчacтиe в ĸaпитaлa, peши Mиниcтepcĸият cъвeт, ĸoйтo пpиe paзпopeждaнe пo тeмaтa.
Срокът за внасяне на отчисленията в полза на държавата е 27-и май.
Правителственото разпореждане определя, че освен печалба за миналата година, междинен дивидент от печалба към 30 юни тази година до 30-и септември ще внесат „Български енергиен холдинг“, „Държавна консолидационна компания“, „Национална компания индустриални зони“ и „ТЕРЕМ Холдинг“.
От обхвата на дивидента се изваждат лечебните заведения, центровете за психично здраве и дружествата от ВиК сектора.
От правителството мотивират решението си с изпълнението на приходната част на бюджета за тази година.
Източник: Offnews.bg
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов