Икономика
„Фолксваген“ отчете значителен спад на печалбата си през първото тримесечие на годината

Германският автомобилен производител „Фолксваген“ (Volkswagen) отчете днес значителен спад на печалбата си за първото тримесечие на годината, предаде Си Ен Би Си.
Най-големият европейски производител на автомобили отчете оперативна печалба от 2,9 милиарда евро (3,3 милиарда долара) за периода – януари – март 2025 г., което е с 37 на сто по-малко спрямо същото тримесечие на миналата година.
Приходите „Фолксваген“ обаче растат през първото тримесечие и достигат 77,6 милиарда евро, което е с 2,8 на сто повече на годишна база. Компанията посочи по-високите продажби на автомобили на пазари извън Китай като причина за ръста.
По-рано този месец германската автомобилна група предупреди, че оперативната й печалба за първото тримесечие вероятно ще спадне до 2,8 милиарда евро.
В специално изявление на 9 април компанията призна, че предварителният резултат за първото тримесечие се е отклонил значително от очакванията на анализаторите, които прогнозираха печалба в размер на около 4 милиарда евро.
„Както се очакваше, „Фолксваген груп“ отбеляза смесено начало на финансовата си година“, съобщи в изявление Арно Антлиц, главен финансов и главен оперативен директор на компанията.
„Предвид настоящата нестабилна световна икономическа ситуация е още по-важно да се съсредоточим върху възможностите, които са под наш контрол. Това означава да допълним нашата страхотна продуктова гама с конкурентна ценова база, за да можем да гарантираме успех и на бързо променящите се световни пазари“, допълни Антлиц.
„Фолксваген“ отчете оперативна печалба от 4,59 милиарда евро за първото тримесечие на 2024 г. и 6,15 милиарда евро за последните три месеца на 2024 г.
Отчетът на „Фолксваген“ идват на фона на несигурността пред автомобилния сектор, породена от наложените вносни мита от президента на САЩ Доналд Тръмп.
Секторът е силно уязвим към променливата търговска политика на Тръмп, особено предвид високата глобализация на веригите за доставки и силната зависимост от производствените операции в цяла Северна Америка.
Акциите на „Фолксваген“ са поскъпнали с близо 10 на сто от началото на годината.
Източник: БТА
Икономика
Законопроект предлага промени в глобите за водачи на превозни средства у нас, които не са платили винетна или тол такса

Глобите за водачи, които ползват републиканска пътна мрежа без платена винетна или тол такса, ще бъдат съобразени с тежестта на извършеното нарушение. Въвеждат се и конкретни смекчаващи обстоятелства. Това предвижда Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) с промени в Закона за движението по пътищата, съобщиха от ведомството.
Промените са разработени след решение на Съда на Европейския съюз (ЕС), образувано по преюдициално запитване на Административен съд – Хасково за изчистване на несъответствия между системата от наказания, действаща в България, и правото на ЕС по отношение на платената пътна мрежа. С промените наказанията за пътните превозни средства, за които се дължи тол такса, ще бъдат редуцирани и обвързани с размера на максималната дължима тол такса, а за автомобилите с винетна такса ще бъдат обвързани с размера на годишната винетка.
Така например за автомобили до 3,5 тона, които ползват пътищата без платена винетка, се предвижда налагане на глоба на водача в двукратен размер на годишната винетна такса или 194 лв. Ще има смекчаващи обстоятелства. Ако нарушителят заплати винетна такса в деня, в който е установено нарушението, санкцията ще бъде в размер на 97 лв., или цената на една годишна винетка, с която се ползва цялата платена републиканска пътна мрежа. В момента глобата за липса на винетка е 300 лв., но водачът има 14-дневен срок, в който може да плати компенсаторна такса от 70 лв.
Промени ще има и за автомобилите над 3,5 тона, които заплащат тол такса, за да ползват републиканските пътища. При тях се предвижда и въвеждане на диференцирана система от наказания. Ако нарушението е извършено от физическо лице, в качеството на водач на пътното превозно средство, са предвидени три административнонаказателни състава. Първият е за незаплатена пътна такса в рамките на календарния ден. Предвижда се наказание в петкратния размер на максималната такса, но не по-малко от 116 лв. и не повече от 1800 лв. Вторият е за водач, заловен да шофира по пътна отсечка, но заплатил пътна такса за друг участък от платената пътна мрежа, в който случай се предвижда наказание в четирикратния размер на максималната тол такса, но не по-малко от 87 лв. и не повече от 1500 лв. Трета глоба ще се налага при частично заплатена пътна такса в резултат на невярно декларирани данни. Наказанието е трикратният размер на максималната такса, но не по-малко от 80 лв. и не повече от 1300 лв.
По-високи ще са наказанията за нарушения, извършени от физическо или юридическо лице, в качеството му на собственик на пътното превозно средство. Така например при незаплатена пътна такса в рамките на календарния ден, се предвижда глоба в петкратния размер на максималната тол такса, но не по-малко от 116 лв. и не повече от 2500 лв. При заплатена пътна такса за друг участък от платената пътна мрежа, но установено нарушение в друг участък, се предвижда наказание от 87 лв. до 2000 лв. При невярно декларирани данни глобата ще е от 80 лв. до 1500 лв.
Проектът на Закон за изменение на Закона за движение по пътищата прецизира и разпоредбата, която предвижда налагане на имуществени санкции на юридически лица и еднолични търговци, като препраща към административнонаказателните състави по чл. 179, ал. 3 – 3б.
Промените са публикувани за едномесечно обществено обсъждане в Портала за обществени консултации и интернет страниците на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
БТА припомня, че от утре, 1 май 2025 г., се променят цените на винетките за превозните средства до 3,5 тона. Годишната винетка ще струва 97 лв., тримесечната – 54 лв., месечната – 30 лв., седмичната – 15 лв., а уикенд винетката – 10 лв.
Източник: БТА
Икономика
Основният лихвен процент намалява до 2,24 на сто, считано от 1 май, обяви БНБ

Основният лихвен процент (ОЛП) у нас намалява до 2,24 на сто, считано от 1 май тази година, обяви Българската народна банка (БНБ). ОЛП се понижава с 0,15 процентни пункта спрямо предходния месец април, когато нивото беше 2,39 на сто.
Това е осми пореден месец на намаление на простата годишна лихва. Настоящият размер на ОЛП е най-ниският от месец март 2023 година насам, когато е възлизал на 2,17 на сто, сочи справка в данните на БНБ.
Пикът в покачването на ОЛП през последните години беше 3,80 процента, достигнат в края на 2023 г. и е повторен през март 2024 г. Основният лихвен процент у нас дълги години беше на нулево ниво, но в края на септември 2022 г. започна поредица от повишения. ОЛП тогава не беше повишаван от 2016 г.
Основният лихвен процент в България се прилага предимно при изчисляването на годишната лихва по задължения към бюджета.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 30.04.2025
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов