Балкани
Румънският крайнодесен политик Калин Джорджеску обжалва удължаването на наложения му съдебен контрол

Крайнодесният румънски политик и бивш кандидат за президент Калин Джорджеску пристигна днес сутринта в Районния съд в първи сектор на Букурещ, където ще се гледа неговата жалба срещу решение на Главната прокуратура за удължаване на наложения му съдебен контрол, предаде агенция Аджерпрес. Джорджеску, който изненадващо излезе победител на анулирания впоследствие първи тур на президентските избори в Румъния миналата година, е наказателно преследван за шест престъпления, включително подбудителство към действия срещу конституционния ред.
Десетки привърженици на Джорджеску са се събрали в района на съда, където са разположени и голям брой жандармеристи.
На 24 април Калин Джорджеску беше призован в Главната прокуратура, за да бъде информиран за удължаването на съдебния му надзор с още 30 дни. Като част от тази мярка той трябва да се явява редовно в полицейския инспекторат в Илфов (съседен на Букурещ окръг – бел. ред.). Наложени са му и няколко забрани, като да напуска страната без разрешение на съдебните органи и да публикува легионерско, фашистко, антисемитско, расистко и ксенофобско съдържание в социалните медии.
Джорджеску е наказателно преследван за шест престъпления, най-тежкото от които е подбуждане към действия срещу конституционния ред. Той е обвинен, че е задействал план за дестабилизиране на Румъния с помощта на наемници, ръководени от бившия член на френския Чуждестранен легион Хорациу Потра, след като Конституционният съд анулира резултатите от първия тур на президентските избори миналата година.
На 9 март Централното избирателно бюро обяви за невалидна кандидатурата на Калин Джорджеску за повторението на президентските избори, като се позова на решението на Конституционния съд от 6 декември 2024 г., с което бе анулиран резултатът от първия тур.
Първият тур на новите президентски избори предстои тази неделя – 4 май, а вторият – на 18 май.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Шведски журналист получи 11-месечна условна присъда в Турция за обида на президента

Съд в Анкара осъди днес шведския журналист Йоаким Медин, арестуван през март в Истанбул, на 11 месеца затвор условно по обвинение в „обида на президента“, съобщава Франс прес.
Въпреки това репортерът ще остане в ареста в Истанбул в очакване на съдебния процес по обвинения в „принадлежност към терористична организация“, чиято дата все още не е определена.
Йоаким Медин беше командирован в Турция от изданието „Дагенс“, за което работи, за да отразява вълната от протести, разтърсили страната след ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу.
/ВН/
Източник: БТА
Балкани
Аджерпрес: Румънският премиер Чолаку приветства партньорството със „СпейсЕкс“ за разработване на нова сателитна технология

Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку приветства партньорството с американската компания „СпейсЕкс“ (SpaceX) за разработване на нова сателитна технология, предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес.
„Радвам се, че си партнираме с водещата американска компания „СпейсЕкс“, собственост на Илон Мъск, за разработване на нова сателитна технология. Това партньорство вече навлиза в нова фаза след благоприятните резултати от тестовете, извършени от компанията в Румъния“, каза Чолаку в началото на днешното правителствено заседание.
Вчера той обяви в социалната платформа „Екс“, че след „положителните резултати“ от тестовете, правителството напълно подкрепя разработването на нови сателитни технологии на негеостационарна орбита (NGSO).
„В светлината на положителните резултати от първия по рода си тест в света, проведен от „СпейсЕкс“ в Румъния, правителството напълно подкрепя разработването на нови негеостационарните сателитни технологии и възлага на Националният орган за управление и регулиране на комуникациите да анализира и активно да насърчи преразглеждането на текущите международни разпоредби относно ограниченията на EPFD (Еквивалентна плътност на потока на мощността)“, написа румънският премиер.
През октомври 2024 г. Националният орган за управление и регулиране на комуникациите на Румъния (ANCOM) обяви, че заедно с Министерството на националната отбрана и „СпейсЕкс“ е проведен първият тест в реални условия, за да се демонстрира, че негеостационарните сателитни системи (NGSO) на „Старлинк“ (Starlink) могат да работят, без да пречат на геостационарните спътникови (GSO) мрежи.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/ЕЩ/
Източник: БТА
Балкани
„Съюзът на синдикатите в Македония“ призовава към протест за по-високи заплати утре; „Конфедерацията на свободните синдикати“ бойкотира

„Съюзът на синдикатите в Македония“ обяви, че утре ще отбележи Международния ден на труда с протест, съобщи местната телевизия Телма. От „Конфедерацията на свободните синдикати“ пък призоваха да не се излиза на протест, защото диалогът с правителството е факт.
В навечерието на 1 май „Съюзът на синдикатите в Македония“ (ССМ) и „Конфедерацията на свободните синдикати“ (КСС) за пореден път кръстосаха шпаги за това кой по-добре представлява правата на работниците и кой спъва процесите, отбелязва телевизията. Според КСС не би трябвало да има протест, защото е имало добър социален диалог с правителството, докато представителите на ССМ са решени да излязат на улицата, за да поискат по-високи заплати и по-добри условия на труд.
„Нашите искания не са от днес, не са започнали вчера и няма да приключат утре. Протестът е начин на 1 май да изразим недоволство от нивото на заплатите, получавани от работниците в (Северна) Македония, които са най-ниските в региона“, каза Слободан Трендафилов, председател на Съюза на синдикатите, цитиран от Телма.
От КСС няма да протестират, защото са доволни от диалога с правителството, въпреки че Икономическият и социален съвет не функционира и процесът на определяне на представителността на ССМ е затруднен. Според тях именно ССМ не позволява по-високи заплати в администрацията.
„Всеки път през годините, когато чувстваме нужда да протестираме, ние протестираме. Доказали сме това, независимо дали е трябвало да бъде протест или стачка. Сега, тази година, както миналата, когато призовахме всички парламентарни групи да предоставят своите становища по програмите, да дадат обещания пред нас, тази година искаме да решим проблемите чрез диалог. Дори без представителни синдикати на ниво браншови синдикати, отново разговаряхме с правителството и имаше готовност да започнем отново от 1 май и да има по-голямо увеличение на заплатите в държавния сектор, но сега ще попитате тези, които утре протестират и отказват да се споразумеят, защо няма да се гласуват по-високи заплати“, каза Благоя Ралповски, председател на КСС, цитиран от Телма.
От ССМ отговориха, че Синдикатът не трябва да бъде „удължена ръка на правителството“, визирайки КСС – те са категорични, че няма социален диалог и твърдят, че в момента са изнудвани да се съгласят на нов общ колективен трудов договор.
„Когато синдикалистите подкрепят правителствени политики, това винаги е в ущърб на работниците“, каза Трендафилов.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов