Икономика
Промишлената активност в Китай отбелязва почти двугодишно дъно през април на фона на търговската война между Пекин и Вашингтон

Активността на китайските промишлени компании се понижи до най-ниската си точка от близо две години, като се сви за първи път от януари на фона на търговското напрежение между Вашингтон и Пекин, съобщи Си Ен Би Си.
Президентът Доналд Тръмп наложи мита в размер на 145 на сто върху по-голямата част от китайските стоки, влизащи в САЩ. Пекин отвърна на удара, като наложи свое собствено допълнително мито от 125 на сто върху американските стоки.
Индексът на мениджърите по доставките Пи Ем Ай (PMI) в промишлеността, изготвен от Националното статистическо бюро на Китай, спадна от 50,5 пункта през март до 49 пункта този месец. Това е най-ниското ниво на китайската промишлена активност от май 2023 г. Стойностите на показателя под 50 пункта показват свиване на активността, докато над тази граница – покачване.
Очакванията сред икономисти, анкетирани от Ройтерс, бяха за по-скромно намаление – до 49,8 пункта.
Забавянето дойде, след като активността на промишлените предприятия в Китай нарасна с най-бързия си темп от година през март, тъй като износителите увеличиха обемите си на доставки, за да избегнат по-високи мита, обявени от президента Тръмп.
Съставните индекси на произведена продукция и нови поръчки се сринаха съответно до 49,8 и 49,2 пункта, което е индикация за по-слабо търсене.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Законопроект предлага промени в глобите за водачи на превозни средства у нас, които не са платили винетна или тол такса

Глобите за водачи, които ползват републиканска пътна мрежа без платена винетна или тол такса, ще бъдат съобразени с тежестта на извършеното нарушение. Въвеждат се и конкретни смекчаващи обстоятелства. Това предвижда Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) с промени в Закона за движението по пътищата, съобщиха от ведомството.
Промените са разработени след решение на Съда на Европейския съюз (ЕС), образувано по преюдициално запитване на Административен съд – Хасково за изчистване на несъответствия между системата от наказания, действаща в България, и правото на ЕС по отношение на платената пътна мрежа. С промените наказанията за пътните превозни средства, за които се дължи тол такса, ще бъдат редуцирани и обвързани с размера на максималната дължима тол такса, а за автомобилите с винетна такса ще бъдат обвързани с размера на годишната винетка.
Така например за автомобили до 3,5 тона, които ползват пътищата без платена винетка, се предвижда налагане на глоба на водача в двукратен размер на годишната винетна такса или 194 лв. Ще има смекчаващи обстоятелства. Ако нарушителят заплати винетна такса в деня, в който е установено нарушението, санкцията ще бъде в размер на 97 лв., или цената на една годишна винетка, с която се ползва цялата платена републиканска пътна мрежа. В момента глобата за липса на винетка е 300 лв., но водачът има 14-дневен срок, в който може да плати компенсаторна такса от 70 лв.
Промени ще има и за автомобилите над 3,5 тона, които заплащат тол такса, за да ползват републиканските пътища. При тях се предвижда и въвеждане на диференцирана система от наказания. Ако нарушението е извършено от физическо лице, в качеството на водач на пътното превозно средство, са предвидени три административнонаказателни състава. Първият е за незаплатена пътна такса в рамките на календарния ден. Предвижда се наказание в петкратния размер на максималната такса, но не по-малко от 116 лв. и не повече от 1800 лв. Вторият е за водач, заловен да шофира по пътна отсечка, но заплатил пътна такса за друг участък от платената пътна мрежа, в който случай се предвижда наказание в четирикратния размер на максималната тол такса, но не по-малко от 87 лв. и не повече от 1500 лв. Трета глоба ще се налага при частично заплатена пътна такса в резултат на невярно декларирани данни. Наказанието е трикратният размер на максималната такса, но не по-малко от 80 лв. и не повече от 1300 лв.
По-високи ще са наказанията за нарушения, извършени от физическо или юридическо лице, в качеството му на собственик на пътното превозно средство. Така например при незаплатена пътна такса в рамките на календарния ден, се предвижда глоба в петкратния размер на максималната тол такса, но не по-малко от 116 лв. и не повече от 2500 лв. При заплатена пътна такса за друг участък от платената пътна мрежа, но установено нарушение в друг участък, се предвижда наказание от 87 лв. до 2000 лв. При невярно декларирани данни глобата ще е от 80 лв. до 1500 лв.
Проектът на Закон за изменение на Закона за движение по пътищата прецизира и разпоредбата, която предвижда налагане на имуществени санкции на юридически лица и еднолични търговци, като препраща към административнонаказателните състави по чл. 179, ал. 3 – 3б.
Промените са публикувани за едномесечно обществено обсъждане в Портала за обществени консултации и интернет страниците на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
БТА припомня, че от утре, 1 май 2025 г., се променят цените на винетките за превозните средства до 3,5 тона. Годишната винетка ще струва 97 лв., тримесечната – 54 лв., месечната – 30 лв., седмичната – 15 лв., а уикенд винетката – 10 лв.
Източник: БТА
Икономика
Основният лихвен процент намалява до 2,24 на сто, считано от 1 май, обяви БНБ

Основният лихвен процент (ОЛП) у нас намалява до 2,24 на сто, считано от 1 май тази година, обяви Българската народна банка (БНБ). ОЛП се понижава с 0,15 процентни пункта спрямо предходния месец април, когато нивото беше 2,39 на сто.
Това е осми пореден месец на намаление на простата годишна лихва. Настоящият размер на ОЛП е най-ниският от месец март 2023 година насам, когато е възлизал на 2,17 на сто, сочи справка в данните на БНБ.
Пикът в покачването на ОЛП през последните години беше 3,80 процента, достигнат в края на 2023 г. и е повторен през март 2024 г. Основният лихвен процент у нас дълги години беше на нулево ниво, но в края на септември 2022 г. започна поредица от повишения. ОЛП тогава не беше повишаван от 2016 г.
Основният лихвен процент в България се прилага предимно при изчисляването на годишната лихва по задължения към бюджета.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 30.04.2025
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов