Здраве
Проф. Кантарджиев: София да си изчисти канализацията от плъхове, те са разервоар за кърлежи
12 000 с варицела от началото на годината, много са, заяви експертът
Снимка БГНЕС/архив
Проф. Тодор Кантарджиев
12 000 случая на варицела има у нас от началото на годината, много са, обяви проф. Тодор Кантарджиев по Нова тв. Според него е важно да се вземе решение дали ще се прави задължителна ваксинация срещу заболяването.
По думите му по време на изолацията срещу коронавируса, това заболяване почти е изчезнало, което показва, че маските действат.
За менингококовата ваксина експертът обясни, че тя се препоръчва от СЗО за държави, в които има около 10 болни на 100 000 население на година. Ние най-много сме имали 0,6. Няма да се включва в задължителната ваксинация, препоръчителната ще е, заяви проф. Кантарджиев.
Кучетата са резервоар на кърлежи, които предават марсилска треска. И плъховете са много добър „резервоар”. Трябва да се вземе и мерки срещу дератизация на системата за отводняване в София или да чакаме някой порой да ги издави в каналите”, каза проф. Кантарджиев.
18% от кърлежите носят лаймска болест. Който си вади кърлеж, трябва за всеки случай да вземе еднократно антибиотик, препоръча той.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Китай издаде книга за COVID-19, вирусът не бил с лабораторен произход

Информационната служба на Китайския държавен съвет публикува днес бяла книга със заглавие „Предотвратяване, контрол и проследяване на произхода на COVID-19: действията и позицията на Китай“, предаде китайската информационна агенция Синхуа.
Освен увод и заключение документът съдържа три глави: „Приносът на китайската мъдрост при изучаването на произхода на COVID-19“, „Приносът на Китай в глобалната борба срещу COVID-19“ и „Лошо направляваната реакция на САЩ спрямо пандемията от COVID-19“.
Според бялата книга от началото на пандемията Китай последователно отделя значителни ресурси за съвместни изследвания на произхода на вируса с участието на китайски и международни учени. Изпълнявайки международните си отговорности по открит и прозрачен начин, страната повежда проучването във важни сфери като клиничната епидемиология, молекулярната епидемиология, епидемиологията на околната среда и откриването на животинските приемници. Китай си сътрудничи отблизо със Световната здравна организация при изучаването на произхода на вируса със засилено чувство на глобална отговорност и прозрачност.
В бялата книга се посочва, че „Глобалното проучване на произхода на SARS-CoV-2, свикано от СЗО: Съвместно проучване на СЗО и Китай, частично проведено от Китай“, както и други изследвания, провеждат систематични епидемиологични разследвания, молекулярно проследяване, скрининг на животински популации и изследвания на пътищата, изключват възможността град Ухан да е естествено място на произход на COVID-19 и заключват, че изтичане на материали от лаборатория в Ухан е извънредно малко вероятно. Тези усилия предоставиха на световната научна общност критично важни емпирични доказателства и установиха изследователска парадигма за бъдещи изследвания.
В бялата книга се посочва, че визията на глобална общност на споделено бъдеще е направлявала широкото международно сътрудничество на Китай срещу пандемията. Китай споделя навреме информация за епидемията със СЗО и международната общност и предоставя последователността на генома на вируса. Той също така кани мисия от международни експерти на СЗО в страната за провеждане на съвместно проучване за произхода на COVID-19, споделя без уговорки ефективните си мерки за предотвратяване, контрол, диагноза и лечение и прави всичко по силите си, за да предостави помощ и материали за международната общност.
Както се посочва в бялата книга, вместо да признае искрено провала си в реакцията спрямо COVID-19 и да помисли за своите грешки, правителството на САЩ се опитва да стовари вината и да отклони вниманието на хората, като безсрамно политизира проследяването на произхода на вируса. То сериозно подкопава общите международни усилия в борбата срещу пандемията и става слабо звено в глобалното обществено управление на здравеопазването.
Значителен доказателствен материал предполага, че COVID-19 може да се е появил в САЩ по-рано от официално обявеното време и преди избухването на епидемията в Китай. Задълбочено разследване на произхода на вируса трябва да се проведе в САЩ. Те трябва да реагират на разумната загриженост на международната общност и да предоставят надежден отговор на света.
В бялата книга се посочва, че заразните болести са общ враг за човечеството. Всякакъв опит научните усилия срещу заразните болести да се политизират или да се изфабрикува дезинформация с цел удари срещу други държави с користни цели в края на краищата заплашва живота и добруването на целия свят, включително на самата държава, заела се с такива практики. Китай ще продължи да работи с всички държави за подобряване на глобалното обществено здраве и добро управление и ще допринася проактивно за предотвратяване на нови заразни болести в бъдеще.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
16 600 жени се прегледаха в кампанията за рак на маточната шийка
Снимка Getty Images
Рак на маточната шийка
Близо 16 600 жени от цялата страна са прегледани в рамките на Скрининговата кампания за ранно откриване на рак на маточната шийка, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Кампанията се проведе в последните три месеца на 2024 г.
В обхвата на скрининга бяха включени здравноосигурени и здравнонеосигурени жени на възраст 20-29 г. и 40-49 г., както и здравнонеосигурени жени на възраст 30-39 г.
Най-голям интерес е проявен от жените във възрастова група 40-49 г., където реализираните прегледи с вземане на цитонамазка са общо 9 823. Най-много са възползвалите се в област Благоевград, следвани от София и Велико Търново. Във възрастовата група 20-29 г. са прегледани общо 4 572 жени, а в групата 30-39 г., са извършени 2191 прегледа.
От проведените цитологични изследвания на лицата, взели участие в скрининга, 770 резултата са показали патологични изменения в клетките, като 455 от тях са на жени в рисковата група от 40 до 49 г. Тези жени са били насочени за провеждане на допълнителни консултации, изследвания и уточняване на клиничното им състояние, за да се превентира развитието на онкологично заболяване.
При 48 от скринираните жени, резултатите са показали риск за карцином на маточната шийка и те са били насочени за допълнителни изследвания, диагностициране и проследяване.
Целта на скрининга за ранно откриване на рак на маточната шийка е да обхване клинично здрави жени от популацията, в определени възрастови групи, така че да може да се предложи навременно диагностициране и лечение. Това от своя страна води до повече години живот в по-добро здраве за изследваните лица и намаляване на смъртността от онкологично заболяване.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Отпускат 39,5 млн. лв. за психиатриите
Снимка Янка Петкова
Министерство на здравеопазването
Министерството на здравеопазването ще получи 39 500 000 лв. за допълнителни разходи, реши Министерския съвет с прието постановление на днешното си заседание.
С допълнителните средства ще се увеличат разходите по „Политика в областта на диагностиката и лечението“, бюджетна програма „Психиатрична помощ“ по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2025 г., в размер на 39 500 000 лева, в т.ч. показател „Персонал“ – 12 500 000 лева.
С проекта на акт се цели да се увеличи капацитета на системата на психиатрична помощ, като се привлекат нови кадри в психиатричните болници чрез осигуряване на справедливо възнаграждение и достойни условия на труд.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов