Икономика
Цените на петрола са напът към най-значителния си месечен спад от над три години

Цените на петрола продължават низходящия си ход в азиатската търговия, насочвайки се към най-големия си месечен спад от повече от три години. Търговското напрежение между някои от страните с най-големи икономики подкопава перспективите пред търсенето на горива на фона на опасенията от нарастващо предлагане, информира Ройтерс.
Сортът Брент от Северно море, който е референтен за Европа, отбеляза спад с 72 цента или 1,12 на сто до 63,53 долара за барел към 07:04 часа българско време.
Американският лек суров петрол поевтиня си със 70 цента или 1,16 на сто до 59,71 долара за барел.
Цената и на двата договора от началото на месеца се понижи със съответно 15 и 16 на сто, което е най-големият им процентен спад от ноември 2021 г.
Американският президент Доналд Тръмп вчера намали въздействието на митата върху автомобилния сектор, като облекчи част от тарифите, наложени върху произведените в чужбина части за автомобилите местно производство. Въпреки това анализаторите смятат, че цените на петрола ще останат под натиск, тъй като администрацията на Тръмп цели по-ниски цени на суровината, отбелязва Ройтерс.
В същото време потребителското доверие в САЩ се срина до близо петгодишно дъно през април, според публикувано вчера проучване на изследователския център „Конфърънс борд“ (Conference Board).
Що се отнася до предлагането, запасите от суров петрол в САЩ са се увеличили с 3,8 милиона барела миналата седмица, съобщиха снощи пазарни източници, позовавайки се на данни на Американския петролен институт (API).
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
България с най-голям дял през 2024 г. в ЕС на гражданите, изложени на риск от бедност и социално изключване, отчита Евростат

През 2024 г. 93,3 милиона души в Европейския съюз което се равнява на 21 на сто от населението на страните от ЕС, са били изложени на риск от бедност и социално изключване. Това сочат публикуваните днес най-нови данни на Евростат.
Делът им намалява с 0,3 процентни пункта спрямо 2023 година. Тогава 94,6 млн. души в ЕС са били изложени на риск от бедност и социално изключване, което се е равнявало на 21,3 на сто от населението на страните от Евросъюза.
Европейската статистическа агенция посочва, че на опасност от бедност и социално изключване са изложени хората, които са подложени на поне един от три социални риска. Изложени са на риск от бедност, от тежки материални и социални лишения или са част от домакинство с „много ниска икономическа активност“.
Статистическата служба на ЕС определя като домакинства с „много ниска икономическа активност“ тези, чийто представители в трудоспособна възраст са покрили 20 на сто и по-малко от нормалния брой работни часове.
Делът на гражданите, изложени на риск от бедност или социално изключване, варира в различните страни от Евросъюза през 2024 г.
България е била на първо място сред страните от ЕС през миналата година по дял на гражданите на страната, изложени на риск от бедност и социално изключване – 30,3 на сто. Следват Румъния – 27,9 на сто, Гърция – 26,9 на сто, както и Испания и Литва – и двете с по 25,8 на сто.
На другия полюс са били Чехия – 11,3 на сто, Словения – 14,4 на сто, следвани от Нидерландия – 15,4 на сто, Полша – 16 на сто и Ирландия – 16,7 на сто.
Източник: БТА
Икономика
Институтът на дипломираните експерт-счетоводители отбеляза юбилея на един от пионерите на съвременната одиторска професия Димитър Желязков

Институтът на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) отбелязва 80-ия юбилей на Димитър Желязков – име, което е и винаги ще остане за одиторската професия у нас като символ на един от тези, които допринасят най-много за нейното възстановяване и последващо успешно развитие. Това съобщиха от ИДЕС.
Институтът отправя поглед назад към историята и постиженията на Димитър Желязков, за да припомни и да отдаде заслуженото внимание към изключителните заслуги на експерт-счетоводителя за развитието на професията в България.
Участието на Димитър Желязков е решаващо за създаването на първия закон на икономическата реформа – Законът за счетоводството, приет през 1991 г. Димитър Желязков става председател на първия избран Контролен съвет на създадената през декември 1991 г. Асоциация на дипломираните експерт-счетоводители, предшественик на ИДЕС. Наред с практиката си като регистриран одитор, Димитър Желязков има значим принос в усъвършенстването на счетоводното и одиторското законодателство от началото на 21 век, е посочено в съобщението.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
„Мерцедес-Бенц“ и „Стелантис“ отчитат спад на приходите и печалбите си за първото тримесечие на годината

Германският автомобилен производител „Мерцедес-Бенц“ (Mercedes-Benz) отчете днес рязък спад на печалбата си за първото тримесечие на годината заради слаби продажби на ключовия за компанията китайски пазар, предаде ДПА.
Оперативната печалба на германския производител на луксозни автомобили намалява с 41 на сто през периода януари-март 2025 г. до 2,29 млрд. евро. Приходите му намаляват със 7,3 на сто до 33,2 млрд. евро на фона на глобален спад в продажбите на автомобили.
По отношение на основния пазарен сегмент за „Мерцедес-Бенц“ – продажбите на автомобили, коригираният оперативен марж на печалба – показател, които се следи от инвеститорите, се понижава с 1,7 процентни пункта до 7,3 на сто.
Германският автомобилен производител предупреждава за потенциално значително въздействие върху рентабилността й от новите мита върху вноса в САЩ.
„Мерцедес-Бенц“ предупреди по-рано, че мито в размер на 10 на сто върху вноса в САЩ може да намали оперативния марж на печалба при продажбата на автомобили с 1 процентен пункт.
Междувременно автомобилостроителната група „Стелантис“ (Stellantis) обяви днес, че е отложила прогнозата си за годишна си печалба заради „несигурност, свързана с митата“, посочва ДПА.
Автомобилният производител, притежаващ марките „Пежо“ (Peugeot), „Фиат“(Fiat), „Опел“ (Opel) и“Джийп“ (Jeep), отчете спад на приходите си за първото тримесечие на годината с 14 на сто до 35,8 млрд. евро (40,7 млрд. долара). Продажбите му на автомобили са спаднали с 10 на сто спрямо първото тримесечие на 2024 г. до 1,22 милиона превозни средства, в съответствие с по-ранни прогнози.
Продажбите на базираната в Нидерландия компания бяха силно засегнати през миналата година, особено на ключовия северноамерикански пазар.
„Стелантис“ все още търси нов главен изпълнителен директор, след като Карлос Таварес подаде оставка през декември. Компанията обяви днес, че се очаква процесът по назначаването на главен изпълнителен директор да приключи през първата половина на годината.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов