Общество
Жените яхват метлите, днес е празникът на вещиците

Свети Яков е един от дванадесетте апостоли на Иисус Христос. Брат е на любимия Христов ученик св. ап. и евангелист Йоан Богослов. Двамата братя се родили и израснали в благочестиво юдейско семейство. Баща им се казвал Зеведей. За него в свещените книги на Новия Завет не намираме никакви сведения. Споменато е само името му. От евангелията узнаваме, че тяхната майка, Саломия, била една от първите жени, които повярвали в Христа. Тя често придружавала Спасителя през време на Неговите пътувания из Палестина и Му помагала с материални средства. Тя е била свидетелка на кръстните страдания, смъртта и погребението на Христа.
Както Зеведей, така също и неговите синове Яков и Йоан били рибари.
В свещените книги на Новия Завет не намираме сведения за живота и дейността на апостол Яков след възнесението на Иисус Христос. Единственото съобщение, което намираме в книгата Деяния на светите апстоли, говори за неговата мъченическа смърт: „В онова време цар Ирод ури ръка на някои от църквата, за да им стори зло, и уби с меч Якова, брата Йоанов» (Деян. 12:1-2). От това съобщение узнаваме, че апостол Яков Зеведеев е завършил своя живот мъченически, като бил посечен с меч. Това станало през времето на Ирод Агрипа I през 44 г. Ап. Яков Зеведеевв първият мъченик за вярата от числото на дванадесетте апостоли.
Валпургиева нощ
Вечерта на 30 април срещу 1 май в Германия, Финландия, Швеция, Естония, Литва, Латвия, Румъния и Чехия започва т.нар. Валпургиева нощ – християнски празник с езически корени. И понеже във всяка жена се крие добра магьосница, но и зла вещица – всички дами могат да яхнат метлите и да честват „професионален“ празник.
В германската средновековна митология Валпургиевата нощ е празник на вещиците, които заедно с други нечисти сили се събират на деня на света Валпургия на връх Брокен в планината Харц и се опитват да попречат на идването на пролетта.
Счита се, че през тази нощ може да се предсказва бъдещето, да се призовават на помощ висшите сили, както и да се влиза в контакт с мъртвите. Валпургиевата нощ е и най-подходящият период от година за провеждане на ритуали, които да ни защитят от злите сили.
Поверията казват, че през тази нощ може да се отървете от всичките си проблеми. Нужно е само да напишете на лист хартия онова, което ви тревожи, и след това да изгорите този лист върху пламъка на свещ.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Решението за покупка вече се случва основно онлайн

„Над 70-80% от нашите клиенти първо разглеждат конкретни модели онлайн и след това посещават физически магазин“, това казва Богдан Узелац, главен търговски директор в Yettel България. Според него решението за покупка до голяма степен се случва онлайн – там клиентът търси информация, сравнява оферти и в крайна сметка преценява дали да купи или не.
„Дигиталната среда все по-често е началната точка – казва той. – Връзката с клиента вече започва от смартфона. Около 80-90% от дигиталния трафик идва именно от мобилните устройства.“ По думите му дигиталният канал има естествени предимства, затова очакванията му са, че клиентите ще продължат да го предпочитат и използват все повече.
Отчитайки тези тенденции, от Yettel инвестират значително в развитието на своето мобилно приложение Yettel App. Амбицията им е до края на годината цялостно да обновят визията и структурата му.
„Първият и основен приоритет е да разширим обхвата на приложението, така че клиентът да може да прави всичко онлайн. Искаме той да има избор и ако няма време да отиде до магазин или да се обади в колцентъра, да отвори приложението и да свърши това, което му е нужно“, обяснява Узелац.
Обещава да въведат и нови функции, които напълно ще премахнат нуждата от хартиени документи и чакане на куриери, както и да представят по-опростен и елегантен дизайн, който ще пести време на клиентите и ще им помага да намират бързо и лесно това, от което се нуждаят.
Според него хората търсят все повече стойност за своите смарт устройства, променя се начинът, по който потребяват развлекателно съдържание, а теми като киберсигурността стават все по-важни. Затова от телекома ще продължат да разширяват гамата от продукти и дигитални услуги, с които да отговорят на тези промени в потребителското поведение.
„Приложението дава възможност да осигурим повече добавена стойност за клиента – не просто да управлява своите услуги и да следи потреблението си, но да открива полезно и интересно съдържание – нови продукти и дигитални решения, игри с награди, достъп до развлекателни платформи и други – подчертава Узелац. – И не се ограничаваме само в рамките на телеком индустрията – дигитализацията на 100-те национални туристически обекта е емблематичен пример за това.“
Дори в момента клиентите могат да ползват Yettel App за редица неща – да сменят абонаментния си план, да платят сметката си, да добавят допълнителни мегабайти или да активират роуминг пакет. Те могат да печелят и отстъпки, като участват в игри като „Промо вторник“ или „Петък с Yettel“. Преди броени дни телекомът стана и първият мобилен оператор у нас, който интегрира Google Pay и Apple Pay в своето приложение. Така клиентите на Yettel вече имат още една опция за лесно и сигурно дигитално плащане.
Развитието на дигиталния канал обаче не бива да се случва за сметка на физическия, а паралелно с него. Узелац посочва, че магазините продължават да имат ключова роля за растежа на клиентската база и за изграждане на доверието. Затова през следващите две години Yettel ще обнови дизайна им, като представи напълно нова концепция. Телекомът работи и по внедряването на виртуален асистент с изкуствен интелект, който ще даде на търговците бърз достъп до нужната информация и възможност да персонализират услугите спрямо нуждите на потребителя. По този начин новите технологии ще допълнят традиционното обслужване и ще доведат до по-ефективно и ангажиращо клиентско изживяване.
„Магазините трябва да бъдат място, където клиентите се вдъхновяват, откриват и избират нови решения за своя дигитален начин на живот по възможно най-ефективния начин. В този смисъл няма нездрава конкуренция между каналите. Най-важното е да бъдем ориентирани към клиента и да му предоставим прозрачна и удобна услуга там, където му е удобно“, подчертава Узелац.
Източник: Offnews.bg
Общество
Бутат хотела на Румен Гайтански до яз. Искър днес
Снимка Столична община
Столична община възобновява премахването на незаконните постройки край язовир „Искър“ на Румен Гайтански днес в 14 часа. Зам.-кметовете Иван Василев и Никола Лютов ще бъдат на място, съобщиха от СО.
През юли миналата година Пернишкият окръжен съд спря събарянето на ловния хотел на бизнесмена, известен с прякора си Вълка.
СО започна събарянето за своя сметка през март 2024 г. Тогава бяха свалени част от керемидите на сградата, а кметът Васил Терзиев увери, че се извършват неща вътре в нея и затова не се вижда работа отвън.
За трите постройки беше установено, че са строени без необходимите разрешения от фирма на бизнесмена Румен Гайтански. В края на март на старта на събарянето им присъства кметът на София Васил Терзиев. Той поясни, че срокът за доброволно изпълнение е изтекъл и че общината е пристъпила към премахването им. Терзиев изчисли, че бутането на сградите ще отнеме между 3 и 6 месеца и ще струва на общината до 2.4 млн лв., след което сумата ще бъде предявена по съдебен ред на дружеството.
Припомняме, че за трите постройки на брега на язовир „Искър“, свързани с фирма „Био Майнинг“ АД, има окончателното решение на ВАС, с което се потвърждават заповедите на главния архитект на София Здравко Здравков, че постройките трябва да бъдат премахнати. Поради липса на доброволно изпълнение от страна на собственика Столичната община пристъпи към принудително изпълнение. Същевременно по молба на „Био Майнинг“ АД бе поискано да бъде предоставена възможност на дружеството доброволно да изпълни премахването, като бе посочен тримесечен график за дейностите“, заявиха от общината тогава.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Как да не губим пари от разликата в курсовете на Великобритания, САЩ или Швейцария

Онлайн поръчки от Великобритания, клиенти от САЩ, партньори от Швейцария – достъпът до международни пазари вече не е привилегия само на големите компании. Работата с различни валути е ежедневие и за много от малките и средни предприятия. С разнообразието на пазарите обаче на повърхността излизат и някои предизвикателства – такси, забавени преводи и загуби от колебания или разлики в обменния курс.
Всеки бизнес, който изнася продукти или предлага услуги на клиенти в САЩ, Великобритания или Швейцария, неизбежно се е сблъсквал с някое от тях. Плащанията в различни валути често изискват двойно конвертиране – средствата, изпратени в щатски долари или британски паунд, преминават през евро, а понякога и лева, за да достигнат до вашата сметка. Това не само удължава процеса, но и увеличава разходите.
Освен това приходите попадат под влиянието на курсови разлики, защото всяка трансакция се конвертира. Така например, ако приемате плащания от Великобритания в GBP, но нямате сметка в тази валута, всяко движение в курса на практика влияе на постъпленията. Подобни ситуации възникват и при партньорства с клиенти от Швейцария, когато плащанията в CHF преминават през евро или лева.
Грешките в счетоводството също не са изключение, когато се налага да работите с различни валути. Често партньорите поставят условия, напр. курсът от кой сайт да се приема за референтен. Много е възможно обаче вие след това да се отчитате по курса на деня на БНБ – откъдето също да дойдат разлики.
Решението на тези въпроси, особено, ако един бизнес редовно работи с подобни плащания, са т.нар. валутни сметки. Чрез тях може да се действа на практика като „местен“ пазарен субект без да се присъства физически в конкретната държава.
Така, когато приемате плащания в съответната валута, изключвате ненужните конвертирания и такси. Парите пристигат по-бързо и без излишни прехвърляния. Предвидимостта в приходите също се увеличава значително, защото те са защитени от колебания в обменните курсове. Когато парите постъпват директно в оригиналната валута, процесите се ускоряват, а грешките в счетоводството значително намаляват.
Валутните сметки са особено подходящи за компаниите, които работят с клиенти и партньори в държави като САЩ, Великобритания или Швейцария. Така избягват излишното конвертиране и потенциалните загуби от неблагоприятни курсови разлики.
В момента ПроКредит Банк дава практичен начин да проверите дали този подход е подходящ за вашия бизнес и за оптимизиране на международните ви разплащания. Банката предлага безплатно обслужване в рамките на 12 месеца за всички новооткрити валутни сметки в USD, GBP и CHF до края на септември 2025 г.
Фокусът на банката са малките и средни предприятия. ПроКредит Банк е популярна с това, че познава в дълбочина клиентите си, както и техния бизнес, като се стреми да предлага решения, съобразени с реалните им нужди.
Устойчивата възвръщаемост е приоритет за банката пред бързата печалба, затова и съвсем естествено тя предлага решения как бизнеса да оптимизира различни процеси и международните разплащания не са изключение.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов