Свържете се с нас

Общество

Кога се сеят картофи

Картофите са един от най-предпочитаните и тачени зеленчуци в България. Въпреки че идват от Южна Америка, те са намерили благоприятна почва и у нас. Не са особено претенциозни и не изискват много и специални грижи.

Засаждането на картофите започва в средата на май – за по-ранните сортове. Необходими са им до 80 дни от сеитбата, за да узреят и да се оберат. Най-доброто време за сеитба на картофите от по-късните сортове е съм края на май. Те трябва да престоят в земята до 110 дни, за да потеглят към тигана и тенджерата. Има и късен сорт, устойчив на измръзване, на който са му нужни 120 дни за узряване.

За добра реколта е важно не само времето за сеитба, но подготовката на почвата за картофи и, разбира се, трябва да знаете на каква дълбочина да ги засадите.

Отглеждане на картофи

Картофените лехи трябва да са добре огрени от слънцето. Предварително трябва да се махнат плевелите от тях, почвата трябва да се изоре и да се обогати с компост, хумус или друг тор.

Имайте предвид, че е добре картофите да са покълнали. Те се поставят с кълновете нагоре в дупки с дълбочина 10 см. Между всяко гнездо трябва да има разстояние от поне 30 см, а между редовете – 70 см. Методите за засаждане на картофи не са много и трудни.

След като сте спазили тези правила, просто ги покривате с почвата. Не е необходимо веднага след сеитбата да ги поливате. Достатъчно е да им давате вода на всеки 7-10 дни, ако картофите са в градината. Когато се появят пъпки, е хубаво да се напояват на всеки два дни.

Поливането на картофите на полето е по-трудна задача, особено когато става въпрос за големи площи. Тогава разчитате на прищевките на времето или трябва да разполагате с напоителна система.

Грижите за картофите са от решаващо значение за реколтата ви. Освен поливане, те включват борба с плевелите и наторяване, за да се поддържа добре почвата. Много важна част от добива е да наблюдавате за вредители или болести и да предприемете мерки за защитата им. Във всяка аграрна аптека могат да ви кажат с какво да ги напръскате, особено ако посевите са нападнати от колорадски бръмбар.

Картофени сортове

По света са известни над 4000 сорта, които се различават по начина на отглеждането им, според вкусовите им качества, времето на прибиране, хранителната им стойност и т. н. У нас са разпространени около 70 сорта картофи, сред които освен нашенски има и френски, холандски и немски. 

Но основно те се деля на ранни, средно ранни и късни сортове. Към първия вид са Агата, Аринда, Импала и пр. Към втория са Надежда 25, Марфона и Провенто. А към третия – Пикасо, Маркиз, Бор и пр. Но сортовете непрекъснато се обогатяват с нови. 

Кога да извадим картофите

Прибирането на реколтата обикновено се случва около 8-12 седмици след сеитбата. Най-добре е да проверявате редовно растенията за изсъхнали листа и върхове. Когато видите, че това се е случило, зеленчукът е готов за вадене. Добивът от картофи зависи от това дали са добре гледани през целия период.

И още нещо любопитно – у нас този зеленчук има различни наименования в зависимост от това в коя част на страната го намерите. Диалектно са известни като компири, барабой и патати. Последното е дало името на родопския пататник. Рецептите с картофи са огромен брой.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Общество

45 екипа косят в София, над 70% от зелените терени са окосени

Около 45 екипа в момента косят зелените пространства в цяла София.  Освен че прави пространствата в града по-красиви и приятни, окосяването е важно и за безопасността и заради процеса по обезпаразитяване през пролетта, информира кметът на Столична община Васил Терзиев.

“В около 30% от дните през април имаше валежи. Въпреки това екипите на Столична община и районите напреднаха значително с косенето, а в последните няколко слънчеви дни наваксахме изоставането и продължаваме стегнато по план,” каза още кметът.

Два пъти са окосени вече парковете и градините, за които се грижи Столична община. На някои места съвсем скоро ще приключи третият обход. В големите лесопаркове също е минало едно пълно косене, а в участъците от природен парк Витоша, за които се грижи Столичната община, екипите отчитат, че все още е студено и досега не се е налагало косене.

В междублоковите пространства в Средец, Красна поляна, Илинден, Надежда, Подуяне, Студентски, Изгрев, Триадица, Връбница, Възраждане, Овча купел, Красно село и Нови Искър първото косене също вече е напълно завършено. Окосени са и зелените площи в селата Ботунец, Враждебна, Яна, Челопечене, Кремиковци, Кривина, Казичене и Герман, както и централните части на район Банкя. В част от тези райони вече е в ход и второ окосяване на междублоковите пространства.

В останалите райони дейностите също напредват и се очаква съвсем скоро всички терени, които са отговорност на районите, да бъдат готови. Графикът за косене е динамичен и работата зависи както от метеорологичните условия, така и от приоритетността на другите дейности, с които са заети екипите на районите и на дирекция “Зелена система”.

Кметът Васил Терзиев изказа благодарност на гражданите за сигналите, които изпращат за актуалното състояние на терените около техните жилища.  “След приключване на косенето с по-голямата техника, екипите минават по терените и с тримери, след което се прави организация за събиране на тревата. Понякога това се случва в няколко поредни дни. Провеждаме и последващи обходи за забележки и възлагане на довършителни дейности, където е необходимо. След косенето на някои места се прави и повторно пръскане за кърлежи.”

Повторно обезпаразитяване рано тази сутрин е извършено в Южния парк.

Пролетните дейности по поддръжка на зелените кътчета на София са едни от най-приятните занимания по управление на града, допълва Терзиев.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Решението за покупка вече се случва основно онлайн

„Над 70-80% от нашите клиенти първо разглеждат конкретни модели онлайн и след това посещават физически магазин“, това казва Богдан Узелац, главен търговски директор в Yettel България. Според него решението за покупка до голяма степен се случва онлайн – там клиентът търси информация, сравнява оферти и в крайна сметка преценява дали да купи или не.

„Дигиталната среда все по-често е началната точка – казва той. – Връзката с клиента вече започва от смартфона. Около 80-90% от дигиталния трафик идва именно от мобилните устройства.“ По думите му дигиталният канал има естествени предимства, затова очакванията му са, че клиентите ще продължат да го предпочитат и използват все повече.

Отчитайки тези тенденции, от Yettel инвестират значително в развитието на своето мобилно приложение Yettel App. Амбицията им е до края на годината цялостно да обновят визията и структурата му.

„Първият и основен приоритет е да разширим обхвата на приложението, така че клиентът да може да прави всичко онлайн. Искаме той да има избор и ако няма време да отиде до магазин или да се обади в колцентъра, да отвори приложението и да свърши това, което му е нужно“, обяснява Узелац.

Обещава да въведат и нови функции, които напълно ще премахнат нуждата от хартиени документи и чакане на куриери, както и да представят по-опростен и елегантен дизайн, който ще пести време на клиентите и ще им помага да намират бързо и лесно това, от което се нуждаят.

Според него хората търсят все повече стойност за своите смарт устройства, променя се начинът, по който потребяват развлекателно съдържание, а теми като киберсигурността стават все по-важни. Затова от телекома ще продължат да разширяват гамата от продукти и дигитални услуги, с които да отговорят на тези промени в потребителското поведение.

„Приложението дава възможност да осигурим повече добавена стойност за клиента – не просто да управлява своите услуги и да следи потреблението си, но да открива полезно и интересно съдържание – нови продукти и дигитални решения, игри с награди, достъп до развлекателни платформи и други – подчертава Узелац. – И не се ограничаваме само в рамките на телеком индустрията – дигитализацията на 100-те национални туристически обекта е емблематичен пример за това.“

Дори в момента клиентите могат да ползват Yettel App за редица неща – да сменят абонаментния си план, да платят сметката си, да добавят допълнителни мегабайти или да активират роуминг пакет. Те могат да печелят и отстъпки, като участват в игри като „Промо вторник“ или „Петък с Yettel“. Преди броени дни телекомът стана и първият мобилен оператор у нас, който интегрира Google Pay и Apple Pay в своето приложение. Така клиентите на Yettel вече имат още една опция за лесно и сигурно дигитално плащане.

Развитието на дигиталния канал обаче не бива да се случва за сметка на физическия, а паралелно с него. Узелац посочва, че магазините продължават да имат ключова роля за растежа на клиентската база и за изграждане на доверието. Затова през следващите две години Yettel ще обнови дизайна им, като представи напълно нова концепция. Телекомът работи и по внедряването на виртуален асистент с изкуствен интелект, който ще даде на търговците бърз достъп до нужната информация и възможност да персонализират услугите спрямо нуждите на потребителя. По този начин новите технологии ще допълнят традиционното обслужване и ще доведат до по-ефективно и ангажиращо клиентско изживяване.

„Магазините трябва да бъдат място, където клиентите се вдъхновяват, откриват и избират нови решения за своя дигитален начин на живот по възможно най-ефективния начин. В този смисъл няма нездрава конкуренция между каналите. Най-важното е да бъдем ориентирани към клиента и да му предоставим прозрачна и удобна услуга там, където му е удобно“, подчертава Узелац.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Бутат хотела на Румен Гайтански до яз. Искър днес

Снимка Столична община

Столична община възобновява премахването на незаконните постройки край язовир „Искър“ на Румен Гайтански днес в 14 часа. Зам.-кметовете Иван Василев и Никола Лютов ще бъдат на място, съобщиха от СО. 

През юли миналата година Пернишкият окръжен съд спря събарянето на ловния хотел на бизнесмена, известен с прякора си Вълка.

СО започна събарянето за своя сметка през март 2024 г. Тогава бяха свалени част от керемидите на сградата, а кметът Васил Терзиев увери, че се извършват неща вътре в нея и затова не се вижда работа отвън. 

За трите постройки беше установено, че са строени без необходимите разрешения от фирма на бизнесмена Румен Гайтански. В края на март на старта на събарянето им присъства кметът на София Васил Терзиев. Той поясни, че срокът за доброволно изпълнение е изтекъл и че общината е пристъпила към премахването им. Терзиев изчисли, че бутането на сградите ще отнеме между 3 и 6 месеца и ще струва на общината до 2.4 млн лв., след което сумата ще бъде предявена по съдебен ред на дружеството. 

Припомняме, че за трите постройки на брега на язовир „Искър“, свързани с фирма „Био Майнинг“ АД, има окончателното решение на ВАС, с което се потвърждават заповедите на главния архитект на София Здравко Здравков, че постройките трябва да бъдат премахнати. Поради липса на доброволно изпълнение от страна на собственика Столичната община пристъпи към принудително изпълнение. Същевременно по молба на „Био Майнинг“ АД бе поискано да бъде предоставена възможност на дружеството доброволно да изпълни премахването, като бе посочен тримесечен график за дейностите“, заявиха от общината тогава. 

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 9 минути

Путин потвърждава своята готовност за преки преговори с украинците без всякакви предварителни условия, заяви Песков

Европапреди 10 минути

Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите

Българияпреди 11 минути

Тази година в Казанлък няма да бъде присъждано званието „почетен гражданин“ поради липса на предложения

Българияпреди 12 минути

Неучебен ден ще е 15 май в Плевен заради празника на града

Българияпреди 12 минути

Акция на ГДБОП се провежда в териториалната дирекция на Агенция „Митници“ в Пловдив

Българияпреди 13 минути

Повече от 970 екипа ще участват в обезпечаването на пътната безопасност през празничните дни, каза главен комисар Мария Ботева

Икономикапреди 15 минути

Бизнес климатът в България се подобрява през април, сочат данни на НСИ

Святпреди 21 минути

ИРНА: Иран призова Германия да разследва доставките си на химическо оръжие за Саддам Хюсеин

Спортпреди 22 минути

Давид Рая: Играхме добре, вече сме показвали, че можем да печелим като гости

Икономикапреди 23 минути

На финала сме с подготовката за преминаване на картовите разплащания от лева в евро, заяви в интервю за БТА подуправителят на БНБ Петър Чобанов

Спортпреди 24 минути

Четири състезателки ще представят България на турнира по художествена гимнастика „Pharaoh’s cup“ в Кайро

Българияпреди 24 минути

Комисар Ганчо Ганев е новият заместник-директор на Областната дирекция на МВР в Разград

Спортпреди 5 дни

Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига

Балканипреди 5 дни

Конституционният съд на Румъния също обжалва решение на Апелативния съд в Плоещ, което блокира решението му за анулиране на изборите

Обществопреди 5 дни

Нотариусите ще имат електронен достъп до удостоверенията за данъчна оценка и за наследници

Балканипреди 5 дни

Турска компания ще произвежда бронирани машини в Румъния

Българияпреди 5 дни

Кампанията „Капачки за бъдеще“ организира пролетна акция в Стара Загора

Балканипреди 5 дни

МИНА: Във Франция започна строителството на нови патрулни кораби за военноморските сили на Черна гора

Бизнеспреди 5 дни

Бизнес глобус: Apple мести производството на iPhone-и в Индия; Медиен гигант съди OpenAI; Рекорден износ на американски алкохол през 2024 г.

Политикапреди 5 дни

Терзиев: Лъжите на Хекимян лъснаха, плаща ги всеки софиянец

Икономикапреди 5 дни

Биткойнът премина прага от 95 000 за първи път от края на февруари

Святпреди 5 дни

Путин и Уиткоф обсъдиха възобновяването на преките преговори между Русия и Украйна, каза съветник на руския президент

Святпреди 5 дни

Земетресение с магнидтуд 6,3 бе регистрирано край бреговете на Еквадор; съобщава се за един ранен

Политикапреди 5 дни

ПП-ДБ и Спаси София свикват заседание на СОС за отстраняване на директорите на метрото

Новини