Свят
Франция за пръв път обвини Русия, че стои зад поредица от кибератаки срещу френски обекти

Руското военно разузнаване (ГРУ) е насърчавало кибератаки срещу френски обекти, включително саботаж на телевизионния канал „Те Ве 5 Монд“ през 2015 г. и хакване на имейли на предизборния екип на Еманюел Макрон по време на кампанията за президентските избори през 2017 г., съобщиха днес френските власти, цитирани от Франс прес.
„Руското военно разузнаване (ГРУ) от няколко години използва хакерска група, наречен APT28, срещу Франция“, заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро в публикация в социалната мрежа „Екс“, като за първи път официално приписа тези кибератаки на руското разузнаване.
APT28, английски акроним на Advanced Persistent Threat („Постоянна сериозна заплаха“), е руска хакерска група, добре позната на САЩ и страните от Европейския съюз, които вече наложиха санкции на свързани с нея физически или юридически лица. Според тези държави групата се опитва да повлияе на общественото мнение.
Изправена пред нарастващата интензивност на руската хибридна заплаха, Франция реши да оповести последните си разследвания, събрани в доклад на френската Национална агенция за сигурност на информационните системи (ANSSI), в който подробно са описани атаките, извършени между 2021 г. и края на 2024 г. Предишният доклад беше публикуван през октомври 2023 г.
„От 2021 г. насам APT28 е увеличила многократно мишените си: министерски структури, местни власти, но също и оръжейни и космически компании или икономическия и финансов сектор“, обясняват френските власти във видеоклип, предназначен да повиши осведомеността на французите за тази заплаха и публикуван от Жан-Ноел Баро в неговия профил в „Екс“.
Спортните организации, свързани с Олимпийските и Параолимпийските игри в Париж през 2024 г., също са станали обект на атака от страна на APT28, съобщи в изявление френското външно министерство.
Преди това „през 2017 г., в разгара на президентските избори във Франция, APT28 участва в мащабна хакерска атака“ с цел да посее съмнения и да повлияе на общественото мнение, се казва във видеоклипа.
„Хиляди документи са откраднати и разпространени, с надеждата да се манипулират избирателите, но кибератаката се проваля и не оказва влияние върху изборния процес“, допълни министърът, имайки предвид аферата „Макрон лийкс“.
Хакването и публикуването на хиляди вътрешни документи от обкръжението на бъдещия президент Еманюел Макрон точно преди втория тур на президентските избори през 2017 г. в крайна сметка не му попречи да бъде избран, посочва АФП.
Известна още като “Фенси Беър“ (Fancy Bear), APT28 беше обвинена и от американското разузнаване, че се е намесила в президентските избори в САЩ през 2016 г. в полза на Доналд Тръмп, като е пуснала в интернет десетки хиляди имейли от Демократическата партия и приближени на съперничката му Хилъри Клинтън.
Източник: БТА
Свят
САЩ призоваха Индия и Пакистан да не ескалират напрежението

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио скоро ще разговаря с външните министри на Индия и Пакистан, за да призове двете страни да не ескалират напрежението във връзка със смъртоносното нападение в индийската съюзна територия Джаму и Кашмир миналата седмица, предаде Ройтерс, като се позова на изявление от вторник на американския Държавен департамент.
Вашингтон заяви в неделя, че поддържа връзка на различни нива с двете ядрени сили, като ги насърчава да работят за „отговорно решение“ на възникналата ситуация.
„Разговаряме и с двете страни и им казваме, разбира се, да не ескалират ситуацията“, каза пред репортери говорител на Държавния департамент, като цитира изказване на Рубио.
Държавният секретар очаква да разговаря с външните министри на Индия и Пакистан във вторник или сряда, и призовава и други външни министри да сторят същото, каза още Държавният департамент.
Вашингтон изрази публично подкрепата си за Индия след атаката, която бе осъдена от американския президент Доналд Тръмп и от вицепрезидента Джей Ди Ванс. САЩ обаче не разкритикуваха Пакистан.
Индия хвърли върху Пакистан вината за атаката от 22 април, при която бяха убити 26 души. Пакистан отхвърля обвиненията и призовава за независимо разследване на нападението.
Индия е все по-важен партньор за Вашингтон, който има за цел да се противопостави на растящото влияние на Китай, отбелязва Ройтерс. Пакистан остава съюзник на САЩ, но важността му намаля, след като американските сили се изтеглиха от Афганистан през 2021 г.
За целия регион Кашмир, който е с мюсюлманско мнозинство, претендират както Индия, така и Пакистан, като всяка от двете страни контролира само част от него.
След нападението Индия и Пакистан си размениха обстрели през фактическата си граница.
Индийският премиер националист Нарендра Моди се зарече да накаже нападателите.
Пакистанският министър на информацията Атаула Тарар каза днес, че страната му разполага с достоверна информация, че Индия възнамерява да нанесе военен удар в рамките на от 24 до 36 часа.
„Пакистан разполага с достоверна информация, че Индия възнамерява да нанесе военен удар в следващите от 24 до 36 часа, като използва инцидента в Пахалгам като фалшив претекст“, заяви Тарар в социалната мрежа „Екс“.
Източник: БТА
Свят
САЩ одобриха продажбата на ракети въздух-въздух на Полша на стойност 1,3 млрд. долара

Държавният департамент на САЩ одобри потенциалната продажба на усъвършенствани ракети въздух-въздух със среден обсег и свързаните с тях елементи и програмна подкрепа на Полша на прогнозна стойност 1,33 млрд. долара, съобщи вчера Пентагонът, цитиран от Ройтерс.
Основният изпълнител на поръчката ще бъде корпорацията Ар Ти Екс, добави Пентагонът.
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
Зеленски заяви, че първата стъпка към мира в Украйна е Русия да се съгласи на безусловно спиране на огъня

Украинският президент Володимир Зеленски заяви днес, в традиционното си вечерно обръщение, че първата стъпка към мира в Украйна е Русия да се съгласи на безусловно спиране на огъня, предаде Ройтерс.
„Те трябва да направят ясни стъпки към слагане на край на войната и ние настояваме първата стъпка да бъде безусловно и цялостно спиране на огъня. Русия трябва да направи това“, изтъкна Зеленски.
Украинският лидер каза още, че Украйна се готви за още дискусии със САЩ, които имат за цел върху Москва да бъде оказан натиск да участва в разговори.
„Избираме точките на натиск в Русия, които най-силно ще насърчат Москва към дипломация“, отбеляза президентът на Украйна.
Володимир Зеленски разкритикува вчера предложението на руския президент Владимир Путин за тридневно спиране на огъня от 8 до 10 май, по случай честванията на победата на Съветския съюз срещу нацистка Германия във Втората световна война. Украинският президент каза, че за спиране на огъня няма нужда да се чака до 8 май.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза по-рано днес, че Украйна не е дала отговор на предложението на Путин за директни разговори за мир и че не е ясно дали Киев ще се присъедини към инициативата за тридневно спиране на огъня.
/БЗ/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Балканипреди 5 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп