Балкани
Турската полиция е иззела близо 1,3 тона наркотици при операция в Истанбул

Турската полиция е иззела близо 1,3 тона наркотици при операция срещу разпространението на наркотици, проведена днес в Истанбул, предаде ТРТ Хабер.
В рамките на операцията общо 1,15 тона метамфетамини са били иззети от тежкотоварен камион, паркиран в истанбулския квартал Арнавуткьой.
В същото време в кварталите Есенлер и Еюпсултан са направени проверки на два отделни адреса, като при тях са задържани трима души и са иззети общо над 136 килограма наркотици.
/ПК/
Източник: БТА
Балкани
Нова инициатива „Българските места по света“, предложи генералният директор на БТА Кирил Вълчев

Нова инициатива, наречена „Българските места по света“, предложи генералният директор на БТА Кирил Вълчев.
„Идеята е, че е време да направим обобщена карта на българските места по света, места, свързани с личности и събития от българската история, хора, които са българи, но родени в други страни или починали там, или прекарали важна част от живота си там, или дали съществен принос за развитието на тази друга страна. Част от тази карта трябва да бъде карта на вече поставени паметни знаци – паметници и паметни плочи, с описание на тяхното състояние и кой се грижи за тях.“, заяви Кирил Вълчев пред БТА в Белград.
„Нужен е и план за поставяне на нови паметни знаци с информация за отговорните местни институции за издаване на съответните разрешения, процедурите и срокове. Ние тук в Сърбия натрупахме известен опит, отне ни повече от 6 месеца да извървим нужните процедури и ако искаме да сложим паметни знаци във връзка със съответните годишнини, би трябвало да имаме ясен план достатъчно рано“, допълни Вълчев.
„На БТА ѝ прилича да предлага да бъдат поставени паметни плочи, свързани с известни журналисти“, уточни генералният директор на БТА Кирил Вълчев и допълни, че предложения могат да идват от различни институции.
Според Вълчев за осъществяването на новата инициатива е необходимо създаването на художествен съвет, който да уеднаквява критериите при изработването на паметните плочи, както и да се осигури финансиране.
Кирил Вълчев предложи инициативата „Българските места по света“ в деня, когато паметната плоча на българския революционер, писател и журналист Любен Каравелов бе поставена на постоянното ѝ място на фасадата на сградата на българското консулство в Белград в присъствието на посланик Петко Дойков, ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев и водещия на предаването на БНТ „Панорама“ Бойко Василев.
Посланик Дойков подкрепи инициативата „Българските места по света“ и изтъкна значението на Белград в живота на Любен Каравелов.
„Белград заема специално място в живота на Любен Каравелов, тук той живее и работи в продължение на няколко години, като развива широка обществена и публицистична дейност. В Белград той намира среда за свободно изразяване на своите идеи и работи активно с други борци за национално освобождение. През престоя си в сръбската столица Каравелов задълбочава своите познания за европейските политически процеси и укрепва своето убеждение, че образованието и свободата вървят ръка за ръка. Тук той среща и своята съпруга. Днес ние отдаваме почит не само на един велик българин, но и напомняме за връзките между България и Сърбия в общата ни борба за свобода и просвещение. Поздравявам ръководството на Българската телеграфна агенция за инициативата за поставяне на възпоменателна плоча на великия българин“, каза посланик Дойков пред БТА.
Според ректората на Софийския университет проф. Георги Вълчев инициативата „Българските места по света“ трябва да получи подкрепа от всички институции и подчерта, че за българската Алма Матер е изключително важно да се включи в инициативата.
Проф. Вълчев коментира ролята на Любен Каравелов като централна фигура в българското Възраждане.
„Ние трябва да се грижим паметта за Любен Каравелов да просъществува, защото въпреки кризите и периодите на трудности, които изживяваме като общество, паметта е тази, която ни споява и която ще позволи най-накрая да се създаде тази мечтана от възрожденците ни държава“, допълни ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев.
Водещият на предаването на БНТ „Панорама“ Бойко Василев също изказа подкрепа за новата инициатива на БТА „Българските места“.
Като специалист по процесите на Балканите Василев изрази надежда, че българите и сърбите ще продължат да се състезават помежду си в унисон с идеите на българския революционер Любен Каравелов.
„Ние, българите и сърбите, винаги сме в едно интересно състезание. Понякога се конкурираме кой е по-западен, понякога – кой е по-източен. Имало е и случаи, в които едните сме били Запад, а другите – Изток – и така всеки е доказвал конкурентните предимства на своето. По времето на Любен Каравелов обаче това състезание е било най-плодотворно. Защото сме се състезавали в името на свободата и напредъка. И въпреки че е имало завист и жажда за територии, най-светлите умове от онова време са гледали общата цел и общия път напред“, каза Василев пред БТА в Белград.
Досега БТА е поставила паметна плочи на Алеко Константинов в Одеса (Украйна) и на братя Любомир и Атанас Далчеви в Солун (Гърция).
Източник: БТА
Балкани
Водещият на предаването на БНТ „Панорама“ Бойко Василев подкрепи новата инициатива на БТА „Българските места“

Водещият на предаването на БНТ „Панорама“ Бойко Василев подкрепи новата инициатива на БТА, наречена „Българските места“.
Инициативата бе лансирана днес от генералния директор на БТА Кирил Вълчев по време на пресконференция в националния пресклуб на БТА в Белград.
„Идеята е, че е време да направим обобщена карта на българските места по света, места, свързани с личности и събития от българската история, хора, които са българи, но родени в други страни или починали там, или прекарали важна част от живота си там, или дали съществен принос за развитието на тази друга страна. Част от тази карта трябва да бъде карта на вече поставени паметни знаци – паметници и паметни плочи, с описание на тяхното състояние и кой се грижи за тях“, заяви Кирил Вълчев пред БТА в Белград, а после взе участие в церемония по повод поставянето на паметна плоча, посветена на българския революционер, писател и журналист Любен Каравелов на постоянното й място на фасадата на българското консулство в сръбската столица.
„Ние, българите и сърбите, винаги сме в едно интересно състезание. Понякога се конкурираме кой е по-западен, понякога – кой е по-източен. Имало е и случаи, в които едните сме били Запад, а другите – Изток – и така всеки е доказвал конкурентните предимства на своето. По времето на Любен Каравелов обаче това състезание е било най-плодотворно. Защото сме се състезавали в името на свободата и напредъка. И въпреки че е имало завист и жажда за територии, най-светлите умове от онова време са гледали общата цел и общия път напред“, каза водещият на „Панорама“ Бойко Василев пред БТА в Белград.
Василев допълни, че си мечтае, „за едно време, когато състезанието между българи и сърби ще бъде благородно, с поглед към Европа, с поглед към напредъка и прогреса“.
„Аз си представям, че в рамките на нашия живот тук всички балкански страни ще направят нещо за първи път, ще влязат за първи път в един и същи съюз“, каза още Василев.
Източник: БТА
Балкани
Албания ще стане енергийно независима в рамките на това десетилетие, заяви албанският премиер

Албанският премиер Еди Рама проведе срещи днес във Фиер, Югозападна Албания, на които обсъди постиженията и плановете, свързани с електроенергията, съобщи Евронюз Албания.
Рама каза, че вътрешното производство на електричество се е удвоило и че с началото на няколко проекта за вятърна енергия и развиването на иновациите страната не само ще има необходимото количество електроенергия, а ще стане и страна износител.
Според него в рамките на това десетилетие Албания ще бъде „енергийно и тотално незавсима от всякакво външно развитие“, пише медията.
Той информира, че удвоеното производство на електроенергия се дължи на диверсификацията на енергийните източници с 10 процента производство на електричество от слънчева енергия, тъй като хидроенергийните източници, каквито основно е имало в страната, са били „разбираемо уязвими“, дори без да се взема предвид факторът изменение на климата.
„Имаме причини да мислим, че пълната енергийна независимост на Албания е близо и трансформацията от страна, където енергията е проблем, в страна нетен износител на електроенергия е близо (…) На база на това, което сме планирали, в рамките на това десетилетие Албания ще бъде енергийно и тотално незавсима от всякакви външни процеси“, заяви Рама.
Албанският премиер каза, че по този начин страната сама ще решава съдбата си във връзка с електричеството, като каза, че това обхваща – освен производството на електричество – и преноса на енергия, в който също е постигнат важен успех.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Балканипреди 5 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп