Свържете се с нас

Свят

Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира

Изтласкването на украинските сили от руската Курска област слага край на най-голямото нахлуване на територията на Русия след края на Втората световна война, но също така премахва едно от препятствията пред сключването на споразумение за мир, тъй като Москва не бе склонна да го направи, докато на нейна територия имаше противникови сили.

Ден след като Москва обяви приключването на операциите в Курска област президентът Владимир Путин обяви едностранно тридневно прекратяване на огъня за 80-годишнината от победата на Съветския съюз и неговите съюзници във Втората световна война.

Два руски източника, говорили с Ройтерс при условие за анонимност, заявиха, че договарянето на край на войната, докато в Курска област все още е имало украински военни е било неприемливо за Кремъл.

Малко повече от две години след началото на руската инвазия през 2022 г. Украйна започна най-дръзката си атака на 6 август 2024 г., пробивайки отбраната на руската граница в Курска област с помощта на рояци от дронове и тежко западно въоръжение.

В разгара на нахлуването украинските сили превзеха почти 1400 квадратни километра в Курска област, но атаката се оказа скъпоструваща за Киев.

По информация от украински карти с открит достъп от началото на украинското нахлуване Русия е превзела около 2000 квадратни километра в Украйна и сега контролира част от територията на страната, която е почти с размерите на американския щат Пенсилвания.

Някои анализатори казват, че бързото напредване на Русия, основно в Източна Украйна, е било подпомогнато от пренасочването на силите на Киев към Курск.

„По същество Украйна замени територията, която цени най-много – своята, за територия, която не цени и която нямаше да може да задържи завинаги“, казва Кристофър Маккалиън, сътрудник в мозъчния тръст „Приоритети в областта на отбраната“ във Вашингтон, който се застъпва за силна американска армия и сдържана външна политика.

Украйна, която е в отстъпление от седмици, но все още твърди, че има активни сили в Курска област, настоява, че нахлуването е отвлякло вниманието на Русия и ѝ е попречило да напредне още повече в някои части на фронта в източната част на страната, като я е принудило да разположи войските си другаде. Киев казва, че целта му е била и да защити границата на своята Сумска област, както и да превземе територия, която би могла да бъде заменена в рамките на бъдещи преговори за мир.

Тези преговори, подтиквани от дипломатическото посредничество на Вашингтон, вече са в ход, но без разменната монета, на която Украйна разчиташе.

Все още обаче има огромни различия, които биха могли да осуетят усилията за мир на президента на САЩ Доналд Тръмп.

Ако разговорите се провалят, руските сили просто ще продължат да се сражават, казва един от източниците на Ройтерс.

Агенцията отбелязва, че нито генералният щаб на Кремъл, нито този на Украйна, не е отговорил на запитване за коментар.

През последните седмици Русия засили атаките си в Сумска област, която граничи с Курска област, казват официални представители. На 14 април при руска ракетна атака бяха убити 35 души в град Суми. Русия заяви, че е взела на прицел събиране на украински войници.

Въпреки съмненията в Украйна относно това дали офанзивата в Курска област си е заслужавала, президентът Володимир Зеленски призна, че силите на Киев сега са активни в руската Белгородска област, която също е гранична и каза, че това е част от усилията да бъдат защитени градове от украинската страна на границата.

Русия е окупирала малки райони в Харковска област, която граничи с Белгородска област. Съгласно американските предложения за прекратяване на войната, Украйна би могла да възстанови пълен контрол над територията си в Харковска област като част от споразумение за мир, а Русия би запазила контрола си над малко повече от една пета от територията на Украйна.

БИТКАТА ЗА КУРСК

За Кремъл нахлуването в Курска област, където през 1943 г. се води най-голямата танкова битка в историята между съветските сили и нацистка Германия, е неудобна тема.

Обявяването на победата над украинските войски дойде преди 80-ата годишнина от победата на Съветския съюз над нацистите на 9 май. То позволи на Путин да се похвали с победа пред поканените високопоставени гости, включително китайския лидер Си Цзинпин и бразилския президент Луиз Инасио Лула да Силва.

Според руски източници въпреки предварителни предупреждения, че е възможно да има атака, руските сили са били изненадани от украинското нахлуване.

Руски официални представители тогава говореха за хаос докато руски цивилни бягат на изток и руски граничари и войници се опитват да се сражават с малки, изключително мобилни украински подразделения, които се разпръскват по второкласни пътища в Курска област със западно въоръжение и автомобили.

Най-малко 120 000 души бяха евакуирани и Путин, който бе видимо раздразнен, публично порица тогавашния губернатор на Курска област Алексей Смирнов, който бе арестуван през април по обвинения в присвояване на средства, предназначени за отбрана на границата. Той отхвърля обвиненията.

Когато репортери на Ройтерс посетиха Курска област през март размерите на руската военна операция бяха впечатляващи – танкове, ракетни системи и хиляди военнослужещи бяха в движение, а цивилни разказваха на фона на сирени за въздушна атака за страха си от удари с дронове и ракети.

Севернокорейски снаряди и военнослужещи помогнаха на Русия да отвърне на удара в Курск. Путин лично изрази благодарност към севернокорейския лидер Ким Чен-ун за помощта на неговите войници.

Министерството на отбраната на Русия казва, че украинските сили в Курска област са претърпели загуби, възлизащи на повече от 76 000 убити и ранени войници, както и повече от 412 унищожени танка и няколко хиляди военни автомобила. Украйна твърди, че Русия е претърпяла загуби, възлизащи на повече от 62 000 убити и ранени. Нито една от страните не е публикувала данни за собствените си загуби. И двете страни оспорват публикуваната информация, достоверността на която агенция Ройтерс отбелязва, че не може да потвърди чрез независими източници. (БТА, със съкращения)

(Превод от английски език: Владимир Арангелов)

Източник: БТА

Свят

Зеленски заяви, че първата стъпка към мира в Украйна е Русия да се съгласи на безусловно спиране на огъня

Украинският президент Володимир Зеленски заяви днес, в традиционното си вечерно обръщение, че първата стъпка към мира в Украйна е Русия да се съгласи на безусловно спиране на огъня, предаде Ройтерс.

„Те трябва да направят ясни стъпки към слагане на край на войната и ние настояваме първата стъпка да бъде безусловно и цялостно спиране на огъня. Русия трябва да направи това“, изтъкна Зеленски.

Украинският лидер каза още, че Украйна се готви за още дискусии със САЩ, които имат за цел върху Москва да бъде оказан натиск да участва в разговори.

„Избираме точките на натиск в Русия, които най-силно ще насърчат Москва към дипломация“, отбеляза президентът на Украйна.

Володимир Зеленски разкритикува вчера предложението на руския президент Владимир Путин за тридневно спиране на огъня от 8 до 10 май, по случай честванията на победата на Съветския съюз срещу нацистка Германия във Втората световна война. Украинският президент каза, че за спиране на огъня няма нужда да се чака до 8 май.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза по-рано днес, че Украйна не е дала отговор на предложението на Путин за директни разговори за мир и че не е ясно дали Киев ще се присъедини към инициативата за тридневно спиране на огъня.

/БЗ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

АКП: Премиерът на Камбоджа откри три модернизирани отсечки от националната пътна мрежа

Mинистър-председателят на Камбоджа Хун Манет откри три модернизирани пътни артерии, които са част от националната мрежа, и заяви, че те ще изиграят жизненоважна роля за засилване на икономическите дейности в югозападния регион на страната, предаде камбоджанската новинарска агенция АКП.

Изградени от Китайската пътна и мостова корпорация, трите пътя бяха завършени на обща стойност приблизително 188 милиона щатски долара. Те бяха финансирани чрез заем на преференциални условия от правителството на Китай, заедно с вноски от правителство на Камбоджа и данъчни облекчения.

„Тези нови и модернизирани пътища са стратегически проектирани, за да подобрят свързаността между ключови селскостопански и промишлени зони, като същевременно осигуряват по-ефективни транспортни маршрути за търговски и частни превозни средства в югозападните провинции“, заяви Хун Манет на церемонията по откриването.

Той отбеляза още, че модернизираната инфраструктура значително ще подобри регионалните транспортни мрежи и ще улесни пътуването, като в крайна сметка ще допринесе за икономическата експанзия.

„С тези инфраструктурни подобрения югозападният регион става все по-привлекателен за нови инвестиционни възможности“, добави той.

Премиерът потвърди ангажимента на правителството за развитие на инфраструктурата в цялата страна с цел насърчаване на устойчив икономически растеж и подобряване на качеството на живот.

(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и АКП)

/БЗ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Сенатът на американския Конгрес утвърди бившия сенатор Дейвид Пардю за посланик на САЩ в Китай

Сенатът на американския Конгрес утвърди днес бившия сенатор Дейвид Пардю за посланик на САЩ в Китай, предаде Ройтерс.

При гласуването в Сената кандидатурата на Пардю бе подкрепена с 67 гласа, а 29 сенатори гласуваха „против“.

Номинираният от президента Доналд Тръмп за посланик в Китай Пардю беше сенатор от щата Джорджия от 2015 до 2021 година и е живял в Хонконг. Той има 40-годишен опит като ръководен кадър в международния бизнес.

Ройтерс отбелязва, че Пардю е критично настроен към Китай и Китайската комунистическа партия. Въпреки това в миналото е подкрепял пренасочването на работни места от САЩ към страни с по-ниски разходи за труд – практика, срещу която се обявява президентът Тръмп.

Миналата година Пардю нарече китайския лидер Си Цзинпин „съвременен император“, като написа в свой материал, че Пекин иска да „унищожи капитализма и демокрацията“, както и световния ред, при който САЩ са начело.

При номинирането на Пардю американският президент каза, че той ще допринесе за „продуктивни работни отношения с китайското ръководство“.

При изслушването си в началото на този месец Пардю заяви, че подходът на САЩ към Китай следва да бъде „нюансиран, необвързан с партийни пристрастия и стратегически“.

/БЗ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 32 минути

Пари Сен Жермен достигна до успеха срещу Арсенал в първи полуфинален мач в Шампионската лига

Святпреди 41 минути

Зеленски заяви, че първата стъпка към мира в Украйна е Русия да се съгласи на безусловно спиране на огъня

Святпреди 56 минути

АКП: Премиерът на Камбоджа откри три модернизирани отсечки от националната пътна мрежа

Спортпреди 57 минути

Ал-Ахли се класира за финала в Шампионската лига на Азия

Святпреди един час

Сенатът на американския Конгрес утвърди бившия сенатор Дейвид Пардю за посланик на САЩ в Китай

Спортпреди един час

Слабото представяне на Интер в последните мачове не омаловажава напредъка на отбора, заяви наставникът на италианския шампион Симоне Индзаги

Политикапреди 2 часа

“Аз съм му простил“. Борисов ще бъде разпитан по делото срещу Кирил Петков

Спортпреди 2 часа

Арина Сабаленка продължава на четвъртфиналите на тенис турнир в Мадрид

Святпреди 2 часа

Трима души са убити при стрелбата в град Упсала в Швеция

Балканипреди 2 часа

Нова инициатива „Българските места по света“, предложи генералният директор на БТА Кирил Вълчев

Спортпреди 2 часа

Спечелването на купата на Испания ще осигури допълнителна мотивация за Барселона, сигурен е треньорът на каталунците Ханзи Флик

Святпреди 2 часа

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че е настъпил моментът за конкретни предложения за решаване на конфликта в Украйна

Бизнеспреди 5 дни

Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика

Балканипреди 5 дни

Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване

Българияпреди 5 дни

Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи

Българияпреди 5 дни

Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов

Спортпреди 4 дни

Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига

Святпреди 5 дни

Министърът на отбраната на САЩ имал необезопасена интернет линия в офиса си, за да ползва чат приложение, съобщава Асошиейтед прес

Балканипреди 5 дни

Турция е сред лидерите в света по дял на ражданията със секцио; през последните 10 години броят им е нараснал с 10,4 на сто

Святпреди 5 дни

Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа

Балканипреди 5 дни

Американските актьори Бил Мъри и Катлийн Търнър идват в Румъния това лято

Икономикапреди 5 дни

Българската фондова борса организира форума „Investor Day 2025: Embracing Opportunities“ на 28 април

Обществопреди 5 дни

Скандал и полиция в сградата на Метрополитен, Спаси София спря заседание на Борда

Балканипреди 4 дни

Конституционният съд на Румъния също обжалва решение на Апелативния съд в Плоещ, което блокира решението му за анулиране на изборите

Новини