Свържете се с нас

Свят

Унгарската армия се появи в сърцето на Африка

Войници от Унгария и Чад скоро ще проведат съвместно военно учение в района на Сахел, съобщи Министерството на отбраната в Будапеща. Според изявление на ведомството целта е да се подобрят възможностите и сътрудничеството за борба срещу тероризма и нелегалната миграция, а Унгария винаги помага за ограничаване на двете явления в сътрудничество със страните от региона, предаде унгарската новинарска агенция МТИ.

„Междувременно в Нджамена – така започна свой коментар в “Екс” унгарският правителствен комисар, отговорен за координацията на външната политика в региона на юг от Сахара, Ласло Едуард Мате – чадските военни се присъединиха към своите унгарски партньори за началото на ежегодното учение „Флинтлок“ („Кремъчно оръжие“ – бел. ред.) в Кот д’Ивоар, където унгарските войници ще проведат общи учения с чадските си партньори. Двустранното военно сътрудничество напредва“. Правителственият служител приложи и снимки, на които военни от чадската армия се качват на самолет на унгарските ВВС.

Според изявление на Министерството на отбраната, цитирано от унгарския онлайн портал “444.hu”, става дума за съвместно военно учение, организирано за съюзниците от НАТО и техните африкански партньори, което има за цел да развие способности и сътрудничество за борба с тероризма. Съвместните военни учения „Флинтлок“ се организират от Командването за специални операции на Съединените щати от 2005 г. насам. В изявлението на министерството се споменава, че „участващите унгарски военни ще бъдат ментори на чадското подразделение“ и че това е „в съответствие с рамката на стратегическото партньорство, подписано между Унгария и Чад през септември 2024 г.“.

Съответното споразумение беше подписано, когато чадският президент Махамат Идрис Деби Итно пристигна в Будапеща след срещата на високо равнище Китай–Африка в Пекин, за да финализира споразуменията за сътрудничество в областта на сигурността между Чад и Унгария, се съобщава на сайта на премиера на Унгария Виктор Орбан. По-късно същата година унгарското правителство откри служба за хуманитарна помощ и развитие в Чад и отпусна заем за помощ в размер на 200 милиона евро. Като част от постигнатите споразумения Унгария се ангажира да разположи около 100 военнослужещи, които да помогнат за обучението на чадските сили за сигурност. Освен това министърът на отбраната Кристоф Салай-Бобровницки обяви планове за изпращане на допълнителни 200 унгарски войници в подкрепа на усилията за стабилизиране в Сахел – мисия, която получи парламентарно одобрение на 6 ноември 2024 г.

По време на парламентарните дебати опозиционната Демократична коалиция заяви, че не подкрепя инициативата, тъй като тя се прилага извън рамките на НАТО, ООН и ЕС. Представителите на Зелената партия също се обявиха против, заявявайки, че са „пацифисти“ и подкрепят единствено военни мисии в рамките на НАТО. Крайнодясната партия „Йоббик“ се застъпи за изпращане на войски в Чад, считайки това за противодействие на нарастващото влияние на Руската федерация и групата „Вагнер“ в региона. Според представители на „Йоббик“ изпращането на унгарски войници е необходимо и за да се предотврати „изпращането от Москва на милиони африкански имигранти в Стария свят, включително на безброй терористи“, отбелязва унгарското издание “Индекс”.

Първоначално новината за присъствието на унгарски войски в Чад беше съобщена в началото на март от изданието „Малтийз Хералд“. То съобщи, че унгарските войски обучават колегите си от Чад в района, където се срещат границите на страната с Либия и Судан, и са били настанени в бившата френска база в град Фая-Ларжеу в Северен Чад. Войниците от Хондведшега (Въоръжени сили – унг. ез.) са били разпознати по развяващи се унгарски знамена на пикапите „Тойота“.

Малко по-късно унгарските власти опровергаха информацията като „фалшива новина“. Няколко седмици по-късно обаче беше съобщено официално за присъствието им в Чад. Основният въпрос в медиите, обърнали внимание на унгарското присъствие в сърцето на Африка, е какво правят унгарските войници на 3000 км от родината си.

Някои анализатори твърдят, че Орбан може би се стреми да се присъедини към продължаваща игра за власт в Африка, в чиито рамки великите сили като Русия, Китай, Съединените щати, Индия и ЕС се борят за влияние, отбелязва “Ал Джазира”. Същевременно катарската медия не е убедена дали на малката централноевропейска държава ще ѝ стигнат силите за целта. „Унгарските войски не са особено известни със своите антитерористични операции или сили и нямат предишен опит в региона“, коментира пред медията анализаторът Дан Айзенга от Африканския център за стратегически изследвания.

Унгарското онлайн издание “Телекс” отбелязва, че въпреки предстоящото съвместно военно учение със сили на НАТО Чад се отдръпва от западното военно сътрудничество. Това се вижда например от изтеглянето на 30 януари на всички френски войници, които са били разположени там в продължение на много години. Изданието същевременно отбелязва, че е възможно унгарските сили частично да запълнят образувалата се празнота.

Чад е и важна част от стратегическия коридор от дълбините на Африка до Либия и по-нататък към Европа, който се използва от много мигранти, стремящи се да достигнат ЕС. „Френската стратегия, която е насочена предимно към подкрепа на чадската армия, не отчита икономическото развитие, което е най-важното условие за дългосрочна стабилност. Унгария се ангажира да помага на Чад и в тази област, тъй като единственият начин да се гарантира стабилност и устойчивост, е по-балансиран подход към развитието“, отбелязва унгарският вестник “Модяр Немзет”

Специализираното с Централна Европа англоезично издание “Вишеград Скуеър” смята, че предполагаемите цели на мисията в Чад за „борба с тероризма и контрол на миграцията“ са просто претекст, а основната е подготовката на център за военно разузнаване, при това с прякото участие на сина на Виктор Орбан – Гашпар Орбан. Допълнително медията спекулира, позовавайки се на неназовани източници от НАТО и от съседна на Унгария държава, че след смъртта на Евгени Пригожин и разпадането на „Вагнер“ Русия е загубила известно влияние в Африка, като унгарският център за военно разузнаване би могъл потенциално да обслужва и руски интереси.

Предполагаемо свързаният с руското разузнаване влиятелен канал в социалната мрежа „Телеграм“ „Рибар също отбелязва ролята на Гашпар Орбан, който е посещавал Сахел няколко пъти и е осъществил ценни контакти сред чадския елит. Той е развил особено силни отношения с полубрата на президента на Чад Каримо Деби. От 2023 г. Гашпар Орбан активно промотира „африканската програма“ в унгарското правителство и е намерил подкрепа сред депутатите. Официално унгарските войски са в страната, за да се борят с незаконната миграция, но дейността им надхвърля това, отбелязва „Рибар“: „Те участват в операции срещу незаконния добив на злато и си сътрудничат с местните сили за сигурност, а също така използват Чад като трамплин за разширяване на влиянието си в Африка, което би могло да се разшири предвид контактите на Гашпар Орбан“.

Чад не е единственият обект на унгарско внимание в Африка. Будапеща има по-амбициозни планове, обхващащи целия район на Сахел, разпростиращ се от Мавритания на Атлантическия океан до Судан на Червено море, отбелязва руският военен анализатор Александър Лиманский. Чад, разположен в центъра на този „Сахелски пояс“ и поддържащ относителна стабилност, е стратегически важна точка. Критиците на изпращането на мисия в Чад твърдят, че Унгария няма исторически връзки с Чад, нито опит в работата в Африка. Но това има своите предимства: Унгария, за разлика от Франция, няма негативен колониален имидж в очите на африканците. Будапеща стои встрани от традиционното франкофонско и англосаксонско разделение на африканските страни. „Но разбира се, основната движеща сила зад засиленото присъствие на Унгария в Африка са икономическите интереси. Континентът, най-богат на природни ресурси, е много перспективен, включително за инвестиции“, отбелязва експертът.

С икономическото обяснение за унгарското присъствие в Африка е съгласен и ганайският политически анализатор Фидел Амакие Овусу, който говори пред “Дойче Веле”, че Унгария е насочила поглед към Сахел най-вече заради суровините. „Унгария става все по-влиятелна и иска да получи своя справедлив дял от ресурсите на Африка. Златото, кобалтът, литият и други ресурси са важни фактори, които биха могли да притеглят Будапеща към Сахел“, заяви ганайският анализатор.

Унгария увеличава присъствието си в африканските страни като част от своята стратегия за Африка, а Чад е основна част от тази дългосрочна политика, отбелязва онлайн изданието “Ньовекедеш”. „Перлата в короната на унгарския инструментариум за мека сила, програмата „Унгария помага“, предоставя възможност на местните компании да участват в развитието на Чад. Мисията в страната и свързаните с нея икономически възможности се вписват добре в икономическата стратегия на унгарското правителство, по-специално в стратегията за отваряне на износа към Глобалния юг. Една от основните цели е да се отворят нови, развиващи се пазари за унгарските компании, особено в страни със значителен потенциал за растеж и по-слабо присъствие на конкуренти“, отбелязва изданието.

Преподавателят в Националния университет за държавна служба в Будапеща Виктор Маршай, цитиран от “Индекс”, също обяснява с икономически фактори мисията в Чад. Същевременно той смята за „реалистично икономическите ползи да се реализират след повече от 10 години, при това с много упорита, внимателна и задълбочена работа“. Допълнително той изрази мнение, че „би било добре за унгарските въоръжени сили, ако знаят как изглежда една война не само от учебниците – дори ако интензивността на чадската операция е далеч под тази на една симетрична война“.

Унгарското аналитично издание “Еленсил” („Насрещен вятър“) отбелязва, че унгарското правителство обръща засилено внимание на региона на Субсахарска Африка през последните години и възнамерява да присъства активно не само в икономическата, но и в политическата сфера, както и в политиката за сигурност. Военното сътрудничество, предназначено за практическо приложение, не само увеличава международния опит на унгарските военни, но е и сериозен дипломатически жест – такъв, с който Унгария се позиционира като активен строител на мира и сигурността на африканския континент. Този вид участие може да засили позициите на Унгария на международната сцена в дългосрочен план, отбелязва изданието.

Източник: БТА

Свят

САЩ наложиха санкции на базирани в Китай и Иран структури, за които се твърди, че са подпомагали ракетната програма на Техеран

САЩ наложиха днес санкции на базирана в Иран и Китай мрежа, която обвиниха, че е снабдявала иранския Корпус на гвардейците на Ислямската революция (КГИР) с компоненти, необходими за производството на гориво за балистични ракети, на фона на усилията на администрацията на американския президент Доналд Тръмп да засили натиска върху Техеран, предаде Ройтерс.

В изявление на министерството на финансите на САЩ се казва, че санкции се налагат срещу шест юридически и шест физически лица като част от действията, които се предприемат след като администрацията на Тръмп поднови преговорите с Иран за ядрената му програма.

„Агресивното разработване на ракети и други оръжейни способности от страна на Иран застрашава сигурността на САЩ и нашите партньори“, заяви министърът на финансите Скот Бесънт. „То също така дестабилизира Близкия изток и нарушава глобалните споразумения, предназначени да предотвратят разпространението на тези технологии. За да постигнем мир чрез сила, министерството на финансите ще продължи да взема всички мерки на свое разположение, за да лиши Иран от достъп до ресурсите, необходими за развитието на ракетната му програма“, добави той.

Наложените днес санкции са насочени срещу пет базирани в Китай предприятия, една базирана в Иран компания и шест физически лица, живеещи на територията на Иран. Министерството на финансите на САЩ обвини мрежата, че е улеснила снабдяването на Иран с натриев перхлорат и диоктил себакат от Китай. Американските власти заявиха, че натриевият перхлорат е необходим за производството на амониев перхлорат, който заедно с диоктил себаката се ползва в задвижваните с твърдо гориво ракетни двигатели. Такова гориво, според Министерството на финансите на САЩ, обикновено се използва за балистични ракети.

По време на първи си президентски мандат (2017 – 2021 г.) Тръмп изтегли Вашингтон от Виенското споразумение от 2015 г. между Иран и световните сили, постигнато с цел да ограничи чувствителната ядрена дейност на Иран в замяна на облекчаване на наложените на Ислямската република санкции. Оттогава Иран далеч надхвърли договорените прагове за обогатяване на уран. Запада обвинява Иран, че има таен план за разработване на ядрени оръжия чрез обогатяването на уран до равнища, близки до необходимите за производството им. Техеран, на свой ред, твърди, че ядрената му програма е изцяло за граждански цели, отбелязва Ройтерс.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Фон дер Лайен покани учени от цял свят да работят в Европа, след като Тръмп заплаши да съкрати финансирането в американските университети

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен днес покани учени и изследователи от цял свят да работят в Европа, след като администрацията на американския президент Доналд Тръмп заплаши да съкрати федералното финансиране на Харвард и други американски университети, предаде Ройтерс.

Американските университети бяха взети на прицел от администрацията, главно заради начина, по който реагираха на пропалестинските протести срещу войната в ивицата Газа миналата година, но също така и по въпроси като програмите за многообразие, инициативите за климата и транссексуалните политики.

„Разпалените дебати се приветстват в (европейските) университети. Ние смятаме свободата на науката и научните изследвания за фундаментална“, заяви Фон дер Лайен във Валенсия, където участва в Конгреса на консервативната Европейска народна партия. „Не само защото това е основна ценност за нас, но и защото така процъфтяват високите постижения и иновациите“, подчерта тя.

„Ето защо Европа е отворена към най-добрите и най-ярките. Ето защо ще им отправим предложение: „Изберете Европа“. Защото ние искаме учените и изследователите от цял свят да направят Европа свой дом и да направят Европа отново дом на иновациите“, добави Фон дер Лайен.

Ученият от Харвард Доналд Ингбер по-рано този месец каза, че познава хора с докторска степен, които се отказват от получената от тях изследователска позиция в САЩ, тъй като се страхуват да живеят в Америка като чужденци. Те се обръщат към Китай или Европа, за да вършат работата си, отбеляза той.

/ДИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Европейски нюзрум: Прилагането на правилата е ключът в борбата с дезинформацията, казва председателят на Европейския икономически и социален комитет

Оливер Рьопке, председател на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК), предупреждава за заплахите от дезинформацията и изкуствения интелект (ИИ) за демокрацията и гражданското общество в Европейския съюз. В интервю за Европейският нюзрум (ЕНР) – платформа за сътрудничество между 23 европейски осведомителни агенции, сред които е и БТА, Рьопке очертава критичната необходимост от регулаторни рамки като Законодателния акт за цифровите услуги (DSA) и Законодателния акт за ИИ, за да се осигури защита на демократичните ценности и етично използване на технологиите.

Рьопке подчерта, че и спонсорирани от чужди държави, и местни действащи лица създават значителна заплаха за демокрацията, като разпространяват дезинформация. „Знаем, че те разпространяват координирано дезинформация в нашите страни, в Европейския съюз, но всички те често работят ръка за ръка с местни играчи“.

Той отбеляза, че такива кампании често са насочени към уязвими групи като малцинства и жени, подкопават доверието в институциите и демократичните ценности. В такива случаи дезинформацията се съчетава с атаки срещу „сексуални малцинства или например срещу ромски общности“, добави той.

„Смятам, че днес, в тези тревожни времена, е по-важно от всякога да отстояваме нашите демократични ценности и да подкрепяме демократичните ценности, които отстояваме“, каза Оливер Рьопке, председател на ЕИСК.

ЕИСК даде начало на инициативи като „Гражданите могат да победят дезинформацията“, за да овластят гражданското общество и да се борят с тези вредни практики.

Рьопке подчерта, че ЕИСК планира да подкрепи Пътната карта на Европейската комисия за правата на жените. ЕИСК е консултативен орган на Европейската комисия, на Европейския съвет и на Европейския парламент. Неговите 329 членове представляват работодатели, работници и организации на гражданското общество.

В същото време Рьопке посочва значението на това големите технологични компании да носят отговорност по силата на DSA, който дава правна рамка за борба с фалшиво съдържание в социалните медийни платформи. „Смятам, че не става дума за цензура на мнения. Напротив, става дума за това да се гарантира свободния дебат – свободен дебат, основан на факти и добре информирани участници“.

Той твърди, че прилагането на правилата на DSA е ключово, както и това големите технологични платформи да помогнат в борбата с дезинформацията. „Трябва да ги приложим и трябва да гарантираме, че големите технологични компании ще бъдат част от защитниците на нашите демокрации и нашите демократични ценности“.

Председателят на ЕИСК призова Европа да развие свои „шампиони“ с европейски ценности в технологичния сектор и по-специално в областта на ИИ, за да намали зависимостта от няколко големи играчи извън Съюза.

Рьопке подчерта двояката роля на ИИ, описвайки го като мощен инструмент за засичане на дезинформация (например за идентифициране на дийпфейк (дълбоки фалшификации), който също може да се използва за злоупотреби, като създава подобно съдържание. Той подкрепи Законодателния акт за ИИ и Общия регламент относно защитата на данните  (GDPR) като необходими първи стъпки, но призова за последващи законодателни усилия за преодоляване на пропуските и за гарантиране на етично управление на ИИ. Законодателният акт за ИИ, приет през 2024 г., определя основани на риска правила на четири нива за разработчиците и внедрителите на ИИ.

„Трябва да създадем регулаторна среда, която е отворена към технологиите и благоразположена, но в същото време трябва да настояваме на някои правила“, настоява Рьопке. „Най-общо ключът е в управлението на ИИ“, каза той и добави, че в ЕИСК са убедени, че в регулациите все още има пропуски, които трябва да бъдат запълнени.

В отговорна загрижеността на работещите от нарастващото възприемане на ИИ, Рьопке се обяви за  програми за преквалификация и повишаване на квалификацията, за да се гарантира, че работещите са подготвени за работни места, задвижвани от изкуствен интелект.

Той подчерта значението на принципа „човекът ръководи“, за да се гарантира, че критично важните решения, засягащи хората, трябва в крайна сметка да останат в човешки ръце. Нужно е работодателите, работещите и профсъюзите да си сътрудничат, за да  укрепят доверие в приемането на ИИ. „Опасенията са налице,  основателни са и трябва да ги приемем сериозно“.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди един час

САЩ наложиха санкции на базирани в Китай и Иран структури, за които се твърди, че са подпомагали ракетната програма на Техеран

Балканипреди един час

Ректорът на Софийския университет: Присъствието на Любен Каравелов в Белград не е безметежно, но допринася за превръщането му в централна фигура на българската емиграция

Спортпреди един час

Новак Джокович пропуска турнира по тенис от сериите „Мастърс“ в Рим

Българияпреди един час

Писателят Димитър Томов представи допълнено издание на сборника с разкази „Нос Павликени“ във Велико Търново

Българияпреди 2 часа

Община Гоце Делчев разширява обхвата на синя зона с нови подзони, решиха общинските съветници

Спортпреди 2 часа

Ферлан Менди е с контузия и няма да играе за Реал Мадрид в следващите седмици

Святпреди 2 часа

Фон дер Лайен покани учени от цял свят да работят в Европа, след като Тръмп заплаши да съкрати финансирането в американските университети

Българияпреди 2 часа

Администрация, бизнес и синдикати обсъдиха в Казанлък перспективи за развитие и взаимодействие

Българияпреди 2 часа

Провеждане на търг за отдаване под наем на дискотека и бар в сградата на Младежкия дом одобриха общинските съветници в Гоце Делчев

Българияпреди 2 часа

Общински съветници в Габрово приеха годишната програма за развитие на читалищната дейност в община Габрово за 2025 година

Българияпреди 2 часа

Правителството ще разгледа утре проекторешение за приемане на Национален план за действие по заетостта през 2025 година

Святпреди 2 часа

Европейски нюзрум: Прилагането на правилата е ключът в борбата с дезинформацията, казва председателят на Европейския икономически и социален комитет

Бизнеспреди 5 дни

Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика

Балканипреди 5 дни

Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване

Българияпреди 5 дни

Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи

Българияпреди 4 дни

Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов

Спортпреди 4 дни

Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига

Святпреди 5 дни

Министърът на отбраната на САЩ имал необезопасена интернет линия в офиса си, за да ползва чат приложение, съобщава Асошиейтед прес

Балканипреди 5 дни

Турция е сред лидерите в света по дял на ражданията със секцио; през последните 10 години броят им е нараснал с 10,4 на сто

Святпреди 5 дни

Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа

Балканипреди 5 дни

Американските актьори Бил Мъри и Катлийн Търнър идват в Румъния това лято

Икономикапреди 5 дни

Българската фондова борса организира форума „Investor Day 2025: Embracing Opportunities“ на 28 април

Обществопреди 4 дни

Скандал и полиция в сградата на Метрополитен, Спаси София спря заседание на Борда

Балканипреди 4 дни

Конституционният съд на Румъния също обжалва решение на Апелативния съд в Плоещ, което блокира решението му за анулиране на изборите

Новини