Свят
Ръководителите на ЕС и Киър Стармър поздравиха Марк Карни за изборната победа на либералите в Канада

Връзките между Европа и Канада са силни и ще стават все по-силни, заяви днес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която поздрави канадския министър-председател Марк Карни за изборната му победа, предаде Франс прес.
„Очаквам с нетърпение да работим в тясно сътрудничество както на двустранна основа, така и в рамките на Г-7. Ще защитаваме общите ни демократични ценности, ще насърчаваме мултилатерализма и ще се борим за свободна и справедлива търговия“, заяви Фон дер Лайен в „Екс“.
Председателят на Европейския съвет Антонио Коща посочи, че ЕС и Канада имат дългогодишно и тясно партньорство. „Ние сме съюзници и силни търговски партньори“, написа Коща в „Екс“ и добави, че ЕС и Канада споделят едни и същи ценности.
Междувременно британският премиер Киър Стармър също поздрави Карни за изборната му победа в Канада, като заяви, че приветства неговото лидерство по международните въпроси и очаква да продължи да работи в тясно сътрудничество с него по въпросите, свързани с отбраната.
„Приветствам вашето лидерство по международните въпроси и знам, че ще продължим да работим в тясно сътрудничество по въпросите на отбраната, сигурността, търговията и инвестициите“, се казва в изявление на Стармър, цитирано от Ройтерс.
/ГГ/
Източник: БТА
Свят
Европейски нюзрум: Прилагането на правилата е ключът в борбата с дезинформацията, казва председателят на Европейския икономически и социален комитет

Оливер Рьопке, председател на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК), предупреждава за заплахите от дезинформацията и изкуствения интелект (ИИ) за демокрацията и гражданското общество в Европейския съюз. В интервю за Европейският нюзрум (ЕНР) – платформа за сътрудничество между 23 европейски осведомителни агенции, сред които е и БТА, Рьопке очертава критичната необходимост от регулаторни рамки като Законодателния акт за цифровите услуги (DSA) и Законодателния акт за ИИ, за да се осигури защита на демократичните ценности и етично използване на технологиите.
Рьопке подчерта, че и спонсорирани от чужди държави, и местни действащи лица създават значителна заплаха за демокрацията, като разпространяват дезинформация. „Знаем, че те разпространяват координирано дезинформация в нашите страни, в Европейския съюз, но всички те често работят ръка за ръка с местни играчи“.
Той отбеляза, че такива кампании често са насочени към уязвими групи като малцинства и жени, подкопават доверието в институциите и демократичните ценности. В такива случаи дезинформацията се съчетава с атаки срещу „сексуални малцинства или например срещу ромски общности“, добави той.
„Смятам, че днес, в тези тревожни времена, е по-важно от всякога да отстояваме нашите демократични ценности и да подкрепяме демократичните ценности, които отстояваме“, каза Оливер Рьопке, председател на ЕИСК.
ЕИСК даде начало на инициативи като „Гражданите могат да победят дезинформацията“, за да овластят гражданското общество и да се борят с тези вредни практики.
Рьопке подчерта, че ЕИСК планира да подкрепи Пътната карта на Европейската комисия за правата на жените. ЕИСК е консултативен орган на Европейската комисия, на Европейския съвет и на Европейския парламент. Неговите 329 членове представляват работодатели, работници и организации на гражданското общество.
В същото време Рьопке посочва значението на това големите технологични компании да носят отговорност по силата на DSA, който дава правна рамка за борба с фалшиво съдържание в социалните медийни платформи. „Смятам, че не става дума за цензура на мнения. Напротив, става дума за това да се гарантира свободния дебат – свободен дебат, основан на факти и добре информирани участници“.
Той твърди, че прилагането на правилата на DSA е ключово, както и това големите технологични платформи да помогнат в борбата с дезинформацията. „Трябва да ги приложим и трябва да гарантираме, че големите технологични компании ще бъдат част от защитниците на нашите демокрации и нашите демократични ценности“.
Председателят на ЕИСК призова Европа да развие свои „шампиони“ с европейски ценности в технологичния сектор и по-специално в областта на ИИ, за да намали зависимостта от няколко големи играчи извън Съюза.
Рьопке подчерта двояката роля на ИИ, описвайки го като мощен инструмент за засичане на дезинформация (например за идентифициране на дийпфейк (дълбоки фалшификации), който също може да се използва за злоупотреби, като създава подобно съдържание. Той подкрепи Законодателния акт за ИИ и Общия регламент относно защитата на данните (GDPR) като необходими първи стъпки, но призова за последващи законодателни усилия за преодоляване на пропуските и за гарантиране на етично управление на ИИ. Законодателният акт за ИИ, приет през 2024 г., определя основани на риска правила на четири нива за разработчиците и внедрителите на ИИ.
„Трябва да създадем регулаторна среда, която е отворена към технологиите и благоразположена, но в същото време трябва да настояваме на някои правила“, настоява Рьопке. „Най-общо ключът е в управлението на ИИ“, каза той и добави, че в ЕИСК са убедени, че в регулациите все още има пропуски, които трябва да бъдат запълнени.
В отговорна загрижеността на работещите от нарастващото възприемане на ИИ, Рьопке се обяви за програми за преквалификация и повишаване на квалификацията, за да се гарантира, че работещите са подготвени за работни места, задвижвани от изкуствен интелект.
Той подчерта значението на принципа „човекът ръководи“, за да се гарантира, че критично важните решения, засягащи хората, трябва в крайна сметка да останат в човешки ръце. Нужно е работодателите, работещите и профсъюзите да си сътрудничат, за да укрепят доверие в приемането на ИИ. „Опасенията са налице, основателни са и трябва да ги приемем сериозно“.
Източник: БТА
Свят
Близо 39 000 мигранти са върнати от САЩ в Мексико от началото на мандата на Тръмп

Близо 39 000 имигранти, депортирани от САЩ, са били приети в Мексико от началото на управлението на президента на САЩ Доналд Тръмп, заяви президентката на Мексико Клаудия Шейнбаум, цитирана от Ройтерс. От тях 33 000 са мексиканци.
Това е значително по-малко в сравнение с 2024 г., когато в Мексико са върнати около 52 000 имигранти, депортирани от САЩ през месеците февруари, март и април при бившия американски президент Джо Байдън.
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
Четиринадесет души са убити при нови сблъсъци на религиозна основа в Сирия

Четиринадесет души бяха убити при сблъсъци на религиозна основа в предградие на Дамаск, населено предимно с друзи, съобщи днес Сирийският център за наблюдение на правата на човека (СЦНПЧ), цитиран от Франс прес.
Властите обещаха да потърсят отговорност от участниците в сблъсъците, които станаха месец след кланетата срещу алауитското малцинство, от което произхожда и бившият президент Башар Асад.
Според СЦНПЧ „силите за сигурност са извършили нападение“ в Джарамана – в югоизточната част на агломерацията на Дамаск, след публикация в социалните мрежи на гласово съобщение, приписвано на друз, което е сметнато за обида на исляма.
АФП не е потвърдил автентичността на съобщението по независим път.
СЦНПЧ съобщи, че убитите след снощните сблъсъци „са се увеличили на 14 – седем бойци от друзите в града, както и седем членове на силите за сигурност и свързани групи“.
Министерството на вътрешните работи на ислямистката коалиция, която е на власт от декември, заяви, че са избухнали сблъсъци между „въоръжени групи“, което е наложило намесата на силите за сигурност, които са били разположени „за защита на жителите“.
/ДИ/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Балканипреди 5 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп