Свържете се с нас

Здраве

Командироват акушерки от столицата в Перник, родилното отделение няма да се затваря

Столични акушерки ще бъдат командировани в Перник, за да се реши кризата в Акушеро-гинекологичното отделение в МБАЛ „Рахила Ангелова“ в миньорския град. Миналата седмица беше обявено, че заради недостиг на акушерки, отделението ще затвори врати на 1 май.

Без изход изглеждаше ситуацията в края на миналата седмица в пернишката болница. Сега изглежда, че има решение, макар и временно.

Бяхме в една изключително тежка ситуация, защото окръжната държавна болница е единствената в цялата област. Няма вече други болници и цялата област разчита на МБАЛ „Рахила Ангелова“. Ситуацията беше наистина изключително тежка. Има и други отделения, които в момента са под риск. Големият въпрос е какво правят народните представители с реорганизация на нашето здравеопазване, каза по БНТ Станислав Владимиров, кмет на Перник. 

По думите му, това не е единствената болница в България, която може да бъде закрита.

В 2/3 от България здравеопазването е в будна кома. Две трети от българите нямат достъп до нормално здравеопазване. И въпреки че не е ангажимент на кмета да се ангажира с държавна болница, аз съм се ангажирал и ще водя разговори с други лекари, да търсим решение дългосрочно за проблема, който е пред нашата болница. Ние ще закърпим положението в Перник, но какво ще правим голяма част от България, това е големият въпрос, който стои пред нас. Призовавам всички лекари, перничани, които работят в София, медицински сестри, акушерки, да се свързват директно с мен, защото аз пряко съм се ангажирал, да договорим условия, за да може нашата болница да поставим на мястото, където ѝ е, посочи Владимиров.

За няколко месеца от София ще бъдат командировани акушерки в Перник, а през това време ще се търсят кадри за по-дългосрочен период, които да поемат родилното отделение.

По щат акушерките са 15 и няма как да командироват 15 акушерки, но и това, което го имаме като вариант с 5 акушерки, за което изключително много благодаря кмета на Перник, защото, ако не беше той, ние наистина бяхме на затваряне. Така че, с 5 акушерки ще можем да изкараме лятото, коментира Д-р Ивайло Лазов, началник на АГ отделение в МБАЛ „Рахила Ангелова“ – Перник.

Според д-р Лазов, дългосрочното решение на проблема е задържане на млади хора в България, за да не да ходят да гледат възрастни хора в Гърция и Англия, след като завършат за акушерки, за сестри. Той се надява здравното министерство да направи така, че да има покритие със здравни кадри в цялата държава.

Преди седмица от болницата обявиха, че АГ отделението в болницата се затваря, заради липсата на акушерки. Началникът на отделението съобщи, че на работа остават само две акушерки, едната от които е с ТЕЛК.

Проблемът с недостига на акушерки е в цялата страна. Данните показват, че липсват между 2000 и 4000 акушерки, което означава, че системата разполага с едва около половината от необходимите кадри. Голяма част от работещите са в пенсионна възраст, което допълнително усложнява ситуацията.

Заплатите на акушерките са значително по-ниски от средните за страната. В общинските болници възнагражденията често са близки до минималната работна заплата.

В чужбина получават 4 пъти по-високи възнаграждения.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Здраве

Пациентите с тежка астма имат достъп до съвременно лечение

Биологичното лечение при тежка астма, включено навреме, може да подобри контрола на заболяването и да ограничи употребата на кортикостероиди, а това да позволи на пациентите да водят отново пълноценен живот, без ограничения. Добрата новина е, че пациентите с тежка астма имат достъп до всички съвременни биологични терапии“.

Това съобщи проф. д-р Мария Стаевска, алерголог, началник на Клиниката по клинична алергология към УМБАЛ „Александровска, на пресконференция, която обяви старта на кампанията „ИзДишайАстмата“. Инициативата информира за възможностите за диагностика и лечение на заболяването.

Организатор на кампанията е АстраЗенека България, а инициативата се провежда с подкрепата на Посолството на Великобритания в Република България, Министерството на здравеопазването, Столична община, Община Бургас, Община Пловдив, Община Русе, Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари (ДСОПЛ). Кампанията стартира няколко дни преди Световния ден за борба с астмата – 6 май и ще продължи с поредица от инициативи.

Проф. Стаевска посочи, че астмата е проблем в световен мащаб и за съжаление заболеваемостта нараства в последните години.

„Заболяването прогресира, ако хроничното възпаление на дихателните пътища не се лекува своевременно. Най-честите симптоми са кашлица, стягане в гърдите, задух и затруднено дишане. Болестта не се проявява само при децата, а може да се „отключи“ и в по-зряла възраст. Астмата може да протича и в тежка форма, което е предпоставка за влошено качество на живот на пациентите – ежедневни симптоми като кашлица, задух, ограничена активност в ежедневието. При всяка форма на астма, включително и тежката, е необходимо ежедневно инхалаторно поддържащо лечение, което, ако не е достатъчно, следва пациентът да се обърне към специалист“, каза тя и допълни: „Своевременните диагностициране, оценка тежестта и оптимално лечение на астмата са от огромно значение за пациентите“.

Проф. Стаевска подчерта, че когато пациентите с астма все още имат симптоми, независимо, че са на високи дози инхалаторна терапия, или са били хоспитализирани в резултат на заболяването поне веднъж в рамките на една година, то тогава трябва да се оцени тяхното лечение и по лекарска преценка да се добави съвременна терапия за тежка форма на заболяването. 

„За неконтролирана астма говорим, когато пациентът, независимо, че е на ежедневна инхалаторна терапия, има кашлица, нощни събуждания, задух или ограничена физическа активност. Астмата е тежка, когато пациентът, макар че приема редовно инхалаторната си терапия, и то във високи дози, има два или повече пристъпа на година, налагащи прием на кортикостероиди под формата на таблетки или инжекции. В този случай болестта не е добре контролирана и терапията трябва да се преоцени. Отлагането на преглед при специалист може да е предпоставка за влошаване на състоянието и необратима увреда на белите дробове. Съвременните препоръки за лечение вече силно ограничават използването на кортикостероиди заради множеството странични ефекти. Системните кортикостероиди следва да са последна алтернатива в лечението на астмата. Ако се ползват от пациента, трябва лекарят да оптимизира и повиши дозата на поддържащата инхалаторна терапия и ако това не е достатъчно, да обмисли съвременно лечение за тежка астма, което моят опит показва, че има положителен ефект и пациентите постигат контрол на астмата“, каза д-р Радка Александрова, пулмолог с дългогодишен опит.

„Често пациентите с неконтролирана астма първо се срещат с личния лекар. Той може да назначи допълнителна терапия, с която да се овладеят симптомите на заболяването, да насочи пациента към специалист от доболничната помощ или при тежък пристъп да насочи пациента за хоспитализация. Важно е пристъпът на пациента да бъде своевременно оценен и документиран. Това ще позволи на доболничния специалист да бъде информиран за актуалното състояние на астмата при пациента“, каза д-р Михаил Михов, общопрактикуващ лекар, председател на Управителния съвет на Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари.

Своята история разказа и Виолетка Люлева, пациент с тежка астма, чието заболяване е прогресирало, което сериозно се е отразило на качеството ѝ на живот. Тя сподели, че в последните 3 години е на лечение с биологична терапия за тежка астма като допълнение към инхалаторното лечение, без да е имала странични реакции. „Щастлива съм, че на този етап пристъпите ми са овладени и мога да живея пълноценно“, сподели тя.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Три благотворителни събития в подкрепа на малките пациенти в Бургас

благотворителност

Снимка УМБАЛ Бургас

Благотворителност

Три благотворителни събития през м. май ще подкрепят лечението на най-малките пациенти в УМБАЛ Бургас. Организаторите им са ученици и студенти, обединени от каузата да помогнат на най-голямата болница в Югоизточна България да подобри условията за престой на деца и родители, и обучението на млади медици.

На 1 май от 18.30 ч. в Дома на НХК ще се проведе благотворителен концерт „ЗаЕДНО за бъдещето на нашите деца“, с участието на Самуел Мануелян и Жаклин Костадинова от „Гласът на България“, трио No Gravity и над 10 бургаски музикални и танцови школи. Организатор е Ротаракт Бургас Приморие и студенти от медицинските специалности на Бургаския държавен университет. Билети се купуват на място, а средствата ще бъдат насочени към подобряване на битовите условия в двете детски отделения на УМБАЛ Бургас.
Линк към събитието тук.

Абитуриентите от ППМГ „Акад. Н. Обрешков“ са избрали да отбележат завършването си по един нетрадиционен начин – с „Концерт ПО желание“, който да подпомогне дейността на Отделението по неонатология на УМБАЛ Бургас. Концертът е на 12 май от 19 ч. в Летен театър, а в него ще участват ученици от всички класове на випуск 2025 на ППМГ.
Линк към събитието и представянето на участниците тук.

Традиционно подкрепа на същото отделение ще окажат и ученици от ПГСАГ „Кольо Фичето“, които канят към тях да се присъединят всички, които събират капачки. Бургаската кампания „Дари капачка – спаси живот“, тръгна от това училище преди 10 години. От тогава средствата от предаването на капачките осигуряват апаратура и консумативи за отделението, което се грижи за най-малките и крехки новородени.

Благодарение на тази инициатива и на доверието към своята работа, отделението привлече множество дарители и днес се гордее с оборудване на нивото на най-развитите европейски болници. Следващата цел е покупка на високотехнологичен симулатор – изкуствено новородено, на което млади медици да тренират овладяване на рискови за живота на бебетата състояния.

Събитието на ПГСАГ „Кольо Фичето“ е на 16 май от 10 до 16 ч. в Експо център „Флора“. Линк към събитието тук.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Силви Кирилов: Включваме нови ваксини в имунизационния календар

Ще увеличаваме ваксиналната защита чрез включване на нови ваксини в имунизационния календар и в препоръчителните имунизации, заяви здравният министър доц. д-р Силви Кирилов на кръгла маса на тема: “За живот без ваксинопредотвратими болести”.

Отправил съм запитване към Националния експертен съвет по имунизации и към производители на ваксини относно имунизация срещу варицела, респираторния синцитиален вирус, менингококови инфекции, посочи още той, цитиран от БТА. Събитието бе организирано в Народното събрание от Министерството на здравеопазването и под патронажа на Комисията по здравеопазване.

Доказано ваксините не просто опазват живота, те спират епидемии, спасяват деца и възрастни, намаляват страданията на хората, променят хода на човешкото развитие, коментира министърът. В България от години няма нови случаи на дифтерия, полиомиелит, рубеола. Трябва да помним обаче, че те могат да се завърнат, ако безхаберието доминира над знанието, страхът пред увереността, отбеляза Кирилов. Той обърна внимание, че през 2024 г. живота си са загубили три новородени от коклюш.

Министърът посочи проблема с рака на маточната шийка в България, като отбеляза, че е предотвратим с ваксина. Същото бе казано и за грипа и пневмонията. Кирилов изтъкна, че ваксинопредотвратимите заболявания засягат различни сфери от живота – здравната, образователната, оказват негативен ефект върху финансовия и социалния статус, водят до намалено качество на живот и пропуснати възможности за професионална и социална реализация.

Всяка поставена ваксина е знак за доверие в здравната система, здравната и национална политика, подчерта здравният министър. Той увери, че здравното министерство ще продължи да прави ваксините по-достъпни, като същевременно разширява и информацията за ползите от тях.

Кръглата маса бе открита от председателя на парламента Наталия Киселова. Изказване направиха и председателят на Комисията по здравеопазване в парламента проф. Костадин Ангелов, главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и др.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 56 минути

Правителството ще разгледа утре проекторешение за приемане на Национален план за действие по заетостта през 2025 година

Святпреди 57 минути

Европейски нюзрум: Прилагането на правилата е ключът в борбата с дезинформацията, казва председателят на Европейския икономически и социален комитет

Святпреди 59 минути

Близо 39 000 мигранти са върнати от САЩ в Мексико от началото на мандата на Тръмп

Икономикапреди 59 минути

България пласира дълг за 4 млрд. евро на международните пазари, съобщават от Министерството на финансите

Балканипреди един час

Българският посланик в Сърбия: Белград заема специално място в живота на Любен Каравелов

Святпреди един час

Четиринадесет души са убити при нови сблъсъци на религиозна основа в Сирия

Спортпреди 2 часа

Двукратният шампион Александър Зверев отпадна от турнира по тенис в Мадрид

Балканипреди 2 часа

Вучич обвини антиправителствените протести за забавянето на икономическия растеж на Сърбия в първото тримесечие на годината

Балканипреди 2 часа

Кирил Вълчев: Да направим обобщена карта на българските места по света, свързани с места, личности и събития от българската история

Святпреди 2 часа

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш разговаря с Индия и Пакистан на фона на напрежението в Кашмир

Икономикапреди 2 часа

Германски оператори на газохранилища критикуват план на Берлин за прилагане на новите правила на ЕС в сектора

Балканипреди 2 часа

Кандидатът за президент на Румъния Виктор Понта присъства на два бизнес форума с участието на Доналд Тръмп-младши

Бизнеспреди 5 дни

Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика

Балканипреди 5 дни

Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване

Българияпреди 5 дни

Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи

Българияпреди 4 дни

Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов

Спортпреди 4 дни

Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига

Святпреди 5 дни

Министърът на отбраната на САЩ имал необезопасена интернет линия в офиса си, за да ползва чат приложение, съобщава Асошиейтед прес

Балканипреди 5 дни

Турция е сред лидерите в света по дял на ражданията със секцио; през последните 10 години броят им е нараснал с 10,4 на сто

Святпреди 5 дни

Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа

Балканипреди 5 дни

Американските актьори Бил Мъри и Катлийн Търнър идват в Румъния това лято

Икономикапреди 4 дни

Българската фондова борса организира форума „Investor Day 2025: Embracing Opportunities“ на 28 април

Обществопреди 4 дни

Скандал и полиция в сградата на Метрополитен, Спаси София спря заседание на Борда

Балканипреди 4 дни

Конституционният съд на Румъния също обжалва решение на Апелативния съд в Плоещ, което блокира решението му за анулиране на изборите

Новини