България
Навършват са 125 години от създаването на първото туристическо дружество във Враца

Първото туристическо дружество във Враца „Веслец“ днес навършва 125 години от своето създаване. Според уредника в отдел „Нова история“ Валентина Любомирова, която представи по време на зимните четения в Регионален исторически музей (РИМ) – Враца темата „Туристическото движение във Врачанско след Освобождението“, на 29 април 1900 година край Милин камък град Враца се събират около 40 любители на природата с цел основаване на туристическо дружество.
С този акт се поставя началото на организираното туристическо движение във Враца и целия врачански регион. През май същата година 22 -ма души създават устав при първата организирана екскурзия до манастир „Св. Иван Пусти“ над с. Бистрец. В първите години след учредяването на юнашко-туристическо дружество „Веслец“ то се насочва към популяризиране на гимнастическите упражнения и по конкретно в играта „ритни топка“ футбол. Със съдействието на директора на 5-класната мъжка гимназия министърът на народното просвещение изпраща във Враца учител по гимнастика, който е инструктор на юношите в дружеството. Закупуват се топки и се ползва гимнастическия салон на училището. По късно се купуват бухалки, пръчки, гири, с които да се насърчават гимнастическите упражнения, разказа Любомирова.
По думите ѝ през юни 1900 година се осъществява първото организирано и документирано проникване в пещера Леденицата (позната днес като Леденика). Пещерата е известна още от времето на османското владичество, когато е използвана от овчари за съхранение на мляко. С този акт врачанските туристи се нареждат сред първите в страната пещерняци в България.
Според уредника врачанските туристи стават първи и с това, че организират първия излет в страната с научноизследователска цел. Те тръгват по стъпките на Ботевата чета с цел да обогатяват знанията за случилото се в дебрите на Врачанския балкан. През септември 1900 година се провежда посещение на местността Вола, а за водач на групата е поканен врачанинът четник Стефан(аки) Савов. В резултат на излета през следващата 1901 година се сформира първата официална комисия с участието на Ботеви четници и врачански туристи, която има за цел да установи в детайли пътя на четата и лобното място на воеводата. Местните туристи имат заслуга в изясняването на събитията, случили се във Врачанския балкан през май 1876 и в даването на нова светлина в неизяснената дотогава история.
Към дружеството е съществувал дружествен хор, развива се културно-масова дейност, като приходите от представленията се ползват за нарастване на фонда на дружеството. В първата година от основаването основните усилия са към привличане на все повече хора в дейността на „Веслец“. Към края на 1900 година има 62-ма записали се редовни платци. В началото на 1902-ра година членовете наброяват 51, сред тях има и четири жени, за които се смята, че са първите туристи в България, посочи Валентина Любомирова.
В първите години от основаването на дружеството започва залесяване на голия дотогава хълм Калето над Враца с площ 155 дка, както и облагородяване на туристическите пътеки в Балкана, като се поставят табели, почиства се проходимостта на горските пътеки. Туристите участват в именуването на неименувани върхове и местности около Враца, провеждат излети до съседни градове и региони.
В развитието на дружеството участие вземат предимно хора от интелигенцията – учители, чиновници, лекари, фотографи, съдии, аптекари, архитекти, часовникар, адвокат, вестникар.
През 1903-та година се прави предложение да се изгради „туристически локал“ – за настаняване на гостите и посетителите на Враца. Решено е членовете на дружеството да отделят от личните си средства за построяване на хижа, дружеството също се ангажира с отделяне на средства от бюджета за инициативата. През 1904-та се записват първите 50 лв. в проектобюджета.
На 8 август 1925 тържествено е отбелязана 25-ата годишнина от основаването на Туристическо дружество „Веслец“. Положен е основният камък за предстоящото изграждане на Дом на туриста на хълма Калето. Новопостроената сграда е официално открита на 8 ноември 1926 г. в присъствието на редица туристически клонове и много гости от страната. Врачани изживяват неописуема година с осъществяването на тази идея, дело на председателя на дружеството арх. Петър Дограмаджиев, подпредседателя инж. Никола Новоселски и инж. Владимир Орозов – председател на строителния комитет. Хижата е утвърдена като втори културен център след читалището в града. Превръща се в символ на града, любимо място за срещи, забава, отдих, разказа Валентина Любомирова.
По повод годишнината във Врачанския музей е позициониран временен експозиционен кът, който ще бъде открит днес от 15:00 ч.
Източник: БТА
България
Ден на отворените врати ще има на 8 май в Районните служби „Пожарна безопасност и защита на населението“ в област Монтана

Ден на отворените врати ще има на осми май в Районните служби „Пожарна безопасност и защита на населението“ в област Монтана, съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР.
В Деня на отворените врати се предоставя възможност за обучение на граждани, които не са доброволци по смисъла на Закона за защита при бедствия, но проявяват желание да помагат в борбата с горските и полските пожари. Дейността е насочена към подготовката на населението и по-конкретно на т.нар.„спонтанни“ доброволци и цели повишаване на информираността на гражданите за ролята на доброволните формирования като част от единната спасителна система. Всички желаещи ще получат повече информация за доброволните формирования в конкретната Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“, поясниха от ОДМВР в Монтана.
Мероприятието се провежда в изпълнение на Националната програма за развитие на доброволните формирования за предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и други извънредни ситуации в Република България за периода 2022 – 2026 година, допълниха от ОД.
/РИ/
Източник: БТА
България
Общо седем двойки ще бъдат подпомогнати от Община Търговище за инвитро изследвания и процедури

Общо седем двойки с репродуктивни проблеми от Търговище ще получат до 3500 лв. за изследвания и инвитро процедури след първия за годината прием на документи. Отпускането на средствата бе гласувано на днешното заседание на Общинския съвет.
По време на заседанието бе гласуван и общият размер на средствата от местната хазна, които ще се разходват за финансиране на инвитро процедури през годината. Сумата възлиза на 35 хил. лв.
Следващият за годината прием на документи за финансиране ще бъде през юни. След него ще последва и трети прием – през септември. Сесиите за кандидатстване бяха увеличени от две на три след промени в правилника за подпомагане, приети през март.
След увеличаване на сумата за финансиране от 2500 на 3500 лв., през 2024 г. бяха одобрени 19 кандидати. За сравнение, за цялата 2023 г. са подпомогнати осем двойки, през 2022 г. броят им е бил девет, през 2021 г. – четири, а през 2020 г. са финансирани седем семейства.
От основаването на фонда през 2013 г. до момента са родени общо 25 бебета. Последните данни, постъпили в Общината, са за близнаци – момче и момиче, и момченце, родени в началото на 2025 г.
/РИ/
Източник: БТА
България
Програма „Култура“ ще подкрепя и стимулира развитието на културни инициативи на територията на община Разград

Програма „Култура“ ще подкрепя и стимулира развитието на културни инициативи на територията на община Разград. Правилата за работата ѝ бяха приети на днешното заседание на Общинския съвет.
Резултатите, които се очакват чрез дейностите по Програма „Култура“, са за осъществяване на по-ефективна, устойчива и отворена към гражданите политика в областта на културата, каза кметът Добрин Добрев.
Програмата ще подкрепя осъществяването на културни проекти в три направления – нови културни инициативи, фестивали и значими събития, мобилност. Ще бъдат финансирани разходи за организиране на културни събития, изработване и отпечатване на рекламни и информационни материали, възнаграждения на творчески екипи, наем на зали и оборудване и др.
Общинският съвет утвърди и Статут на Община Разград за присъждане на ежегодни награди „Учител на годината“ и „Директор на годината“. Те ще бъдат връчвани по повод 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската писменост. По време на дебатите предложението за статута на наградата „Учител на годината“ претърпя корекция, като бе уточнена процедурата по предложенията, която включва номинации от училищните директори. Към това бе добавен текстът „по предложение на педагогическия съвет“.
Заседанието започна с полагане на клетва от нов общински съветник. Сузан Сабри от ДПС заема мястото на Адевие Алиева, която е депозирала в Общинската избирателна комисия заявление за предсрочно прекратяване на правомощията ѝ. Влизането на Сабри в Общинския съвет бе повод и за извънредна докладна записка, внесена от председателя на Общинския съвет Галина Георгиева, с която новата съветничка бе избрана в същите постоянни комисии, чийто член бе Алиева.
В началото на сесията председателят на Общинския съвет обяви, че на 28 април в 16:36 ч. е постъпило заявление от гражданин за изказване. Срокът, в който е изпратено обаче, не е спазен съобразно Правилника за дейността на Общинския съвет. Темата, по която иска да говори, също не е сред тези, които ще се разглеждат. Поради тези причини изказването не бе допуснато, но писменото становище на Деян Дацев ще бъде разпределено по постоянни комисии и разгледано на следващите им заседания.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Балканипреди 5 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп