Икономика
Пекин обвини вносните мита на САЩ за замразяването на доставките на самолети „Боинг“ за Китай

Министерството на търговията на Китай определи наложените вносните мита на САЩ като причина за замразяването на доставките на самолети „Боинг“ (Boeing) за Пекин. Това пише в днешно официално изявление на ведомството, цитирано от Франс прес.
Говорител на министерството заяви, че увеличените американски вносни мита „сериозно подкопаха стабилността на световните промишлени вериги и вериги за доставки, нарушавайки международния пазар на въздушен транспорт“, добавяйки, че „засегнатите китайски авиокомпании, както и американската компания „Боинг“, пострадаха сериозно“.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи мита в размер на 145 на сто върху повечето китайски стоки, внасяни за американския пазар, припомня АФП.
В отговор по-рано този месец Китай обложи със 125 на сто вноса на американски стоки.
Главният изпълнителен директор на американския самолетостроител Кели Ортберг потвърди миналата седмица, че Пекин е отказал доставката на нови самолети, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи допълнителните мита.
„Имахме три самолета в Китай, които бяха готови да бъдат доставени и, според мен, два от тях вече са върнати (в САЩ), а третият е в процес на връщане“, обясни той в интервю за Си Ен Би Си.
Американският производител планира да достави около 50 самолета на Китай през 2025 г., каза Ортберг, добавяйки, че компанията „няма да чака твърде дълго“, преди да предложи тези самолети на други свои клиенти.
Тогава американският президент Доналд Тръмп остро разкритикува Пекин за замразяването на доставката, заявявайки, че случаят е „само малък пример за това, което Китай причинява на САЩ от години“.
Тръмп призова „Боинг“ да „покаже на Китай, че прави грешка“, без да уточнява какво има предвид.
Блокирането на доставките за Китай може да повлияе пряко на търговския баланс на САЩ. Производството на американската компания се забави значително поради множество проблеми с качеството през 2024 г., възникнали при инцидент по време на полет през януари миналата година, а два завода бяха засегнати от стачка, продължила повече от петдесет дни през есента.
„Китай е готов да продължи да подкрепя нормалното търговско сътрудничество между компаниите на двете страни“, обяви днес китайското Министерство на търговията. Пекин „се надява, че американската страна ще се вслуша в призивите на бизнеса да предложи стабилна и предвидима среда за неговата търговска и инвестиционна дейност“, пише още в изявлението.
Източник: БТА
Икономика
Потребителското доверие в САЩ през април се понижи до нивата от началото на пандемията, отчита проучване

Индексът на потребителското доверие в САЩ се е сринал повече от очакваното през април, сочи проучване на изследователския център „Конфърънс борд“ (Conference Board) , публикувано днес и цитирано от ДПА.
Индексът на потребителското доверие на „Конфърънс борд“ е намалял до 86 пункта през април от коригираните нагоре 93,9 пункта през март. Така индексът отбелязва най-ниското си ниво от май 2020 г.
Икономистите очакваха индексът на потребителското доверие да се срине по-умерено – до 87,5 пункта спрямо първоначално отчетените 92,9 пункта за предходния месец.
Стефани Гишар, старши икономист в „Конфърънс борд“, отбеляза, че резкият спад довел индекса на потребителското доверие до най-ниско равнище от началото на пандемията.
Индексът на очакванията на потребителите за бъдещето се също се срина – до 54,4 пункта през април от 66,9 пункта през март, достигайки най-ниското си ниво от октомври 2011 г.
Делът на потребителите, които очакват по-малко работни места в САЩ през идните шест месеца (32,1 на сто), е почти толкова висок, колкото през април 2009 г., в разгара на така наречената Голяма рецесия, каза Гишар.
„Освен това очакванията за бъдещите перспективи за доходите са ясно песимистични за първи път от пет години, което предполага, че опасенията за икономиката вече са се разпространили и към потребителите, които се тревожат за собственото си благосъстояние“, добави тя.
Проучването показа по-умерен спад на индекса, отразяващ текущото състояние на потребителите, който се е понижил незначително до 133,5 пункта през април от 134,4 пункта през март.
Източник: БТА
Икономика
Повечето индекси на водещите европейски борси закриха търговията с растеж

Европейските пазари закриха предимно с растеж на индексите днешната търговия. Инвеститорите анализират поредица от отчети за печалбите на дружества, надявайки се на индикации за въздействието на американските вносни мита и глобалната икономическа несигурност, предаде Си Ен Би Си.
Във Франкфурт водещият борсов индекс DAX се повиши със 154,16 пункта или 0,69 на сто до 22 425,83 пункта.
Парижкият CAC 40 обаче изтри 17,89 пункта или 0,24 на сто до 7555,87 пункта.
Лондонският FTSE 100 се увеличи с 46,12 пункта или 0,55 на сто до 8463,46 пункта.
Общоевропейският Stoxx 600 расте с 0,36 на сто до ниво 525,09 пункта.
Акциите на „Волво карс“ (Volvo Cars) се сринаха с 10 на сто към даден момент преди да минимализират спада. Автомобилният производител отчете рязък намаление на печалбата си през първото тримесечие на годината и оттегли прогнозите си за растеж през тази и идната година поради неблагоприятни фактори на пазара.
Оперативната печалба на компанията за първото тримесечие е спаднала с 60 на сто до 1,9 милиарда крони, а приходите са намалели с 12 на сто, информира Ройтерс.
„Волво карс“ представи планове за съкращения на разходи в размер на 18 милиарда шведски крони (1,87 милиарда долара), както и за преструктуриране на дейността си в САЩ.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Министър Боршош и посланикът на ОАЕ у нас са обсъдили задълбочаването на двустранното сътрудничество в туризма

Министърът на туризма Мирослав Боршош се срещна с извънредния и пълномощен посланик на Обединените арабски емирства (ОАЕ) в България Абдулрахман Алджабер. Срещата беше фокусирана върху развитието на двустранното сътрудничество в областта на туризма, съобщиха от ресорното министерство.
Боршош акцентира върху ангажимента на Министерството на туризма за развитие на институционалното партньорство с ОАЕ, като припомни подписания през 2022 г. Меморандум за разбирателство в сферата на туризма между България и ОАЕ. Документът поставя стабилна основа за бъдещи инициативи и съвместни проекти.
„Работим за устойчиво развитие на сектора, включително с навлизане на далечни и силно перспективни пазари, какъвто са ОАЕ. Благодарение на директните авиолинии между двете страни – полетите на „Флай Дубай“ (Fly Dubai) до София, както и новата линия на „Уиз еър“ (Wizz Air) между Абу Даби и Варна, стартирала на 31 март тази година, улесняваме значително достъпа до страната ни на туристи от Близкия Изток и това е само първата крачка. Следващата е да увеличим дигиталната реклама към този пазар, включително и чрез работа със създатели на съдържание“, подчерта министър Боршош и посочи значението на транспортната свързаност като важен фактор за разширяване на туристическия обмен.
Във връзка с предстоящата 123-а среща на Изпълнителния съвет на Световната организация по туризъм (СОТ) в Мадрид (29-30 май 2025 г.), министърът и посланикът обсъдиха кандидатурата на Шейха Насър Ал Ноуаис, издигната от ОАЕ, за генерален секретар на СОТ. Министър Боршош изрази готовност за провеждане на работна среща с нея, за да се запознае с визията ѝ за развитие на Световната организация по туризъм.
Посланик Алджабер подчерта, че България е сигурна и атрактивна туристическа дестинация, която впечатлява с природни дадености, гостоприемство и добра туристическа услуга. Той подкрепи плановете на министерството да се акцентира още повече върху дигиталния маркетинг и социалните мрежи, включително чрез сътрудничество с инфлуенсъри и създатели на съдържание.
Министър Боршош посочи, че България е представена с национален щанд на международното туристическо изложение Arabian Travel Market в Дубай, което се провежда в момента и продължава до 1 май 2025 г.
БТА припомня, че вчера посланик Абдулрахман Алджабер се срещна с министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов. Двамата обсъдиха активизиране на двустранните търговско-икономически отношения и възможностите за привличането на инвестиции от ОАЕ у нас.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Балканипреди 5 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп