Бизнес
Репортаж | Осем часа без ток в Мадрид
Около 12 ч. на обяд на 28 април в двореца „Ласаро Галдиано“ в центъра на Мадрид, френска козметична марка провежда голямо събитие за представяне на нови продукти. Когато на щанда, на който занаятчии изработват заедно с посетителите гривни от мъниста, някой казва: „Токът в цяла Испания, Португалия и части от Франция е спрял, паднали са всички мрежи“, присъстващите първоначално решаваме, че това е някаква забавна маркетингова игра.
Всъщност, в първите минути никой не обърна внимание. На излизане от презентацията, обаче, десетина минути по-късно, всички установихме, че светофарите не работят и телефоните започнаха да отказват (от време на време някое съобщение пробиваше в приложенията WhatsApp, Messenger, Twitter). В зависимост от мобилния оператор някой успяваше да се обади, но с всяка изминала минута „сривът“ ставаше все по-масивен.
Времето беше слънчево и приятно, движението по улиците ставаше все по-натоварено с видими задръствания, но веднага се появиха и полицаи, които да регулират трафика. Някои улици бяха затворени. Все по-често се чуваха нервни клаксони, хеликоптери в небето, сирени, предимно на полицейски коли, линейки и по-рядко пожарни, както и на специални автомобили с ескорт, очевидно откарващи управленски кадри в посока правителствения комплекс „Монклоа“.

Източник:
Reuters
Преглед на оригинала
В самото вачало нямахме представа какъв е обсегът на прекъснатото електрозахранване. Разбрахме колко е сериозно при вида на първата затворена метростанция. Автобусите не спряха да обслужват пътниците в нито един момент, макар че често се оказваха претъпкани, а някои променяха маршрута си.

Един от основните проблеми се оказаха хората, заседнали в метрото.
Източник:
Reuters
Източник: Капитал
Бизнес
Защо Израел възобнови мащабните удари по Газа

Влиянието на вътрешната политика
Критиците на Нетаняху твърдят, че моментът на подновяване на офанзивата е свързан не толкова с военни съображения, колкото с вътрешната политика. Нетаняху беше подложен на силен натиск от страна на семействата и поддръжниците на това заложниците да се придържа към примирието, за да върне близките им. В продължение на месеци хиляди протестиращи редовно се събираха в центъра на Йерусалим и Тел Авив, блокираха основни магистрали и влизаха в сблъсъци с полицията.
С подновяването на войната обаче Нетаняху ги остави настрана и укрепи коалицията си. Крайнодесният министър на националната сигурност Итамар Бен-Гвир, който подаде оставка в знак на протест срещу прекратяването на огъня, се върна в правителството малко след новите удари. Той и Бецалел Смотрич, друг крайнодесен съюзник на Нетаняху, искат войната да продължи, да обезлюдят Газа чрез т.нар. доброволна миграция и да възстановят еврейските селища там, които Израел премахна преди две десетилетия.
Нетаняху също така уволни или принуди да напуснат няколко високопоставени служители, които изглеждаха по-отворени към сделката за размяна на заложници и дълготрайно примирие. Политици от опозицията твърдят, че ударите са били опит да се отклони вниманието от нарастващата буря, предизвикана от плана на Нетаняху да уволни ръководителя на израелската агенция за вътрешно разузнаване. „Войниците на фронтовата линия и заложниците в Газа са просто карти в играта на Нетаняху за оцеляване“, написа Яир Голан, лидер на лявата Лейбъристка партия, в X.
Отслабването на „Хамас“ и съюзниците им
„Хамас“ все още управлява Газа, но повечето от висшите ѝ лидери са убити, а военният ѝ потенциал е значително намален. Израел твърди, че е убил около 20 000 бойци, без да предоставя доказателства. Ливанската „Хизбула“ беше принудена да приеме примирие миналата есен, след като израелската въздушна и сухопътна атака уби повечето от висшите ѝ ръководители и остави голяма част от Южен Ливан в руини. Свалянето от власт на сирийския президент Башар Асад остави „Хамас“ без още един ключов съюзник и намали влиянието на бойната групировка.
Иран, който подкрепя „Хамас“ и „Хизбула“ и миналата година два пъти директно атакува с ракети и дронове Израел, засега не се намесва. Израел заяви, че е нанесъл тежки щети на иранската противовъздушна отбрана при вълна от ответни удари миналата есен, а Тръмп заплаши с военни действия, ако Иран не договори ново споразумение за ядрената си програма. Подкрепяните от Иран бунтовници хути в Йемен възобновиха ракетния обстрел на далечни разстояния срещу Израел, който рядко е причинявал жертви или сериозни щети. В същото време САЩ започнаха нова вълна от удари по хутите, които биха могли да ограничат още повече техните възможности.
Източник: Капитал
Бизнес
Ефектът „Тръмп“: Либералите на Марк Карни печелят решаващите избори в Канада

Карни ще влезе в парламента за първи път като депутат, след като спечели в избирателния район Нийпиън в Отава. Поалиевр, който водеше в социологическите проучвания в продължение на няколко години, докато Трюдо не се оттегли и докато атаките на американския президент срещу Канада не се засилиха, в последните седмици трудно успяваше да се справи с усилията на Либералите да го изобразят като популист от типа на MAGA, който няма да може да се противопостави на президента на САЩ.
„Знаем, че промяната е необходима, но промяната е трудна за постигане. Тя отнема време“, каза Поалиевр във вторник сутринта. „Това изисква усилия и затова трябва да извлечем уроците от тази вечер, за да постигнем още по-добър резултат следващия път, когато канадците решат бъдещето на страната.“
Новата демократическа партия (НДП), която подкрепяше малцинственото правителство на Трюдо в парламента, понесе сериозни загуби, тъй като избирателите се прехвърлиха към двете основни партии. Лидерът й Джагмит Сингх обяви пред своите поддръжници, че ще се оттегли, след като изгуби своя мандат. Въпреки това НДП вероятно ще се окаже необходим партньор в евентуално правителство на малцинството, ръководено от Карни.
Подкрепата за „Блок Квебек“, федералната националистическа партия от предимно френскоезичната провинция, също спадна рязко.
Източник: Капитал
Бизнес
Бивши шефове на EY и PwC ще конкурират Голямата четворка с бутикова компания

Двамата представят новото си начинание като алтернатива на Голямата четворка, която може да предлага данъчни и счетоводни услуги, технологични консултации и съвети по сливания и придобивания на финансовите директори във Великобритания – без притесненията за конфликти на интереси, които често засягат техните бивши работодатели. Unity няма да има одиторска дейност, която според партньори от Голямата четворка често води до сериозен регулаторен натиск и усложнени процедури за съответствие.
„Финансовите директори са отворени за нови предложения“, заяви Върли пред Financial Times. „Голямата четворка е елитна група доставчици на услуги, но хората търсят предложение, което е изцяло ориентирано към клиента, с изключително ниски административни разходи, водено от изкуствен интелект вместо от остаряла инфраструктура и най-важното, без конфликти.“
Подкрепата на Warburg Pincus в размер до 300 млн. долара за развитието на новата компания подчертава нарастващото влияние на финансовите инвеститори в сектора на професионалните услуги, който традиционно беше доминиран от бизнес модели, собственост на партньори.
Пазарът на счетоводни услуги се променя
Grant Thornton UK продаде мажоритарен дял на частната инвестиционна компания Cinven миналата година, следвайки вълна от подобни сделки със счетоводни фирми в чужбина. През 2019 г. Warburg Pincus подкрепи ветерана в застрахователния бранш Стив Макгил в създаването на независим бизнес за специализирани застраховки за рискове.
„Партньорствата имат много предимства, заяви Върли, но едно от нещата, в които не са добри, е инвестирането в средносрочен и дългосрочен план.“
Източник: Капитал
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 4 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Балканипреди 5 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп