Общество
МОН примамва със стипендии зрелостници за техническите вузове

Основен фактор за социално-икономическо развитие на страната е да имаме повече кандидат-студенти в техническите професионални направления, които кандидатстват с математика, физика и химия. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който заедно с ректорите на технически университети обсъдиха мерки за повишаване интереса към кандидатстването с тези предмети.
По думите му една от основаните заплахи за икономическото ни развитие в бъдеще са именно ниските резултати по математика и природни науки и малкият брой зрелостници, които се явяват на тези матури.
Предвижда се отпускане на стипендии за студентите, които са приети в технически специалности с матура или кандидат-студентски изпит по математика, физика или химия, стана ясно по време на срещата. Отделно се планират и допълнителни стипендии за студенти в дефицитни специалности, за които има недостиг на квалифицирани кадри като ядрена енергетика и хидростроителство. Ще бъдат организирани и допълнителни срещи с представители на такива сектори, в които има големи работодатели и дефицит на специалисти, обясни министър Вълчев и подчерта, че този списък може да бъде разширен, а идеята е размерът на стипендиите в тези направления да бъде много по-атрактивен.
Друга предлагана мярка е обвързване на определен процент от приема в желани професионални направления като „Компютърна и комуникационна техника“ с матура по математика. Освен това самите висши училища обмислят да повишат тежестта на оценката по математика при формиране на бала за прием и по този начин да стимулират кандидат-студентите да се готвят за изпит по математика.
Мерките се планира да влязат в сила от по следващата академична година 2026/2027 г. До септември предстои да бъдат уточнени параметрите по тях.
Задължителна матура по математика се подкрепя от техническите висши училища, но към момента във фокуса са други мерки за насърчаване интереса към предмета, стана ясно по време на срещата, посочват от МОН.
Източник: Offnews.bg
Общество
Вторият F-16 Block 70 лети от САЩ към България
Снимка Боян Георгиев – OFFNews
Първият F-16 Block 70
Днес от САЩ за България излита втория изтребител F-16 – от общо осемте, които страната ни придоби със сключването на първия договор през 2019 година. Това обяви министърът на отбраната Атанас Запрянов, цитиран от Информационния център на МО.
Пред студентите на УниБИТ Запрянов за пореден път опроверга слуховете, че самолетите са втора употреба и разясни причината те да са без опознавателни знаци, когато пристигат в страната ни:
“Антиамериканската пропаганда в България. Това е. Аз съм се подписал на поточната линия на фюзелажа на шестия самолет. Днес трябва да излети втория самолет и до три дни ще дойде в България. И това да ви обясня – тъй като прелитането на тези самолети не е поединично, а е в група, те се зареждат във въздуха над океана. Свързано е с логистична подкрепа на цистерни за зареждане С-130 на американските въоръжени сили, те не са български във въздуха, а са облепени с фолио, опознавателните им знаци са заличени и летят с американски сигнатури, тъй като те трябва да прелетят международното въздушно пространство по правилата на ICAO (международна организация за гражданска авиация). И летят на крейсерска скорост като пътническите самолети, не им е разрешено да летят на свръхзвукова скорост”.
Източник: Offnews.bg
Общество
Ще дойде краят и на тази лъжа
Българската православна църква все повече придобива облик на „държавна църква“ по модела на Московската патриаршия.
Преди няколко месеца президент и политици застанаха твърдо на страната на патриарха по отношение на регистрацията на почти никому неизвестната дотогава Българска православна старостилна църква.
От трибуната на Народното събрание станахме свидетели на почти религиозни дебати, в които депутатите мъдреха определение за „православен“ и коя църква е единствено „каноничната“ и имаща право единствено да представлява източното православие в България.
Приеха се промени в Закона за вероизповеданията. Тези промени приближиха на практика Българската патриаршия до статуса на „държавна църква“. Не мога да не се сетя за Юстиниановата теория за симбиозата между Църквата и Римската империя, символ на която става двуглавият орел, който после се пренася и в Руската империя, имаща претенциите да бъде „Трети Рим“.
Политиците имат проблем с гражданското доверие? Малко хора отиват до урните? Ще се обърнем към Църквата, ще направим PR-акция на неин гръб, пък ще помолим епископите да се снимат с нас, да присъстват на конференциите ни, да кажат две-три думи пред своите пасоми за инициативите ни – така си представям опростено „търговската сделка“, която се ражда в главата на управниците ни.
Темата с българските старостилци се изтърка сравнително бързо – „всяко чудо за три дни“.
Следващата кукичка бяха позабравените вече спорове за въвеждането на религиозно образование в българските училища. Както проливен дъжд пълни и най-малките пукнатини по закърпените ни след безкрайните ремонти асфалтови пътища, така заваля и подкрепа към представителите на БПЦ от важни „клечки“ в държавата.
Хора като и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов и Янка Такева от учителския синдикат застанаха твърдо зад намеренията на патриарх Даниил да въведе редовен предмет религия в училище.
В последните години се нароиха твърде много „благочестиви“ политици, които обаче нямат реална представа за същността на Църквата и като цяло за християнството („По плодовете им ще ги познаете“).
Докато ГЕРБ публично подкрепят съмнителна в своето съдържание петиция за въвеждане на редовен предмет „Религия-Християнство-Православие“ в училище, а от „Възраждане“ публикуват възторжени статуси за красотата и величието на храма на Въоръжените сили в Москва, темата за обучението по религия все повече изгубва своя чисто богословски характер дори сред редиците на БПЦ.
На форума, свикан от Министерството на образованието, в НДК от името на Църквата се изказват хора, които представят православието като „християнство без Христос“. Проповядват по същество политическа идеология, която трябва да бъде следвана, но която няма общо с Евангелието и завета на Спасителя.
В определени среди сред миряните и клира на родната ни църква от няколко месеца си личи страшна по своята същност подмяна на вярата в Христа с култ към личността на новия български патриарх, към „руския свят“, към по човеконенавистни по същината си идеологии, които милитаризират религията, а православието става „,православизъм“.
„Живеем в свят на очевидно добро и очевидно зло“, наскоро коментира световните процеси в една своя публикация проф. Калин Янакиев. Грозното, гротескното, по своята същина антихристиянското е „слонът в стаята“, който мнозина се правят, че не забелязват.
За да не ме обвините в празнодумство, ще дам конкретен пример за този нов култ към личността, който църковният болшевизъм се опитва да изгради в съзнанието на православните християни в България.
Свещеник от гр. Шумен пише на стената си във фейсбук:
„Подкрепата към Патриарха не е въпрос на лично мнение или политически вкус – тя е въпрос на вярност към самия Христос, Който е основал Църквата Си върху апостолите и техните приемници“.
Такава гротескна лъжа, облечена в привидна истина, скоро не бях чела! Не е това християнското учение. Да обличаш политически послания в дрехите на добре известни християнски истини (че Христос е основал Църквата си върху апостолите и техните приемници) не е послушание, нито пък е в духа на отците на Църквата. Такъв тип политически „проповеди“ са твърде опасни, защото извращават същността на християнската вяра.
Какво следва оттук нататък, питам се аз? Събор за „българския свят“ по примера на съборите за „сръбския“ и „руския свят“? Тотално милитаризиране на Българската православна църква и пълно национализиране на християнството? Религиозно образование в стил „Основи на православната култура“ като в Русия?
Тоталитаризмите се изграждат на лъжа. Те не зачитат личността на човека. Разликата между тях и християнството е от земята до небето. Това, което ме успокоява, е, че всяка лъжа и манипулация си има край. Ще дойде краят и на тази. А с нея ще рухнат и всички идоли – включително и в Църквата.
Източник: Offnews.bg
Общество
Развиващият се хоризонт на София: ранните инвестиции на Огнян Бозаров в модерни недвижими имоти
Пазарът на недвижими имоти в София, България претърпя значителна трансформация през последните няколко десетилетия. Градът, в който някога доминираше традиционната българска архитектура, сега се отличава с удивителна комбинация от старо и ново, с модерни небостъргачи редом до исторически сгради. Тази еволюция отразява утвърждаващия се статут на София като европейска столица и ключов бизнес център на Балканите.Традиционната българска архитектура в София представлява удивителен контраст на възходящото и предстоящо модернизиране на града.
Началото: Традиционната българска архитектура
Пейзажът на недвижимите имоти в София е формиран от вековната история, започваща с римските ѝ корени. В началото на 20 век градът възприема традиционните български архитектурни стилове, включващи неокласически сгради и емблематичния български възрожденски стил. През социализма са изградени големи бетонни конструкции, предназначени да настанят нарастващото градско население.
Тези сгради са от историческо и културно значение за града, като същевременно представляват и предизвикателства, тъй като градският пейзаж започва да се променя. Докато България преминава от комунизъм към демокрация през 90-те години на миналия век, София получава приток от чуждестранни инвестиции, поставяйки началото на нови архитектурни тенденции и развитие на недвижимите имоти.
Преходът към модернизма: Посткомунистически растеж
В посткомунистическата ера имотният пазар в София започна да отразява по-широките световни тенденции в градския дизайн. Този период претърпя възхода на модерни офис сгради, луксозни жилищни комплекси и търговски обекти, което е сигнал за преминаване от традиционни към съвременни градски пространства.
Сред забележителните участници в тази трансформация е Огнян Бозаров, виден български магнат в областта на недвижимите имоти. Той е сред първоначалните инвеститори в проекти като Вертиго бизнес тауър и The Mall, които изиграха важна роля във формирането на съвременния силует на София. Тези проекти отразяват нарастващото търсене в града на висококачествени бизнес и жилищни пространства, съчетаващи авангарден дизайн с функционалност.
Вертиго бизнес тауър – ярък пример за модерното развитие на недвижимите имоти в София. Огнян Бозаров е сред първите инвеститори в проекта
Модерните проекти често представляват елегантна, минималистична архитектура със стъклени фасади и високотехнологична инфраструктура. Тази трансформация отразява амбицията на София да се конкурира с останалите европейски столици, като Букурещ и Белград, като предлага сложни пространства, обслужващи мултинационални компании и жители с големи доходи.
Баланс между наследство и напредък: Нарастващо предизвикателство
Едно от основните предизвикателства на пазара за недвижими имоти в София е балансът между съхраняване на богатата история на града и приспособяването към бързия растеж. Много исторически сгради, особено тези в центъра на града, са защитени от националните закони за наследство, което прави проектите за преустройство по-сложни и скъпи. Същевременно има търсене на по-модерни пространства, насочени към развиващото се градско население.
Местните проектанти умело се справят с тези предизвикателства. Фокусирайки се върху устойчива архитектура и градско обновяване, те спомагат за запазването на историческите забележителности в София и едновременно с това въвеждат съвременни удобства. Например The Mall е проектиран така, че да се слее със заобикалящата го среда, зачитайки културния контекст на града, но същевременно предлага авангардни възможности за търговия и развлечения.
Градостроителите на София подчертават и важността на адаптивното повторно използване. Чрез оборудване на старите сгради с модерни функции, те се стремят да запазят градското наследството и същевременно да отговорят на нуждите на нарастващото, динамично население. Една от най-отличителните характеристики на София е комбинацията на традиционен със съвременен дизайн, което прави пазара на недвижими имоти в града уникален за региона.
Урбанизация и панорама на бъдещето на София
Докато София продължава да се развива, урбанизацията остава движеща сила на пазара на недвижими имоти в града. Търсенето на офис площи, луксозни жилища и сгради със смесено предназначение никога не е било по-голямо. В отговор строителните предприемачи все повече се стремят да създават високи сгради, предлагащи съчетание на бизнес и жилищни пространства. Тази тенденция съответства на глобалните промени към компактни, многофункционални градски пространства.
Развитието на нова инфраструктура подкрепя продължаващата трансформация на града и включва мрежи за обществен транспорт и зелени площи. Откриването на нови линии на метрото и създаването на пешеходни зони направиха София по-привлекателна за инвеститори и жители. Очаква се тези подобрения допълнително да стимулират растежа на града, превръщайки го в един от най-вълнуващите пазари на недвижими имоти в Югоизточна Европа.
Освен това статутът на София като ключов бизнес център на Балканите означава, че международните инвеститори обръщат по-голямо внимание на града. Те гледат на София като на град с огромен потенциал за развитие, тъй като съчетава очарованието на историческото си наследство с предимствата на съвременния градски живот.
Ролята на местните предприемачи във формирането на бъдещето на София
Местните предприемачи са неразделна част от трансформацията на имотния пазара в София. Със задълбочени познания за местния пейзаж те разбират как да отговорят на разнообразните нужди на града, като същевременно възприемат иновациите. Тези разработчици са пионери в няколко проекта, които демонстрират най-доброто от двата свята: богатото културно наследство и модерните архитектурни тенденции.
Пазарът на недвижими имоти в София все повече се формира от предприемачи, които разбират необходимостта от функционални и визуално привлекателни проекти. Тези разработчици, повечето от които с международен опит, продължават да разширяват границите на дизайна, като вземат под внимание историческите корени на София.
Развиващите се небостъргачи на София съчетават авангардна архитектура с устойчив дизайн, предлагайки пространства, които не само отговарят на нуждите на модерния бизнес, но и подобряват цялостната естетическа привлекателност на града. Този тип разработки представлява бъдещето на имотния пазар в София, който ще продължи да се развива с акцент върху устойчивостта, иновациите и наследството.
Пазарът на недвижими имоти в София: Предизвикателства и възможности
Пазарът на недвижими имоти в София е изправен пред няколко предизвикателства, но те също предоставят възможност за растеж. Един от ключовите проблеми е бързата урбанизация, която често води до задръствания и опасения за околната среда. За да се справят с това, проектантите включват зелени площи и енергийно ефективни функции в своите проекти.
Друго предизвикателство са колебанията в цените на недвижимите имоти, които могат да се влияят от икономически фактори и световни тенденции. Въпреки това големият икономически растеж на София, съчетан с разширяване на ролята ѝ в международния бизнес, я прави привлекателен пазар за инвеститорите. В бъдеще е вероятно София да преживее несекващ приток на чуждестранни инвестиции, особено в жилищния и търговския сектор.
Способността на града да запази историческия си чар, като същевременно възприема модерни разработки, ще бъде ключова за продължаващия ѝ успех. Тъй като все повече предприемачи работят върху проекти, зачитащи както миналото, така и бъдещето на София, градът ще продължи да бъде уникална комбинация от наследство и модернизъм.
Град в процес на трансформация
Пазарът на недвижими имоти в София измина дълъг път от традиционните си корени. Градът успешно съчетава богатото си историческо минало с авангарден модерен дизайн, създавайки уникална градска среда. Софийският градски пейзаж е готов да продължи възходящата си траектория, предлагайки смесица от жилищни, бизнес и културни пространства, които привличат както местни, така и международни инвеститори.
С разрастването на града предизвикателният баланс между наследство и модернизъм ще продължи. Въпреки това устойчивостта на София и способността ѝ да създава иновации, докато зачита миналото си, предполага, че пазарът на недвижими имоти в града ще остане един от най-динамичните в региона за години напред.
Източник: Offnews.bg
-
Святпреди 7 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 4 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп
-
Балканипреди 4 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Икономикапреди 1 седмица
Започват пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд