България
Общинският съвет в Мирково прие бюджета на общината за тази година

На днешното си редовно 20-о заседание Общинският съвет в Мирково прие бюджета на общината за тази година, съобщи за БТА председателят на съвета Николина Христова.
Проектът на бюджет за тази година възлиза на обща стойност от 8 146 666 лева. В разчетите за разходната част е посочено, че за заплати на служителите в общинската администрация, в това число на кмета и заместник-кмета, са определени 1 009 655 лева. Отделените средства за отбрана и сигурност са 265 904 лева. За образование средствата са 1 353 487 лева. Общо 59 502 лева са за заплата и издръжка на два здравни кабинета в детска градина и основно училище в Мирково. В перото – други служби и дейности по социално осигуряване са заделени средства в размер на 137 297 лева. За култура, спорт, почивни дейности и религиозно дело също 137 297 лева.
Общинските разходи са общо 4 852 111 лева. Най-много средства са отделени за жилищно строителство и опазване на околната среда – 1 788 648 лева.
Съветниците са решили да бъде дофинансирана детска градина „Дора Габе“ за закупуване на костюми за предстоящия фестивал на детското творчество „С поглед към бъдещето“. Решено е да се отпуснат средства за лечение на дете от общината.
Съветниците са приели и утвърдили Общинска програма за намаляване на риска от бедствия в община Мирково. В близкото десетилетие се очаква промените в климата да доведат до нарастване на честотата и мащаба на бедствията. Община Мирково, като част от територията на Република България се намира в един от географските региони в Европа, които са особено уязвими към изменението на климата (повишаване на температурата, интензивни валежи) и от нарастващата честота на свързаните с изменението на климата екстремни събития като суша, пожари, наводнения и свлачища, се посочва в програмата.
Разработената програма ще спомогне за осигуряването на цялостен, всеобхватен и интегриран подход към управлението на риска и постигане на устойчивост при бедствия, както и намаляването на причинените щети и загуби. Предвидените мероприятия и дейности ще окажат положително въздействие за намаляване уязвимостта на населението от бедствия и недопускане унищожаване на частна, общинска собственост и културни ценности и увреждане на пътната и железопътната инфраструктура, както и на околната среда в общината. Подобряване на координацията и ефективността при реализиране на дейностите за намаляване на риска от бедствия и недопускане дублиране на дейностите, както и значително намаляване на разходите, необходими за реагиране и възстановяване след бедствия.
По предложение на кмета на общината Цветанка Йотина съветниците са гласували режийните разходи за електроенергия, вода и транспорт за разкарване на готовата храна на столуващите в Домашен социален патронаж да бъде на 100% за сметка на бюджета на община Мирково.
Приети са и отчетите на пет читалища от общината.
Източник: БТА
България
Бронхиалната астма е сред най-често срещаните заболявания в детска възраст, каза алергологът Мария Стаевска

Бронхиалната астма е сред най-често срещаните заболявания в детска възраст. Това каза алергологът Мария Стаевска по време на среща под надслов „ИзДишайАстмата“ по повод Световния ден за борба с астмата – 6 май.
На събитието присъстваха пациенти и лекари – специалисти, които се обединиха около идеята за по-качествена и навременна диагностика, както и прилагането на съвременни методи за контрол на астматичните състояния. Форумът поставя началото на важна и необходима информационна кампания, която цели да акцентира върху значението на навременното диагностициране, посочи д-р Нели Иванова от дирекцията по лечебни дейности на Министерството на здравеопазването.
Алергологът д-р Мария Стаевска посочи още, че с възрастта доста от децата надрастват проблема. Тя обясни, че един от основните проблеми на пациентите е самата диагностика, тъй като в някои случаи процесът би могъл да отнеме до година.
„3,7 % от пациентите са с тежка форма на астма“, каза алергологът. „Това са около 8000 човека с такова заболяване. Много често състоянието се назовава като бронхит и се използват прекалено много антибиотици “, обясни тя.
По думите на д-р Стаевска некачественият контрол върху заболяването може да има тежки последици за пациента, сред които са ограничено движение и социални контакти, обездвижване и дори инвалидизиране.
Експерти посочват, че кашлицата и задухът по време на бактериална инфекция у пациент трябва да насочат към проверка за астма. Като част от външните дразнители, които да провокират състоянието се открояват замърсеният въздух и някои видове алергени, които се съдържат в измивни и перилни продукти.
Общопрактикуващият лекар Михаил Михов обясни, че семейните лекари биха могли да обучат пациентите си да използват инхалатори, но също така и да ограничат точно тези подсилващи фактори.
Пациентите наистина се диспансеризират, идват на прегледи без да носят направления от лични лекари, което улеснява работата с нас, обясни пулмологът Радка Александрова. Някои от пациентите обаче са малко несериозни към лечението си – лечението е безплатно, достъпът е лесен, но малка част от хората спазват вече назначеното си лечение, допълни тя.
Александрова посочи, че част от пациентите с тежка форма на заболяването трябва да приемат високи дози кортикостероиди в комбинация с други медикаменти, но това не винаги не води до желания ефект. „Последните препоръки на ръководството за лечение на астма вече не толерират системната употреба на кортикостероиди заради страничните ефекти“, обясни тя и подчерта, че е възможно за такива случай да се използва биологичното лечение.
Пациенти с тежка форма на заболяването също участваха в дискусията. Те обясниха, че дори по-силен стрес или тежък физически труд биха могли да предизвикат пристъп.
Ако може с помощта на инхалатор да се нормализира състоянието, не може да мислим за подобно лечение, обясни д-р Стаевска. Но ако са налице признаците за тежка астма и ако се стига до хоспитализация, това би било проблем, каза тя.
Прегледите се качват в Националната здравно-информационна система, където се получава референтен номер и това се прави от лекуващия лекар с електронен подпис, независимо от начина на заплащане и независимо от метода на достъп, обясни д-р Михаил Михов.
Източник: БТА
България
Две години затвор за фалшива шофьорска книжка получи Георги Семерджиев, който има и присъда за катастрофата на столичния бул. „Черни връх“

Софийският районен съд осъди Георги Семерджиев на две години затвор за фалшива шофьорска книжка.
Според обвинителния акт на 3 юни 2022 година около 22:40 ч. на бул. „Христо Ботев“ в столицата мъжът карал с фалшива швейцарска шофьорска книжка, която представил при проверка.
Семерджиев призна вината си пред съда и така получи две години при първоначален строг режим, като наказанието е наложено след споразумение и изпълнението му влиза в сила незабавно. Това е второто наказание на Семерджиев по разследване на районната прокуратура. През април миналата година той беше осъден на същото наказание заради идентично деяние, извършено на 14 февруари 2022 година.
В момента се очаква решение на Върховния касационен съд по отношение обжалваната присъда на Георги Семерджиев по делото за катастрофата на столичния булевард „Черни връх“, при която през юли 2022 г. загинаха две млади жени.
В края на септември м.г. ВКС заседава отново по казуса, но се наложи делото да бъде рестартирано, тъй като член на съдебния състав почина.
На 23 април 2024 г. Апелативният съд в София потвърди 20-годишната присъда на Семерджиев, постановена от Софийския градски съд. Той обаче обжалва решението, като поиска неговата отмяна и връщане на делото на апелативния съд или изменение на решението, като бъде намалено наказанието
/ЛРМ/
Източник: БТА
България
Над 20 работодатели от Велико Търново и региона обявиха 180 свободни места в трудова борса

Над 20 работодатели от Велико Търново и региона обявиха 180 свободни места в трудова борса, организирана от Дирекция “Бюро по труда“ във Велико Търново, каза при откриването на форума днес директорът Бойка Ганева.
За БТА тя коментира, че се увеличава броят на заявените работни места обратно пропорционално на стойностите на безработицата в община Велико Търново- 2,5 процента е настоящето равнище, което спрямо 5,5 на сто за страната и 5,3 за област Велико Търново, е добър показател, посочи тя, и допълни, че най-голямо е търсенето в сферите на услугите, строителството и транспорта.
Едно от най-старите промишлени предприятия във Велико Търново – „Момина крепост“, създадено през 1963 година, което работи приоритетно за медицинската индустрия, е обявило седем свободни позиции – както за високвалифициран персонал, така и за хора със средно образование, каза Ивайло Михайлов, производствен директор в предприятието. Предпоставките за развитие на хората, които постъпват са оптимистични, защото фирмата стъпва и на международния пазар, преди броени дни на изложение в Истанбул са осъществени контакти с 80 потенциални клиенти, което означава растеж, както на производството, така и на заплатите, посочи той.
Целогодишният хотелски комплекс, „Релакс Кооп“ в село Вонеща Вода, строен преди 70 години в курорта, също търси попълнения на персонала, каза неговият управител Александър Гичев, който представи предимствата на комплекса, с плувен басейн от каптажна изворна вода и храна от местни производители, отглеждащи своята продукция в сърцето на Стара планина.
Мирела Балинова от отдел „Човешки ресурси“ на „Хитачи“, каза, че корпорацията в България е разположена в три локации, една от които е в Севлиево, където има производствена база за кондензатори и филтри, за електрически табла и газоизолирани разпределителни устройства. Предприятието обявява стажантски програми, за административни дейности е разкрило 30 свободни позиции, а за производство – 60.
Демографската криза, неравномерното разпределение на кадрите в населените места, е проблем за икономиката, а с подобни трудови борси, се обхващат малките региони, където се предлага заетост, нужна за регионалния растеж, каза в приветствието при откриването на форума заместник-областният управител Юлия Мутафчиева.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 4 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Балканипреди 5 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп