Икономика
Изкуственият интелект може да помогне за преодоляване на дефицита между нуждите на бизнеса и човешките ограничения, според „Майкрософт“

Организациите трябва да се възползват от потенциала на изкуствения интелект (ИИ), за да преодолеят нарастващия дефицит между бизнес нуждите и човешките ограничения. Това пише в петият годишен Доклад на „Майкрософт“ (Microsoft) за тенденциите на пазара на труда (Microsoft Work Trend Index), информират от софтуерната компания.
Докладът, изготвен в партньорство с „ЛинктИн“ (LinkedIn) и озаглавен „2025: Годината, в която се ражда компанията-лидер“, анализира мненията на 31 000 професионалисти от 31 държави, както и трилиони агрегирани сигнали от имейли, срещи и чатове в Microsoft 365, посочват от „Майкрософт“.
Все повече ръководители залагат на дигиталния труд за повишаване на капацитета на работната сила, като 82 на сто от тях планират да прилагат решения, базирани на изкуствен интелект, в следващите 12 до 18 месеца. В същото време 53 на сто от директорите смятат, че продуктивността трябва да се подобри, но 80 на сто от служителите и мениджърите споделят, че нямат достатъчно време и енергия, за да отговорят на нарастващите очаквания. Прекъсванията на работното място остават сериозен проблем – служителите често се разсейват от имейли, срещи и чатове, което затруднява фокусирането и постигането на значими резултати, отчитат авторите на проучването.
Експертите на компанията подчертават, че бизнесите преминават от традиционните йерархични структури към по-динамични, ориентирани към резултатите модели на работа, в които екипи от хора и ИИ агенти работят заедно за постигане на мащабни резултати. Тази тенденция е видима – 46 на сто от лидерите посочват, че организациите им вече напълно автоматизират работни процеси с помощта на ИИ агенти, особено в области като обслужване на клиенти, маркетинг и продуктово развитие.
Докладът акцентира и върху нарастващата роля на служителите като ръководители на ИИ агенти – хора, които изграждат, възлагат задачи и управляват ИИ инструменти, за да повишат собствената си продуктивност. Очаква се в рамките на пет години екипите редовно да обучават и управляват ИИ агенти като част от ежедневните си задължения. Въпреки това съществува значителна пропаст в усвояването на ИИ – 67 на сто от ръководителите са запознати с работата на ИИ агенти, докато при служителите този дял е едва 40 на сто. Освен това 79 на сто от ръководителите вярват, че ИИ ще ускори кариерното им развитие, но само 67 на сто от служителите споделят този оптимизъм. Това подчертава спешната необходимост от обучение и повишаване на квалификацията в сферата на ИИ, смятат от „Майкрософт“.
Източник: БТА
Икономика
Индексите на водещите европейски борси закриха с растеж първата сесия за търговската седмица

Водещите индекси на европейските фондови пазари закриха с растеж първата сесия за търговската седмица. Инвеститорите очакват поредица от отчети за финансовото състояние на европейски и американски компании, предаде Си Ен Би Си.
Водещият индекс във Франкфурт DAX наддаде с 29,22 пункта или 0,13 на сто до 22 271,67 пункта.
Парижкият CAC 40 се покачи с 37,5 пункта или 0,5 на сто до 7573,76 пункта.
Лондонският индекс FTSE 100 нарасна с 2,09 пункта или 0,02 на сто до 8417,34 пункта.
Общоевропейският Stoxx 600 е нагоре с 0,53 на сто до 523,19 пункта, като компаниите от туристическия и банковия сектор отбелязаха най-големи печалби.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 28.04.2025
Икономика
Ай Би Ем ще инвестира 150 млрд. д. в САЩ през идните пет години

Компютърният гигант Ай Би Ем (IBM) обяви днес планове да инвестира 150 млрд. д. в САЩ през идните пет години, за да стимулира икономиката и да затвърди ролята си на световен лидер в компютърните технологии, предаде ДПА.
Тази сума включва инвестиция от над 30 млрд. д. в изследователска и развойна дейност за по-нататъшно разработване и продължаване на производството на компютри на компанията – както традиционни, така и квантови – в САЩ.
Ай Би Ем е един от най-големите работодатели в американския технологичен сектор и в историята му са иновации, направили възможни системите за социална сигурност, космическата програма „Аполо“, както и ключови предприятия във всяка индустрия.
/ЕС/
Източник: БТА
-
Святпреди 6 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 7 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски
-
Българияпреди 1 седмица
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп
-
Балканипреди 4 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Бизнеспреди 4 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика