България
Младеж на 19 години блъсна с автомобил двама пешеходци във Върбица, съобщиха от полицията в Шумен

Младеж на 19 години блъсна с автомобил двама пешеходци във Върбица, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Шумен.
Пътното произшествие е станало на 26 април, около 22:40 часа, на улица „Владайско въстание“, до Центъра за спешна медицинска помощ в града. Младият водач, при ляв завой, ударил с управляваното от него моторно превозно средство двама мъже на 60 и 46 години, които се движили по пътното платно.
Пострадалите са откарани в шуменската болница. След преглед е установена фрактура на пубисна кост на таза на 60-годишния мъж от Върбица, а 46-годишният е без травматични увреждания.
Водачът на лекия автомобил е тестван за шофиране след алкохол и наркотични вещества. Пробите му са отрицателни. Образувано е досъдебно производство.
Общо 162 тежки пътнотранспортни произшествия са регистрирани през 2024 г. в Шуменско, при които са ранени 183-ма участници в пътното движение. При катастрофи са загинали 11 души – с четирима по-малко спрямо предходната година, каза в началото на годината началникът на сектор „Пътна полиция“ в Областната дирекция на МВР в Шумен гл. инспектор Веселин Георгиев.
/МК/
Източник: БТА
България
Бронхиалната астма е сред най-често срещаните заболявания в детска възраст, каза алергологът Мария Стаевска

Бронхиалната астма е сред най-често срещаните заболявания в детска възраст. Това каза алергологът Мария Стаевска по време на среща под надслов „ИзДишайАстмата“ по повод Световния ден за борба с астмата – 6 май.
На събитието присъстваха пациенти и лекари – специалисти, които се обединиха около идеята за по-качествена и навременна диагностика, както и прилагането на съвременни методи за контрол на астматичните състояния. Форумът поставя началото на важна и необходима информационна кампания, която цели да акцентира върху значението на навременното диагностициране, посочи д-р Нели Иванова от дирекцията по лечебни дейности на Министерството на здравеопазването.
Алергологът д-р Мария Стаевска посочи още, че с възрастта доста от децата надрастват проблема. Тя обясни, че един от основните проблеми на пациентите е самата диагностика, тъй като в някои случаи процесът би могъл да отнеме до година.
„3,7 % от пациентите са с тежка форма на астма“, каза алергологът. „Това са около 8000 човека с такова заболяване. Много често състоянието се назовава като бронхит и се използват прекалено много антибиотици “, обясни тя.
По думите на д-р Стаевска некачественият контрол върху заболяването може да има тежки последици за пациента, сред които са ограничено движение и социални контакти, обездвижване и дори инвалидизиране.
Експерти посочват, че кашлицата и задухът по време на бактериална инфекция у пациент трябва да насочат към проверка за астма. Като част от външните дразнители, които да провокират състоянието се открояват замърсеният въздух и някои видове алергени, които се съдържат в измивни и перилни продукти.
Общопрактикуващият лекар Михаил Михов обясни, че семейните лекари биха могли да обучат пациентите си да използват инхалатори, но също така и да ограничат точно тези подсилващи фактори.
Пациентите наистина се диспансеризират, идват на прегледи без да носят направления от лични лекари, което улеснява работата с нас, обясни пулмологът Радка Александрова. Някои от пациентите обаче са малко несериозни към лечението си – лечението е безплатно, достъпът е лесен, но малка част от хората спазват вече назначеното си лечение, допълни тя.
Александрова посочи, че част от пациентите с тежка форма на заболяването трябва да приемат високи дози кортикостероиди в комбинация с други медикаменти, но това не винаги не води до желания ефект. „Последните препоръки на ръководството за лечение на астма вече не толерират системната употреба на кортикостероиди заради страничните ефекти“, обясни тя и подчерта, че е възможно за такива случай да се използва биологичното лечение.
Пациенти с тежка форма на заболяването също участваха в дискусията. Те обясниха, че дори по-силен стрес или тежък физически труд биха могли да предизвикат пристъп.
Ако може с помощта на инхалатор да се нормализира състоянието, не може да мислим за подобно лечение, обясни д-р Стаевска. Но ако са налице признаците за тежка астма и ако се стига до хоспитализация, това би било проблем, каза тя.
Прегледите се качват в Националната здравно-информационна система, където се получава референтен номер и това се прави от лекуващия лекар с електронен подпис, независимо от начина на заплащане и независимо от метода на достъп, обясни д-р Михаил Михов.
Източник: БТА
България
Две години затвор за фалшива шофьорска книжка получи Георги Семерджиев, който има и присъда за катастрофата на столичния бул. „Черни връх“

Софийският районен съд осъди Георги Семерджиев на две години затвор за фалшива шофьорска книжка.
Според обвинителния акт на 3 юни 2022 година около 22:40 ч. на бул. „Христо Ботев“ в столицата мъжът карал с фалшива швейцарска шофьорска книжка, която представил при проверка.
Семерджиев призна вината си пред съда и така получи две години при първоначален строг режим, като наказанието е наложено след споразумение и изпълнението му влиза в сила незабавно. Това е второто наказание на Семерджиев по разследване на районната прокуратура. През април миналата година той беше осъден на същото наказание заради идентично деяние, извършено на 14 февруари 2022 година.
В момента се очаква решение на Върховния касационен съд по отношение обжалваната присъда на Георги Семерджиев по делото за катастрофата на столичния булевард „Черни връх“, при която през юли 2022 г. загинаха две млади жени.
В края на септември м.г. ВКС заседава отново по казуса, но се наложи делото да бъде рестартирано, тъй като член на съдебния състав почина.
На 23 април 2024 г. Апелативният съд в София потвърди 20-годишната присъда на Семерджиев, постановена от Софийския градски съд. Той обаче обжалва решението, като поиска неговата отмяна и връщане на делото на апелативния съд или изменение на решението, като бъде намалено наказанието
/ЛРМ/
Източник: БТА
България
Над 20 работодатели от Велико Търново и региона обявиха 180 свободни места в трудова борса

Над 20 работодатели от Велико Търново и региона обявиха 180 свободни места в трудова борса, организирана от Дирекция “Бюро по труда“ във Велико Търново, каза при откриването на форума днес директорът Бойка Ганева.
За БТА тя коментира, че се увеличава броят на заявените работни места обратно пропорционално на стойностите на безработицата в община Велико Търново- 2,5 процента е настоящето равнище, което спрямо 5,5 на сто за страната и 5,3 за област Велико Търново, е добър показател, посочи тя, и допълни, че най-голямо е търсенето в сферите на услугите, строителството и транспорта.
Едно от най-старите промишлени предприятия във Велико Търново – „Момина крепост“, създадено през 1963 година, което работи приоритетно за медицинската индустрия, е обявило седем свободни позиции – както за високвалифициран персонал, така и за хора със средно образование, каза Ивайло Михайлов, производствен директор в предприятието. Предпоставките за развитие на хората, които постъпват са оптимистични, защото фирмата стъпва и на международния пазар, преди броени дни на изложение в Истанбул са осъществени контакти с 80 потенциални клиенти, което означава растеж, както на производството, така и на заплатите, посочи той.
Целогодишният хотелски комплекс, „Релакс Кооп“ в село Вонеща Вода, строен преди 70 години в курорта, също търси попълнения на персонала, каза неговият управител Александър Гичев, който представи предимствата на комплекса, с плувен басейн от каптажна изворна вода и храна от местни производители, отглеждащи своята продукция в сърцето на Стара планина.
Мирела Балинова от отдел „Човешки ресурси“ на „Хитачи“, каза, че корпорацията в България е разположена в три локации, една от които е в Севлиево, където има производствена база за кондензатори и филтри, за електрически табла и газоизолирани разпределителни устройства. Предприятието обявява стажантски програми, за административни дейности е разкрило 30 свободни позиции, а за производство – 60.
Демографската криза, неравномерното разпределение на кадрите в населените места, е проблем за икономиката, а с подобни трудови борси, се обхващат малките региони, където се предлага заетост, нужна за регионалния растеж, каза в приветствието при откриването на форума заместник-областният управител Юлия Мутафчиева.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 4 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Балканипреди 5 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп