Икономика
Сезонните работници в селското стопанство са най-търсени в област Търговище през март

Сезонните работници в селското стопанство са най-търсени в област Търговище през март. Най-голям дял свободни работни места са обявени в сектора на селско, горско и рибно стопанство, държавното управление, преработващата промишленост, търговията и хотелиерство и ресторантьорство. Заявените работни места на първичния пазар на труда в област Търговище са 344, информира директорът на Бюрото по труда в Търговище Даниела Илиева.
През месеца в региона работа са започнали 320 човека. Работа чрез бюрата по труда са намерили и четирима от групата на пенсионерите, учащите и заетите. Най- голям е делът на започналите работа в чужбина – 7,50 на сто, посочват от дирекцията. Следват секторите държавно управление – 7,20 на сто, селско стопанство – 6,80 на сто, хуманно здравеопазване и социална работа – 4,60 на сто.
По данни на институцията през март 88,12 на сто от започналите работа са устроени в реалната икономика. На субсидирани работни места са били назначени 38 безработни от рисковите групи.
Най-търсените от бизнеса професии са персонал, зает в сферата на персоналните услуги; сезонни работници в селското стопанство, работници в добивната и преработващата промишленост.
Всеки пети от започналите работа през февруари в област Търговище бе зает в преработващата промишленост.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Активизирането на двустранните търговско-икономически отношения са обсъдили икономическият министър и посланикът на ОАЕ у нас

Министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов проведе среща с извънредния и пълномощен посланик на Обединените арабски емирства (ОАЕ) в България Абдулрахман Алджабер. Двамата обсъдиха активизиране на двустранните търговско-икономически отношения и възможностите за привличането на инвестиции от ОАЕ у нас, съобщиха от икономическото министерство.
Министър Дилов подчерта, че двустранната търговия между България и Обединените арабски емирства бележи стабилен ръст. През 2024 г. стокообменът достига 257,7 млн. щатски долара, което е увеличение от приблизително 6 на сто спрямо 2023 г.
От своя страна Абдулрахман Алджабер допълни, че двете страни имат потенциал за удвояване на стокообмена.
Двамата разговаряха и за провеждането на първата сесия на Смесената комисия за икономическо сътрудничество, като подчертаха, че тя ще бъде отлична възможност за продължаване на добрите контакти и активизиране на сътрудничеството в икономическата сфера.
Министър Дилов и посланикът на Обединените арабски емирства обсъдиха и подготвяното Споразумение за насърчаване и взаимна защита на инвестициите. Двамата се съгласиха, че то ще допринесе за активизиране на инвестиционните потоци, като създаде по-благоприятна среда за реализиране на икономическа дейност.
„Обединените арабски емирства са важен и перспективен партньор за България“, отбеляза министър Дилов. По неговите думи съществуват широки възможности за задълбочаване и диверсифициране на двустранното сътрудничество в сферата на взаимната търговия, инвестициите, туризма и селското стопанство.
На срещата стана известно, че съществува потенциал за износ към ОАЕ на висококачествени български храни и селскостопански стоки, продукти на фармацевтиката и козметиката, ИТ продукти, продукти на машиностроенето, електрониката и електротехниката.
БТА припомня, че в разговор с вицепремиера и министър на външните работи на ОАЕ Абдула бин Зайед Ал Нахян през февруари министърът на външните работи Георг Георгиев посочи, че в Обединените арабски емирства пребивава най-голямата българска общност в Близкия изток – повече от 3000 души. Постоянно расте и броят на българските туристи там, като за 2024 година той е над 32 000.
Обединените арабски емирства са много важен партньор на България в региона на Близкия изток и отдаваме голямо значение на стратегическите ни отношения, заяви Георгиев.
Източник: БТА
Икономика
ЕС е изнесъл алкохолни напитки на стойност 29,8 милиарда евро през 2024 г.
През 2024 г. ЕС е изнесъл алкохолни напитки на стойност 29,8 милиарда евро, което е увеличение с 10,9 на сто от 2019 г. (26,9 милиарда евро), отчита Евростат.
Водеща позиция има износът на вино от прясно грозде, включително подсилено вино (алкохолното му съдържание е повишено с добавяне на алкохол – бел. ред.), чийто дял е 56,2 на сто (16,8 милиарда евро) от всички алкохолни напитки. На втора позиция се нареждат алкохолните напитки и ликьорите с дял от 29,7 на сто (8,9 милиарда евро), следвани от бирата с 11,5 на сто (3,4 милиарда евро), сайдер, крушов сайдер, медовина, саке и други ферментирали напитки с 1,7 на сто (0,5 милиарда евро), вермут и други вина, ароматизирани с растения или други ароматни съставки – с дял от 1 на сто (0,3 милиарда евро).
Франция е най-големият износител на алкохолни напитки от ЕС за страни извън блока през 2024 г. на обща стойност 12,1 милиарда евро или 41 на сто от общото количество. Страната изнася основно вино (66,7 на сто или 8,1 милиарда евро), алкохолни напитки и ликьори (31,8 на сто или 3,8 милиарда евро).
Италия се нарежда на второ място с 6 милиарда евро (20 на сто от общия износ на ЕС за страни извън блока), по-голяма част от който ( 81,1 на сто или 4,9 милиарда евро) се свързва с експорта на вино. Износът на Испания и Нидерландия е съответно на стойност 2,5 милиарда евро и 2,3 милиарда евро (8 на сто във всяка от двете страни) и, докато в Испания водещата категория е виното (1,6 милиарда евро), то за Нидерландия това е бирата (1,3 милиарда евро).
През 2024 г. САЩ са водещата дестинация за износ на алкохолни напитки от ЕС, като износът за американския пазар е на обща стойност 8,9 милиарда евро (30 на сто от общия експорт). Повече от половината от тази стойност, 4,9 милиарда евро, се свързва с износа на вино, а износ за 2,9 милиарда евро – с алкохолни напитки и ликьори.
Великобритания е вторият най-голям търговски партньор с 4,9 милиарда евро (17 на сто от общия износ), който се състои най-вече от вино (68 на сто или 3,3 милиарда евро). След нея се нареждат Китай и Канада (1,6 милиарда евро всяка от тях) и Швейцария (1,4 милиарда евро). Износът на алкохолни напитки и за Канада и Швейцария е най-вече вино, основната категория за Китай е алкохолни напитки и ликьори с 0,7 милиарда евро (45 на сто), следвана от виното (0,5 милиарда евро или 34 на сто).
Източник: БТА
Икономика
КЗК образува открито производство срещу Община Кубрат заради решение за основен ремонт на пътища

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува открито производство срещу Община Кубрат по жалба на фирма. Решението на КЗК е публикувано на интернет страницата ѝ.
Жалбата е подадена от „Пътинженерингстрой – Т“ ЕАД срещу решението за основен ремонт на общински пътища на територията на Община Кубрат. Тя е внесена по реда на Закона за обществените поръчки (ЗОП) в частта му за сроковете за подаване на оферти за участие в процедури.
КЗК образува открито производство срещу „ВиК-Кърджали“ по жалба на „ВАТ Сервиз“ ЕООД срещу решение да възстановяване на улични настилки след отстранени ВиК аварии и извършени реконструкции на ВиК мрежата. Жалбата е подадена по реда на ЗОП.
По жалба на ДЗЗД „Консорциум Клима Смолян“ КЗК образува открито производство срещу Община Смолян заради решението за изпълнение на мерки за подмяна на уреди, включващи доставка на екологичносъобразни отоплителни устройства за битово отопление. Жалбата е по реда на ЗОП.
/ВЙ/
Източник: БТА
-
Святпреди 6 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 7 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски
-
Българияпреди 1 седмица
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп
-
Бизнеспреди 3 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията