Свят
Западни издания коментират днешните парламентарни избори в Канада

В Канада предстои оспорвана надпревара за нов лидер на страната, пише в заглавие британският в. „Файненшъл таймс“.
Изданието отбелязва, че днешните парламентарни избори в Канада се свеждат до съревнование между канадския премиер Марк Карни и водача на опозиционната Консервативна партия Пиер Поалиевър – двама лидери с много различни характери, опит и виждания за Канада.
Избирателите, които Карни успя да привлече, са една от причините, поради които Поалиевър загуби преднината си от 25 процентни пункта, която през декември го позиционираше като вероятния следващ премиер на Канада. Тази седмица се заговори, че той може дори да загуби собственото си място в парламента.
Канадците предстои да решат дали Карни, 60-годишен бивш управител на централните банки на Канада и Англия, е предпочитаният човек, който да преведе страната им през икономическата несигурност, предизвикана от американския президент Доналд Тръмп.
Алтернативата е 45-годишният опитен политик Поалиевър, който обещава в програмата си да възстанови така наречената „Канадска мечта“ чрез намаляване на данъците, проекти за енергийна инфраструктура и твърда позиция по отношение на престъпността, посочва „Файненшъл таймс“.
Растящата популярност на Поалиевър, откакто стана лидер на Консервативната партия през септември 2022 г., се дължи на канализирането на общественото недоволство заради високите разходи за живот и цените на жилищата. Той безмилостно атакува тогавашния канадски премиер Джъстин Трюдо, който в началото на януари обяви, че ще подаде оставка, когато бъде избран нов лидер на партията.
Обществените настроения обаче наклониха везните в полза на Либералната партия, след като Тръмп встъпи в длъжност същия месец, а Карни стана канадски премиер в началото на март, отбелязва британското издание.
Предизвикателството пред консерватора Поалиевър е да се дистанцира от Тръмп в момент, в който политиката на американския президент към Канада сплоти нацията зад Карни.
Поалиевър трябва да спечели позиции и в Онтарио – канадската провинция с най-голямо население и един от икономическите двигатели на страната, която ще бъде най-силно засегната от американските мита, посочва „Файненшъл таймс“.
Анализ на социологическите проучвания на канадската обществена телевизия Си Би Си, представляващ обобщение на социологически проучвания в цялата страна, показва, че разликата между двете партии е намаляла, но либералите се очаква да спечелят повечето места в парламента, отбелязва британското издание.
Тръмп стана фактор, от който зависи изходът на изборите в Канада, извежда в заглавие изданието „Политико“.
В продължение на месеци динамиката на днешните парламентарни избори в Канада изглеждаше доста предвидима. Предизборната кампания, която стана лакмус за непопулярния десетгодишен мандат на бившия премиер Джъстин Трюдо след оттеглянето му, се превърна и във вот за това кой е най-способен да се изправи срещу Доналд Тръмп, неговата търговска война и намеренията му да анексира Канада.
Либералите са на път да запазят властта, а премиерът Карни може дори да претендира за мнозинство в Камарата на общините на Канада, защото Поалиевър така и не се приспособи към променената ситуация и отблъсна избирателите. От своя страна либералите спечелиха подкрепа, тъй като не просто изхвърлиха Трюдо, а го замениха с трезвомислещ бивш банкер, посочва „Политико“.
Именно този последен елемент може да се окаже решаващ и да определи дали либералите ще получат мнозинство или правителство на малцинството. В Канада отдавна има силни малки партии, които играят ключова роля както в провинциалната, така и във федералната политика – най-вече лявата Нова демократическа партия (НДП) и Квебекският блок. Ефектът от екзистенциалната заплаха на Тръмп обаче ги маргинализира.
С очаквания срив на НДП тези избори могат да отбележат най-високия процент гласове за двете основни партии от поколения насам, отбелязва „Политико“.
Дуелът между либералите и консерваторите на парламентарните избори в Канада се очертава да бъде оспорван, пише в заглавие френският в. „Монд“.
В навечерието на днешните избори подкрепата на избирателите за Консервативната партия рязко спадна в полза на Либералната партия. Подкрепата за консерваторите пострада заради търговската война, започната от Доналд Тръмп, и заплахите му срещу суверенитета на Канада, отбелязва френското издание.
Само преди четири месеца резултатът от канадските избори изглеждаше предрешен. Консерваторите доминираха с преднина от над 20 процентни пункта в социологическите проучвания пред Либералната партия, водена от крайно непопулярния премиер Джъстин Трюдо. След това се появи Доналд Тръмп, който заяви, че иска да направи Канада 51-ия щат на САЩ. Изведнъж лидерът на Консервативната партия Пиер Поалиевър, наричан понякога „Тръмп от Севера“, се оказа по-малко привлекателен за канадците, посочва „Монд“.
От друга страна, Марк Карни – бивш банкер, който се възползва от опита си в настоящата търговска война със САЩ, успя да разколебае избирателите на своя опонент. Дори родният град на Пиер Поалиевър – Калгари, който почти никога не избира либерали, сега може да бъде спечелен от тях, отбелязва френското издание.
Източник: БТА
Свят
МОНЦАМЕ: Монголската външна министърка замина на двудневно официално посещение в Испания

Монголската външна министърка Батцецег Батмунхийн замина днес на двудневно официално посещение в Испания по покана на испанския си колега Хосе Мануел Албарес, предаде монголската новинарска агенция МОНЦАМЕ.
По време на визитата си Батцецег ще разговаря с испанския си колега и двамата ще обменят мнения за отношенията между двете страни, както и по въпроси от международен характер.
Това е първото официално посещение на монголската външна министърка в Испания от 11 години насам.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и МОНЦАМЕ)
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
Германия ще продължи да подкрепя Украйна независимо от това дали САЩ ще оказват помощ, заяви Писториус

Германия ще продължи да подкрепя Украйна и с новото си правителство независимо от това дали САЩ ще оказват помощ, тъй като това съвпада с националните интереси на Германия, заяви германският министър на отбраната Борис Писториус по телевизия А Ер Де, цитиран от Укринформ.
„Ако Украйна падне, ако Путин спечели тази война, като окупира Украйна, това ще представлява максимална заплаха за НАТО, както и за съседни на НАТО страни като Грузия и Молдова. Това не е просто солидарност с Украйна, става дума за сигурността ни и за мира в Европа“, заяви той.
В отговор на въпрос за възможността за предоставяне на ракети с голям обсег на Киев, както по-рано предложи бъдещият канцлер Фридрих Мерц, Писториус даде да се разбере, че най-вероятно такова решение няма да бъде взето.
„Вече казахме всичко за „Таурус“: това няма да сложи край на войната“, каза Писториус. Според него предоставянето на разузнавателна информация е по-необходимо.
Писториус също така заяви, че според него исканията на Тръмп за териториални отстъпки от страна на Украйна стигат твърде далеч и де факто представляват капитулация.
„Украйна можеше да постигне това и сама, ако беше капитулирала преди една година“, обясни политикът.
Както съобщи Укринформ, ако коалиционното споразумение бъде одобрено и от трите партии, работили по него (ХДС/ХСС и ГСДП), Германия може да има ново правителство още на 6 май. Писториус вероятно ще остане на поста си на министър на отбраната.
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
ГПБ: Грузинският парламент функционира изцяло в съответствие с Конституцията, заяви председател на Комисията по процедурни въпроси

„Парламентът работи с пълен капацитет, а всяко правителство черпи своята легитимност от волята на народа и външни сили нямат никаква роля или влияние в този случай“, заяви Давит Матикашвили, председател на Комисията по процедурни въпроси в грузинския парламент, цитиран от обществената медия на Грузия ГПБ.
Матикашвили подчерта, че са неуспешни опитите на радикалната опозиция да създаде фалшива реалност, твърдейки, че функцията на законодателната или изпълнителната власт се потиска.
„Опозицията се оплете в собствените си лъжи и сега се опитва да излезе от дезинформационния капан, който сама създаде с помощта на медии, контролирани от други страни. Те многократно са се опитвали да организират заговори срещу държавата. След парламентарните избори радикалната опозиция се опита да предизвика хаос, отказвайки да влезе в парламента, и да изнудва народа на Грузия. Това са действия, предназначени да послужат на външни интереси и на онези, които им дават заповеди“, допълни той.
„В крайна сметка, всички техни усилия се оказаха безрезултатни. Всеки, който вярва, че отказът им да заемат местата си може да заплаши държавата, е напълно заблуден. Грузинският парламент продължава да работи в пълно съответствие с Конституцията. Ако тези агенти са разочаровани от факта, че не са успели да навредят на страната, ние не виждаме причина да се извиняваме“, заключи Матикашвили.
„Изминаха шест месеца от парламентарните избори. Противно на прогнозите на някои критици, 11-ият състав на грузинския парламент изпълнява своите задължения изцяло. Бойкотът, обявен от радикалната опозиция, не е навредил на никого, освен на самата опозиция, водейки я към политическа изолация“, написа в социалните мрежи председателят на грузинския парламент Шалва Папуашвили.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ГПБ)
Източник: БТА
-
Святпреди 6 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 7 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски
-
Българияпреди 1 седмица
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп
-
Бизнеспреди 3 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията