България
Извършва се основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе, поради което е въведена временна организация на движението, припомниха от „Гранична полиция“

Извършва се основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе, поради което е въведена временна организация на движението, припомнят от Главна дирекция „Гранична полиция“ към МВР на своя уебсайт. Трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира от служители на фирмата-изпълнител. Трафикът е нормален на останалите гранични преходи с Румъния, добавят от „Гранична полиция“.
На граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Станке Лисичково“ на границата с Република Северна Македония се извършва цялостна реконструкция на пункта. Във връзка с ремонтната дейност преминаването през пункта се извършва на ограничен брой трасета, информират от „Гранична полиция“. Трафикът е нормален на останалите гранични пунктове, както с Република Северна Македония, така и със Сърбия и Турция.
От „Гранична полиция“ допълват, че на границата с Гърция, на пътя от гръцка страна по дестинацията Рудозем – Ксанти се извършват строителни дейности. Гръцките власти са поставили табели, на които е указано, че теренът е строителна площадка и не се допуска влизането на външни лица в обекта. През граничните преходи в района на Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси до 3,5 тона.
/РН/
Източник: БТА
България
В Плевен ще се състои трансгранична среща за координирани действия срещу популацията на комарите по река Дунав

В Плевен ще се състои трансгранична междуинституционална среща за координирани действия срещу популацията на комарите по поречието на Дунав. Това съобщиха от пресцентъра на Областната администрация.
Срещата се организира по инициатива на областния управител на Плевен Николай Абрашев. Всяка година в общините по поречието на Дунав възниква проблемът с комарите и тяхната популация. Той е от изключителна обществена значимост, тъй като застрашава освен здравето на гражданите, но и икономиката на региона и качеството на живот в засегнатите територии. Въпросът има трансграничен характер и изисква тясно сътрудничество между България и Румъния, в лицето на техните институции, пише в съобщението от областната управа в Плевен.
В срещата ще участва държавният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев, заместник-министърът на земеделието и храните Стефан Бурджев, вицепрезидентът на окръг Телеорман, Румъния Михай Адриан Писика, началникът на служба „Служба за проекти по европейски фондове“ в окръг Телеорман Габриела Раду, главният секретар на окръг Долж, Румъния Кристиан Совайла, областни упарвители и кметове на общини по поречието на Дунав.
Срещата ще се състои на 30 април в зала „Плевен“ на Областната администрация.
В България, след пандемията от COVID-19, се наблюдава ръст в броя на регистрираните случаи на трансмисивни заболявания и завръщане към предепидемични стойности на заболяемостта при лаймска борелиоза и марсилска треска. Това се посочва в мотивите на проект на Наредба за промяна на Наредба №1 от 2018 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации, публикуван за обществено обсъждане.
/РИ/
Източник: БТА
България
Мъж на 29 години от монтанското село Медковец е задържан за убийството на брат си, съобщиха от полицията

Мъж на 29 години село Медковец, област Монтана е задържан за убийството на брат си, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана.
На 27 април около 14:00 часа в Районно управление – Лом постъпил сигнал от 29-годишен жител на село Медковец, който съобщил, че е намерил 37- годишния си брат мъртъв в дома им. Къщата е посетена от служител на полицейското управление в селото, който открил тялото на починалия. Той бил на пода до леглото с наранявания по лицето.
По случая е сформирана дежурна оперативна група, която извършила оглед на местопроизшествието в присъствието на окръжния прокурор при Окръжна прокуратура – Монтана. Намерени и иззети са множество вещи и предмети с биологичен материал. По първоначални данни, при проведен разговор с подателя на сигнала, станало ясно, че през нощта между двамата братя, живеещи на един адрес, възникнал скандал. По-младият брат нанесъл побой на по-възрастния, след което го внесъл в къщата и го оставил на леглото да спи.
Тялото на починалия е транспортирано за аутопсия в Многопрофилната болница за активно лечение „Д-р Стамен Илиев“ (МБАЛ) в Монтана. По случая са разпитани свидетели. С полицейска заповед на 29-годишния е наложено задържане до 24 часа. В Районно управление – Лом е образувано досъдебно производство.
Това е първото убийство на територията на областта за тази година, съобщиха за БТА от областната полиция в Монтана. През 2024 г. има четири случая на убийства в региона, като и четирите са разкрити.
/МК/
Източник: БТА
България
„Продължаваме промяната“ настоява за оставката на министъра на културата, ако не предприеме мерки за опазване на недвижимото ни културно наследство

Богатото българско културно наследство е под тежък риск след години наред порочни практики при опазването му, институционален регрес и корупционен натиск, се посочва в открито писмо на „Продължаваме промяната“, разпространено от пресцентъра на партията.
„Министърът на културата Мариан Бачев не само не работи за тази кауза, но и поставя целия културен сектор под риск да стане поредната жертва на действащия корупционен модел на управление на държавата. В случай, че не предприеме мерки за опазване на недвижимото културно наследство на България, настояваме да подаде оставка“, заявяват от ПП.
Мониторинг на Националния институт за недвижимо културно наследство, проведен за първи път от десетилетия насам през 2021 г., показа, че 10% от наследството ни е безвъзвратно загубено, 35% е в аварийно състояние, а 40% е с нарушена автентичност. Това означава, че 85% от обектите могат да бъдат изгубени за България, за Европа и за света, се посочва в писмото.
На базата на този анализ, по инициатива на института и ръководството му, е предложен план за стратегически мерки и спешни действия за спасяване на културното ни наследство, припомнят от ПП. Публичните отчети на института са видимо доказателство за промяна на политиките в тази сфера, въпреки наследените трудно преодолими проблеми. Изготвена е включително Пътна карта за възстановяване на системата на опазване, направени са стъпки за връщане на научноизследователската работа в сферата и базисно започва възстановяването на Националния институт за недвижимо културно наследство, с попълнен щат и осигурена експертиза, посочват от партията.
Нашето културно наследство е не само идентичност и връзка между миналото и бъдещето ни, но и отговорност. Да го съхраним е национална кауза, заявяват от „Продължаваме промяната“ в писмото си..
БТА припомня, че на 10 февруари тази година с Меморандум за закрила, развитие и популяризиране на културното наследство на България бе открита 135-ата дискусия за културното наследство „SOS за културното наследство“.
Източник: БТА
-
Святпреди 6 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 7 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски
-
Българияпреди 1 седмица
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп
-
Бизнеспреди 3 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията