Свят
Кандидатът за президент на Демократичната партия И Дже-мьон води в социологическите проучвания преди президентските избори в Южна Корея

И Дже-мьон, кандидатът за президент на Демократичната партия „Заедно“, запазва голяма преднина сред претендентите на изборите на 3 юни, показва публикувано днес проучване, цитирано от Йонхап.
Според проучването, проведено от агенция „Риълмитър“ сред 1505 пълнолетни лица на възраст над 18 години от сряда до петък, И води с 48,5%, което е с 1,7 процентни пункта по-малко от миналата седмица. Подкрепата за него „леко се е понижила, падайки под границата от 50 процента поради несигурността относно изхода от делото за нарушаване на изборния закон, но той все още остава ясен лидер сред всички кандидати“, каза социологическата агенция.
На следващо място се нарежда бившият министър на труда Ким Мун-су от консервативната партия „Силата на народа“ с 13,4 %, следван от бившия кмет на град Тегу Хон Джун-пьо с 10,2%. Бившият лидер на „Силата на народа“ Хан Дон-хун събра 9,7 процента.
Южна Корея ще организира президентски избори на 3 юни, след като бившият президент Юн Сук-йол беше отстранен от длъжност заради неуспешния си опит за въвеждане на военно положение.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
Журналисти чакат пред портите на Ватикана кардиналите, които се събира да планират конклава за избиране на нов папа

Кардиналите, пристигащи за първия ден на неформални срещи след погребението на папа Франциск, се натъкват на чакащи ги пред портите на Ватикана журналисти, които нямат търпение да узнаят дали се оформя консенсус за избора на приемник, предаде Асошиейтед прес.
Малко по-рано беше съобщено, че конклавът за избирането на нов папа ще започне на 7 май.
Събралите се журналисти задават на висок глас въпроси за нагласите на участниците в срещата, питат кардиналите дали имат единно виждане и как ще протече конклавът. Репортер от сатирична италианска телевизионна програма настойчиво питаше дали на италиански кардинал, който е признат за виновен от съд във Ватикана по обвинения във финансови престъпления, ще му бъде позволено да гласува.
„Има надежда за единство“, заяви аржентинският кардинал Сиксто Роси – 66-годишният архиепископ на Кордоба, който бе ръкоположен от Франциск през 2023 година.
Мнозина кардинали заявиха, че биха искали да продължат установения от Франциск фокус върху хората, които са маргинализирани, както и противопоставянето му срещу войната.
Възможно е обаче консерваторите да са по-фокусирани върху укрепването на единството и връщането на вниманието на църквата към основните доктрини, върху които се съсредоточаваха Св. Йоан Павел Втори и папа Бенедикт Шестнадесети, вместо да продължат политиките на Франциск за социална справедливост и включване на жените и хомосексуалните.
Кардинал Балтасар Енрике Порас Кардосо от Венецуела изрази увереност, че след като конклавът започне, решението ще бъде взето бързо – по думите му „между два и три дни“.
Колегията на кардиналите – органът, който ще избере нов папа – включва членове от далечни краища на земното кълбо, назначени от Франциск през последните 12 години, за да внесат нови гледни точки в йерархията на Католическата църква. Мнозина от тях изобщо не са били в Рим или са прекарвали там много малко време, което внася известна несигурност в процеса, изискващ две трети от 135-те имащи право на глас кардинали да подкрепят един кандидат.
Все още не е ясно дали кардинал Анджело Бечу, който някога бе един от най-влиятелните кардинали във Ватикана, ще бъде допуснат в Сикстинската капела. През 2020 година Франциск принуди Бечу да подаде оставка от ръководството на службата за светците на Ватикана и да се откаже от правомощията си на кардинал заради обвинения в присвояване и финансови измами. Бечу отрича да е извършил закононарушение, но бе осъден от съд във Ватикана през декември 2023 година.
Той обаче обжалва присъдата си и настоява, че има право да участва в избора на нов папа. Юристи усилено преглеждат законодателството на Ватикана за конклава за избор на нов папа, за да установят дали той е прав.
Аржентинският кардинал Роси заяви, че се надява, че посланието на Франциск за „милост, близост, милосърдие, нежност и вяра“ ще съпътства избора на неговия приемник.
Източник: БТА
Свят
Първите изборни секции в Канада отвориха врати

В Канада тази сутрин започнаха изборите за премиер, който трябва да се справи с безпрецедентна криза и да преговаря с Доналд Тръмп, чиято търговска война и заплахи за анексиране разтърсиха страната, предаде Франс прес.
Около 28 милиона души имат право на глас, а седем милиона от тях вече направиха своя избор предварително. Първи, в 8:30 ч. местно време (14 ч. българско време) отвориха врати изборните секции в Нюфаундленд и Лабрадор в източната част на Канада.
Имената на двама кандидати през последните седмици се откроиха пред останалите – с водеща позиция за кандидата на либералите и настоящ министър председател Марк Карни и това на лидера на консерваторите Пиер Поалиевър.
Кампанията премина напрегнато, а в събота бе прекъсната от нападение във Ванкувър, където мъж с психично разстройство се вряза в автомобила си сред участниците във филипински фестивал. При атаката бяха убити 11 души, а десетки бяха ранени.
Резултатите от вота се очаква да станат известни няколко часа след края на изборния ден в 19 ч. тихоокеанско време (5:00 ч. сутринта утре българско време).
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
АРМЕНПРЕС: Арменският премиер се срещна с естонския президент в Талин

Арменският премиер Никол Пашинян се срещна с естонския президент Алар Карис в Талин, предаде арменската новинарска агенция АРМЕНПРЕС.
Карис приветства официалното посещение на арменския премиер и заяви, че визитата му ще даде тласък на по-нататъшното развитие на двустранните връзки.
Пашинян подчерта, че Армения цени високо отношенията си с Естония, които се основават на взаимно уважение и исторически традиции на приятелство. Той заяви, че взаимните посещения на високо равнище през последните години са свидетелство за общия ангажимент за развиване на политическия диалог.
Обсъдени бяха демократичните реформи в Армения, по-специално развитието на институциите, реформите в публичната администрация, икономиката и правосъдието. Пашинян изтъкна значението на подкрепата на Естония и обмена на опит в тази насока.
Обсъден беше и мирният процес между Армения и Азербайджан. Арменският премиер каза, че Армения цени непоколебимата подкрепа на Естония към усилията на арменското правителство за установяване на траен мир и стабилност в региона, както и ясната позиция на Естония за защита на териториалната цялост на Армения.
Карис приветства съгласието около мирния договор между Армения и Азербайджан и изрази надежда, че той ще бъде подписан възможно най-скоро. Естонският президент потвърди подкрепата на страната си за усилията за осигуряване на траен мир и стабилност в Южен Кавказ.
Двете страни обсъдиха също развитието на връзките между Армения и ЕС, както и засилването на сътрудничеството.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и АРМЕНПРЕС)
/ДИ/
Източник: БТА
-
Святпреди 6 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 7 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски
-
Българияпреди 1 седмица
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп
-
Бизнеспреди 3 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията