Икономика
Инвестиционен форум, организиран от Българската фондова борса, ще се проведе в София

Българската фондова борса (БФБ) организира днес „Investor Day 2025: Embracing Opportunities“. Събитието ще се проведе в „Интер Експо Център“ от 09:00 ч.
Форумът ще бъде открит от изпълнителния директор на БФБ Маню Моравенов. Предвидено е участието на вицепремиера и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев и на министъра на финансите Теменужка Петкова.
Сред акцентите, които ще бъдат дискутирани по време на инвестиционния форум, са перспективите и предизвикателствата пред капиталовия пазар на фона на предстоящото приемане на България в еврозоната и възможностите за повече инвестиции в българската икономика.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
„Луфтханза“ прекратява продажбите на парфюми, цигари и други стоки при полетите на дълги разстояния

Германският авиопревозвач „Луфтханза“ (Lufthansa) съобщи, че скоро ще прекрати продажбата на парфюми, цигари, слънчеви очила и други продукти по време на полетите на дълги разстояния, поради икономически причини, предаде ДПА.
Говорител на превозвача потвърди днес решението на компанията, посочвайки намаляващото търсене и нарастващите разходи за покупка като причините, заради които бизнесът вече не е печеливш, като промяната се отнася за основната марка „Луфтханза“.
Продажбите вече са постепенно преустановени по някои маршрути и ще бъдат прекратени в цялата мрежа за полети на дълги разстояния до септември, като компанията вече не предлага тези стоки по време на полетите на къси разстояния.
Онлайн магазинът на авиокомпанията, както и тези на летищата ще продължат да работят.
Други германски авиокомпании не планират да последват примера на „Луфтханза“, допълва ДПА.
Превозвачът „ТУИ Дойчланд“ (TUI Deutschland) отчита голямо търсене на продажби по време на полет, особено при по-дълги разстояния до туристически дестинации като Канарските острови.
Германската авиокомпания „Кондор“ (Condor), един от най-големите ваканционни превозвачи в света, обяви, че няма планове да прекратява продажбите по време на полет, тъй като прегледите на рентабилността показват силни продажби.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
През февруари приходите от нощувки в област Търговище са над 157 000 лева и намаляват на годишна база

Приходите от нощувки в местата за настаняване през февруари в област Търговище достигат 157 700 лв. Те са с 3,5 на сто по-малко в сравнение с февруари 2024 година, информират от Териториалното статистическо бюро – Североизток в Търговище.
В региона са функционирали 15 места за настаняване с 10 и повече легла – хотели, мотели, хижи и други места за краткосрочно настаняване. Броят на стаите в тях е 327, а на леглата – 645.
Както БТА съобщи, приходите от туристически нощувки през януари 2025 г. в област Търговище бяха 171 100 лeва – с 20,4 на сто повече в сравнение със същия месец на миналата година.
Общият брой на нощувките, регистрирани през февруари 2025 г., е 2307, или с 13,3 процента повече в сравнение със същия месец на 2024 г. Нощувките от чужди граждани нарастват с 30,5 процента, а тези от български граждани с 11 на сто.
С най-голям относителен дял на реализираните нощувки от чужди граждани е Турция – 64,1 процента, следват Румъния – 6,7 на сто и Германия – 5,4 на сто.
Пренощувалите лица през февруари 2025 г. намаляват с 3,1 процента на годишна база и достигат 1455.
Общата заетост на леглата в местата за настаняване през февруари е 12,8 процента и в сравнение със същия месец на предходната година нараства с 0,8 процентни пункта, уточнява старши експертът в отдел „Статистически изследвания“ Боян Бончев.
Източник: БТА
Икономика
Изкуственият интелект може да помогне за преодоляване на дефицита между нуждите на бизнеса и човешките ограничения, според „Майкрософт“

Организациите трябва да се възползват от потенциала на изкуствения интелект (ИИ), за да преодолеят нарастващия дефицит между бизнес нуждите и човешките ограничения. Това пише в петият годишен Доклад на „Майкрософт“ (Microsoft) за тенденциите на пазара на труда (Microsoft Work Trend Index), информират от софтуерната компания.
Докладът, изготвен в партньорство с „ЛинктИн“ (LinkedIn) и озаглавен „2025: Годината, в която се ражда компанията-лидер“, анализира мненията на 31 000 професионалисти от 31 държави, както и трилиони агрегирани сигнали от имейли, срещи и чатове в Microsoft 365, посочват от „Майкрософт“.
Все повече ръководители залагат на дигиталния труд за повишаване на капацитета на работната сила, като 82 на сто от тях планират да прилагат решения, базирани на изкуствен интелект, в следващите 12 до 18 месеца. В същото време 53 на сто от директорите смятат, че продуктивността трябва да се подобри, но 80 на сто от служителите и мениджърите споделят, че нямат достатъчно време и енергия, за да отговорят на нарастващите очаквания. Прекъсванията на работното място остават сериозен проблем – служителите често се разсейват от имейли, срещи и чатове, което затруднява фокусирането и постигането на значими резултати, отчитат авторите на проучването.
Експертите на компанията подчертават, че бизнесите преминават от традиционните йерархични структури към по-динамични, ориентирани към резултатите модели на работа, в които екипи от хора и ИИ агенти работят заедно за постигане на мащабни резултати. Тази тенденция е видима – 46 на сто от лидерите посочват, че организациите им вече напълно автоматизират работни процеси с помощта на ИИ агенти, особено в области като обслужване на клиенти, маркетинг и продуктово развитие.
Докладът акцентира и върху нарастващата роля на служителите като ръководители на ИИ агенти – хора, които изграждат, възлагат задачи и управляват ИИ инструменти, за да повишат собствената си продуктивност. Очаква се в рамките на пет години екипите редовно да обучават и управляват ИИ агенти като част от ежедневните си задължения. Въпреки това съществува значителна пропаст в усвояването на ИИ – 67 на сто от ръководителите са запознати с работата на ИИ агенти, докато при служителите този дял е едва 40 на сто. Освен това 79 на сто от ръководителите вярват, че ИИ ще ускори кариерното им развитие, но само 67 на сто от служителите споделят този оптимизъм. Това подчертава спешната необходимост от обучение и повишаване на квалификацията в сферата на ИИ, смятат от „Майкрософт“.
Източник: БТА
-
Святпреди 6 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 7 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски
-
Българияпреди 1 седмица
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп
-
Бизнеспреди 3 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията