Свят
Йордания срещу „Мюсюлмански братя“: Забрана, обиски и обвинения в заговор

Йордания обяви в сряда, че забранява дейността на сунитската ислямистка организация „Мюсюлмански братя“ на територията на страната, което може да доведе и до закриване на най-голямата опозиционна партия – Фронт за ислямско действие (ФИД), предаде Асошиейтед прес.
Властите в Йордания обвиняват организацията в планиране на нападения.
Партията ФИД, за която се твърди, че е свързана с „Мюсюлмански братя“, спечели най-много места в парламента на изборите, произведени миналата година на фона на масовите протести срещу Израел заради войната с „Хамас“.
Йордания забрани дейността на „Мюсюлмански братя“ преди десетилетие, но официално разреши дейността на една отцепническа група и запази ФИД, като ограничи само някои дейности на партията.
След обявяването на новата забрана полицията обгради централата на политическата формация и я претърси.
Министерството на вътрешните работи заяви, че „Мюсюлмански братя“ вече е незаконна организация, като са забранени всякакви политически дейности, свързани с групата. Предвидено е закриване на нейните офиси. Министерството заяви, че усилията за конфискуване на активите на групата ще бъдат ускорени.
„Доказано е, че членовете на групировката действат на тъмно и участват в дейности, които биха могли да дестабилизират страната. Членовете на „Мюсюлмански братя“ са извършвали посегателства върху сигурността и националното единство и са нарушавали сигурността и обществения ред“, заяви министерството.
Ведомството казва също, че синът на един от лидерите на групата се е присъединил към други лица, които са се опитали да произведат и изпробват експлозиви, за да бъдат използвани срещу силите за сигурност.
Йорданският министър на вътрешните работи Мазен Фарая, заяви на пресконференция в сряда, че при разследването на заговора са иззети експлозиви, предназначени за използване срещу силите за сигурност и други цели в страната, отбелязва „Файненшъл таймс“.
Министърът добави, че йорданското подразделение на организацията „Мюсюлмански братя“ – транснационално ислямистко движение, основано в Египет през 1928 г. от Хасан ал Бана – ще бъде разпуснато, активите му ще бъдат конфискувани и ще бъде наложена забрана за публикуване на всякакви материали, свързани с него.
Миналата седмица Йордания съобщи, че е арестувала 16 души, обвинени в производство на ракети с малък обсег, притежание на експлозиви и автоматични оръжия, укриване на готова за употреба ракета и незаконно набиране и обучение на хора. Властите твърдят, че членовете на групата са били обучавани в Ливан за извършване на атаки с ракети и дронове на територията на кралството, посочва „Файненшъл таймс“.
Правителството заяви, че обвиняемите принадлежат към т. нар. неразрешени групи, визирайки „Мюсюлмански братя“. Организацията отхвърли обвиненията и заяви, че е не участва в никакви заговори и е ангажирана със сигурността на Йордания.
Стъпката на властите в Йордания срещу „Мюсюлмански братя“ последва забраните за дейността му в други страни от Близкия изток, включително Египет и Саудитска Арабия, и е поредният удар по организацията, която някога беше смятана за най-влиятелната недържавна политическа сила в арабския свят, отбелязва “Файненшъл таймс“.
Сауд аш Шарафат, бивш офицер от йорданското разузнаване и директор на Центъра за изследване на глобализацията и тероризма „Шоруфат“ в Аман, заяви, че решението на йорданските власти е „исторически поврат“ в подхода на държавата към организацията „Мюсюлмански братя“. По думите му то бележи преминаването от политика на толерантност и „затваряне на очите“ към „сурова политика на забрана и криминализиране на членството в организацията“.
„Групата със сигурност ще се опита да излезе от тази криза с минимални загуби и с помощта на международната структура на организация в Турция и „Хамас“ ще се опита да окаже натиск върху Йордания“, каза анализаторът.
Политическият анализатор и сътрудник в Центъра „Стимсън“ Амер ас Сабайла заяви, че според него е вероятно стъпките срещу „Мюсюлмански братя“ в Йордания да бъдат последвани от разпускане на ФИД.
„Това е знак, че навлизаме в нов етап на отношението на правителството към “Мюсюлмански братя“, каза той.
„Виждаме, че Йордания е готова за последиците […] Ще има социални, политически и икономически последици“, добави анализаторът, цитиран от „Файненшъл таймс“.
Забраната на „Мюсюлмански братя“ идва в момент на засилено социално напрежение в Йордания, където близо половината от населението са палестинци, а възмущението от бруталната офанзива на Израел в Газа е голямо.
Йордания е близък съюзник на Запада и отдавна се възприема като бастион на стабилността в иначе нестабилния Близък изток, но международните й съюзи подхранват все по-силно брожение в страната, тъй като броят на жертвите в Газа се увеличава, а разрушенията в палестинския анклав се разрастват. Страната граничи с Израел, окупирания Западен бряг, Сирия, Йордания, Ирак и Саудитска Арабия.
Йордания също така приема стотици хиляди бежанци, бягащи от множество конфликти в региона, отбелязва АП.
Източник: БТА
Свят
Светът не иска да чака за примирие до 8 май, заяви Володимир Зеленски

Украинският президент Володимир Зеленски заяви снощи, че светът не иска да чака до 8 май за обявеното от държавния глава на Русия Владимир Путин примирие в продължаващата повече от три години война в Украйна, за да бъде то в сила едва няколко дни, предаде Ройтерс.
„По някаква причина всички трябва да чакат 8 май и едва след това да има примирие, което да осигури спокойствие за Путин по време на парада“, заяви Зеленски по време на снощното си видеообръщение. „Ние ценим живота на хората, а не парадите. Смятаме, че светът вярва, че няма причина да се чака до 8 май. Примирието не трябва да бъде за няколко дни, след това единствено за да се подновят убийствата“, допълни той.
Украинският президент призова за „пълно и безусловно примирие за поне 30 дни“, което да предостави „основа за истинска дипломация“.
По време на обръщението си Зеленски допълни, че споразумението със САЩ за разработването на полезните изкопаеми в Украйна е станало „по-силно и разумно“ след проведените преговори между двете страни.
„Днес нашите правителствени служители докладваха – представителите на Украйна в преговорите със САЩ – за споразумението за икономическо партньорство. Документът стана много по-силен, по-справедлив и може да бъде от полза за народите, както на Украйна, така и на САЩ“, заяви Зеленски.
/ВТ/
Източник: БТА
Свят
АКП: Камбоджа и Виетнам ще насърчават двустранното сътрудничество в икономиката и търговията

Търговските министри на Камбоджа и Виетнам проведоха двустранна среща в Ханой, предаде камбоджанската новинарска агенция АКП.
По време на срещата двете страни обсъдиха механизмите за по-нататъшно засилване на двустранното сътрудничество, по-специално в областта на икономиката, търговията и инвестициите.
Двете страни се споразумяха да продължат да прилагат по-ефективно съществуващите механизми в рамките на двустранните отношения, АСЕАН и многостранните рамки, както и да си сътрудничат в рамките на Световната търговска организация.
По този повод, с разрешението на лидерите на двете страни беше подписано Споразумение за засилване на двустранната търговия между Камбоджа и Виетнам за периода 2025-2026 г., което ще допринесе значително за постигането на търговските им цели.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и АКП)
/ВТ/
Източник: БТА
Свят
НАН: Нигерийското правителство търси глобални инвестиции в здравеопазването

Федералното правителство на Нигерия активно търси глобални инвестиции, за да стимулира местното производство на здравни продукти, предаде нигерийската новинарска агенция НАН.
Министърът на здравеопазването наскоро се е срещнал с водещи световни филантропи и дарители в рамките на пролетните срещи на МВФ и Световната банка във Вашингтон.
Целта на срещите е била да предостави на заинтересованите страни информация как бъдещите инвестиции и съвместното финансиране могат да бъдат насочени в максимална полза на населението на Нигерия.
Абуджа създава и мисия в Азиатско-тихоокеанския регион с цел привличане на инвестиции в здравните услуги.
От нигерийското здравно министерство подчертават, че цялостната реформа на здравния сектор, извършена от президента Бола Тинубу, както и значителните му инвестиции в сектора, са привлекли вниманието на световната общественост, което е довело до повишено желание за сътрудничество от страна на международната общност.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и НАН)
/ВТ/
Източник: БТА
-
Святпреди 7 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 4 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп
-
Балканипреди 4 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Икономикапреди 1 седмица
Започват пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд