България
Средните минимално необходими годишни разходи за парк „Врана“ са приблизително 500 000 лв., според Столична община

Като собственик на парка „Врана“, определен окончателно с решение на Върховния касационен съд (ВКС) от 2023 година, държавата следва да поеме управлението и поддръжката му, но това все още не се е случило. В опит да подаде ръка, през юни миналата година Столична община изпрати предложение за споразумение, с което на Общината да бъде възложено управлението и поддръжката на парка. Това посочиха в позиция от Столична община относно собствеността и управлението на парк „Врана“.
Столична община има експертен капацитет и изрази готовност за това, защото вярваме, че така е редно. Водени от убеждението, че институциите трябва да работят заедно в полза на хората, през месец март тази година Столична община изпрати и препоръка на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и на областния управител на София да предприемат мерки по обезопасяване на опасни дървета на границата на парк „Врана“ и „Цариградско шосе“, обясниха от Общината и добавиха, че препоръката е придружена от изводите на експертна оценка, изготвена от служители на Столична община.
От институцията поясниха, че през март отново са отправили призив за придвижване на въпроса за сключване на споразумение за предоставяне на парк „Врана“ за стопанисване и управление от Столична община или респективно за официалното му приемане от държавата в лицето на Областната управа на област София.
Информирали сме МРРБ и областния управител, че средните минимално необходими годишни разходи за парк „Врана“ са приблизително 500 000 лв., които включват охрана, консумативи и базова поддръжка по чистота, както и че в парка се налага да се извършат множество допълнителни капиталови инвестиции, за неговото реконструиране, които са в прерогативите на собственика на имота, какъвто е държавата, посочиха още от Столична община.
В позиция на 23 април от регионалното министерство заявиха, че са изпълнили всички свои задължения по казуса със собствеността на парк „Врана“. От МРРБ поясниха, че ролята им в този процес е да предоставят указания за преминаване на собствеността към областния управител, което е направено. От Областна администрация от своя страна посочиха, че и до момента Столична община не е предала на държавата – в лицето на областния управител – владението върху парк „Врана“. Независимо от правния статус, паркът продължава да се управлява от Столична община и понастоящем се стопанисва от Общинско предприятие „Паркове и градини“, обясниха от институцията.
Източник: БТА
България
Корабоплаването в българо-румънския участък на река Дунав ще бъде подобрено по европроект за 230 млн. евро

Корабоплаването в българо-румънския участък на река Дунав ще бъде подобрено по проект „FAST Danube 2“, който е на стойност 230 млн. евро и е финансиран по Механизма за свързване на Европа. Това съобщи изпълнителният директор на Изпълнителната агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“ (ИАППД) в Русе Ивелин Занев.
Той обясни, че основната цел на проекта включва подобряване на условията за корабоплаване, премахване на навигационни блокажи и осигуряване на целогодишна навигация.
Партньор по проекта на ИАППД е Речната администрация за Долен Дунав – Галац (Румъния), като преди дни бе подписано и споразумение между двете институции, с което двете страни ще възлагат съвместно обществените поръчки по проекта.
Занев обясни, че по първия проект „FAST Danube“ е извършено подробно проучване, като подобно не е имало досега. Така в 12 критични участъка ще има драгажни дейности, за да може да се осъществява плаване по реката и при много ниско ниво през летните месеци. Предвидено е на места брегоукрепване, изграждане на хидротехнически съоръжения за насочване на течението на реката по фарватера (плавателния път) – като напречни буни и шеврони. Ще бъде изграден и остров в района между Оряхово и Бекет, като Занев обясни, че там вече текат процеси по естественото му образуване.
Срокът за осъществяване на проекта е до края на 2028 година.
/ЕС/
Източник: БТА
България
През този месец в Самоков са събрани 8,5 тона едрогабаритни отпадъци
България
Социални работници консултират пострадалите при валежите в областите Враца и Монтана за възможностите за подкрепа, съобщиха от МТСП

След обилните валежи и наводнения в областите Враца и Монтана екипи на дирекциите „Социално подпомагане“ (ДСП) към Агенцията за социално подпомагане (АСП), съвместно с общинските и областните управи по места, осъществяват обходи още от вчера и през целия ден днес. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на труда и социалната политика (МТСП), като уточниха, че социалните работници консултират на място пострадалите семейства за всички възможности за подкрепа и им раздават формуляри за отпускане на еднократна помощ за покриване на основни жизнени потребности при бедствия.
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов е в постоянна комуникация по темата още от неделя и следи развитието на ситуацията, добавиха от МТСП.
В засегнатите населени места пострадали хора няма. Засегната е предимно инфраструктурата, като са наводнени пътища, а в мазета, сутерени и гаражи има кални наноси. В област Монтана засегнати са основно селата Кобиляк и Лехчево в община Бойчиновци. Пораженията са предимно по инфраструктурата. По предварителни наблюдения пострадали са установени в с. Лехчево, където има няколко къщи, които към момента са необитаеми поради наноси от кал.
В област Враца са констатирани поражения в село Хайредин, община Козлодуй, но отново касаят предимно пътната мрежа и помощните помещения – мазета и гаражи. След обходите на социалните работници в с. Хайредин е установено, че са засегнати четири къщи, в които е навлязла вода и има повредени мебели. Къщите се отводняват. В село Руска Бяла, община Мездра, две къщи са необитаеми към момента поради наличието на наноси от тиня. В село Попица, община Бяла Слатина, има наводнени дворове, но няма засегнати жилища.
Обходите на засегнатите територии от екипите на дирекциите „Социално подпомагане“ съвместно с общинските и областните управи, които са сформирали т.нар. комисии за оценка на щетите, продължават, добавят от МТСП. На място се локализират пострадалите обекти, в които ще бъде извършена социална анкета и преценка за отпускане на еднократна помощ за преодоляване на инцидентно възникнали потребности (чл. 16 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане.) Изготвят се и протоколи за щетите. Успоредно с консултациите за възможността за оказване на подкрепа от Дирекция „Социално подпомагане“ хората се информират относно правата им за подпомагане за възстановяване на щети при бедствия и от фонд „Социална закрила“, като за съответната процедура са уведомени и общинските администрации.
Обилни дъждове наводниха къщи, мазета и дворове в населени места във Врачанско и Монтанско. Социални работници от Агенцията за социално подпомагане (АСП) започнаха обиколки на домакинствата, засегнати от проливните дъждове и наводненията, за да опишат щетите и да консултират хората относно възможностите за получаване на подкрепа.
Източник: БТА
-
Святпреди 6 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 7 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски
-
Българияпреди 1 седмица
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп
-
Балканипреди 4 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Бизнеспреди 3 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика