Свържете се с нас

Бизнес

Тръмп ще освободи автомобилните производители от част от американските мита

Остава в сила обаче 25-процентното мито, което Тръмп наложи върху целия внос на автомобили, произведени в чужбина. Отделно мито от 25% върху авточасти също остава валидно и трябва да влезе в сила на 3 май.

Индустрията настоява за още отстъпки

Въпреки че Вашингтон вече изключи автомобилите от така наречените „реципрочни“ мита, наложени на основни търговски партньори, американските автомобилни компании през последните седмици настояваха за още освобождавания. Отстъпките могат да се приемат за първоначална победа за автомобилния сектор и поредно отстъпление на Тръмп от най-агресивните му мита. Това се случва на фона на опасенията, че митата ще доведат до повишаване на цените на автомобилите в САЩ, ще нарушат веригите на доставки и ще причинят загуба на работни места.

През последната седмица ръководители на автомобилни компании засилиха критиките си към митата, като председателят на Stellantis Джон Елкан предупреди, че „американската и европейската автомобилна индустрия са поставени под заплаха“ от търговската политика на Тръмп. Друг високопоставен автомобилен ръководител заяви: „Настоявахме пред администрацията – не ни налагайте отново и отново всички тези други митa, защото това наистина застрашава здравето на нашия сектор.“

Сигнали за изключения и за други отрасли

Облекчението е и поредният знак, че Тръмп е склонен да прави изключения за предпочитани отрасли, след като плановете му за нови мита предизвикаха рязък спад на глобалните пазари този месец и предупреждения, че могат да доведат до рецесия в САЩ.

Тръмп обяви специални „реципрочни“ мита до 50% върху почти всеки търговски партньор на САЩ в „деня на освобождението“ – 2 април, но впоследствие ги замрази за 90 дни, като запази универсалното мито от 10% за всички страни. Миналата седмица администрацията заяви, че ще освободи потребителската електроника, като лаптопи и смартфони, от реципрочните мита, но може да наложи други мита върху тези вносни стоки по-късно тази година.

Източник: Капитал

Бизнес

Съжалявайте американските фирми в Китай. Си Цзинпин отвръща на удара

Китай отговори на американските увеличения на митата с мита около 125%, но наскоро заяви, че повече няма да реагира на новите мита, тъй като предвид много по-високите цени пазарът за американски внос вече е изчезнал. В същото време китайските регулатори започнаха разследвания и добавиха американски компании към списъци, които ще затруднят дейността им в страната. Компании като Boeing могат да очакват бързо намаляване или отмяна на поръчки. Американски ръководител описва търговската война с една дума – унищожение.

Тръмп се позовава на дефицит в търговията със стоки с Китай около 300 млрд. долара през 2024 г. като едно от основанията за митата. Американските мениджъри в Китай гледат на нещата по друг начин. Приходите през 2024 г. за листнатите в Америка компании, които отчитат китайски продажби, са на приблизително същата стойност. Apple, Nike и Starbucks са широко разпространени; Tesla е продала около две пети от автомобилите си в Китай през първите три месеца на годината. Местните им предприятия наемат десетки хиляди, често висококвалифицирани работници. За сравнение, китайските фирми в Америка са далеч по-малко успешни, като през миналата година са реализирали приходи едва 50 млрд. долара. Да се види китайска потребителска марка по улиците на американски град е рядкост.

За американските ръководители работата в Китай стана още по-голямо предизвикателство. През последните няколко години много от тях намалиха инвестициите си, прогонени от неблагоприятната политика и ниските лихвени проценти. В бъдеще инвестициите ще бъдат възпрепятствани от американската политика.

Повечето американски фирми със сложни вериги за доставки все още не са се справили с последиците от пандемията, по време на която много от тях се опитаха да прекратят пълната зависимост от китайското производство, като се установиха в други страни в региона. Тази частична диверсификация може да се окаже в ущърб на американските компании с настъпването на търговската война. Виетнам например е предложил да спре пренасочването на китайски стоки в замяна на намаляване на митата от страна на Тръмп, съобщава Reuters. Това означава, че американските фирми, работещи между двете държави, могат да се сблъскат с още по-високи мита.

Отговорът на Китай

Американските мениджъри също ще трябва да се изправят и пред гнева на китайската държава. От 2019 г. насам регулаторите са разработили сложна правна рамка за нанасяне на ответни удари срещу компании и държави. Те включват санкции за следване на санкциите на други държави, ограничения на износа и „списък с ненадеждни субекти“, който, когато дадена компания бъде добавена към него, може да спре влизането на нейни служители в страната и да блокира търговията ѝ с Китай. Според разработка на Еван С. Медейрос от Университета в Джорджтаун и Андрю Полк от консултантската фирма Trivium тези три механизма са били използвани 15 пъти през 2023 г., но 115 пъти през миналата година. Само през първите два и половина месеца на 2025 г. допълненията към списъка и контролът върху износа са били приложени около 60 пъти.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Клаус Шваб: визионер или Луцифер?

Като цяло конспиративните идеолози смятат, че Шваб иска да установи „нов световен ред“ със СИФ и чрез така наречената „подмяна на населението“ – в полза на „елита“ и за сметка на „обикновените хора“. „Идеята, че съществува таен елит под някаква форма, е фундаментална тема на почти всички конспиративни теории“, казва Катарина Клайнен-фон Кьонигсльов, професор в катедрата по журналистика и комуникационни изследвания в университета в Хамбург. „Кой е този елит, това се променя. Понякога са евреите, понякога Католическата църква, друг път Джордж Сорос или сега Клаус Шваб.“

Ян Ратье, старши изследовател в CeMAS (Център за мониторинг, анализ и стратегия), не е изненадан, че Световният икономически форум предоставя плодородна почва за конспиративни идеолози. „Големите събирания на хора с властови ресурси са особено подходящи като мишени за конспиративни теории, защото там се договарят важни политически процеси.“ Съдържанието на подобни срещи обаче е значително по-банално. „Хората се срещат там, не за да кроят глобална конспирация, а за да обсъдят как би могло да се оформи бъдещето.“

Идеята, че различните участници в тези срещи имат общ интерес в някаква глобална конспирация, е твърде опростена. Освен това има твърде много замесени хора, за да може да се запази в тайна толкова голяма конспирация, казва Клайнен-фон Кьонигсльов. „Ако толкова много хора знаеха за това, в даден момент то щеше да стане публично достояние.“ Освен всичко списъкът на участниците е публично достъпен, тъй че срещата не е толкова тайна, колкото често твърдят теоретиците на конспирацията.

Защо Шваб се превърна в мишена?

Клаус Шваб както никой друг въплъщава духа на глобалното управление и международните елитни мрежи. Неговите твърдения за „сливането на физически, цифрови и биологични идентичности“ във връзка с четвъртата индустриална революция особено възпалиха критиците му, които ги интерпретират като доказателство за мания за контрол. По повод тези критики и книгата на Шваб „Четвъртата индустриална революция“ в „Гардиън“ Стивън Пул критикува Шваб за това, че показва, как технологиите могат да бъдат използвани за добро или зло, но не заема позиция по въпросите, вместо което предлага само неясни политически препоръки. А политологът Клаус-Герд Гизен твърди, че доминиращата идеология на „Четвъртата индустриална революция е трансхуманизмът“. Към това, както стана дума, се добавят и обвиненията срещу ексклузивния характер на СИФ: високи такси за участие, частни самолети, затворени дискусии. Всичко това създава чудесен екран, върху който се прожектират недоверието и омразата към глобалните елити.

Бъдещето на Световния икономически форум

С напускането на Клаус Шваб СИФ е на кръстопът. Организацията се бори не само с имиджови проблеми, но и с вътрешните си колебания относно своята актуалност през XXI век. Новите геополитически констелации, възходът на популизма и галопиращата загуба на доверие в международните институции затрудняват Форума да утвърди и доразвие традиционната си роля. А и гневът в социалните мрежи изобщо не е за подценяване.

В същото време нуждата от платформи за глобален диалог е по-голяма от всякога в условията на нарастваща международна несигурност, на климатични, здравни и финансови кризи. Според редица наблюдатели бъдещето на Световния икономически форум ще зависи от това дали ще успее да се преоткрие, да действа по-прозрачно и да създаде възможности за по-широко и демократично социално участие.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Бизнес глобус: Apple мести производството на iPhone-и в Индия; Медиен гигант съди OpenAI; Рекорден износ на американски алкохол през 2024 г.

Meta съкращава работни места в подразделението си Reality Labs

Meta, собственикът на Facebook, съкращава неуточнен брой служители от звеното си Reality Labs като част от продължаваща вътрешна реорганизация. Засегнати са екипи от Oculus Studios – вътрешното гейминг подразделение, работещо по VR игри за очилата Quest, включително заглавия като фитнес играта Supernatural. Според компанията промените целят да повишат ефективността при разработката на бъдещи продукти в смесената реалност. Към края на 2024 г. Meta има глобален екип от 74 067 служители, а само през последното тримесечие Reality Labs е отчело загуба от 5 млрд. долара. Въпреки това главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг остава уверен в дългосрочния ангажимент на Meta към технологиите за виртуална и добавена реалност.

Медиен гигант съди OpenAI за нарушаване на авторски права

Медийната компания Ziff Davis заведе дело срещу OpenAI в щата Делауеър, обвинявайки я в неправомерно използване на защитени с авторско право материали за обучение на модела зад чатбота ChatGPT. В иска се твърди, че OpenAI умишлено и систематично е експлоатирала съдържанието на изданията на Ziff Davis, сред които са ZDNet, PCMag, CNET, IGN и Lifehacker. Компанията твърди, че OpenAI действа прибързано, разчитайки на това, че съдилищата няма да реагират навреме, за да защитят правата на авторите. Делото се нарежда сред поредица от подобни искове от страна на медии, писатели и художници срещу компании като OpenAI, Google и Meta за предполагаемо неправомерно използване на авторски произведения без разрешение. От OpenAI заявиха, че техните модели се обучават от публично достъпни данни и използват съдържание на принципа на „справедливото използване“. Ziff Davis отказва да коментира съдебния процес.

Intel планира собствен отговор на доминацията на Nvidia

Една от най-големите стратегически грешки на Intel през последното десетилетие е неспособността ѝ да оспори доминацията на Nvidia в бързо развиващия се пазар на чипове за изкуствен интелект. Новият главен изпълнителен директор Лип-Бу Тан заяви, че Intel ще преразгледа и адаптира съществуващите си продукти, за да отговори на нуждите на нововъзникващи AI приложения като роботи и виртуални агенти. Вместо да продължава със серия придобивания, както правеше между 2016 и 2019 г., компанията ще заложи на вътрешно развитие на технологии, след като повечето придобити AI компании не дадоха очаквания резултат. Тан посочи, че Intel ще приеме холистичен подход и ще се стреми да стане предпочитана платформа за клиентите си, но предупреди, че това няма да стане бързо. Анализатори смятат, че доминацията на Nvidia, както и усилията на Amazon и Google да създават собствени AI чипове, правят задачата пред Intel изключително трудна.

Германската Merck е близо до сделка за SpringWorks

Германската компания Merck KGaA е близо до сключване на сделка за придобиване на американската биотехнологична фирма SpringWorks Therapeutics, съобщи източник, запознат с преговорите. Според Wall Street Journal стойността на сделката е около 3.5 млрд. долара, като двете страни са се споразумели за цена от около 47 долара на акция. Очаква се сделката да бъде приключена още в понеделник, ако не възникнат последни пречки. SpringWorks е биотехнологична компания в търговска фаза, която разработва лекарства за различни видове рак, включително редки тумори и рак на матката. От компанията не са коментирали официално информацията.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 48 минути

Северна Корея призна, че е изпратила свои войници в Русия да се бият срещу украинските сили

Святпреди един час

Светът е похарчил 2,7 трилиона долара за отбрана през 2024 г. според Стокхолмския международен институт за изследване на мира

Святпреди 2 часа

Украйна не бива да приема предложението на САЩ за спиране на огъня с Русия, защото то е равносилно на капитулация, каза Писториус

Святпреди 2 часа

Кандидатите от водещите партии в Канада закриха предизборните си кампании в сянката на нападението във Ванкувър

Спортпреди 3 часа

Чивитанова загуби от Тренто в първия мач от финала на мъжкото волейболно първенство на Италия, Алекс Николов реализира 13 точки

Спортпреди 3 часа

Изпълнителният директор на Лудогорец Ангел Петричев: „Заслужено сме шампион за 14-и път“

Святпреди 3 часа

Йордания срещу „Мюсюлмански братя“: Забрана, обиски и обвинения в заговор

Спортпреди 4 часа

Помощник-треньорът на Черно море Петър Костадинов: „Искам да честитя титлата на Лудогорец, бяха най-добрият отбор тази година“

Спортпреди 4 часа

Старши треньорът на шампиона Лудогорец Игор Йовичевич: „Много съм щастлив да водя този отбор, искаме да вземем и Купата на България“

Българияпреди 4 часа

Обилни дъждове наводниха къщи, мазета и дворове в населени места във Врачанско и Монтанско

Спортпреди 4 часа

Лудогорец отново е шампион и вече изостава с 12 титли от Левски

Спортпреди 4 часа

Лудогорец спечели 14-ата си поредна титла в българското първенство по футбол с домакинска победа срещу Черно море

Бизнеспреди 3 дни

Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика

Спортпреди 5 дни

Дани Олмо донесе успеха на Барселона над Майорка в испанската Ла Лига

Политикапреди 4 дни

ДСБ: Киселова да подаде оставка заради тениската с реклама на хазарт

Българияпреди 4 дни

Заради интензивния дъжд в южните райони на София се е стигнало до запушване на част от шахтите по бул. „Цар Борис III“

Балканипреди 3 дни

1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение

Балканипреди 3 дни

Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване

Обществопреди 3 дни

Скандал и полиция в сградата на Метрополитен, Спаси София спря заседание на Борда

Българияпреди 3 дни

Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов

Святпреди 5 дни

Рубио обяви съкращения в Държавния департамент на САЩ

Балканипреди 5 дни

Мегазвездата Дженифър Лопес ще изнесе концерти в Турция през юли

Обществопреди 5 дни

Слънце, след него валежи с гръмотевици

Българияпреди 5 дни

Местна конференция по проекта на БТА „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ ще се състои в Хасково

Новини