Бизнес
Клаус Шваб: визионер или Луцифер?

Като цяло конспиративните идеолози смятат, че Шваб иска да установи „нов световен ред“ със СИФ и чрез така наречената „подмяна на населението“ – в полза на „елита“ и за сметка на „обикновените хора“. „Идеята, че съществува таен елит под някаква форма, е фундаментална тема на почти всички конспиративни теории“, казва Катарина Клайнен-фон Кьонигсльов, професор в катедрата по журналистика и комуникационни изследвания в университета в Хамбург. „Кой е този елит, това се променя. Понякога са евреите, понякога Католическата църква, друг път Джордж Сорос или сега Клаус Шваб.“
Ян Ратье, старши изследовател в CeMAS (Център за мониторинг, анализ и стратегия), не е изненадан, че Световният икономически форум предоставя плодородна почва за конспиративни идеолози. „Големите събирания на хора с властови ресурси са особено подходящи като мишени за конспиративни теории, защото там се договарят важни политически процеси.“ Съдържанието на подобни срещи обаче е значително по-банално. „Хората се срещат там, не за да кроят глобална конспирация, а за да обсъдят как би могло да се оформи бъдещето.“
Идеята, че различните участници в тези срещи имат общ интерес в някаква глобална конспирация, е твърде опростена. Освен това има твърде много замесени хора, за да може да се запази в тайна толкова голяма конспирация, казва Клайнен-фон Кьонигсльов. „Ако толкова много хора знаеха за това, в даден момент то щеше да стане публично достояние.“ Освен всичко списъкът на участниците е публично достъпен, тъй че срещата не е толкова тайна, колкото често твърдят теоретиците на конспирацията.
Защо Шваб се превърна в мишена?
Клаус Шваб както никой друг въплъщава духа на глобалното управление и международните елитни мрежи. Неговите твърдения за „сливането на физически, цифрови и биологични идентичности“ във връзка с четвъртата индустриална революция особено възпалиха критиците му, които ги интерпретират като доказателство за мания за контрол. По повод тези критики и книгата на Шваб „Четвъртата индустриална революция“ в „Гардиън“ Стивън Пул критикува Шваб за това, че показва, как технологиите могат да бъдат използвани за добро или зло, но не заема позиция по въпросите, вместо което предлага само неясни политически препоръки. А политологът Клаус-Герд Гизен твърди, че доминиращата идеология на „Четвъртата индустриална революция е трансхуманизмът“. Към това, както стана дума, се добавят и обвиненията срещу ексклузивния характер на СИФ: високи такси за участие, частни самолети, затворени дискусии. Всичко това създава чудесен екран, върху който се прожектират недоверието и омразата към глобалните елити.
Бъдещето на Световния икономически форум
С напускането на Клаус Шваб СИФ е на кръстопът. Организацията се бори не само с имиджови проблеми, но и с вътрешните си колебания относно своята актуалност през XXI век. Новите геополитически констелации, възходът на популизма и галопиращата загуба на доверие в международните институции затрудняват Форума да утвърди и доразвие традиционната си роля. А и гневът в социалните мрежи изобщо не е за подценяване.
В същото време нуждата от платформи за глобален диалог е по-голяма от всякога в условията на нарастваща международна несигурност, на климатични, здравни и финансови кризи. Според редица наблюдатели бъдещето на Световния икономически форум ще зависи от това дали ще успее да се преоткрие, да действа по-прозрачно и да създаде възможности за по-широко и демократично социално участие.
Източник: Капитал
Бизнес
Бизнес глобус: Apple мести производството на iPhone-и в Индия; Медиен гигант съди OpenAI; Рекорден износ на американски алкохол през 2024 г.
Meta съкращава работни места в подразделението си Reality Labs
Meta, собственикът на Facebook, съкращава неуточнен брой служители от звеното си Reality Labs като част от продължаваща вътрешна реорганизация. Засегнати са екипи от Oculus Studios – вътрешното гейминг подразделение, работещо по VR игри за очилата Quest, включително заглавия като фитнес играта Supernatural. Според компанията промените целят да повишат ефективността при разработката на бъдещи продукти в смесената реалност. Към края на 2024 г. Meta има глобален екип от 74 067 служители, а само през последното тримесечие Reality Labs е отчело загуба от 5 млрд. долара. Въпреки това главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг остава уверен в дългосрочния ангажимент на Meta към технологиите за виртуална и добавена реалност.

Главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг остава уверен в дългосрочния ангажимент на Meta към технологиите за виртуална и добавена реалност
Източник:
Reuters
Медиен гигант съди OpenAI за нарушаване на авторски права
Медийната компания Ziff Davis заведе дело срещу OpenAI в щата Делауеър, обвинявайки я в неправомерно използване на защитени с авторско право материали за обучение на модела зад чатбота ChatGPT. В иска се твърди, че OpenAI умишлено и систематично е експлоатирала съдържанието на изданията на Ziff Davis, сред които са ZDNet, PCMag, CNET, IGN и Lifehacker. Компанията твърди, че OpenAI действа прибързано, разчитайки на това, че съдилищата няма да реагират навреме, за да защитят правата на авторите. Делото се нарежда сред поредица от подобни искове от страна на медии, писатели и художници срещу компании като OpenAI, Google и Meta за предполагаемо неправомерно използване на авторски произведения без разрешение. От OpenAI заявиха, че техните модели се обучават от публично достъпни данни и използват съдържание на принципа на „справедливото използване“. Ziff Davis отказва да коментира съдебния процес.
Intel планира собствен отговор на доминацията на Nvidia
Една от най-големите стратегически грешки на Intel през последното десетилетие е неспособността ѝ да оспори доминацията на Nvidia в бързо развиващия се пазар на чипове за изкуствен интелект. Новият главен изпълнителен директор Лип-Бу Тан заяви, че Intel ще преразгледа и адаптира съществуващите си продукти, за да отговори на нуждите на нововъзникващи AI приложения като роботи и виртуални агенти. Вместо да продължава със серия придобивания, както правеше между 2016 и 2019 г., компанията ще заложи на вътрешно развитие на технологии, след като повечето придобити AI компании не дадоха очаквания резултат. Тан посочи, че Intel ще приеме холистичен подход и ще се стреми да стане предпочитана платформа за клиентите си, но предупреди, че това няма да стане бързо. Анализатори смятат, че доминацията на Nvidia, както и усилията на Amazon и Google да създават собствени AI чипове, правят задачата пред Intel изключително трудна.
Германската Merck е близо до сделка за SpringWorks
Германската компания Merck KGaA е близо до сключване на сделка за придобиване на американската биотехнологична фирма SpringWorks Therapeutics, съобщи източник, запознат с преговорите. Според Wall Street Journal стойността на сделката е около 3.5 млрд. долара, като двете страни са се споразумели за цена от около 47 долара на акция. Очаква се сделката да бъде приключена още в понеделник, ако не възникнат последни пречки. SpringWorks е биотехнологична компания в търговска фаза, която разработва лекарства за различни видове рак, включително редки тумори и рак на матката. От компанията не са коментирали официално информацията.
Източник: Капитал
Бизнес
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика

По-лошо от рецесия
Видни инвеститори и бизнес лидери все по-често предупреждават публично за икономическите рискове от търговската война. Основателят на Bridgewater Associates и известен инвеститор Рей Далио предупреди, че САЩ може да станат свидетели на нещо „по-лошо от рецесия“. „Намираме се в решаваща точка и сме много близо до рецесия. Притеснявам се за нещо по-лошо, ако не се справим“, посочва той пред NBC, като намеква за по-фундаментални проблеми, включително „разпадане на паричния ред“.
Други изпълнителни директори също подчертават, че рецесията не е най-голямата им тревога. По време на разговор с анализатори на 11 април главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън заяви, че не е толкова важно какво ще стане с икономиката през следващите две тримесечия и че „страната и преди е преживявала рецесии, ще се справим с това“. „Най-важното за мен е западният свят да остане заедно както в икономически, така и във военен план, докато преминаваме през всичко това“, заяви Даймън. Въпреки че постави геополитическите рискове над икономическите, той все пак признава, че е вероятно да настъпи рецесия. „Никой не го желае, но се надявам, че ако има такава, тя ще бъде кратка“, каза той пред Fox News. JPMorgan повиши риска от рецесия до 60% по време на пазарните сътресения по-рано този месец.
Не се притеснявам толкова за пазарите, колкото за запазването на западния свят заедно, свободен и безопасен за демокрацията, а това за мен означава укрепване на икономическите отношения.
Главният изпълнителен директор на BlackRock Лари Финк наскоро разкри, че повечето от изпълнителните директори, с които разговаря, смятат, че САЩ вече са в рецесия. „Мисля, че вече сме много близо, ако не и в рецесия“, смята самият Финк, цитиран от CNBC.
Ако Доналд Тръмп не успее бързо да сключи търговски сделки, американската икономика е изправена пред риск от рецесия, предупреждава и президентът на Blackstone Джонатан Грей. Колко значително ще бъде икономическото забавяне зависи от митническата дипломация, а рискът от спад е свързан с това колко дълго ще продължи несигурността, смята Грей.
Източник: Капитал
Бизнес
Бизнес глобус: Boeing увеличава производството на 737 Max; ExxonMobil с преднина в надпреварата за добив на литий в САЩ
Eli Lilly съди четири онлайн платформи, продаващи изготвени по заявка версии на Zepbound и Mounjaro
Eli Lilly заведе дела срещу четири телездравни компании – Mochi Health, Fella Health, Willow Health и Henry Meds – заради продажбата на имитирани версии на лекарствата ѝ за диабет и отслабване, Mounjaro и Zepbound. Компанията твърди, че те предлагат „неизследвани и неодобрени“ препарати, които заблуждават пациентите и нарушават правилата на FDA. Американският фармацевтичен гигант обвинява сайтовете в масов маркетинг на леко модифицирани варианти на нейните лекарства, представяни като персонализирани, включително под формата на таблетки и капки, които не са клинично изследвани. Въпреки че недостигът на оригиналните лекарства официално приключи, някои аптеки и онлайн платформи продължават да ги произвеждат чрез т.нар. „компаундиране“ (изготвяне по заявка), за да избегнат регулации. Lilly настоява съдът да забрани на тези компании да предлагат продукти с активната съставка тирзепатид, но съдебните процеси може да продължат месеци.

Американският фармацевтичен гигант обвинява сайтовете в масов маркетинг на леко модифицирани варианти на нейните лекарства
Източник:
Reuters
Adidas почти удвоява оперативната си печалба въпреки търговското напрежение
Adidas отчете изненадващо силна печалба за първото тримесечие, като оперативната печалба почти се удвои до 610 млн. евро, надминавайки очакванията на анализаторите. Приходите нараснаха с 13% до 6.1 млрд. евро – най-силният първи резултат за първо тримесечие в историята на компанията. Силното представяне контрастира с конкуренти като Nike и Puma, които страдат от забавени продажби и напрежение по веригите на доставки заради търговските спорове на САЩ. Важно е да се отбележи, че Adidas печели и от модата по ретро модели като Samba и Gazelle. Главният изпълнителен директор Бьорн Гулден предупреди, че остава предпазлив в дългосрочните прогнози заради геополитическата несигурност. Пълният отчет се очаква на 29 април.
Unilever с неочаквано висок ръст на базовите продажби през първото тримесечие
Unilever надмина очакванията за ръста на основните продажби през първото тримесечие и потвърди прогнозата си за цялата 2025 г. Производителят на сапуните Dove и сладоледите Ben & Jerry’s отчете 3% ръст на основните продажби за тримесечието, приключило на 31 март, надминавайки очакванията на анализаторите за 2.8%. Компанията, която притежава още марки като Vaseline, Hellmann’s и Lifebuoy, заяви, че остава уверена в изпълнението на целите си за годината въпреки глобалната макроикономическа несигурност. Unilever съобщи още, че програмата ѝ за повишаване на производителността напредва по-бързо от предвиденото и се очаква да донесе спестявания от около 550 млн. паунда (729.74 млн. долара) до края на 2025 г.
Източник: Капитал
-
Святпреди 1 седмица
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Българияпреди 1 седмица
Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос
-
Обществопреди 1 седмица
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране
-
Политикапреди 1 седмица
ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ
-
Икономикапреди 1 седмица
Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години
-
Икономикапреди 1 седмица
Потребителски организации призовават към бойкот на големите търговски вериги в САЩ
-
Святпреди 7 дни
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски