Свържете се с нас

Икономика

Предложението за единен фонд предизвиква безпокойство относно бъдещето на ОСП и стабилността на селското стопанство в ЕС, подчертава „Копа-Коджека“

В последните два дни най-голямата европейска земеделска организация – „Копа-Коджека“ (Copa-Cogeca), е провела заседания на президиума си, събирайки над сто представители на европейската земеделска общност, съобщи организацията.

На фона на нарастващата несигурност, свързана с напрежението в световната търговия и първоначалното политическо развитие в рамките на встъпилата в длъжност Европейска комисия, един въпрос се е очертал като централен проблем за целия сектор. А именно – потенциалното преразпределение на финансирането от Европейския съюз в единен фонд – ход, който на практика би премахнал Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), двата финансови стълба на Общата селскостопанска политика (ОСП).

„Копа-Коджека“ посочва, че несигурността е доминирала през двата дни на дискусии. Независимо дали е провокирана от геополитическа нестабилност, засягаща международната търговия, икономически предизвикателства или нарастваща регулаторна тежест на вътрешния пазар, секторът е изправен пред „перфектна буря“. В този климат перспективата за обединяване на финансирането от ЕС в единен фонд добавя още един пласт непредсказуемост, който хвърля дълга сянка върху началото на мандата на новата Комисия, предупреждава организацията.

Демонтирането на двустълбовата структура на ОСП в полза на национален програмен модел за всяка държава членка би подкопало общата основа на селскостопанската политика на ЕС. Това не само би фрагментирало допълнително единния пазар, но и би застрашило капацитета за производство на храни на ЕС, продоволствената сигурност, както и жизнеността на неговите селски райони, подчертават от „Копа-Коджека“.

„Селскостопанската амбиция на новата Комисия трябва да се оценява по нейните действия. И първото от тях, ако искаме да останем последователни в поетите политически ангажименти, трябва да бъде да се защити бюджетът на ОСП – коригиран, за да отразява инфлацията. Съгласуваността на селскостопанската визия и способността да се постигне реално въздействие върху земеделските производители на полето зависи от тази стъпка. В лицето на днешните несигурности няма сигурност без продоволствена такава. Официално поискахме среща с председателя Урсула фон дер Лайен, която се надяваме да се проведе бързо“, обобщава настроението на представителите на земеделието в края на срещата президентът на „Копа“ Масимилиано Джансанти.

Президентът на „Коджека“, Ленарт Нилсон, подчертава, че земеделските кооперативи се нуждаят от стабилност, предвидимост, доверие и правна сигурност. „Многобройните преходи, необходими на европейското селско стопанство, могат и ще бъдат постигнати, само ако бъдат правилно финансирани. Инвестирането в селското стопанство не е просто финансова подкрепа. Това е стратегическа инвестиция в крайъгълния сектор на Европа, който е в основата на цялата архитектура на сигурността на ЕС“, допълва той.

Въпросът за бюджета на ЕС не е просто финансов – той е централният политически въпрос в началото на този нов мандат. Ето защо въпросът е от най-голямо значение за земеделската общност, посочват от „Копа-Коджека“.

Източник: БТА

Икономика

Общо 2,4 млн. лева са похарчили одитираните партии и коалиции за изборите за Европарламент през 2024 година, съобщи Сметната палата

Общо 2,4 млн. лева са похарчили одитираните политически парии и коалиции за изборите за Европейски парламент, проведени в средата на миналата година, като в това число влизат и разходи и непарични средства/дарения. Това сочи одитен доклад на Сметната палата за съответствие на декларираните приходи и извършените разходи във връзка с предизборната кампания.

При одита са проверени 11 политически партии и 6 коалиции от партии, съобщават от Сметната палата. Девет партии, 4 коалиции и един инициативен комитет не са обект на одит, тъй като отчитат приходи и разходи само за получен медиен пакет, като една от партиите отчита и финансиране под 1 000 лв.  и то е в съответствие с нормативните изисквания.

Най-честите нарушения или пропуски на участниците в изборите за членове на Европейския парламент са необявени дарения, неразплатени задължения и финансиране след края на кампанията, пише в съобщението.

От отделни участници са нарушени законовите изисквания за представяне на информация в хода на кампанията пред Сметната палата за публикуване в Единния регистър по Изборния кодекс:

Една партия не е предоставила информация за 9 дарения, включваща имената на дарителите, вида, целта и размера на направените дарения, както и 4 декларации на дарители за произход на дарените средства на стойност над една минимална работна заплата. Същата партия не е предоставила информация за 8 финансирания със средства на кандидати, включваща имената на кандидатите и размера на предоставените от тях средства, както и 8 декларации на кандидати за произход на предоставените от тях средства на стойност над една минимална работна заплата. От една партия  информацията относно 4 финансирания е изпратена със закъснение.

На участниците в изборите са направени общо 87 дарения от физически лица и финансирания от кандидати, надвишаващи минималната работна заплата. При проверка на декларациите за дарени/предоставени средства е установено, че в 35 от тях е посочен произход на средствата от трудови доходи, в 14 – от спестявания или лични средства, но във всички тези общо 49 декларации няма информация за източника на средствата. В една от декларациите е посочен произход на средствата от наем, а в друга от продажба на дружествени дялове, но липсва поясняваща информация, изискваща се според образците на декларации, утвърдени от Сметната палата. В 3 декларации е посочен произход на средствата от дивидент, както и наименованието на юридическото лице, но липсва информация за единния идентификационен код (ЕИК), под който е вписано дружеството. В общо 51 декларации за произход на дарени/предоставени средства няма информация за периода на генерирането/натрупването им. 

От една партия и една коалиция от партии са набирани средства за финансиране на предизборната кампания и след приключването й.

Проверена и анализирана е получената информация от 172 доставчици за предоставени от тях стоки и услуги. В резултат от проверката на получената информация от доставчиците и представената счетоводна документация от одитираните участници, са установени неотчетени разходи, в т.ч. поети задължения за получени стоки/услуги за предизборната кампания, от една партия и една коалиция от партии в общ размер на 32 400 лв., и неотчетени приходи от пет партии и три коалиции от партии в общ размер на 98 700 лева.

Установеният общ размер на приходите на всички одитирани участници е 2 395 437 лв., като за партиите е 1 535 248 лв., а за коалициите – 860 189 лв. 

Приходите на партиите са формирани от: собствени средства – 1 147 421 лв.; дарения от физически лица – 124 320 лв.; предоставени средства от кандидати – 49 052 лв.; средства за медийни пакети – 214 455 лв.

Приходите на коалициите са от: собствени средства на политическите партии, участващи в тях – 528 677 лв.; дарения – 13 086 лв.; финансирания от кандидати –  202 937 лв.; средства за медийни пакети – 115 489 лв.

Извършените разходи от одитираните участници в изборите са в общ размер на 1,9 млн. лв., като с най-голям относителен дял от общия размер на разходите са разходите за външни услуги – 81 на сто, в т.ч. за: медийни услуги; консултантски услуги; плакати, флаери, диплянки, брошури; масови прояви; пощенски и куриерски услуги, телефони; наеми за помещения, транспортни средства, рекламни съоръжения; и други разходи за външни услуги.

Към датата на извършване на одита, една партия и една коалиция от партии имат неразплатени задължения към доставчици на стоки и услуги, в общ размер на 21 644 лв.

Изискването за финансирането на приходите и разходите, свързани с предизборната кампания, в размер над 1 000 лв. да се извършва по банков път, е спазено от всички одитирани участници. Спазено е и изискването за общия размер на финансирането на предизборната кампания (2 000 000 лв. – за партия и за коалиция от партии).

Не са установени нарушения на ИК от 14 одитирани участници в изборите – 9 политически партии (ПП „Български възход“, ПП „Величие“, ПП „ВМРО – Българско национално движение“, ПП „Възраждане“, ПП „Движение за права и свободи“, ПП „Единение“, ПП „Зелено движение“, ПП „Има такъв народ“ и ПП „Партия на зелените“  )  и пет коалиции от партии (КП „БСП за България“, КП „ГЕРБ – СДС“, КП „Граждански блок“, КП „Левицата!“ и КП „Солидарна България“).

Четиридесет и седем физически лица са предоставили или дарили средства над 1 000 лв. за финансиране на предизборната кампания на участниците в изборите. От Националната агенция за приходите (НАП) и Националния осигурителен институт (НОИ) е извършена проверка за съответствие на размера на предоставените или дарените средства с доходите на лицата за период, определен в съответствие с ИК.

За 5 физически лица не са установени данни за доходи от ползваните източници или наличната информация за размера на доходите не покрива напълно размера на дарените/предоставени средства. Установеното несъответствие е само въз основа на информацията от използваните бази данни на НАП и на НОИ за периода, съгласно чл. 170, ал. 2 от ИК, и тя не покрива всички възможни източници на доходи. Предвидените в Изборния кодекс източници на информация не позволяват да бъдат проследени всички данни за доходи от чужбина, за спестявания в банки и други, които е вероятно конкретните лица да притежават.

Партиите с установен най-голям размер на приходите са „Възраждане“ (570 388 лв.), „Има такъв народ“ (284 571 лв.), ДПС (197 934 лв.), МЕЧ (132 140 лв.) и ВМРО-БНД (85 621 лв.).

Коалициите с установен най-голям размер на приходите са: ПП-ДБ (328 045 лв.), ГЕРБ-СДС (305 095 лв.), „БСП за България“ (66 802 лв.) и „Солидарна България“ (61 269 лв.).

Участниците в изборите за Европарламент 2024, извършили най-много разходи са: „Възраждане“ (561 004 лв.), „Има такъв народ“ (284 571 лв.), ДПС (197 934 лв.), МЕЧ (128 089 лева), ГЕРБ-СДС (122 575 лв.).

Участниците с най-голям установен общ размер на финансиране на кампанията са: „Възраждане“ (561 392 лв.), ПП-ДБ (328 045 лева), ГЕРБ-СДС (305 095 лв.), „Има такъв народ“ (284 571 лв.), ДПС (197 934 лв.), МЕЧ (128 209 лв.) и ВМРО-БНД (85 621 лв.).

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Сезонните работници в селското стопанство са най-търсени в област Търговище през март

Сезонните работници в селското стопанство са най-търсени в област Търговище през март. Най-голям дял свободни работни места са обявени в сектора на селско, горско и рибно стопанство, държавното управление, преработващата промишленост, търговията и хотелиерство и ресторантьорство. Заявените работни места на първичния пазар на труда в област Търговище са 344, информира директорът на Бюрото по труда в Търговище Даниела Илиева. 

През месеца в региона работа са започнали 320 човека. Работа чрез бюрата по труда са намерили и четирима от групата на пенсионерите, учащите и заетите. Най- голям е делът на започналите работа в чужбина – 7,50 на сто, посочват от дирекцията. Следват секторите държавно управление – 7,20 на сто, селско стопанство – 6,80 на сто, хуманно здравеопазване и социална работа – 4,60 на сто.

По данни на институцията през март 88,12 на сто от започналите работа са устроени в реалната икономика. На субсидирани работни места са били назначени 38 безработни от рисковите групи.

Най-търсените от бизнеса професии са персонал, зает в сферата на персоналните услуги; сезонни работници в селското стопанство, работници в добивната и преработващата промишленост.

Всеки пети от започналите работа през февруари в област Търговище бе зает в преработващата промишленост

/ИЦ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

При неголям интерес започна продажбата на възпоменателната монета, посветена на 175 години от рождението на Захари Стоянов

Българската народна банка (БНБ) пусна в обращение от днес сребърна възпоменателна монета, посветена на 175 години от рождението на Захари Стоянов.

Продажбата на монетата започна при неголям интерес, видя репортер на БТА.

Монетата е от серията „Българско Възраждане“. Това е втората от общо шест възпоменателни монети за тази година, показва програмата на БНБ за отсичане на възпоменателни монети за 2025 г., публикувана на страницата на централната банка в интернет.

Цената на монетата при пускане в обращение е 162 лева. Номиналната й стойност е 10 лева. Монетата е в тираж 4000 броя.

На лицето на монетата са изобразени в центъра – емблемата на БНБ с годината „1879“ върху лентата, под нея годината на емисията „2025“ и номиналната стойност „10 лева“. Околовръст горе има надпис „Българска народна банка“, а отдолу – стилизиран орнамент от кръстосани меч и перо.

На гърба на монетата е изобразен Захари Стоянов, околовръст горе – надпис „175 години от рождението на Захари Стоянов“.

Монетата се продава в БНБ на две каси и четири каси в Касов център на Централната банка в София, ул. „Михаил Тенев“ 10. До края на работния ден днес тя ще бъде предоставена от БНБ на „Инвестбанк“, „Първа инвестиционна банка“ , „Тексим Банк“, „Токуда Банк“ и „Централна кооперативна банка“ за продажба в техни офиси и клонове.

/ИЦ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 26 минути

Общо 2,4 млн. лева са похарчили одитираните партии и коалиции за изборите за Европарламент през 2024 година, съобщи Сметната палата

Българияпреди 26 минути

Шофьор с 3,39 промила алкохол и с отнета книжка е арестуван в Хасково

Българияпреди 28 минути

Върховният касационен съд решава дали да промени наказанието на Адриан Антонов, подсъдим за катастрофата с двама загинали младежи на бул. „Сливница“ в София

Темидапреди 30 минути

Върховният касационен съд отложи делото за изключване Пеевски от ДПС

Святпреди 33 минути

Разходите за отбрана в света през 2024 г. достигат 2,7 трилиона долара – рекорден скок от края на Студената война

Българияпреди 35 минути

Анализ на потребностите от подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в община Черноочене е сред точките на заседанието на Общинския съвет

Балканипреди 37 минути

Затворени пътища на Халкидическия полуостров заради проливни дъждове

Святпреди 37 минути

Западни издания коментират днешните парламентарни избори в Канада

Спортпреди 38 минути

Минесота постигна трета победа срещу Лос Анджелис Лейкърс след 43 точки на Антъни Едуардс

Обществопреди 39 минути

Защо месото в Lidl е винаги прясно и качествено? Ето тайната

Спортпреди 42 минути

Борислава Христова и Жирона се класираха за полуфиналите в испанския баскетболен елит

Българияпреди 42 минути

На извънредно заседание на Общинския съвет в Котел ще се гледа предложение за теглене на кредит за проекта „Топъл обяд“

Балканипреди 4 дни

1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение

Бизнеспреди 3 дни

Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика

Българияпреди 3 дни

Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи

Българияпреди 3 дни

Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов

Политикапреди 5 дни

ДСБ: Киселова да подаде оставка заради тениската с реклама на хазарт

Българияпреди 5 дни

Заради интензивния дъжд в южните райони на София се е стигнало до запушване на част от шахтите по бул. „Цар Борис III“

Балканипреди 3 дни

Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване

Обществопреди 3 дни

Скандал и полиция в сградата на Метрополитен, Спаси София спря заседание на Борда

Българияпреди 3 дни

Кампанията „Капачки за бъдеще“ организира пролетна акция в Стара Загора

Балканипреди 3 дни

МИНА: Във Франция започна строителството на нови патрулни кораби за военноморските сили на Черна гора

Святпреди 5 дни

Мъж е арестуван след „обидни писма“ с екскременти, изпратени до британски депутати

Святпреди 5 дни

Европейски нюзрум: ЕС гледа отвъд Запада, докато митата на Тръмп прекрояват световната търговия

Новини