Свържете се с нас

Свят

Световната програма по прехраната каза, че хранителните запаси в Газа са изчерпани заради блокадата на Израел

Световната програма по прехраната съобщи, че запасите от хранителни продукти в Газа са свършили заради израелската блокада, която продължава вече почти 8 седмици, предаде Асошиейтед прес. 

Световната продоволствена програма каза в изявление, че е доставила последните запаси на обществени кухни, които предоставят храна на хора в нужда в цяла Газа. Организацията заяви, че се очаква храната в тези кухни да свърши през следващите дни. 

Около 80% от населението на Газа, наброяващо повече от 2 милиона души, разчита най-вече на такива обществени кухни, тъй като другите източници на храна са затворени заради блокадата на Израел, казва ООН. 

Световната програма по прехраната подпомага 37 обществени кухни, които предоставят около 500 000 порции храна на ден. За момента не е ясно как ще продължат да работят в Газа. 

На 2 март Израел прекрати достъпа до Газа на храни, горива, лекарства и други стоки, като заяви, че целта му е да окаже натиск върху „Хамас“ да освободи заложниците, които все още държи. Групи за защита на правата на човека нарекоха блокадата „тактика на глада“ и според тях това може да бъде считано за военно престъпление.

/ГГ/

Източник: БТА

Свят

Разходите за отбрана в света през 2024 г. достигат 2,7 трилиона долара – рекорден скок от края на Студената война

Военните разходи по света са достигнали 2,72 трилиона щатски долара през 2024 година. Това е увеличение с 9,4 процента спрямо 2023 г. и е най-големият скок поне от края на Студената война, се казва в публикуван днес доклад на водещ мозъчен тръст, предаде Ройтерс.

Засиленото геополитическо напрежение е довело до увеличаване на разходите за отбрана във всички региони на света. Ръстът е особено голям в Европа и Близкия изток, показват данни на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI).

„Над 100 страни по света са увеличили военните си разходи през 2024 г.“, заяви SIPRI. „Тъй като правителствата все повече отдават приоритет на военната сигурност, често за сметка на други бюджетни области, икономическите и социалните компромиси могат да имат значителни последици за обществата през следващите години“, допълва организацията.

Войната в Украйна и съмненията относно ангажимента на САЩ към НАТО доведоха до увеличение на военните разходи в Европа (включително Русия) със 17 процента. Така разходите за отбрана на континента надхвърлиха нивата, отчетени в края на Студената война.

Русия е похарчила за целта 149 милиарда долара през 2024 г., с 38 на сто повече, отколкото през 2024 г. и двойно повече от 2015 година. Това представлява 7,1 процента от БВП и 19 процента от всички правителствени разходи на страната.

Общите военни разходи на Украйна са нараснали с 2,9 процента, достигайки 64,7 милиарда долара. Това е 43 на сто от разходите на Русия и 34 процента от БВП на Украйна, което я прави страната, похарчила най-голям дял от парите си за отбрана през 2024 г.

„Украйна отделя в момента всичките си данъчни постъпления за армията си“, каза SIPRI. „С толкова малък финансов буфер ще бъде трудно за Украйна да продължи да увеличава военните си разходи“, допълни организацията.

Военните разходи на САЩ са се увеличили с 5,7 на сто до 997 милиарда долара, което е 66 процента от всички разходи на страните от НАТО и 37 процента от световните военни разходи за 2024 г.

„Това наистина показва силното геополитическо напрежение“, заяви Сяо Лян, изследовател в програмата „Военни разходи и производство на оръжие“ на SIPRI, предаде АФП. 

Повече от 100 държави увеличават бюджетите си за отбрана през миналата година, подчертава докладът.

Солидната сметка ще има „дълбоко социално-икономическо и политическо въздействие“, отбеляза Лян, тъй като „държавите трябва да правят компромиси при бюджетните си решения“.
„Виждаме как много европейски страни намаляват други пера на бюджета като международната помощ, за да финансират нарастващите разходи за армията, […] или обмислят повишаване на данъци и задлъжняване“, изброи той.

Няколко европейски държави се отличават. Военните разходи на Германия например скачат с 28 процента, достигайки 88,5 милиарда долара, с което тя измества Индия от четвъртото място в света. „За първи път от обединението си Германия става страната с основен принос в областта на отбраната в Централна и Западна Европа“, коментира Сяо Лян.

И 32-те членки на НАТО, започнали процес по превъоръжаване пред перспективата за евентуално американско оттегляне, също значително увеличават тези разходи, посочва АФП.

„През 2024 година 18 от 32-те държави постигат целта от 2 процента от БВП за военни разходи“ – нещо невиждано от създаването на НАТО досега, уточнява изследователят. „Очакват се мащабни проекти за оръжейни покупки през идните години“, добавя той.

Същата тенденция се наблюдава и в Близкия изток.

Израел продължи войната си в ивицата Газа и през 2024 г. военните му разходи скочиха с 65 процента, достигайки 46,5 милиарда долара – най-голямото увеличение от Шестдневната война през 1967 година, посочи SIPRI.

За сметка на това разходите на Иран намаляват с 10 процента, възлизайки на 7,9 милиарда долара през 2024 г., „въпреки участието му в регионални конфликти“, отбелязва SIPRI, тъй като „санкциите сериозно ограничават способността му да увеличава разходите си“.

На второ място след САЩ е Китай, който инвестира в модернизацията на своите въоръжени сили, разширяването на способностите си в кибервойната и развитието на ядрения си арсенал. Страната вече представлява половината от военните разходи в Азия и Океания. През 2024 година Китай е увеличил военния си бюджет със 7 на сто, достигайки 314 милиарда долара.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Западни издания коментират днешните парламентарни избори в Канада

В Канада предстои оспорвана надпревара за нов лидер на страната, пише в заглавие британският в. „Файненшъл таймс“.

Изданието отбелязва, че днешните парламентарни избори в Канада се свеждат до съревнование между канадския премиер Марк Карни и водача на опозиционната Консервативна партия Пиер Поалиевър – двама лидери с много различни характери, опит и виждания за Канада.

Избирателите, които Карни успя да привлече, са една от причините, поради които Поалиевър загуби преднината си от 25 процентни пункта, която през декември го позиционираше като вероятния следващ премиер на Канада. Тази седмица се заговори, че той може дори да загуби собственото си място в парламента.

Канадците предстои да решат дали Карни, 60-годишен бивш управител на централните банки на Канада и Англия, е предпочитаният човек, който да преведе страната им през икономическата несигурност, предизвикана от американския президент Доналд Тръмп.

Алтернативата е 45-годишният опитен политик Поалиевър, който обещава в програмата си да възстанови така наречената „Канадска мечта“ чрез намаляване на данъците, проекти за енергийна инфраструктура и твърда позиция по отношение на престъпността, посочва „Файненшъл таймс“.

Растящата популярност на Поалиевър, откакто стана лидер на Консервативната партия през септември 2022 г., се дължи на канализирането на общественото недоволство заради високите разходи за живот и цените на жилищата. Той безмилостно атакува тогавашния канадски премиер Джъстин Трюдо, който в началото на януари обяви, че ще подаде оставка, когато бъде избран нов лидер на партията.

Обществените настроения обаче наклониха везните в полза на Либералната партия, след като Тръмп встъпи в длъжност същия месец, а Карни стана канадски премиер в началото на март, отбелязва британското издание.

Предизвикателството пред консерватора Поалиевър е да се дистанцира от Тръмп в момент, в който политиката на американския президент към Канада сплоти нацията зад Карни.

Поалиевър трябва да спечели позиции и в Онтарио – канадската провинция с най-голямо население и един от икономическите двигатели на страната, която ще бъде най-силно засегната от американските мита, посочва „Файненшъл таймс“.

Анализ на социологическите проучвания на канадската обществена телевизия Си Би Си, представляващ обобщение на социологически проучвания в цялата страна, показва, че разликата между двете партии е намаляла, но либералите се очаква да спечелят повечето места в парламента, отбелязва британското издание.

Тръмп стана фактор, от който зависи изходът на изборите в Канада, извежда в заглавие изданието „Политико“.

В продължение на месеци динамиката на днешните парламентарни избори в Канада изглеждаше доста предвидима. Предизборната кампания, която стана лакмус за непопулярния десетгодишен мандат на бившия премиер Джъстин Трюдо след оттеглянето му, се превърна и във вот за това кой е най-способен да се изправи срещу Доналд Тръмп, неговата търговска война и намеренията му да анексира Канада.

Либералите са на път да запазят властта, а премиерът Карни може дори да претендира за мнозинство в Камарата на общините на Канада, защото Поалиевър така и не се приспособи към променената ситуация и отблъсна избирателите. От своя страна либералите спечелиха подкрепа, тъй като не просто изхвърлиха Трюдо, а го замениха с трезвомислещ бивш банкер, посочва „Политико“.

Именно този последен елемент може да се окаже решаващ и да определи дали либералите ще получат мнозинство или правителство на малцинството. В Канада отдавна има силни малки партии, които играят ключова роля както в провинциалната, така и във федералната политика – най-вече лявата Нова демократическа партия (НДП) и Квебекският блок. Ефектът от екзистенциалната заплаха на Тръмп обаче ги маргинализира.

С очаквания срив на НДП тези избори могат да отбележат най-високия процент гласове за двете основни партии от поколения насам, отбелязва „Политико“.

Дуелът между либералите и консерваторите на парламентарните избори в Канада се очертава да бъде оспорван, пише в заглавие френският в. „Монд“.

В навечерието на днешните избори подкрепата на избирателите за Консервативната партия рязко спадна в полза на Либералната партия. Подкрепата за консерваторите пострада заради търговската война, започната от Доналд Тръмп, и заплахите му срещу суверенитета на Канада, отбелязва френското издание.

Само преди четири месеца резултатът от канадските избори изглеждаше предрешен. Консерваторите доминираха с преднина от над 20 процентни пункта в социологическите проучвания пред Либералната партия, водена от крайно непопулярния премиер Джъстин Трюдо. След това се появи Доналд Тръмп, който заяви, че иска да направи Канада 51-ия щат на САЩ. Изведнъж лидерът на Консервативната партия Пиер Поалиевър, наричан понякога „Тръмп от Севера“, се оказа по-малко привлекателен за канадците, посочва „Монд“.

От друга страна, Марк Карни – бивш банкер, който се възползва от опита си в настоящата търговска война със САЩ, успя да разколебае избирателите на своя опонент. Дори родният град на Пиер Поалиевър – Калгари, който почти никога не избира либерали, сега може да  бъде спечелен от тях, отбелязва френското издание.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Путин изрази благодарността си към Ким Чен-ун за участието на севернокорейски войници в боевете в Курска област

На сайта на Кремъл бе публикувано днес изявление на руския президент Владимир Путин, в което той изразява благодарността си към лидера на КНДР Ким Чен-ун за участието на севернокорейски войници на страната на Русия в сраженията в руската Курска област.

Изявлението на Путин бе публикувано, след като Северна Корея за първи път призна, че е изпратила свои войници да се сражават срещу украинските сили в Курска област.

„В разгрома на нахлулите на наша територия неонацистки формирования на киевския режим активно участие взеха подразделения на Корейската народна армия – в пълно съответствие с международното право и съгласно с буквата и духа на Договора за всеобхватно стратегическо партньорство между Руската федерация и Корейската народнодемократична република от 19 юни 2024 година. В частност, с член 4 от договора, който предвижда незабавно оказване на военна помощ в случай на въоръжено нападение срещу една от страните по договора“, се казва в изявлението на Путин.

„Корейските приятели действаха от чувство на солидарност, справедливост и истинско другарство. Високо ценим това и сме искрено признателни лично на председателя по държавните дела – на другаря Ким Чен-ун, както и на цялото ръководство и на народа на КНДР“, изтъква руският президент.

„Руският народ никога няма да забрави подвига на корейските бойци от специалните сили. Винаги ще почитаме корейските герои, които дадоха живота си за Русия, за нашата обща свобода, заедно с руските си братя по оръжие. Уверени сме, че отношенията на приятелство, добросъседство и сътрудничество между нашите страни, калени на бойното поле, и занапред ще се развиват успешно и динамично във всички сфери“, се казва още в изявлението на Владимир Путин.

/БЗ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 44 минути

Общо 2,4 млн. лева са похарчили одитираните партии и коалиции за изборите за Европарламент през 2024 година, съобщи Сметната палата

Българияпреди 44 минути

Шофьор с 3,39 промила алкохол и с отнета книжка е арестуван в Хасково

Българияпреди 45 минути

Върховният касационен съд решава дали да промени наказанието на Адриан Антонов, подсъдим за катастрофата с двама загинали младежи на бул. „Сливница“ в София

Темидапреди 47 минути

Върховният касационен съд отложи делото за изключване Пеевски от ДПС

Святпреди 51 минути

Разходите за отбрана в света през 2024 г. достигат 2,7 трилиона долара – рекорден скок от края на Студената война

Българияпреди 53 минути

Анализ на потребностите от подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в община Черноочене е сред точките на заседанието на Общинския съвет

Балканипреди 54 минути

Затворени пътища на Халкидическия полуостров заради проливни дъждове

Святпреди 55 минути

Западни издания коментират днешните парламентарни избори в Канада

Спортпреди 56 минути

Минесота постигна трета победа срещу Лос Анджелис Лейкърс след 43 точки на Антъни Едуардс

Обществопреди 57 минути

Защо месото в Lidl е винаги прясно и качествено? Ето тайната

Спортпреди 59 минути

Борислава Христова и Жирона се класираха за полуфиналите в испанския баскетболен елит

Българияпреди 59 минути

На извънредно заседание на Общинския съвет в Котел ще се гледа предложение за теглене на кредит за проекта „Топъл обяд“

Бизнеспреди 3 дни

Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика

Балканипреди 4 дни

1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение

Българияпреди 3 дни

Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи

Българияпреди 3 дни

Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов

Политикапреди 5 дни

ДСБ: Киселова да подаде оставка заради тениската с реклама на хазарт

Българияпреди 5 дни

Заради интензивния дъжд в южните райони на София се е стигнало до запушване на част от шахтите по бул. „Цар Борис III“

Икономикапреди 4 дни

Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов

Балканипреди 3 дни

Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване

Обществопреди 3 дни

Скандал и полиция в сградата на Метрополитен, Спаси София спря заседание на Борда

Обществопреди 3 дни

Нотариусите ще имат електронен достъп до удостоверенията за данъчна оценка и за наследници

Балканипреди 3 дни

Турска компания ще произвежда бронирани машини в Румъния

Българияпреди 3 дни

Кампанията „Капачки за бъдеще“ организира пролетна акция в Стара Загора

Новини