Здраве
НЗОК: При престой в болница консултацията с външен специалист не се заплаща

При необходимост от консултация със специалист от друго отделение или болница по време на хоспитализацията, консултацията се осигурява от болницата. Не е необходимо допълнително направление или заплащане от пациента, посочват от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
Какво още трябва да знаете за приема в лечебно заведение разяснява кампанията „НЗОК за теб“.
Документите за прием
При планов прием, в болница се постъпва с Направление за хоспитализация/лечение по амбулаторни процедури“ (бл. МЗ-НЗОК № 7). Направлението се издава от личен лекар или от лекар специалист. Към направлението се прилага и Амбулаторен лист. Документите се издават електронно, но при желание на пациента може да се разпечатат на хартия. Препоръчително е да е представят и всички медицински документи, с които болният разполага. При постъпване по спешност не се изисква направление или други документи.
Клиничната пътека
Клиничната пътека има само предварителен информативен характер за лечебното заведение. Определяща е клиничната пътека, по която пациентът е изписан от болницата и тя може да бъде различна от тази, по която е приет. Хоспитализираният има право да знае по коя клинична пътека го лекуват.
Изследванията
При хоспитализация (планов прием) може да се представят изследвания, извършени преди датата на хоспитализация, но ако няма такива, приемащото лечебно заведение не може да ги изисква. Ако няма изследвания, но са необходими, те трябва да се направят в болницата.
Всички изследвания се извършват в рамките на клиничната пътека, включително образни (рентген, КАТ, МРТ, ехография) и лабораторни изследвания. Не са необходими отделни направления за тях.
Консултацията за упойките
„Предоперативна анестезиологична консултация“ е задължителна за всяка клинична пътека с оперативна дейност, извършена с обща или местна упойка и е неразделна част от Историята на заболяването на пациента. Включва данни за наличие на алергии и придружаващи заболявания. По преценка на анестезиолога се извършват и специфични изследвания. Консултацията с анестезиолог и назначените от него изследвания влизат в цената на клиничната пътека и също се заплащат от НЗОК.
Изборът на екип
Изборът на поискани от пациента допълнителни услуги, включително избор на лекар или екип от медицински специалисти, е регламентиран в Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ и се заплащат допълнително по цени посочени в наредбата(Наредба за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, приета с ПМС № 119 от 22.05.2006 г., изм. и доп. ДВ. Бр.87 от 19 октомври 2021 г.)
За дейностите, които се заплащат от пациента, трябва да има ценоразпис, поставен на видно място. Допълнителните услуги са личен избор на пациента, а не задължително условие за прием и лечение в болница. Тези услуги се заявяват свободно, изрично и писмено от пациента.
Консумативите и медицинските изделия
Болницата може да иска от пациента да заплаща само медицинските изделия, за които изрично е посочено в съответната клинична пътека, че не се заплащат от НЗОК. Пациентът заплаща изделията на цената, на която ги е закупила болницата. Издават се фактура и фискален бон, в които е посочено за какво е плащането. Когато НЗОК покрива част от цената на медицинското изделие, пациентът доплаща сумата до стойността, на която болницата е закупила изделието.
Предсрочното изписване
Клиничната пътека е с договорен минимален престой. Когато той е до 3 дни може да бъде изпълнена и приключена като амбулаторна процедура, в случай че в рамките на не по-малко от 12 часа от престоя на пациента в лечебното заведение са изпълнени всички задължителни дейности и са налице всички условия за изписване, както и писмена оценка от лекар за липсата на медицински риск за пациента от предсрочното приключване на дейностите по клиничната пътека.
Документите за изписване
При изписване болницата предоставя на пациента епикриза, която се издава в три екземпляра и се подписва от пациента. В епикризата са описани всички резултати от проведените изследвания, манипулации, оперативният протокол, извършените консултации, предписаното домашно лечение, хранителен режим и др. При желание от страна на пациента се предоставят и копия на резултатите от консултации, хистологични, лабораторни и образни изследвания.
Контролните прегледи
След изписване се назначават до два контролни прегледа, задължително записани в епикризата, в рамките на 30 дни след изписването, в същото лечебно заведение за болнична помощ. Не са нужни допълнителни документи. Всички изследвания, необходими за контролният преглед, се назначават и извършват в същата болница.
Ако не сте доволни
Когато не сте удовлетворени от медицинската помощ, можете да подадат жалба пред Районна здравноосигурителна каса, Изпълнителната агенция за медицински надзор, Министерството на здравеопазването или други държавни органи или институции, които имат отношение и компетентности във връзка с конкретния случай.
В жалбата трябва да бъде предоставена конкретна релевантна информация, придружена със съответна документация, с която разполагате по случая: резултати от изследвания, амбулаторни листове, епикризи, фактури, касови бележки за заплатени суми и др.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени

Учени от Обединеното кралство твърдят, че един тест на слюнката може да помогне за „обръщане на тенденцията“ при рака на простатата, съобщи „Би Би Си“.
Той анализира ДНК на мъжете, за да установи кой е роден с най-голям риск от развитие на болестта.
Насочването им за биопсия на простатата и ядрено-магнитен резонанс открива някои агресивни видове рак, които иначе биха останали незабелязани.
Въпреки това все още не е доказано, че тестът спасява животи, а експертите твърдят, че ще минат „години“, преди подобни тестове да се използват рутинно, пише БГНЕС.
Около 12 000 мъже в Обединеното кралство умират от рак на простатата всяка година.
Призивите за рутинно тестване на здрави мъже – известно като скрининг – се засилиха, след като олимпийският колоездач сър Крис Хой обяви, че има рак на простатата в последен стадий.
В миналото скринингът беше отхвърлен, тъй като използването на сегашния тест – който търси нивата на специфичния антиген на простатата (PSA) в кръвта – рискува да причини повече вреда, отколкото полза.
Този тест със слюнка не търси признаци на рак на простатата в тялото. Вместо това той търси 130 мутации в ДНК на мъжете, всяка от които може да увеличи риска от развитие на рак на простатата.
В проучването учените са изследвали мъже на възраст 55-69 години и са изчислили техния риск. Мъжете с най-високи 10 % от резултатите са поканени за допълнителни изследвания. Това включва биопсия и ядрено-магнитен резонанс.
От 745 мъже с висок резултат 468 са били готови да се подложат на допълнителни изследвания. При 187 от тях е открит рак на простатата. 103 са били тумори с по-висок риск, които са се нуждаели от лечение, като 74 от тях не биха били открити на този етап с настоящите тестове, показва проучването, публикувано в New England Journal of Medicine.
„С този тест може да се постигне обрат в борбата с рака на простатата. Можем да идентифицираме мъжете с риск от агресивен рак, които се нуждаят от допълнителни изследвания, и да предпазим мъжете с по-нисък риск от ненужно лечение“, казва професор Рос Ейлс от Института за изследване на рака в Лондон.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Изписват още двама от пострадалите при пожара в Кочани
Снимка Министерство на здравеопазването
Изписват още двама мъже от пострадалите при пожара в македонския град Кочани, които се лекуват в България, съобщи БНТ.
Здравният министър Силви Кирилов се е срещнал с тях в пловдивската болница „Свети Георги“.
Двамата мъже са в лечебното заведение от месец и половина. Направени са им много операции. Оказана им е и психологическа помощ.
След пожара в дискотеката в Северна Македония у нас бяха транспортирани 14 души. Под наблюдение в „Пирогов“ и ВМА във Варна остават петима от тях.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
16-годишно момче е в тежко състояние след падане от тротинетка
Снимка pixabay
Електрическа тротинетка
16-годишно момче пострада тежко след падане с електрическа тротинетка. Инцидентът е станал тази нощ в гърменското село Огняново, съобщава БНТ.
Младежът е транспортиран в болницата в Гоце Делчев с тежка черепно-мозъчна травма. Заради усложненото му състояние днес се е наложило да бъде преместен в столицата с медицински хеликоптер.
Детето е карало без каска, няма други пострадали при инцидента.
Преди дни в Харманли 13-годшино момче пострада сериозно след катастрофа с електрическа тротинетка. То беше ударено от автомобил. По-леко беше ранено друго момче, което се е возило зад него.
По закон електрически тротинетки могат да карата младежи над 14-годишна възраст и възрастни. Забранено е превозването на пътници и багаж.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Святпреди 7 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 4 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Балканипреди 5 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси