България
България и Румъния ще възлагат съвместно обществените поръчки по проект Fast Danube 2, съобщиха от Министерството на транспорта

България и Румъния ще възлагат съвместно обществените поръчки по проект Fast Danube 2, съобщиха от Министерството на транспорта и съобщенията.
Това става възможно след подписано споразумение между българската Изпълнителна агенция (ИА) „Проучване и поддържане на река Дунав“ и Речна администрация за Долен Дунав – Галац (Румъния). То се състоя в рамките на среща по проект „Подобряване на условията за корабоплаване в общия българо-румънски участък на р. Дунав“.
“Проект Fast Danube 2 ще допринесе за по-добрата свързаност на Дунавския регион с останалата част на Европейския съюз, както и за улесняване на свободното движение на хора и товари“, заяви заместник-министърът на транспорта и съобщенията Ангел Забуртов, цитиран в прессъобщението.
Проектът е одобрен за финансиране от Европейската комисия чрез Механизма да свързване на Европа на обща стойност близо 230 млн. евро. В рамките на инициативата са заложени мащабни инженерни мерки с цел повишаване на навигационната безопасност в общия участък на реката, посочи още заместник-министърът.
„Инвестицията има стратегическо значение не само за България и Румъния, но и за цялото европейско семейство. Убеден съм, че с добра координация и екипна работа ще постигнем поставените цели“, посочи българският заместник-министър.
Той обобщи, че FAST Danube 2 е част от по-широката рамка на Трансевропейската транспортна мрежа и допринася за оптимизацията на Рейнско-Дунавския коридор. Проектът е пример за устойчиво и дългосрочно сътрудничество между двете съседни страни в областта на транспортната инфраструктура и регионалната мобилност.
Участие в срещата взеха посланикът на Румъния в България Бръндуша Йоана Предеску, Йонут-Кристиан Съвойу, държавен секретар в Министерството на транспорта и инфраструктурата на Румъния, представители на Европейската комисия, както и на компетентните институции от България и Румъния.
По-рано този месец вицепремиерът Атанас Зафиров се срещна в Букурещ с румънския премиер Марчел Чолаку. FAST Danube 2 бе една от дискутираните теми на срещата. Зафиров изрази мнение, че проектът ще реши много от проблемите на корабоплаването по река Дунав, като я направи на практика плавателна през целия период от годината.
Източник: БТА
България
Деца и младежи от цялата страна бяха отличени в Третия национален фестивал на детско-юношеското театрално изкуство в Казанлък

Деца и младежи от различни населени места бяха наградени в Третия национален конкурс на детско-юношеското театрално изкуство в Казанлък, съобщиха за БТА организаторите от Народно читалище „Искра – 1860“. Отличията бяха присъдени от жури с председател Димитър Стефанов и членове Милена Мавродиева и Юлиян Петров и бяха връчени на официална церемония по закриване на форума тази вечер.
В първа възрастова група наградата за най-добра постановка взе столичното театрално студио „Смехурко“ със спектакъла „Сън“, а във втора – Театрално студио „Джан – Джун“ към Средно училище „Пейо Крачолов Яворов“ в Чирпан с постановката „Гнездото“. Отличието за най-добра режисура спечели Цвета Лазарова за представленията „Сън“ и „Най-мъдрият си е малко прост“, а за най-добра сценография и костюми бяха отличени Театър ДоТ от Стара Загора за представленията „Скрудж“ и „Момо и времекрадците“.
Отличието за най-добра мъжка роля журито присъди на Константин Стефанов от театрално студио „Смехурко“ за ролята на Тони в „Сън“ и на Ивайло Белчев от театър ДоТ за ролята на Скрудж в „Скрудж“. Връчени бяха и две награди за най-добра женска роля – за образа на Леон Толчински в „Глупаци“ на пловдивската Театрална студиа „Тенец“, изиграна от Радост Костадинова и за ролята на Момо в „Момо и времекрадците“ на театър ДоТ, изиграна от Фрида Димитрова. Награди за поддържаща роля спечелиха Моника Тонева за ролята на Крачет, Дух на миналото и Килър в „Скрудж“ и Анна Александрова за ролята на Кротитски в „И най-мъдрият си е малко прост“.
Връчени бяха общо десет отличия „Изгряваща звезда“ и поощрителни награди за изключително актьорско присъствие, както и специални награди от някои от партньорите на фестивала, посочиха още организаторите. Наградата на Община Казанлък спечели столичната Младежка театрална формация „Студията“ със спектакъла „Отнася се до всички“, а казанлъшкият Общински театър „Любомир Кабакчиев“ отличи театър ДоТ за постановката „Скрудж“.
Награда на фондация „Васил Самарски” спечели „Госпожа Министершата“ на театър „Ромен Ролан“ към едноименната старозагорска гимназия, а отличието на Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов” спечели спектакълът „Гнездото“ на Театрално студио „Джан-джун“. Връчена беше и наградата на името на основателя на Театралната студия към НЧ „Искра – 1860“ покойната Мая Стоянова, която отиде при театрална школа „Ер Малък“ от Благоевград за пиесата „Не се гаси туй, що не гасне“.
От името на Академията за таланти отличие получи спектакълът „Снежната царица“, Младежки театър „Маските“ и Танцов клуб „Мания“ от Петрич, а наградата на Младежки театър „Николай Бинев“ отиде при пловдивското театрално студио „Тенец“ за постановката „Глупаци“.
Във фестивала „Театрални искри“ тази година се включиха над 300 участници от цялата страна, а в рамките на четири дни на казанлъшката сцената излязоха общо 20 детски и юношески състави от различни градове. Форумът се организира с финансовата подкрепа на Фондация „Лъчезар Цоцорков“ и премина под патронажа на кмета на общината Галина Стоянова. Идеята на организаторите е този фестивал да даде поле за изява на деца от цялата страна да покажат своя талант и да надградят своите умения в различни сфери на театралното изкуство, както и да намерят нови приятели. Сред основните цели е да се направи взаимовръзка между любителското и професионалното изкуство, като форумът се стреми и да популяризира изключителното театрално творчество на Казанлък и да даде достъп до културните институти на града.
Източник: БТА
България
Продължават обходите на пострадалите от наводненията в областите Враца и Монтана, BG-ALERT не се е задействала заради липса на обучени хора

Втори ден продължават обходите на пострадалите от наводненията в областите Враца и Монтана, където вчера обилни дъждове наводниха къщи, мазета и дворове. Министърът на вътрешните работи Даниел Митов обясни, че причината системата BG-ALERT да не се е задействала при дъждовете в Монтанско е липсата на обучени хора.
В няколко населени места във Врачанско и Монтанско в нощта на събота срещу неделя се изля пороен дъжд между 100 и 120 литра на кв.м. В село Хайредин екипи на пожарната, местни земеделци и доброволци вадиха хора от автомобили, попаднали в капан заради пороя. Освен автомобили, водата е влачила и контейнери за смет, дори тежки машини, каза за БТА кметът Тодор Алексиев. По думите му щетите по инфраструктурата са огромни.
Заради щетите от дъждовете в община Хайредин обявиха бедствено положение, а частично бедствено положение в село Лехчево, община Бойчиновци.
Хората ще бъдат обезщетени, а засегнатата пътна инфраструктура в село Хайредин ще бъде възстановена с помощ от държавата. Това увери областният управител на Враца Николай Николов при посещението си днес в селото, съобщиха от областната администрация.
След обилните валежи и наводнения в областите Враца и Монтана екипи на дирекциите „Социално подпомагане“ към Агенцията за социално подпомагане, съвместно с общинските и областните управи по места, осъществяват обходи още от вчера и през целия ден днес. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на труда и социалната политика (МТСП), като уточниха, че социалните работници консултират на място пострадалите семейства за всички възможности за подкрепа и им раздават формуляри за отпускане на еднократна помощ за покриване на основни жизнени потребности при бедствия.
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов е в постоянна комуникация по темата още от неделя и следи развитието на ситуацията. В засегнатите населени места пострадали хора няма.
Според министъра на вътрешните работи Даниел Митов причината системата BG-ALERT да не се задейства при дъждовете в Монтанско е липсата на обучени хора. В случая с наводненията в Монтанско кметските администрации в Хайредин и Бойчиновци са нямали обучени хора, които да работят с предупредителната система, каза министърът в Кърджали. По думите на вътрешния министър едва 98 от всички общини в България са изпратили заявки за обучения. В област Враца от 10 общини само 3 администрации са обучени. В област Монтана само една община е участвала в обучението.
Източник: БТА
България
Членовете на гражданско сдружение „Браво Пловдив“, заемащи постове в Общината, подават оставки

Членовете на гражданско сдружение „Браво Пловдив“, заемащи постове в Община Пловдив и в районните кметства, ще подадат оставки утре 29 април, съобщиха от пресцентъра на сдружението.
Решението е взето в знак на солидарност с Ерол Садъков, освободен от длъжността заместник-кмет с ресор „Транспорт“ със заповед на кмета на Пловдив Костадин Димитров.
В позиция на организацията се посочва, че различия във визиите за управление с кмета на Пловдив, Костадин Димитров, са възпрепятствали изпълнението на предизборните ангажименти.
„Браво Пловдив“ заявява, че ще продължи дейността си в Общинския съвет, като се ангажира с работата за развитието на града и подобряването на качеството на живот на пловдивчани.
/ТТ/
Източник: БТА
-
Святпреди 7 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 4 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Балканипреди 5 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси