Здраве
Безплатни изследвания на пушачи в четири града

Безплатни изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи ще се провеждат през май в София, Пловдив, Благоевград и Бургас. Изследванията са част от Националната кампания „За живот без тютюнев дим“ на Института за здравно образование и Националната асоциация за профилактика на белодробните заболявания, посветена на Световния ден без тютюнев дим – 31 май, съобщи председателят на асоциацията д-р София Ангелова.
Изследванията започват в София на 2 май, а останалите населени места ще се включат поетапно.
Тютюнопушенето е една от най-важните причини за белодробни заболявания, а в много страни – и най-важната причина за инвалидизиране, страдание и преждевременна смърт. Това е единствената причина за влошаване на здравето, която е напълно предотвратима, категорични са специалистите.
По време на прегледите пушачите ще получат съвети как да откажат цигарите. Ще бъде проведена и спирометрия – неинвазивно изследване, което дава информация за функционалния капацитет на белите дробове, процесите на вдишване и издишване, количеството въздух, което преминава през белия дроб по време на нормалния дихателен цикъл и разпределението на кислорода в дробовете. Чрез него се определят функционални нарушения в белите дробове при наличие на белодробни болести. Не е нужна предварителна подготовка. Цялото изследване отнема около 10 мин.
За прегледите има задължително записване само онлайн чрез сайта на Института за здравно образование (още от началната страница всички пътища водят към записването).
За улеснение на работещите, има и телефон за информация – 070010126 (на цената на градски разговор, според тарифния план за мобилни мрежи), който ще бъде активен от 17 до 19 ч. в делнични дни до изчерпване на часовете.
За прегледите се записват пълнолетни пациенти с повишен риск от развитие на белодробни болести, без поставена диагноза и отговарящи на определени от медицинските специалисти условия. Направление от личен лекар не е необходимо.
Хора с вече поставена диагноза ХОББ, астма или друго белодробно заболяване не могат да участват в кампанията. Няма да бъдат преглеждани и хора в активна фаза на вирусно заболяване – със симптоми на настинка или грип. Фокусът на кампанията са пушачите и бившите пушачи, тъй като те са най-застрашени от развитие на белодробни заболявания.
По данни на НЗОК всяка година в България се провеждат близо 100 000 първични прегледа при личен лекар и специалист по повод белодробни оплаквания. Две трети от прегледите са извършени на хора над 60 г.
За кампанията
Кампанията „За живот без тютюнев дим“ се провежда от 2018 г., но бе временно преустановена заради епидемията от COVID-19. Кампанията стартира отново през 2024 г., като тогава през прегледите преминаха близо 500 пациенти в четири града. При близо 30% от прегледаните се установяват белодробни проблеми, изискващи уточняване и проследяване.
В кампанията през 2025 г. участват медицински специалисти-пулмолози – д-р София Ангелова – София; д-р Елина Смилкова – Благоевград; д-р Мирослава Тодорова – Пловдив;
д-р Веселина Ненова – Бургас.
За заболяванията
По данни на НСИ в България белодробните болести са на първо място по заболеваемост. Хроничната обструктивна белодробна болест – ХОББ (известна също като болестта на пушачите) вече е на трето място в света като причина за смърт. От 10-те най-смъртоносни болести 4 са белодробни: ХОББ, остри инфекции на долните дихателни пътища, карцином на белия дроб и туберкулоза.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Засилват координацията между институциите за повече трансплантации

Организиране на специализирани обучения в страната и чужбина, насочени към лекари от трансплантационните центрове, координатори по донорство и специалисти от центровете за спешна медицинска помощ, бяха сред акцентите на работна среща в Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН), съобщиха от агенцията.
Целта е да се повиши на професионалната квалификация и координация между звената, ангажирани в процеса на донорство и трансплантации в България.
Срещата е организирана от Иванка Динева, изпълнителен директор на ИАМН, а участие са взели доц. Петко Стефановски, управител на Национална здравноосигурителна каса – НЗОК, д-р Иван Маджаров, зам.-председател на Български лекарски съюз (БЛС), д-р Ваньо Витков, зам.-председател на Столична Колегия на БЛС, проф. Венцислава Пенчева, зам.-ректор на Медицински университет – София, Петър Цинцарски от Български Червен кръст (Bulgarian Red Cross), Български младежки Червен кръст / Bulgarian Red Cross Youth и представители на университети от страната.
Участниците са се договорили да изготвят график за предстоящи съвместни събития, свързани с популяризирането на донорството и развитието на трансплантационните програми в България.
Инициативите ще включват информационни кампании, научни форуми и обучения, насочени към обществото и медицинската общност.
Присъстващите на срещата се обединиха около необходимостта от анализ дали разработването на нови амбулаторни процедури биха подобрили дейностите по донорство и трансплантации. Анализът ще установи дали процедурите биха се отразили върху проследяването на пациентите в листата на чакащите за трансплантация, както и тяхното следтрансплантационно наблюдение. Освен това ще се разгледат възможностите процедурите да могат да насочат фокуса към качеството на грижите и дългосрочните резултати, съобщават от ИАМН.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
ЕК създава съвет за киберсигурност в здравеопазването
Снимка БГНЕС
Европейска комисия
Европейската комисия отправи днес покана към европейски специалисти да се присъединят към нов консултативен съвет по киберсигурността в здравеопазването. Предвижда се съветът да се състои от 15 специалисти, които да работят за защитата на компютърните системи на болниците в ЕС, предаде БТА.
Специалистите ще дават съвети на ЕК и европейския център по киберсигурност, за да се приложи техният опит в опазването на компютърните мрежи и да се осигури бърза реакция при необходимост от защита на данните на пациентите и продължаване на работата по предоставяне на здравни грижи в случай на посегателство. В съобщение на ЕК се отбелязва, че това е необходимо на фона на нарастващите кибератаки.
Участниците в съвета трябва да имат поне осем години опит в здравеопазването или киберсигурността. Те ще се събират поне веднъж годишно и ще работят без възнаграждение в лично качество, или като представители на организации в посочените области, с мандат от две години, който ще може да бъде подновяван. Кандидатурите се очакват до 23 май, се допълва в съобщението.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Откриха причинителя на чревните инфекции в Банско

Повишената заболеваемост от стомашно-чревни разстройства в Банско е причинена от норовируси. Това показват пробите от отпадната и питейната вода, които изследва екип експерти от групата „Микробиологични рискове в околната среда“ при СУ „Климент Охридски“.
Пробите са взети на място на 23 април и са изследвани в същия ден, уточняват учените.
В отпадната вода на града са идентифицирани норовируси, генотип GII, в количество от около 1000 вирусни копия/мл. В по-ниски концентрации са открити ентеровируси. Предвид клиничното състояние на заболелите, е голяма вероятността норовирусите да са причинител на настоящата епидемия, посочват от „Микробиологични рискове в околната среда“.
В питейната вода не са открити вирусни или бактериални патогени, а индикаторните химични показатели също са в норма.
Заразяването с норовируси води до некървава диария, повръщане, болки в стомаха, температура и понякога главоболие, които обикновено преминават до 48 часа, а усложненията са редки. Патогенът се разпространява по фекално-орален път, т.е. заразена храна или вода, близък контакт с болни или аерозоли отделяни от тях, споделяне на малки общи помещения и др.
Важно е да се знае, че норовирусите са устойчиви на спиртните препарати за дезинфекция. Няма специфично лечение. Основната превенция е поддържане на добра лична и обществена хигиена, която започва с правилно измиване на ръцете с вода и сапун, подчертава Сергей Иванов, член на екипа учени.
„Микробиологични рискове в околната среда“ е част от проекта SUMMIT на Софийския университет. Лабораторията е единствената в България която изолира и идентифицира вируси от околната среда. Основната дейност е мониторинг на отпадните води за наблюдение на епидемиологичната обстановка в големите градове на България.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Святпреди 7 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Святпреди 4 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 4 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Икономикапреди 1 седмица
Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове
-
Българияпреди 1 седмица
Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос
-
Святпреди 1 седмица
Марко Рубио е обсъдил Украйна със Сергей Лавров, съобщи държавният департамент