България
Днес от 8:30 ч. до 16:30 ч. ще бъде ограничено движението в изпреварващата лента при 89-и км на автомагистрала „Тракия“ в посока София

Днес от 8:30 до 16:30 часа ще бъде ограничено движението в изпреварващата лента при 89-и км на автомагистрала „Тракия“ в посока София в 200-метров участък, съобщиха от агенция „Пътна инфраструктура“.
Трафикът ще преминава в активната лента. Временната промяна в организацията на движение е за осигуряване на аварийно преминаване от едно платно в друго, във връзка с бъдещи ремонтни дейности на асфалтовата настилка в участъка, поясняват от пътната агенция.
Тази нощ движението в посока София в тунел „Мало Бучино“ на автомагистрала „Струма“ беше ограничено между 22:00 и 04:00 часа.
/ЛРМ/
Източник: БТА
България
Мобилна станция ще извърши тридневни измервания на въздуха в Разград поради множеството сигнали за неприятни миризми

Мобилната автоматична станция на Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС) за контрол качеството на атмосферния въздух ще извърши тридневни измервания в Разград, считано от днес, във връзка с множеството сигнали за миризма на оборска тор в града. Това съобщиха от пресцентъра на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Русе. Извънредният мониторинг е по инициатива на директора на екоинспекцията Дауд Ибрям.
Сигналите за неприятни миризми започнаха да постъпват в РИОСВ – Русе през втората половина на април, като причина за тях е наторяването на два земеделски имота, намиращи се в непосредствена близост до населеното място, между Разград и село Радинград. Всички сигнали са препратени по компетентност към Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – Разград, както и са проведени срещи с кмета и областния управител, отбелязват от пресцентъра на екоинспекцията.
Експертите на РИОСВ – Русе потвърждават наличието на миризми в и извън града при извършена извънредна проверка. В двата земеделски имота към момента се извършва наторяване с птича и свинска тор върху незасяти площи. Разпространението на миризмите се дължи на неспазване на технологията на добрата земеделска практика и времето, в което трябва да се извършва, посочиха от екоинспекцията.
Наторяването с твърда оборска тор е практика, широко прилагана в Европа, но тя се извършва обикновено през есента, като се използва ферментирала твърда торова маса, която се заорава в почвата, добавиха от пресцентъра на РИОСВ – Русе.
Кметът на Разград Добрин Добрев каза на пресконференция вчера, че предстои да бъдат уведомени централните ведомства и да се изискат по-спешни мерки относно неприятните миризми в града.
/МК/
Източник: БТА
България
Природна забележителност „Чутурите“ и защитена местност „Находище на родопски силивряк“ са обявени за защитени територии

Министърът на околната среда и водите Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии. Едната е природна забележителност „Чутурите“ в землището на Грамада, област Видин, а другата – защитена местност „Находище на родопски силивряк“ в землището на село Студен кладенец, област Кърджали. Забраняват се дейности, които могат да доведат до унищожаване на образуванията и видовете, не се допуска строителство с изключение на поддръжка и ремонт на съществуващи съоръжения. Къмпингуването също не е разрешено. Не е позволено търсене, проучване и добив на подземни богатства и др. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Природна забележителност „Чутурите“ е с площ 198,825 дка. Защитената територия е обявена по предложение на Асоциация на парковете в България с цел опазване на варовикови образувания, наподобяващи съда чутура, с цилиндрични кухини по дългата ос, около които е натрупан варовиковият материал. Защитена местност „Находище на Родопски силивряк“ е с площ 5,989 дка. Защитената територия е обявена по предложение на Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ) – Хасково с цел опазване на местообитание на защитения растителен вид Родопски силивряк, който е балкански ендемит и реликт.
Министър Генов издаде и заповед за промяна в режимите на дейност на защитена местност „Находище на урумово лале“ в местността Лаликото. Тази защитена територия е обявена като природна забележителност още през 1985 г. със заповед на председателя на Комитета за опазване на природната среда (КОПС) при Министерския съвет, а през 2019 г. е прекатегоризирана в защитена местност със заповед на министъра на околната среда и водите. Сегашната промяна в режимите на дейност е предложена от РИОСВ – Бургас. Целта е по-ефективно опазване на вида и неговото местообитание. Забранява се провеждане на сечи, с изключение на отгледни, санитарни, принудителни и технически за опазване на горските територии от пожари, просветляване на трайни горски пътища и поддръжка на съществуваща техническа инфраструктура извън периода от 15 февруари до 15 юни. Забранява се още паша на домашни животни и коситба в същия период. Не се допуска целогодишна паша с електропастир, използване на машинна техника за ограничаване на разпространението на храстова растителност и при поддържане на растителната покривка, къмпингуване и др.
През март министърът издаде заповед за това, че в периода от 1 април до 31 октомври 2025 г. е определен за пожароопасен сезон в защитените територии, изключителна държавна собственост – национални паркове, резервати и поддържани резервати.
/МК/
Източник: БТА
България
Представители на Регионалната асоциация на общините „Тракия“ посетиха площадката за разделно събиране на отпадъци в Стара Загора

Кметове и представители на общинските съвети, членуващи в Регионалната асоциация на общините (РАО) „Тракия“, посетиха днес площадката за разделно събиране на отпадъци в старозагорския квартал „Железник“ по покана на зам.-кмета на община Стара Загора Радостин Танев. Това съобщиха от пресцентъра на местната администрация.
Днес в Стара Загора се провежда сесия на Общото събрание на сдружението, а идеята на зам.-кмета Радостин Танев бе управниците от региона да се запознаят с политиката на Община Стара Загора в този сектор. Заедно с гостите бе и проф. Иван Върляков, изпълнителен директор на РАО „Тракия“, уточняват от пресцентъра.
Танев демонстрира пред кметовете как работи съоръжението, как се издава чип и се маркира видът на предадения отпадък – хартия, стъкло, метал или пластмаса. „Удобно е за употреба, процесът по регистрацията отнема 2-3 минути, потребителите ползват киоска (интерактивно устройство за информация) и автоматично в системата на Общината влизат количеството и видът отпадък“, каза зам.-кметът, цитиран от пресцентъра.
Промяна в нормативната база на общината позволява всяко домакинство, събрало 150 килограма отпадъци за година, да получи отстъпка от 30 процента от такса битови отпадъци в промила за сметосъбиране и сметоизвозване, който е най-високият в сформирането ѝ. Текстилният отпадък не влиза в този бонус, но на площадката има контейнери и за него. Строителен не се приема тук, а в центъра за разкомплектоване в село Ракитница – това е безплатно за старозагорци в количество до два тона на година, допълват от Община Стара Загора.
Кметовете бяха единодушни, че и техните усилия са насочени към ликвидирането на неприятни градски гледки, когато край контейнерите за смет се оставят обемна мебелировка или електроуреди. „Старозагорци могат да ги донесат тук и оставят безплатно. Ние разкомплектоваме и разделяме отпадъка по същия начин. Целта ни е до края на мандата да изградим още една такава площадка в другия край на Стара Загора – в квартал „Зора“, поясни още Радостин Танев, цитиран ор пресцентъра.
От администрацията поясняват, че утре тук отново ще приемат всички видове отпадъци, а в парк „Артилерийски“ през целия ден старозагорци могат да занесат излезли от употреба електроуреди. Работно време на площадката в кв. „Железник“ е всеки ден от 9:30 до 18:30 часа, с обедна почивка между 13:30 и 14:30 часа. Тя работи седем дни в седмицата, включително събота и неделя. Почивани дни са само официалните празници.
БТА припомня, че в интервю за БТА по-рано този месец, Радостин Танев информира за предстоящите намерения на Община Стара Загора в работата с биоразградимите отпадъци. Тези операции ще бъдат иновативни и са свързани със софтуер, който ще бъде в основата на сметосъбирането в града. Площадката за разделно събиране на отпадъци в старозагорския квартал „Железник“ бе открита през ноември м.г.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 6 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Спортпреди 7 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Обществопреди 1 седмица
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране
-
Политикапреди 1 седмица
ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ