Балкани
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване

Гражданите в Хърватия имат повече доверие на социалните мрежи, като Фейсбук, Инстаграм и Екс, отколкото на ключови държавни институции, като правителството, парламента, съдебните органи и политическите партии. Това показват резултатите от четвъртия доклад на проучване, което се провежда от 2022 г. в рамките на Регионалния център за борба с дезинформацията „Адрия Диджитал Медия Обзърватори“ (Adria Digital Media Observatory), цитирано от хърватското издание „Ютарни лист“.
Според проучването хърватите имат най-голямо доверие на членовете на семейството си и след това на учените. По скала с оценки от нула до десет, в която нула означава пълна липса на доверие, а десет – най-много доверие, хърватите са дали оценка на семействата си девет, а на учените – шест.
Сред държавните и обществените институции хърватските граждани имат най-голямо доверие на въоръжените сили, като в последните три години се отчита лек растеж в доверието към армията. В средата на скалата на доверие се намират образователната система и полицията, като и двете получават средна оценка пет. В долната част на скалата се намират неправителствените организации, Европейският съюз, големите предприятия и корпорации, медиите, църквата, синдикатите, обществените предприятия, както и социалните мрежи.
Всички тези институции обаче се ползват с по-голямо доверие от страна на гражданите в сравнение с доверието към актуалното правителство, парламента, правосъдието и политическите партии. Единственото изключение е президентът. Въпреки че и той се намира в долната половина на скалата за оценка, гражданите имат по-голямо доверие на президента отколкото на правителството и другите държавни институции. Доверието в президента на Хърватия обаче бележи повишение в последните три години, като при първата вълна на проучването през 2022 г. гражданите са го оценили с оценка четири, докато тази година е получил малко повече от пет.
В проучването участват три факултета на Университета в Загреб – Факултетът по политически науки, Факултетът по електротехника и компютърни науки и Катедрата по психология към Философския факултет. Участват и учени от Университета в Дубровник, хърватската неправителствена организация ГОНГ, словенският център за разследваща журналистика „Оштро“ (Oštro), както и експерти от Франс прес и софтуерната платформа Xwiki. Четвъртият доклад на дългосрочното проучване представи тази седмица резултатите от запитване до 690 души на възраст между 18 и 65 години, използващи интернет.
Източник: БТА
Балкани
ЕС очаква Косово „възможно най-скоро“ да създаде институциите си, произтичащи от парламентарния вот през февруари

Почти три месеца след парламентарните избори на 9 февруари Косово не успява да учреди парламента си и следователно да сформира правителство, предаде косовската новинарска агенция „Економия онлайн“.
Този въпрос беше обсъден на конференция на говорителите на ЕС в Брюксел вчера. Говорителят на ЕС по въпросите на разширяването Гийом Мерсие заяви, че за ЕС е важно Косово да създаде „възможно най-скоро“ новите си институции.
„Няма да коментирам вътрешните въпроси в Косово, както не правим за никоя друга страна партньор. Това, което мога да кажа, е, че е в интерес на Косово да формира институциите си възможно най-скоро. Това е много важно по отношение на постигането на реформите и напредъка по пътя към ЕС. То е от значение и за други въпроси като например плана за разширяване, както знаете, имаме нужда косовският парламент да бъде учреден, за да продължим да работим по този път“, заяви Мерсие.
По-късно днес се очаква продължението на учредителното заседание на косовския парламент, което започна на 15 април, но беше прекъсвано пет пъти заради недостатъчна подкрепа за точките в дневния му ред, включително при гласуването на председател.
Спечелилото парламентарните избори на 9 февруари Движение „Самоопределение“ (LVV) на досегашния премиер Албин Курти няколко пъти предложи правосъдната министърка в оставка Албулена Хаджиу за поста, но тя не успя да събере необходимите гласове.
За избирането на председател, както и на правителство, е необходимо мнозинство от 61 гласа в 120-местния парламент на Косово.
Според резултатите от изборите за косовски парламент на 9 февруари лявото националистическо Движение „Самоопределение“ (LVV) на досегашния премиер Албин Курти печели 48 места в 120-местния парламент на Косово. След него се подреждат дясноцентристката Демократическа партия на Косово (ДПК/PDK) с 24 места, дясноцентристкият Демократичен съюз на Косово (ДСК/LDK) с 20 места и коалицията около десния Алианс за бъдещето на Косово на Рамуш Харадинай, АБК – ИНИЦИАТИВА (AAK – NISMA), с 8 места.
В косовския парламент 20 места са гарантирани за малцинствените общности – сърби, турци, бошняци, роми, ашкалии, египтяни и горани – без значение дали преминават прага от 5 процента за влизане в него. От тях 10, най-голям брой, са запазени за етническите сърби в страната.
Най-голямата партия на косовските сърби – „Сръбска листа“ – получава 9 от запазените 10 места. Последното, десето място за сръбската общност, се заема от партията на министъра на общностите и завръщането в досегашното правителство на Косово Ненад Рашич – гражданската инициатива „За свобода, справедливост и оцеляване“ (GI SPO).
От резултатите следва, че нито една партия няма да може самостоятелно да състави правителство, а за новата изпълнителна власт в страната ще трябва да се формира коалиция, отбелязва албанската редакция на Радио Свободна Европа.
Източник: БТА
Балкани
Вторичните трусове в Истанбул намаляват, според турския министър на вътрешните работи Али Йерликая

След земетресението с магнитуд 6,2 по Рихтер в Мраморно море, което на 23 април разтърси Истанбул и съседните окръзи се наблюдава тенденция на намаляване на вторичните трусове. Това заяви турският министър на вътрешните работи Али Йерликая в публично изявление в областната Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации в Хасдал, съобщи ТРТХабер.
Заедно с Йерликая в Хасдал бяха и министърът на градоустройството и климатичните промени Мурат Курум и заместник-председателят на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) Ефкан Ала.
По думите на вътрешния министър след труса с магнитуд 6,2 в сряда, който разлюля Истанбул, Текирдаг, Ялова, Сакария и Бурса, са станали осем вторични труса с магнитуд между 4 и 5,9 по скалата на Рихтер, като седем от тях са станали в първите четири часа след големия трус.
През последните 12 часа не е имало вторични трусове над четвърта степен. Това ясно показва, че вторичните трусове показват тенденция на затихване. В Центъра за спешни повиквания 112 за 16 часа са постъпили 16 793 броя сигнали. Общо 997 от тях са били за оказване на спешна помощ на пострадали в земетресението. Продължаваме с голяма прецизност да работим съвместно с всички групи за бедствия, посочи той.
По думите на Йерликая 51 хиляди души, които са поискали подслон, са били настанени в джамии, а други 50 хиляди – в училища, общежития и социални съоръжения. В сравнение със сряда през вчерашния ден сравнително по-малко хора са останали да нощуват в парковете и градините.
“Продължаваме осигуряването на храна за нуждаещите се под координацията на турския Червен полумесец“, каза Йерликая, като заяви, че за това работят 1508 служители и доброволци от 41 общини и неправителствени организации.
Министър Мурат Курум съобщи, че най-много сигнали за щети са постъпили от районите Есенлер, Авджълар и Бахчлиевлер в европейската част на Истанбул.
Установихме, че няма нанесени структурни щети при земетресението и че при общо 83 сгради има незначителни щети, каза той.
Междувременно от Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД) обявиха, че „се очаква вторичните трусове да намалеят и да приключат през следващите няколко седмици“, съобщи Хаберлер.
„На 23 април 2025 г. в 12:49 ч. земетресение с магнитуд 6,2 стана край град Силиври на брега на Мраморно море. Земетресението беше усетено със сравнително силен интензитет в окръзите в зона от 300 км от епицентъра. Епицентърът на земетресението бе на около 24 км от Силиври, който е най-близкото населено място. По време на земетресението селищата на южния бряг на Истанбул бяха разтърсени с трусове, съответстващи на магнитуд 5”, се посочва в изявлението.
Снощи около 18 часа е бил регистриран вторичен трус с магнитуд 3,7 по Рихтер с епицентър Силиври на дълбочина 7 километра, посочват на сайта си от АФАД.
Източник: БТА
Балкани
Група студенти и граждани блокираха сръбската национална телевизия за 11-та поредна нощ

Група студенти и граждани блокираха сградите на Радио и телевизия Сърбия (РТС) за 11-та поредна нощ, като възпрепятстваха служителите да стигнат до работните си места, предаде ТАНЮГ.
Студенти от блокадата на улица „Таковска“ в близост, която също е блокирана, играха волейбол и хвърляха фризби. Редица улици и кръстовища в района са блокирани с контейнери.
РТС обяви, че поради блокадата излъчва програмата по изменен график и че служителите полагат големи усилия да произвеждат и излъчват новинарски, културни и други телевизионни програми въпреки блокадата на сградата, студиата и друго оборудване.
Вчера РТС обяви, че е подала наказателна жалба срещу неидентифицирани лица за преследване на редактори и журналисти на тази медия, след като на 15 април на няколко места бяха разлепени т. нар. обяви за издирване срещу тях, с цел, както е посочено в жалбата, да се създаде атмосфера на страх и несигурност сред служителите на РТС, защото подобни „обяви за издирване“ могат да се разбират като публичен призив за преследване, насилие и нападения срещу журналисти. Преди това РТС подаде жалба до Първа основна прокуратура срещу неидентифицирани лица заради блокадата и поиска реакция от международни институции.
Студентите блокират РТС от вечерта на 14 април и заявиха, че блокадата ще продължи до обявяването на нов конкурс за членове на Съвета на Регулаторния орган за електронни медии (РЕМ) или „до спирането на РТС“.
Сръбският президент Александър Вучич остро осъди насилието, което според него представляват блокадите, припомня РТС на своя сайт.
Еврокомисарят по разширяването Марта Кос обяви тази седмица, че следи отблизо ситуацията в Сърбия, включително блокадата на РТС, и призова всички да се въздържат от задълбочаване на напрежението.
Вълна от протести, начело със студенти, заля Сърбия след падането на козирката на гарата в северния сръбски град Нови Сад на 1 ноември миналата година, в резултат на което загинаха 16 души. В рамките на протестните действия студентите блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 6 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Спортпреди 7 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Обществопреди 1 седмица
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране
-
Икономикапреди 7 дни
Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години