Свят
АПА: Всички църковни камбани в Австрия ще забият в знак на траур в деня на погребението на папа Франциск

Всички църковни камбани в Австрия ще забият в знак на траур точно в 10:00 часа в събота, за да съвпаднат с началото на траурната церемония във Ватикана, при която ще бъде погребан покойният папа Франциск, предаде АПА, като се позова на генералния секретар на австрийската Епископска конференция Петер Шипка.
Най-голямата австрийска камбана – „Пумерин“, която се намира в катедралата „Свети Стефан“ във Виена, ще бие в продължение на десет минути.
След смъртта на папата в понеделник на катедралата „Свети Стефан“, както и на други църкви в страната, бе спуснат траурен флаг. В памет на Светия отец там ще има реквием в понеделник следобед. Архиепископ Франц Лакнер, председател на Епископската конференция, е поканен да оглави службата заедно с австрийски епископи, като ще произнесе и проповед. Федералният президент Александър ван дер Белен и съпругата му Дорис Шмидауер потвърдиха присъствието си.
На литургията са поканени политически представители, представители на църквите в Австрия и законно признатите религиозни общества, както и всички вярващи. Членове на дипломатическия корпус също ще присъстват на службата в катедралата „Свети Стефан“.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и АПА)
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа

Китай, Русия и Иран се срещнаха вчера с представители на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), за да обсъдят иранската ядрена програма, предадоха Синхуа и Ройтерс.
В срещата са участвали Ли Сун, постоянен представител на Китай в МААЕ, руският му колега Михаил Улянов и иранския му колега Реза Наджафи, както и генералния директор на МААЕ Рафаел Гроси.
Тя се състоя след посещението на иранския външен министър Абас Арагчи в Пекин тази седмица.
На срещата трите страни са подчертали, че политическите и дипломатически контакти, основани на взаимно уважение, остават единственият жизнеспособен и практичен път за разрешаване на иранския ядрен въпрос. Трите държави се съгласиха, че МААЕ и нейният генерален директор притежават необходимия потенциал и експертен опит, за да допринесат конструктивно за този процес, с цел да подкрепят дипломатическите усилия и да решат въпроса по положителен и практичен начин.
Китай и Русия изразиха подкрепата си за Иран в укрепването на диалога и сътрудничеството с МААЕ, отбеляза Ли. Той подчерта, че Пекин оценява ангажимента на Техеран да не разработва ядрени оръжия, зачита правото му на мирно използване на ядрената енергия и подкрепя Ислямската република в провеждането на диалог с всички страни, включително със САЩ, за да защити законните си права и интереси чрез консултации и преговори.
/АГ/
Източник: БТА
Свят
Тръмп подписа указ, целящ да разреши подводния добив на полезни изкопаеми, включително в международни води

Доналд Тръмп подписа указ, целящ доближаване до широкомащабния добив на минерали от океанските дълбини, включително в международни води, като предизвикателство към Международния орган за морското дъно (МОМД), който теоретично има юрисдикция над териториите извън икономическите зони на държавите, предаде Франс прес.
Текстът изисква от министъра на търговията на САЩ Хауърд Лутник да „ускори разглеждането“ на заявления „и издаването на разрешения за проучване и добив“ на минерали от територии, които не се намират под юрисдикцията на САЩ.
Освен това Тръмп е поискал от министъра на вътрешните работи Дъг Бъргам да вземе същите мерки за териториалните води.
Според високопоставен американски служител инициативата трябва да даде възможност за добива на един милиард тона материали в рамките на десет години.
МОМД има юрисдикция върху морското дъно в международни води по силата на споразумения, но САЩ никога не са ги ратифицирали.
„Започвайки добив на полезни изкопаеми в международни води, противно на останалата част от света, правителството проправя пътя на други държави да направят същото“, заяви в изявление Джеф Уотърс, вицепрезидент на неправителствената организация Ocean Conservancy.
„А това ще има отрицателни последици за всички нас и за океаните, от които зависим“, предупреждава той.
В указа на Тръмп се посочва, че „САЩ са изправени пред безпрецедентно икономическо предизвикателство и предизвикателство за националната сигурност, свързано с осигуряването на доставките на ключови минерали, без да разчитат на чуждестранни противници“.
Източник: БТА
Свят
Тръмп не използва думата „геноцид“, говорейки за убийствата на арменци в Османската империя

Президентът на САЩ Доналд Тръмп се въздържа да определи масовите убийства на арменци, извършени от Османската империя по време на Първата световна война, като „геноцид“, което е нова промяна на политиката на неговия предшественик Джо Байдън, предаде Франс прес.
Турция, чийто лидер Реджеп Тайип Ердоган установи близки връзки с Тръмп, винаги е отричала извършването на геноцид от страна на Османската империя и се стреми да попречи на всяко международно признание.
В ежегодното послание, издавано от президентите на САЩ по повод годишнината, Тръмп отдаде почит на „паметта на онези скъпоценни животи, които бяха отнети в една от най-тежките катастрофи на 20 век“.
През 2021 г. Байдън стана първият президент, който призна геноцида, и изрично отдаде „почит на паметта на всички арменци, загинали в геноцида, започнал на днешната дата преди 106 години“,
„Отказът на на президента Тръмп от признаването на арменския геноцид от страна на САЩ представлява срамна капитулация пред турските заплахи“, заяви в отговор Арам Хампарян, изпълнителен директор на Арменския национален комитет на Америка.
Според Ереван между 1915 и 1916 г. са загинали до 1,5 милиона души, на фона на репресиите на османските власти срещу арменското християнско малцинство, смятано от тях за проруско и нелоялно към Османската империя.
Турция не признава тези събития, оценява броя на загиналите арменци на 300 000 до 500 000 души и твърди, че също толкова турци са загинали в размириците, след като много арменци са застанали на страната на руските сили.
Армения и нейната влиятелна диаспора отдавна водят кампания за международно признаване на трагедията за геноцид. До момента 34 държави, включително САЩ, Франция, Германия, Бразилия и Русия, официално са определили събитията като геноцид, припомня АФП.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 6 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 6 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Българияпреди 1 седмица
Наталия Киселова поздрави европейските шампиони по вдигане на тежести Ангел Русев и Иван Димов
-
Обществопреди 7 дни
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране