Балкани
ХИНА: Хърватия чете по-малко от средното за Европа според проучване за Нощта на книгата

Хърватия чете по-малко от средното за Европа, нареждайки се на 23-то място заедно с Португалия, като само италианците, българите, румънците и кипърците четат по-малко, показва проучване на книжния пазар, представено снощи при откриването на Нощта на книгата в Националната и университетска библиотека, предаде хърватската агенция ХИНА.
Резултатите бяха представени от Тамара Краус от агенцията за пазарни анализи „Карика“ (Karika). Тя обясни, че жителите на средиземноморските страни са склонни да прекарват повече време на открито поради по-големия брой слънчеви дни, отколкото хората в Северна Европа. Въпреки това в Хърватия, Истрия и крайбрежните райони – по-слънчевите южни части на страната – нивата на четене са над средните хърватски стандарти.
В допълнение към тези региони, жените с висше образование и с високи доходи също четат повече от средното, показва проучването.
То е проведено през март сред извадка от 1000 респонденти за трета поредна година.
Констатациите също така показват, че тенденцията на спад в четенето е спряла, като резултатите са почти идентични през последните две години – 37% от хърватите са прочели поне една книга през последната година.
Жените четат предимно художествена литература, докато мъжете предпочитат предимно нехудожествена литература. Художествената литература е най-често купуваната и четена категория, въпреки че интересът е в застой. Научната литература се чете по-рядко, но интересът към нея расте. При ръководствата и професионалната литература и покупките, и интересът намаляват. Като цяло продажбите на книги са в застой от 2022 г. насам, като повечето книги се купуват в книжарниците във и около Загреб.
Намаляват хората, които не купуват книги поради липса на интерес, а се увеличават хората, които не купуват книги, защото могат да ги заемат от библиотеките. Всъщност 69% от анкетираните казват, че библиотеките отговарят на всичките им нужди от четене, което означава, че могат да намерят там всяко заглавие, което търсят.
Онлайн съдържание се чете от 75% от населението, най-често ежедневни новини, следвани от блогове и съдържание в социалните медии.
Резултатите разкриват още, че едва 15% от хората посещават промоции на книги поне веднъж годишно, като това са по-често хора с висше образование и по-високи доходи.
„Италия, според Евростат, има нисък брой читатели, само 35%, а по-малко хора четат само в Румъния и Кипър“, отбеляза Краус и посочи примери за добри практики за повишаване на читателския интерес.
„Две частни компании отпечатаха откъси от различни книги върху своите стоки, показвайки, че някои продукти могат да бъдат и образователни“, добави тя.
Четиринадесетото издание на Нощта на книгата в Хърватия беше официално открито във фоайето на Националната и университетска библиотека в Загреб вчера. Събитието се проведе под мотото „За животните и хората“ и обхвана повече от 260 малки и големи градове в Хърватия, като включи 330 институции и около 1100 индивидуални програми.
Нощта на книгата се провежда по случай Световния ден на книгата и авторското право, отбелязван на 23 април, както и по случай Деня на хърватската книга, отбелязван на 22 април.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с хърватската агенция ХИНА)
Източник: БТА
Балкани
Турция е сред лидерите в света по дял на ражданията със секцио; през последните 10 години броят им е нараснал с 10,4 на сто

Броят на ражданията чрез цезарово сечение в Турция е нараснал с 10,4 процента през последните десет години, показват статистически данни, цитирани от телевизия Хабертюрк.
През 2023 г. близо 590 хиляди бебета са се появили на бял свят в Турция по оперативен път при общо 958 хиляди раждания в страната. Това означава, че делът на ражданията чрез цезарово сечение е 61,5 на сто.
През 2022 г. ражданията със секцио са 60,1 процента от всички раждания, през 2021 г. делът им е 58,4 на сто, през 2020 г. – 57,3 на сто.
Изнесените статистически данни показват последователна възходяща тенденция при дела на ражданията чрез цезарово сечение в страната през последните десет години, като през 2014 г. 51,1 процента от всички раждания са секцио.
Световната здравна организация изчислява допустимия дял на ражданията по оперативен път на 15 процента.
Според данни на организацията за 2017 г., цитирани от телевизионния канал, с дял на ражданията с цезарово сечение от 53,1 процента през въпросната година, Турция е сред страните, където процентът на оперативните раждания е най-висок. За сравнение в България през същата година делът на ражданията със секцио е 43 процента, в Румъния – 44 процента, в Австрия – 29,3 процента, във Франция – 19,7 процента, в Норвегия – 16 процента.
Турското правителство наложи преди няколко дни забрана на плановите операции за цезарово сечение в частните медицински центрове. Решението, публикувано в турския държавен вестник, беше посрещнато гневно от мнозина в цялата страна.
Министерството на здравеопазването в консервативното правителство на президента Реджеп Тайип Ердоган започна кампания срещу цезаровото сечение преди няколко месеца.
Източник: БТА
Балкани
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване

Гражданите в Хърватия имат повече доверие на социалните мрежи, като Фейсбук, Инстаграм и Екс, отколкото на ключови държавни институции, като правителството, парламента, съдебните органи и политическите партии. Това показват резултатите от четвъртия доклад на проучване, което се провежда от 2022 г. в рамките на Регионалния център за борба с дезинформацията „Адрия Диджитал Медия Обзърватори“ (Adria Digital Media Observatory), цитирано от хърватското издание „Ютарни лист“.
Според проучването хърватите имат най-голямо доверие на членовете на семейството си и след това на учените. По скала с оценки от нула до десет, в която нула означава пълна липса на доверие, а десет – най-много доверие, хърватите са дали оценка на семействата си девет, а на учените – шест.
Сред държавните и обществените институции хърватските граждани имат най-голямо доверие на въоръжените сили, като в последните три години се отчита лек растеж в доверието към армията. В средата на скалата на доверие се намират образователната система и полицията, като и двете получават средна оценка пет. В долната част на скалата се намират неправителствените организации, Европейският съюз, големите предприятия и корпорации, медиите, църквата, синдикатите, обществените предприятия, както и социалните мрежи.
Всички тези институции обаче се ползват с по-голямо доверие от страна на гражданите в сравнение с доверието към актуалното правителство, парламента, правосъдието и политическите партии. Единственото изключение е президентът. Въпреки че и той се намира в долната половина на скалата за оценка, гражданите имат по-голямо доверие на президента отколкото на правителството и другите държавни институции. Доверието в президента на Хърватия обаче бележи повишение в последните три години, като при първата вълна на проучването през 2022 г. гражданите са го оценили с оценка четири, докато тази година е получил малко повече от пет.
В проучването участват три факултета на Университета в Загреб – Факултетът по политически науки, Факултетът по електротехника и компютърни науки и Катедрата по психология към Философския факултет. Участват и учени от Университета в Дубровник, хърватската неправителствена организация ГОНГ, словенският център за разследваща журналистика „Оштро“ (Oštro), както и експерти от Франс прес и софтуерната платформа Xwiki. Четвъртият доклад на дългосрочното проучване представи тази седмица резултатите от запитване до 690 души на възраст между 18 и 65 години, използващи интернет.
Източник: БТА
Балкани
Общо 139 души са задържани при операция на турската полиция срещу телефонните измами

Общо 139 души са задържани при операция на турската полиция срещу телефонните измами, проведена в 13 окръга на страната, сред които Анталия, Измир и Истанбул, съобщи в профила си в Екс министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая.
По думите на Йерликая заподозрените са ощетили турските граждани с над 1,2 милиарда лири (31,3 милиона долара), като са провели над 450 000 телефонни измами през последните осем месеца. Според информацията, предоставена от министъра, измамниците са създали фалшиви страници на някои от държавните институции и са провеждали фалшиви телефонни обаждания, представяйки се за държавни служители.
В рамките на операцията са иззети множество телефони, компютри, таблети и софтуерно оборудване, а същевременно е иззето и цялото имущество на две компании, които са били собственост на измамниците, става ясно от публикацията на Йерликая.
/ВН/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 6 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 6 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Българияпреди 1 седмица
Наталия Киселова поздрави европейските шампиони по вдигане на тежести Ангел Русев и Иван Димов
-
Обществопреди 7 дни
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране