Свържете се с нас

Балкани

Вълна от реакции в Румъния, след като съд в Плоещ реши да блокира решението на Конституционния съд за анулиране на изборите; внесено е обжалване

Вълна от реакции предизвика днешното решение на съдия от Апелативния съд на румънския град Плоещ за анулиране и спиране на действието на решението на Конституционния съд от 6 декември 2024 г., с което бяха анулирани състоялите се през ноември миналата година президентски избори, съобщават местните медии.

Решението на съда, което спира прилагането на решението на Конституционния съд, беше обявено само десет дни преди първия кръг на президентските избори през май и създава „безпрецедентен юридически хаос“, отбелязва телевизия Диджи 24.

Същевременно прокуратурата към Апелативния съд в Плоещ съобщи тази вечер, че е внесла обжалване срещу решението, предаде Аджерпрес.

Министърът на правосъдието Раду Маринеску коментира, че законодателството в момента не позволява на съдебните инстанции да приемат решения за блокиране или анулиране на решения на Конституционния съд.

„Законът в момента не позволява приемането на конкретни решения, специфични за административното право, за спиране или отмяна от съдилищата на решения или постановления на Конституционния съд“, посочи той.

Министърът отбеляза, че президентските избори през месец май тази година няма да бъдат засегнати от това решение, което не е окончателно.

Централното избирателно бюро от своя страна посочи, че дейността на всички избирателни бюра продължава съгласно действащата процедура за избор на президент.

Депутатката от Национално-либералната партия Алина Горгиу, която е бивш министър на правосъдието, определи решението като „абсурдно“. Тя посочи в публикация във Фейсбук, че то не може да има никакви последствия, тъй като изборният процес през май е базиран на друго решение на правителството.

Решенията на Конституционния съд на Румъния са окончателни и не подлежат на никакви средства за атака, заяви за Аджерпрес Тудорел Тоадер, бивш член на Конституционния съд и бивш министър на правосъдието от Социалдемократическата партия.

Същевременно решението на Апелативния съд в Плоещ беше приветствано от лидера на националистическия Алианс за обединение на румънците (АУР) Джордже Симион.

„Аз подкрепям връщането към демокрацията, към конституционния ред и върховенството на закона: всичко това означава „Върнете втория кръг“, написа във Фейсбук Симион, който е кандидат за президент и според социологическите проучвания води в надпреварата.

Възобновяването на втория кръг „би било положително политическо решение“, ако това бъде решено от магистратите, написа на свой ред във Фейсбук независимият кандидат за президент Виктор Понта.

Изборите през май може да бъдат анулирани впоследствие на базата на решението на Апелативния съд в Плоещ, заяви евродепутатката и лидер на крайнодясната партия SOS Румъния Диана Шошоака. Нейната кандидатура за президентските избори беше отхвърлена и миналата, и тази година.

Елена Ласкони, лидер на Съюз за спасение на Румъния (ССР) и кандидат за президент, коментира на свой ред, че „втори тур вече не може да има“, съобщава сайтът Зиаре. Ако вотът не беше отменен, Ласкони трябваше да се яви на балотаж с независимия крайнодесен кандидат Калин Джорджеску, който се класира първи на изборите на 24 ноември 2024 г. 

Съдия от Апелативния съд в Плоещ прие днес искане за блокиране на решението на Конституционния съд от 6 декември миналата година, с което бяха анулирани президентските избори. Решението може да се обжалва в петдневен срок във Върховния касационен съд, посочва Хотнюз.

На 6 декември миналата година Конституционният съд на Румъния анулира първия кръг на президентските избори, спечелен от крайнодесния независим кандидат Калин Джорджеску, след като разузнавателна информация разкри съмнения за намеса от страна на Русия – нещо, което Москва отрича. 

Кандидатурата на Калин Джорджеску, срещу когото тече разследване за няколко престъпления, за тазгодишните избори беше отхвърлена от Конституционния съд.

Президентски избори са насрочени за 4 май (първи тур) и 18 май (втори тур).

Източник: БТА

Балкани

Американските актьори Бил Мъри и Катлийн Търнър идват в Румъния това лято

Американските актьори Бил Мъри и Катлийн Търнър идват в Румъния това лято. Те ще участват в Международния театрален фестивал в Сибиу, става ясно от официалната страница на събитието. 

Тази годината темата е “Благодаря”. Събитието, което ще се проведе от 20 до 29 юни, ще представи връзката между щедростта, радостта, силата на даването, емоцията и връзката между артисти и публика, отбелязват организаторите.

Освен актьорите Бил Мъри и Катлийн Търнър, фестивалът ще бъде домакин и на специални гости като нигерийския писател Уоле Шоинка (носител на Нобелова награда за литература през 1986 г.), японския актьор Кураносуке Сасаки, белгийския хореограф Ален Плател и френския драматург и режисьор Алексис Михалик.

Участници ще има и от България, разкриват още организаторите.

/ВН/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Турция е сред лидерите в света по дял на ражданията със секцио; през последните 10 години броят им е нараснал с 10,4 на сто

Броят на ражданията чрез цезарово сечение в Турция е нараснал с 10,4 процента през последните десет години, показват статистически данни, цитирани от телевизия Хабертюрк.

През 2023 г. близо 590 хиляди бебета са се появили на бял свят в Турция по оперативен път при общо 958 хиляди раждания в страната. Това означава, че делът на ражданията чрез цезарово сечение е 61,5 на сто. 

През 2022 г. ражданията със секцио са 60,1 процента от всички раждания, през 2021 г. делът им е 58,4 на сто, през 2020 г. – 57,3 на сто.

Изнесените статистически данни показват последователна възходяща тенденция при дела на ражданията чрез цезарово сечение в страната през последните десет години, като през 2014 г. 51,1 процента от всички раждания са секцио.

Световната здравна организация изчислява допустимия дял на ражданията по оперативен път на 15 процента.

Според данни на организацията за 2017 г., цитирани от телевизионния канал, с дял на ражданията с цезарово сечение от 53,1 процента през въпросната година, Турция е сред страните, където процентът на оперативните раждания е най-висок. За сравнение в България през същата година делът на ражданията със секцио е 43 процента, в Румъния – 44 процента, в Австрия – 29,3 процента, във Франция – 19,7 процента, в Норвегия – 16 процента.

Турското правителство наложи преди няколко дни забрана на плановите операции за цезарово сечение в частните медицински центрове. Решението, публикувано в турския държавен вестник, беше посрещнато гневно от мнозина в цялата страна. 

Министерството на здравеопазването в консервативното правителство на президента Реджеп Тайип Ердоган започна кампания срещу цезаровото сечение преди няколко месеца.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване

Гражданите в Хърватия имат повече доверие на социалните мрежи, като Фейсбук, Инстаграм и Екс, отколкото на ключови държавни институции, като правителството, парламента, съдебните органи и политическите партии. Това показват резултатите от четвъртия доклад на проучване, което се провежда от 2022 г. в рамките на Регионалния център за борба с дезинформацията „Адрия Диджитал Медия Обзърватори“ (Adria Digital Media Observatory), цитирано от хърватското издание „Ютарни лист“.

Според проучването хърватите имат най-голямо доверие на членовете на семейството си и след това на учените. По скала с оценки от нула до десет, в която нула означава пълна липса на доверие, а десет – най-много доверие, хърватите са дали оценка на семействата си девет, а на учените – шест.

Сред държавните и обществените институции хърватските граждани имат най-голямо доверие на въоръжените сили, като в последните три години се отчита лек растеж в доверието към армията. В средата на скалата на доверие се намират образователната система и полицията, като и двете получават средна оценка пет. В долната част на скалата се намират неправителствените организации, Европейският съюз, големите предприятия и корпорации, медиите, църквата, синдикатите, обществените предприятия, както и социалните мрежи.

Всички тези институции обаче се ползват с по-голямо доверие от страна на гражданите в сравнение с доверието към актуалното правителство, парламента, правосъдието и политическите партии. Единственото изключение е президентът. Въпреки че и той се намира в долната половина на скалата за оценка, гражданите имат по-голямо доверие на президента отколкото на правителството и другите държавни институции. Доверието в президента на Хърватия обаче бележи повишение в последните три години, като при първата вълна на проучването през 2022 г. гражданите са го оценили с оценка четири, докато тази година е получил малко повече от пет.

В проучването участват три факултета на Университета в Загреб – Факултетът по политически науки, Факултетът по електротехника и компютърни науки и Катедрата по психология към Философския факултет. Участват и учени от Университета в Дубровник, хърватската неправителствена организация ГОНГ, словенският център за разследваща журналистика „Оштро“ (Oštro), както и експерти от Франс прес и софтуерната платформа Xwiki. Четвъртият доклад на дългосрочното проучване представи тази седмица резултатите от запитване до 690 души на възраст между 18 и 65 години, използващи интернет.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 14 минути

Общинският съвет на Димово ще гласува проекта на бюджет на общината за 2025 г.

Българияпреди 16 минути

Инвестиционно намерение за разширяване на гробищния парк в Роман обсъждат общинските съветници

Българияпреди 27 минути

В Троян ще се състои местна конференция по проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“

Българияпреди 27 минути

Договор за доставка на 35 нови електрически влака ще бъде подписан в Министерския съвет

Икономикапреди 27 минути

Община Мизия предвижда осем милиона лева капиталова програма за тази година

Святпреди 30 минути

Тайландската премиерка беше приета в болница след посещението си в Камбоджа

Българияпреди 32 минути

Общинските съветници в Ново село ще обсъдят предложение за сътрудничество за осъществяване на културни събития и лятно кино

Бизнеспреди 35 минути

Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика

Българияпреди 37 минути

Българската фондация „Биоразнообразие“ организира акция за почистване на укритието за наблюдение на птици в района на Атанасовското езеро

Българияпреди 47 минути

Общинският съвет в Куклен ще обсъди възможности за кандидатстване по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони

Икономикапреди 57 минути

Дискусия, посветена на Пакта за чиста промишленост на ЕС, ще се проведе днес в София

Балканипреди 59 минути

Американските актьори Бил Мъри и Катлийн Търнър идват в Румъния това лято

Святпреди 3 дни

Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна

Святпреди 3 дни

МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер

Бизнеспреди 5 дни

Стартъпът Colossal Biosciences върна свирепия вълк, но не точно

Икономикапреди 4 дни

Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Святпреди 4 дни

Президентът на Франция Макрон пристигна в отвъдморския департамент Майот

Бизнеспреди 4 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Святпреди 3 дни

Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси

Бизнеспреди 3 дни

Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл

Обществопреди 5 дни

Слънчева неделя, до 25 градуса днес

Икономикапреди 4 дни

Започват пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд

Обществопреди 4 дни

Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката

Спортпреди 4 дни

Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“

Новини