Свържете се с нас

Балкани

Милорад Додик поиска от Федерация Босна и Херцеговина да екстрадира Кристиан Шмит, наричайки го „фалшив представител“

По време на реч в босненския град Лукавица Додик отново повтори, че смята, че Дейтънското мирно споразумение и конституцията не се спазват в Босна и Херцеговина и призова Федерацията да екстрадира върховния представител на международната общност Кристиан Шмит, предаде босненското издание „Детектор“.

„Нашите босненски партньори позволиха на чужденец да дойде, да наложи закони извън конституцията, да наложи решения извън конституцията и след това да се придържа към тези решения, злоупотребявайки с институциите на ниво Босна и Херцеговина, създавайки фалшив разказ, че Република Сръбска и нейните служители нарушават конституционния ред“, каза Додик, цитиран от изданието.

Той смята, че конституционният ред е нарушен от Кристиан Шмит, когото отново нарече „фалшив представител“ и „фашист“. Днес върховният представител обяви решение за спиране на всички плащания към партията на Додик СНСД и към коалиционния ѝ партньор Обединена Сръбска за атакуване на основните принципи и конституционния и правния ред на Босна и Херцеговина.

„Детектор“ припомня, че съдът на Босна и Херцеговина в първоинстанционната си присъда, която осъди Додик за незачитане на решенията на върховния представител, заключи, че Кристиан Шмит е законно избраният върховен представител. Присъдата цитира решения на Конституционния съд на Босна, които вече са установили легитимността на върховния представител, и цитира позиции, от които произтичат неговите правомощия. Съгласно тези решения върховният представител има право да се намесва в правната система на Босна и Херцеговина и в тези ситуации действа като законодателен орган на държавата.

По време на речта си в Лукавица Додик каза, че бошняците приемат решенията на върховния представител, защото са насочени срещу Република Сръбска.

„Нито една държава не може да преживее такива незаконни намеси в конституцията и съм убеден, че Босна и Херцеговина също няма да оцелее“, каза той пред медиите.

Решението според него е Шмит да бъде екстрадиран, да бъде осъден в Република Сръбска, като отново повтори, че ако се намира на територията на РС и се получи информация за това, той ще бъде арестуван.

„Шмит вън, решенията вън“, каза Додик и добави, че съдът и прокуратурата не съществуват в конституцията, както той многократно е заявявал.

Додик предизвика най-голямата политическа криза в Босна от края на войната, след като през февруари беше осъден на една година затвор и му беше забранено да се занимава с политика в продължение на шест години заради неспазване на решенията на върховния представител на международната общност в Босна Кристиан Шмит, отбелязват медиите. Миналия месец съдът на Босна и Херцеговина поиска издаването на международна заповед за арест за Додик, след като той пътува в чужбина, Интерпол обаче отхвърли искането за „червена бюлетина“, припомня Ройтерс.

Додик е известен с проруските си и сепаратистки позиции. Парламентът на Република Сръбска прие, а Додик подписа указ за приемане на закони, които забраняват дейността в Република Сръбска на съдебната система и полиция на Босна и Херцеговина, но Конституционният съд на Босна замрази действието на тези закони.

Президентът на Република Сръбска е в списъка със санкционираните лица на САЩ и Великобритания за нарушаване на Дейтънското споразумение.

Членове на Държавната агенция за разследване и защита (СИПА) се опитаха да го арестуват снощи в сградата на правителството на РС в Източно Сараево, откъдето той отново изпращаше сепаратистки послания, но след словесен сблъсък с полицията на федеративната единица до арест не се стигна.

„За да се намали рискът и да се избегне възможен конфликт, по-малък брой цивилни полицаи бяха ангажирани в изпълнението на гореспоменатите заповеди за арест. Това също е показател, че Агенцията се грижи да не застрашава мира и сигурността в Босна и Херцеговина“, се казва в изявление на СИПА за снощната акция, която не беше изпълнена, тъй като Министерството на вътрешните работи на Република Сръбска ги информира, че предприема мерки и действия в рамките на своята юрисдикция за защита на лицето в съответствие със законите на Република Сръбска и че няма да позволи лишаването му от свобода.

Според Дейтънското мирно споразумение, сложило край на междуетническата войната в Босна (1992-1995 година), страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина, където живеят предимно босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, а двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Спазването на споразумението се следи от върховен представител на международната общност.

Източник: БТА

Балкани

Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване

Гражданите в Хърватия имат повече доверие на социалните мрежи, като Фейсбук, Инстаграм и Екс, отколкото на ключови държавни институции, като правителството, парламента, съдебните органи и политическите партии. Това показват резултатите от четвъртия доклад на проучване, което се провежда от 2022 г. в рамките на Регионалния център за борба с дезинформацията „Адрия Диджитал Медия Обзърватори“ (Adria Digital Media Observatory), цитирано от хърватското издание „Ютарни лист“.

Според проучването хърватите имат най-голямо доверие на членовете на семейството си и след това на учените. По скала с оценки от нула до десет, в която нула означава пълна липса на доверие, а десет – най-много доверие, хърватите са дали оценка на семействата си девет, а на учените – шест.

Сред държавните и обществените институции хърватските граждани имат най-голямо доверие на въоръжените сили, като в последните три години се отчита лек растеж в доверието към армията. В средата на скалата на доверие се намират образователната система и полицията, като и двете получават средна оценка пет. В долната част на скалата се намират неправителствените организации, Европейският съюз, големите предприятия и корпорации, медиите, църквата, синдикатите, обществените предприятия, както и социалните мрежи.

Всички тези институции обаче се ползват с по-голямо доверие от страна на гражданите в сравнение с доверието към актуалното правителство, парламента, правосъдието и политическите партии. Единственото изключение е президентът. Въпреки че и той се намира в долната половина на скалата за оценка, гражданите имат по-голямо доверие на президента отколкото на правителството и другите държавни институции. Доверието в президента на Хърватия обаче бележи повишение в последните три години, като при първата вълна на проучването през 2022 г. гражданите са го оценили с оценка четири, докато тази година е получил малко повече от пет.

В проучването участват три факултета на Университета в Загреб – Факултетът по политически науки, Факултетът по електротехника и компютърни науки и Катедрата по психология към Философския факултет. Участват и учени от Университета в Дубровник, хърватската неправителствена организация ГОНГ, словенският център за разследваща журналистика „Оштро“ (Oštro), както и експерти от Франс прес и софтуерната платформа Xwiki. Четвъртият доклад на дългосрочното проучване представи тази седмица резултатите от запитване до 690 души на възраст между 18 и 65 години, използващи интернет.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Общо 139 души са задържани при операция на турската полиция срещу телефонните измами

Общо 139 души са задържани при операция на турската полиция срещу телефонните измами, проведена в 13 окръга на страната, сред които Анталия, Измир и Истанбул, съобщи в профила си в Екс министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая. 

По думите на Йерликая заподозрените са ощетили турските граждани с над 1,2 милиарда лири (31,3 милиона долара), като са провели над 450 000 телефонни измами през последните осем месеца. Според информацията, предоставена от министъра, измамниците са създали фалшиви страници на някои от държавните институции и са провеждали фалшиви телефонни обаждания, представяйки се за държавни служители. 

В рамките на операцията са иззети множество телефони, компютри, таблети и софтуерно оборудване, а същевременно е иззето и цялото имущество на две компании, които са били собственост на измамниците, става ясно от публикацията на Йерликая. 

/ВН/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Турската полиция залови общо 128 души при операция срещу хазарта

Турската полиция е заловила общо 128 души при специализирана операция срещу хазарта, проведена в Мерсин и още 19 окръга на страната, заяви турският министър на вътрешните работи Али Йерликая чрез публикация в профила си в Екс. 

В рамките на операцията са проверени общо 182 лица, като 128 от тях са задържани по подозрение в „организиране на нелегални залози“, става ясно от публикацията на Йерликая. При проверките полицията е иззела голямо количество огнестрелни оръжия и дигитални материали, допълва Йерликая. 

По думите на Йерликая на 40 от задържаните е наложена мярка съдебен контрол, а останалите все още изчакват постановление. 

/ВН/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди един час

Тръмп не използва думата „геноцид“, говорейки за убийствата на арменци в Османската империя

Святпреди 2 часа

Министърът на отбраната на САЩ имал необезопасена интернет линия в офиса си, за да ползва чат приложение, съобщава Асошиейтед прес

Святпреди 2 часа

Русия обсъжда със САЩ уреждането на конфликта в Украйна, Тръмп е единственият, който иска да отстрани първопричините, заяви Лавров

Святпреди 3 часа

Тръмп помилва своя поддръжничка от Невада, използвала парите за статуя на убит полицай за пластична операция

Святпреди 3 часа

Ракетата, използана при нападението срещу Киев днес, вероятно е севернокорейска, заяви Зеленски

Балканипреди 4 часа

Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване

Здравепреди 4 часа

Какво представляват папиломите

Святпреди 5 часа

САЩ и европейските съюзници са единодушни, че Русия е заплаха в дългосрочен план, заяви Рюте

Обществопреди 5 часа

Слънчево до обед, после кратък дъжд с гръмотевици

Святпреди 5 часа

УАМ: Президентът на ОАЕ посети командването на въздушнодесантна бригада „Халифа бин Зайед Втори“

Святпреди 5 часа

МОНЦАМЕ: Външният министър на Монголия замина на официално посещение в Унгария

Святпреди 6 часа

Тръмп ще даде интервю на главния редактор на „Атлантик“, който раздуха „Сигналгейт“

Святпреди 3 дни

Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна

Святпреди 3 дни

МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер

Бизнеспреди 5 дни

Стартъпът Colossal Biosciences върна свирепия вълк, но не точно

Икономикапреди 4 дни

Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Святпреди 4 дни

Президентът на Франция Макрон пристигна в отвъдморския департамент Майот

Бизнеспреди 4 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Святпреди 3 дни

Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси

Бизнеспреди 3 дни

Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл

Обществопреди 5 дни

Слънчева неделя, до 25 градуса днес

Икономикапреди 4 дни

Започват пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд

Обществопреди 4 дни

Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката

Спортпреди 3 дни

Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“

Новини