Темида
Съдът пак върна кмета на Минерални бани под домашен арест
Снимка Архив
Мюмюн Искендер
Пловдивският апелативен съд уважи протеста на прокуратурата и отмени определение на Окръжния съд – Хасково, с което бе изменена мярката за неотклонение на кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер от домашен арест в парична гаранция от 45 000 лв. Магистратите оставиха в сила мярката домашен арест със средство за електронно проследяване, съобщи БТА.
Делото в Апелативен съд – Пловдив е образувано по протест от Софийската градска прокуратура, в който се иска мярката за неотклонение на обвиняемия да остане домашен арест.
С писмена молба Искендер, който влязъл в болница по спешност на 22 април, поиска делото да се разгледа в негово отсъствие. Съдът уважи искането и даде ход на делото. Апелативният съд прецени, че няма опасност Искендер да се укрие. Той обаче не възприема като обоснован и законосъобразен извода на Окръжния съд в Хасково, че е намалял риска от извършване на престъпление, още повече, че на 22 април му е повдигнато обвинение за още три престъпления.
Искендер е обвиняем първоначално за участие в организирана престъпна група за злоупотреба с европейски фондове от края на септември миналата година. Съобвиняеми са синът на Искендер – Али Али, и общинският служител Байрям Иляз.
Последно на 14 април Окръжният съд в Хасково смекчи мярката за неотклонение на Искендер в парична гаранция. Това веднъж вече се случи – на 4 март домашният арест бе заменен с парична гаранция от 100 000 лв. На 11 март обаче пловдивският съд отмени определението на Хасковския окръжен съд и върна Искендер под домашен арест.
Отделно от това Софийската градска прокуратура вече поиска от Окръжния съд в Хасково и отстраняването на Искендер от кметския пост. Делото е образувано, но още не е насрочено.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Темида
АКФ: Прокуратурата сложи точката на ‘Историята на Веселин Денков и специализираното правосъдие’

С постановление от март 2025 г. прокурор Калин Близнаков от Софийската градска прокуратура е прекратил поради липса на доказателства наказателното производство за участие в организирана престъпна група за лихварство и изнудване срещу бизнесмена Веселин Денков, съобщи Антикорупционният фонд. Денков е собственик на верига столични ресторанти и финансова къща и приятел на бившия модел Ивайла Бакалова.
Според прокурор Близнаков между лицата в твърдяната дотогава ОПГ нямало доказана връзка, а свидетелите с тайна самоличност променяли показанията си от досъдебната фаза. Самите им показания пък препредавали „слухове в обществото и коментари от други лица“.
Перипетиите на Денков с правосъдието станаха известни през 2021 г. благодарение на разследването на АКФ „Списък за бърз контрол: Историята на Веселин Денков и специализираното правосъдие“. Във филмите на АКФ партньорката му Ивайла Бакалова изобличи със записи със скрита камера убития през 2024 г. брокер на престъпно влияние в правосъдието Мартин Божанов – Нотариуса, предлагащ съдействие за освобождаване от ареста срещу заплащане на задържания под стража Денков.
Наказателното производство е образувано на 25 август 2020 г. от вече закритата Специализирана прокуратура по „оперативна информация на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) за съществуване на ОПГ, специализирана в извършването на престъпления, свързани с незаконна банкова дейност и извършване на насилствени действия“. На същата дата Денков подава официален сигнал до председателя на тогавашната Антикорупционна комисия (КПКОНПИ) и бивш главен прокурор Сотир Цацаров след среща между двамата в комисията четири дни по-рано. В сигнала Денков твърди, че многократно е търсен от „посредници“, който му предават послания, че трябва да плаща, за да бъде оставен да работи на спокойствие. В противен случай го чакат проблеми с правосъдието.
В първите дни от образуване на разследването правоохранителните органи са изключително активни, като се извършват множество разпити и претърсвания и изземвания. Макар и да разбира от адвоката си, че ще му бъде предявено обвинение и ще бъде задържан, Денков се прибира в страната на 1 септември 2020 г. и е арестуван.
По обвинението за участие в ОПГ бизнесменът остава в ареста до 3 юни 2021 г., непосредствено преди публикуването на първа част от „Списък за бърз контрол“.
Основателността на задържането му, в това число и достатъчността на събраните доказателства за престъпление, е потвърждавана неколкократно от различни състави на вече закритите Специализиран (СНС) и Апелативен специализиран наказателен съд (АСНС). Обвинителната теза срещу Денков се крепи основно на показанията на свидетели с тайна самоличност, много от които дават сведения за принадлежността му към ОПГ по слухове – „чувал съм да се говори, че…“.
Въпреки че обвинението е за участие в ОПГ за лихварство, в хода на производството непрестанно се промъква един сюжет, който формално няма нищо общо с предмета на делото – разследващите търсят сведения за участието на Денков във финансиране на антиправителствените протести от лятото на 2020 г. и свързаност с издирвания тогава бизнесмен Васил Божков, комуто се приписва организирането на протестите.
През 2021 г. разследването е приключено и делото е внесено за разглеждане в СНС. С определение от февруари 2025 г. Софийският градски съд, където делото се мести след закриването на СНС, го връща на прокуратурата за отстраняване на процесуални нарушения, ограничаващи правото на подсъдимите да разберат в какво са обвинени.
Получила обратно делото, СГП го прекратява в частта му за твърдяната дотогава ОПГ поради „липса на категорични и безспорни доказателства“ за съществуването ѝ. Според прокурор Близнаков между лицата в твърдяната дотогава ОПГ нямало доказана връзка, а свидетелите с тайна самоличност променяли показанията си от досъдебната фаза. Самите им показания пък препредавали „слухове в обществото и коментари от други лица“.
„Така, след повече от четири години прокуратурата слага точката на започнатата от нея история на Веселин Денков и специализираното правосъдие. Продължението обаче ще се финансира от всички нас, когато от държавата вероятно ще бъде потърсена сметката за деветмесечния арест на Денков благодарение на чути от анонимни свидетели слухове, тълкувани от множество специализирани съдии като достатъчно доказателства за престъпление“, коментира Андрей Янкулов, старши правен съветник към Антикорупционния фонд.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Темида
Прокуратурата работи по над 60 сигнала за имотни измами, каза министър Георги Георгиев
Снимка БГНЕС/архив
Министърът на правосъдието Георги Георгиев
Софийската районна прокуратура (СРП) работи активно по над 60 сигнала за имотни измами, каза министърът на правосъдието Георги Георгиев на съвместна пресконференция с представители на МВР и прокуратурата.
Преди повече от месец обявихме война на имотната мафия. Тя се оказа много по-силна и организирана, отколкото очаквахме, но няма как да е по-силна от българската държава. Полицията и прокуратурата доказаха това, заяви Георгиев.
СРП разследва около 33 съдебни производства, касаещи имотни измами, и се извършват 25 проверки по сигнали на граждани, твърдящи за подобни измами, съобщи и.ф. административен ръководител на СРП Светлана Димитрова, цитирана от БТА. Тя добави, че се водят разследвания по доста досъдебни производства, касаещи неистински документи, свързани с правата на собственост върху имоти. Прокурор Димитрова обясни, че в редица случаи, след извършени проверки, се установява, че не се касае за имотни измами, а за неуредени гражданско-правни или договорни отношения.
Тя допълни, че към настоящия момент използването на документи, изготвени на руски и украински език, е доста често разследвано поради наличието на много украински граждани, пребиваващи тук.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Темида
Брендо не се яви в съда, включи се по Skype от затвора
Снимка БГНЕС
Евелин Банев – Брендо
Евелин Банев – Брендо не се яви в съда, а се включи по Skype от затвора. Днес Софийският градски съд разглежда молбата на Брендо да излежи в България всички присъди, с които е признат за виновен в чужбина.
В Италия Банев е осъден на 20 години затвор, а в Румъния на 10 години затвор. В България е осъден на 6 години за пране на пари.
За да се изпълни желанието му да лежи само в България, трябва да има съгласие от другите две държави. Което означава 36 г. затвор. Според българското законодателство обаче не може да се кумулира сборът от трите наказания, а се присъжда най-голямата от трите присъди.
Делото се гледа в Съдебната палата.
Банев се предаде сам в затвора в София на 24 юни 2024 г. Той е обявен за международно издирване през 2018 г. след постановена присъда за пране на пари.
Още тогава поиска от съда в България да търпи у нас постановените спрямо него присъди от Италия и Румъния. През 2021 г. съдът му отказа с аргумента, че трябва да се намира в страна от ЕС. Същата година той бе заловен в Украйна, получи украинско гражданство и след като бе освободен, изчезна.
Още за Брендо тук.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Святпреди 7 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 4 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Балканипреди 5 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси