Икономика
Разнопосочно начало за търговията на Уолстрийт

Борсовите индекси в Ню Йорк откриха смесено днешната търговия. Инвеститорите анализират най-новите корпоративни отчети и развитието около ситуацията с търговското напрежение между САЩ и Китай, предаде Ройтерс.
Примишленият индекс Dow Jones Industrial Average спадна с 75,5 пункта или 0,19 на сто до 39 531,05 пункта.
По-широкият S&P 500 наддаде леко – с 5,5 пункта или 0,1 на сто до 5381,38 пункта, а индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq Composite – с 46,7 пункта или 0,28 на сто до 16 754,75 пункта.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
До 30 април може да се купят годишни винетки на старите цени, припомнят от АПИ

До 30 април включително може да се купят винетки за превозните средства до 3,5 тона на настоящите цени. От 1 май 2025 г. се променят цените им и годишната винетка ще струва 97 лв., тримесечната – 54 лв., месечната – 30 лв., седмичната – 15 лв., а уикенд винетката – 10 лв., съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
От АПИ припомнят, че системата за онлайн продажба дава възможност винетката да бъде купена до 30 календарни дни преди датата на нейната активация. Така, ако шофьор планира пътуване в края на месец май, но дни преди това изтича валидността на годишната му винетка, той може в следващите дни да купи винетка с начална дата например 29 или 30 май и да плати по-ниската цена от 87 лв.
Всеки шофьор може да провери валидността на винетката на управлявания от него автомобил на интернет страницата www.bgtoll.bg от бутон „Проверка на винетка“. След въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран, може да се установи крайният срок на електронната винетка, независимо откъде е купена – от обекти на Агенция „Пътна инфраструктура“ или в търговската мрежа на партньорите на АПИ. Статусът може да е „активен“, „с изтекъл срок“ или „неизползван“ в случаите, когато винетката е купена с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност.
Националното тол управление апелира потребителите при купуване на винетка да използват страницата www.bgtoll.bg или мобилното приложение, както и останалите канали за продажба на АПИ – на гише срещу плащане в брой или чрез терминал за самотаксуване – с карта. Гишета са разположени на основните гранични контролно-пропускателни пунктове, както и в 27-те областни пътни управления в цялата страна. Терминалите за самотаксуване са 464. Винетки могат да бъдат купени и от партньорската мрежа на Агенция „Пътна инфраструктура“.
В случай че потребителите изберат да платят по банков път с платежно нареждане по действащите до края на месеца цени, заявката и плащането трябва да бъдат извършени до 28 април включително, за да може да бъде обработено до 1 май.
При купуването на винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация, преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил.
Вписването на символите от регистрационния номер може да бъде и на кирилица, и на латиница, но да съответства на символите в самия регистрационен номер. При изписването на номера се въвеждат само букви и цифри. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. За цифра от номера трябва да се изпише 0 (нула), а за буква „О“. В случай че регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат.
БТА припомня, че по данни на АПИ от началото на годината до 21 април са продадени 1 875 176 броя електронни винетки. Приходите от тях са 101 730 971 лв. Най-предпочитани са годишните – 1 020 489 броя, следвани от седмичните – 559 478 броя. Купени са и 155 070 броя уикенд винетки, 116 528 броя месечни и 23 611 броя тримесечни.
Източник: БТА
Икономика
България изпълнява от началото на годината и критерия за ценова стабилност за членство в еврозоната, каза Теменужка Петкова

От началото на годината България покрива и критерия за ценова стабилност за членство в еврозоната, каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на откриването на форума „Investor Day 2025: Embracing Opportunities“, организиран от Българската фондова борса. Събитието се провежда в Интер Експо Център в София.
Ние сме напът да реализираме една от стратегическите цели на нашата страна – членството в еврозоната, посочи тя.
Петкова припомни, че България покри всички числови критерии и през февруари тази година съвместно с управителя на БНБ Димитър Радев изпратиха до Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади.
Очакваме заключенията по тях да станат факт в началото на юни. От началото на годината България устойчиво покрива и критерия за ценова стабилност, което е добър показател за развитието на нашата икономика и очакваме положителни заключения, така че от 1 януари 2026 г. България да заеме своето достойно място в еврозоната, каза Петкова.
По думите ѝ на днешния форум ще бъде обсъдена важна тема, свързана с развитието на капиталовия пазар като възможност за финансиране на реалната икономика.
Всеобщо е мнението, че капиталовият пазар е важен за финансирането на реалната икономика. Това е основна тема в рамките на Европейския съюз (ЕС), но в същото време е ясно, че развитието на капиталовия пазар към настоящия момент не е успяло да разгърне своя потенциал. Ето защо Европейската комисия и на ниво ЕС, и на национално ниво работи с всички държави членки за развитието на капиталовия пазар. За нас развитието на капиталовия пазар е приоритет и ние също участваме активно в този процес, акцентира Петкова.
Финансовият министър изтъкна, че конкурентоспособността на ЕС е друга ключова тема, която преминава през това да се намали административната тежест, особено за малкия и средния бизнес, както и да бъде опростена регулаторната рамка. В същото време опростяването на регулаторната рамка не бива да бъде за сметка на инвеститорите, смята тя.
Източник: БТА
Икономика
Все още има възможност за постепенно намаляване на лихвите, заяви управителят на Френската централна банка

Заплахите на президента на САЩ Доналд Тръмп за облагане с мита създават несигурност по света, но все още има възможност за намаляване на лихвите в Европа, тъй като инфлацията в еврозоната се понижава. Това заяви днес членът на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) и управител на Френската централна банка Франсоа Вилроа дьо Гало, цитиран от Ройтерс.
„Все още има възможност за постепенно намаляване на лихвите“, каза той в интервю за радио Ер Те Ел.
Високопоставените представители на ЕЦБ са все по уверени в поредното намаляване на лихвите през юни, тъй като инфлацията продължава да се понижава, но липсва желание за по-голяма крачка, съобщиха миналата седмица шест източника пред Ройтерс.
ЕЦБ намали основната си лихва до 2,25 на сто по-рано този месец.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Святпреди 6 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 7 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски
-
Бизнеспреди 3 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Българияпреди 1 седмица
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията